Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fiabilitatea Renault Symbol diesel

octav_
post 23 Oct 2005, 11:56
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




QUOTE
M-au anuntat ca marti 25 oct. sa ma duc sa ridic masina. Doamna cu care am vb cand m-am hotarat sa iau masina( fff. draguta), mi-a zis ca in afara de covorasele care le-a promis la incept cadou, mai imi face cadou si alarma( cea de 180, de fapt singura care o au). Sper sa se tina de cuvant si sa fie totul ok. V a tin la curent cu primele impresii dupa iau mashinutza. Numai bine.


Ai comandat-o de la Serus? Acolo a fost o doamna f draguta si cu mine care a reusit sa-mi dea masina in 6 zile, in conditiile in care in momentul achitarii avansului masina era trecuta ca fiind pe transport spre vama.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannibal
post 23 Oct 2005, 16:38
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 27 September 05




Ai comandat-o de la Serus? Acolo a fost o doamna f draguta si cu mine care a reusit sa-mi dea masina in 6 zile, in conditiile in care in momentul achitarii avansului masina era trecuta ca fiind pe transport spre vama.


Da, de la Serus o iau. E o d-na pe la 40 de ani f. amabila. Ce mi-a parut dubios este ca intai m-a sunat sa imi zica de masina sa merg sa platesc casco si RCA si apoi m-a intrebat daca vreau sa imi monteze alarma de 180 euro. Eu i-am raspuns ca nu si a ramas sa ma sune cand sa iau masina. Apoi m-a sunat din nou marti sa ma intrebe daca am platit casco( cica sa ii confirm eu intai?!?) si apoi, ca in afara de covorase cadou, imi mai da si alarma moca!! Cam ciudat! Intai m-a intrebat daca vreau cu bani si apoi mi-o da gratis. Cred ca o fi stricata! Sau o astepta o spaga??? In fine, din partea mea e super si am fost super multumit de cum m-a servit.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80cp 2005
Renault Clio Symbol 1.5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 23 Oct 2005, 16:44
Post #33


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Sa fi convins Hannibal ca alarma pe care ti-o da fara bani nu e cea de 180 de euro. biggrin.gif
Ia intreab-o asa de curiozitate ce marca e alarma aia gratis wink.gif ?
In ce priveste spaga... daca astepta te prindeai tu wink.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 23 Oct 2005, 16:47
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Cred ca de doamna Liliana este vorba. Este cred cea mai amabila dintre toti agentii de vanzari la care am fost. A incercat sa obtina de la director alarma gratis insa a reusit sa obtina decat un discount. In plus m-a ajutat sa obtin masina in timp record, deoarece aveam nevoie pt tatal meu care a fost ranit intr-un accident.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannibal
post 23 Oct 2005, 16:55
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 27 September 05




O sa intreb ce marca este alarma, dar nu cred ca are vreo importanta prea mare, din moment ce i-am zis ca sunt de acord si cand o iau deja este montata. Imi dau seama ca nu este cea de 180 euro, dar sper sa nu fie nici cea mai proasta care o au, si mai rau sa ma enerveze. Banuiesc ca acum trebuie sa ma duc si la aigurari sa mi-o treaca pe fisa, ca in momentul incheierii contractului habar nu aveam ca o sa am si alarma si deci nu am declarat ca am echipamente suplimentare.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80cp 2005
Renault Clio Symbol 1.5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannibal
post 23 Oct 2005, 16:57
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 27 September 05




Da Octav, despre d.na Liliana este vorba. Ce bine ar fi daca s-ar purta toti, indiferent de ramura meseriei, ca dansa!!


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80cp 2005
Renault Clio Symbol 1.5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannibal
post 26 Oct 2005, 22:14
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 27 September 05




Salutare. Gata, in sfarsit am luat masina tongue.gif!! E putin ciudata trecerea de la mers exclusiv pe benzina 8 ani, la motorina (ieri cand am luat masina m-am cam facut de cacao pe la semafoare ca imi murea motorul), dar ma obisnuiesc eu repede!?!?. Imi cam vine sa trec de alea 2500 de ture si trebuie sa stau cu ochii tot timpul pe bord sa vad cand sa schimb viteza. In rest pentru primele intalniri, parerea este super buna. Multumesc tuturor celor care au scris in acest post. Ne mai auzim, bafta!


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80cp 2005
Renault Clio Symbol 1.5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 27 Oct 2005, 06:36
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




sa o porti cu placere, si incearca sa respecti rodajul, credd ca e numai in avantajul tau


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 27 Oct 2005, 08:49
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




@Hannibal

ce alarma ti-au pus? e cumva pe cheia masinii?


