Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carburator Renault 5 campus, carburator

Razvan renault 5
post 19 Jun 2006, 15:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 May 06
From: Bucuresti




Salutare tuturor,am o problema cu carburatorul.Mi se infunda mereu.As dori sa-l schimb .Merge sa pun unu mai performant ,cum sunt la masinile noi?Cam cat ar costa? smile.gif smile.gif


--------------------
Renault 5 Campus 1988 benzina - b-34-iop
BUZZY-FUZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 20 Jun 2006, 14:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Ce ti se infunda la el? Jiclorul de la ralanti sau celalalt, sau ce? De fapt mi s-a intamplat des si mie, dar atunci cand inca nu prea aveai prea multe benzinarii dintre care sa alegi. Daca inainte se infunda deja in drum spre casa de la mecanic, de cand mananca benzina buna, trebuie sa il curat maxim de 2 ori pe an, si nici atunci nu e neaparat infundat rau de tot...
Ar fi mai simplu sa schimbi doar componenta care iti face probleme, si filtrul de benzina. Dar daca vrei totusi sa schimbi carburatorul, trebuie sa ai in vedere cam urmatoarele (si ii rog pe ceilalti sa mai completeze lista, respectiv sa corecteze denumirile pe care le gresesc): capacitatea cilindrica pentru care a fost proiectat carb-ul, diametrul ( mad.gif cum n__ se numeste... acolo unde se prinde pe galeria de admisie), modalitatea de prindere (locul suruburilor). Poate ca unii cunoscatori sunt de alta parere, dar eu nu as recomanda in nici un caz sa-i pui un carb dublu-corp (unele r5-uri au asa ceva), pentru ca daca la carburatorul simplu se pricep foarte putini mecanici asa cum trebuie, atunci la dublu-corp... iti dai seama.
ORICUM, ar fi bine sa ne scrii exact CE TIP de carburator ai (daca e nevoie, pot sa caut datele in manual, numai ca as avea unele probleme cu traducerea). Eu am un Zenith, nu stiu exact modelul, dar pana maine ma uit in manual.

p.s: "de pe masini mai noi" nu prea pui tu carburator, pentru ca in anii '90 cam toti au trecut la injectie (cu exceptia Daciei, care a mai asteptat cativa ani)

This post has been edited by tomi87: 20 Jun 2006, 14:34


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 20 Jun 2006, 15:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Deci... la motorul de 1108 cmc ai ori Zenith 32IF2 ori Solex 32BIS
Incerc sa pun si o pagina scanata din manual, n-am timp sa traduc, va dati seama din valori, care ce vrea sa fie.
P.S. scuze pt calitatea imaginii wink.gif

Attached thumbnail(s)
r5mot_data.jpg ( Size: 178.8k ) Number of downloads: 880


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvan renault 5
post 26 Jun 2006, 15:59
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 May 06
From: Bucuresti




ms mult man.carburatorul meu este de dacie..... sad.gif .Mi-a cam dat tzeapa omul de la care am cumparat masina.UFFF.cine stie ce mai gasesck la motor...


--------------------
Renault 5 Campus 1988 benzina - b-34-iop
BUZZY-FUZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 27 Jun 2006, 10:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Interesant... am auzit ca cineva a vrut sa puna carb de Renault 5 (varianta Solex dintre cele doua de mai sus) pe Dacie, dar nu s-a potrivit... Asa ca in mod logic nici invers n-ar trebui sa se potriveasca... cine stie.
De fapt daca ai carb de Dacie, atunci si filtrul de aer trebuie sa fi de la ala, ca altfel nu se potriveste... ai prins un "hibrid" Dacia-Reno destul de nasol, dar sa speram ca se poate rezolva. La R18-urile pe benzina e mai frecventa treaba asta, pentru ca acolo se potrivesc f multe piese de Dacie, la R5 inca n-am auzit, dar se pare ca exista. Saptamanile astea sunt mai ocupat, dar dupa aceea voi mai pune niste documentatie despre carburatorul lui R5.


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valir5gts
post 27 Jun 2006, 23:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 14 March 06




se potriveste carb de dacie pe r5.si eu am patit la fel,cand am luat masina am vazut ca e facuta o inginerie romaneasca.si la mine e cu carb dublucorp original.si filtru e acelasi.i-am pus carb original weber inapoi pe el,da nu sunt sigur ca i-am pus toate furtunurile inapoi asa cum trebuie,ca are ceva in plus fata de cel de dacie.m-ar interesa cum vin toate chestiile in carb asta,e un weber 32 drtm si am motor de 1.4


--------------------
renault super5 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 07:48
Dacia