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 27 Oct 2005, 10:07
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




asta ma intereseaza si pe mine este mai comod cu cheia , o sa vad ce i-mi ofera cei de la serus


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannibal
post 27 Oct 2005, 13:14
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 27 September 05




Alarma evident ca nu era cea de 180 euro, cea care au vrut sa mi-o vanda. Este "K9", model classic si este cam 350 RON. Inchiderea si deschiderea o fac acum din telecomanda alarmei, cea de pe cheie functioneaza si ea, dar daca inchid usile cu alarma si le deschid cu cheiea, incepe sa sune. Oricum, vb aia "Calul de dar nu se cauta la dinti", asa ca sunt multumit.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80cp 2005
Renault Clio Symbol 1.5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Oct 2005, 13:39
Post #42


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Si asa, in pagina asta, mai mult de jumatate din posturi sunt offtopic. Va rog, n-o mai inflorati si cu alarme sau alte balarii.
@Hannibal: s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 27 Oct 2005, 18:22
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




ai dreptate cipman...sa vorbim despre fiabilitate
azi am studiat mai mult ce se afla sub capota. Am dat capacul de pe motor jos si am constatat ca pe acolo se afla o multime de piese din plastic, furtune de motorina f. subtiri si cablaj destul de mult..Tija de care tragi sa ridici capota este tot din plastic, geamul de la faruri la fel..M-a impresionat si pompita manuala de motorina, radeam de unul singur.
Sunt ele silentioase, confortabile si performante, insa cred ca la capitolul fiabilitate nu se pot compara cu masini precum golf II sau cobra. Si nu vorbesc numai de autoturisme renault, asta se intampla la toate masinile noi. Producatorul merge pe profit minim la vanzarea autoturismului si isi trage la costuri intretinere, si destul de mult.
Ca o paranteza, credeti ca bmw x5 sau tuareg sunt masini de teren? Sunt doar cu aspectul, atat.

P.S. Inainte de renault am avut o dacie veche, cu care am apucat sa ma plimb cand era bucurestiul inundat... Acum o sa las masina acasa

This post has been edited by raszvan: 27 Oct 2005, 18:23


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 27 Oct 2005, 20:17
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




si ca o continuare, ca mi-am adus aminte. Eram in service sa-mi montez alarma si un nene electrician a desfacut toata fata la un megan (apoiler, radiatoare) pt. a-i umbla la alternator.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Oct 2005, 12:35
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Piesele din plastic de care zici tu produc mai putine probleme decat cele din fier ce se puneau pe dacie inainte. Sunt facute cu cap si materialele sunt studiate in functie de comportamentul al diferite regimuri de temperatura, uzura, etc.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 16:19


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 1 Nov 2005, 10:03
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Poate e cam tarziu...si poate nu e locul acestui subiect aici dar am vazut ca ceva mai devreme cineva vorbea de preturile de la clio III. Am facut o mica ancheta cu ajutorul siteului renault de la francezi si am observat ca clio III este mai ieftin decat modus cu ~500 de euro la aceleasi dotari. Iar preturile de la francezi sunt cu ~2000 euro mai mari decat la noi (Comparatia am facut-o pe preturile de la modus). So...eu sunt optimist si tind sa cred ca un clio III confort dinamique cu motor de 1.4 16v (care ma intereseaza pe mine tongue.gif ) va costa ~ 11900 euro TTC


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 2 Nov 2005, 13:15
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




La Clio bicorp-ul meu , ma deranjeaza greierashii din usile de pe stanga....in rest se infinge bine la drum , la semafor putini se tin dupa mine(1,9 dti), consuma in jur de 5,5-6 in functie de cum bag piciorul in ea....


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 15 Nov 2005, 10:29
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Draga Hannibal, sa-ti traiasca si s-o stapanesti sanatos. Desi a trecut ceva vreme de cand ai deschis topicul si de cand ai primit masina, vreau si eu sa te asigur ca alegerea e foarte buna!!!

Asculta-ma pe mine care sunt "recidivist": in noiembrie 2001 mi-a venit primul Symbol 1.4-75CV (numai din alea erau la vremea respectiva). Am fost foarte-foarte multumit de ea.

Ne-am despartit in iulie la 70.000 km si vreau sa-ti spun ca am fost atat de multumit de ea incat mi-a luat tot Clio, de data asta Bicorp Extreme 1.5 dCi - 80CP. Pentru ca vroiam un pic mai multa putere (dar din pacate nu aveau diesel de 100 CP pe Bicorp) si pentru ca vroiam diesel, pentru consumul mic (mai ales in Bucuresti).

Nu regret nici o clipa alegerea, in nici unul din cazuri. Am batut si Europa cu ele si am fost foarte-foarte multumit.

Ar mai fi de zis doar ca mie imi e mila de ele din cauza drumurilor di Romania. Sunt prea bune pentru Romania!!!

Si inca ceva, cred ca peste vreo 2 ani imi iau si Clio III. E super faina!!!


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 05:14
Dacia