Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Declarat vinovat,, pentru trecere la culoare verde

AMW
post 4 Nov 2006, 20:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




In cursul zilei de astazi s-a intamplat un accident intr-o intersectie semaforizata.

Un sofer a trecut pe verde, celalat pe rosu. Cel care a trecut pe verde a fost declarat vinovat pentru ca nu a asteptat ca intersectia sa fie eliberata(de pers care trecuse pe rosu) in baza unui anumit articol din lege care prevede asa ceva. Soferul care a trecut pe verde, s-a asigurat ca culoarea semaforului indica verde a bagat in viteza si a plecat, fiind primul la stop a fost acrosat de cealalta persoana. Nu se pune problema...are casco...dar dauna este fooooooarte mare...si reintregirea o sa fie foarte scumpa.

Intrebarea mea este daca a mai auzit cineva de asa ceva, pentru ca politistul nu a dat nici o explicatie, pentru ca mie unul mi-se pare ceva cel putin bizar?!?!?! Merita contestata decizia?? Sau daca chiar exista acest articol din lege daca ar putea cineva sa il posteze aici ar fi perfect. Multumesc anticipat.

P.S. Permisul nu a fost suspendat, dar amenda este mare, atasez o poza cu una dintre cele mai mari stricaciuni.


Attached thumbnail(s)
Foto_21_.jpg ( Size: 36.75k ) Number of downloads: 388


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 4 Nov 2006, 21:30
Post #2


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




Nu mi se pare corecta decizia si n-am auzit in viata mea de asa ceva.

Ce intelegi tu prin dauna mare ? La mine inseamna peste 1-2000 euro.


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 4 Nov 2006, 21:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




gandeste-te ca numai spoilerul este 1500 euro...doar cel din fata...si fara usi fata, spate, aripa, capota, oglinda, janta, directie, parbriz, far cu xenon, praguri etc..


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 4 Nov 2006, 21:49
Post #4


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




putin offtopic: despre ce masina e vb de costa 1500 bara fata?
Si cel care a ramas in intersectie nu a incalcat nici o regula? nu trebuia sa nu blocheze intersectia? ciudat...


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Nov 2006, 21:52
Post #5


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




cine stie peste ce puradel de mare sef mare ai dat...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 4 Nov 2006, 22:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




kit de tuning sport in valoare de 4000 de euro, spoiler fata, spate, praguri si eleron. Despre un Leon este vorba, nu eram eu la volan in momentul accidentului.

Cel care a trecut pe rosu, defapt o ea, a declarat ca a trecut pe verde.

Chiar nu stiu...sunt si eu nelamurit....nu cred ca era nici un pui de smecher pentru ca masina era un matiz...si femeia avea vreo 30 de ani, sau cel putin nu arata a "pui de smecher".

LE: "puradel de mare sef" biggrin.gif

This post has been edited by AMW: 4 Nov 2006, 22:05


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2006, 22:27
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu s-ar putea o descriere mai clara a incidentului?
Pe ce parte a lovit, cum a fost unghiul de lovire etc.
Nu de alta, dar pentru a acrosa si a busi "usi fata, spate, aripa, capota, oglinda, janta, directie, parbriz, far cu xenon, praguri" cred ca matizul ala a ajuns in carpe la spital.
Ca sa nu zic ca ce vad eu in poza mi se pare a fi un capat de bara cu bucata din portufuzeta, ceea ce implica un soc substantial in roata.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 4 Nov 2006, 22:38
Post #8


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Pai e posibil ca ea sa fi trecut pe verde insa a ramas cumva in intersectie... si probabil cand s-au pus in miscare ceilalti blocati in intersectie (s-a pus verde si prietenului tau), leonul a crezut ca nu mai misca si asta cu matizu ... e ceva gen Eroilor dimineata smile.gif


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 4 Nov 2006, 22:43
Post #9


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Pai daca ea a trecut pe verde si a ramas in intersectie...e vina ei, nu? Ca n-ai voie sa intri intr-o intersectie cand aceasta e blocata.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 4 Nov 2006, 22:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Se poate, dar nu cred ca o descriere mai amanuntita a accidentului v-ar ajuta sa imi raspundeti la intrebarea mea.


Accidentul s-a petrecut in intersectia Blvd. Eroilor cu Blvd Eroilor Sanitari. Seatul se deplasa din directa Academia Militara spre Casa Radio(Blvd. Eroilor) iar matizul din directia Facultatea de Medicina catre Piata Operei(Blvd. Eroilor Sanitari). Seatul era pe banda I, s-a facut verde, a plecat de pe loc, moment in care a fost izbit de catre matiz in roata stanga fata si intors la unghi de 90 de grade catre piata operei. Practic nici una dintre cele doua masini nu a fost lovita frontal...cel putin matizul nu are decat farul crapat, aripa infundata bine, roata dreapta fata stramba, si de la usile din fata pana in spate sunt infundate....practic cred ca inainte de impact doamna a tras de volan stanga ca sa evite. Cele doua masini s-au lipit efectiv una de cealalta cand s-au oprit...si din asta a rezultat oglinda rupta, usi fata spate avariate si parbriz crapat.

Sincer m-am mirat si eu cat de repede s-a rupt directia....chiar ma gandeam sa nu fie vreun defect de fabricatie..


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Nov 2006, 23:35
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as mai avea o intrebare: aricolul pe baza caruia a fost declarat vinovat. Ca nu prea imi dau seama care ar merge.

PS: noroc ca nu era logan, seat-ul ala, ca si vedeam pe aici tot felul de topice de la "binevoitori" gen "directie rupta la impact usor, e normal?" etc. 04.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 4 Nov 2006, 23:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




decizia a fost corecta, ultimul care intra intr-o intersectie aglomerata e vinovat
Nu conteaza cine de ce a trecut, daca e aglomerata, n-ai voie sa intrii, chiar daca ai verde.
Iar femeia isi lua maxim o amenda, in cazul in care o vedea un gabor, ca si ea a intrat intr-o intersectie aglomerata.

Nu conteaza ca el avea verde, de ce a plecat de la semafor, atata timp cat nu avea unde sa se duca.

This post has been edited by andu911: 4 Nov 2006, 23:59


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 Nov 2006, 00:10
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Da, cel cu Seat e de vina. Nu are rost sa faca contestatie, va pierde oricum.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 5 Nov 2006, 00:44
Post #14


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Sa nu fie cu suparare, dar din rezultatele accidentului bunul simt imi spune ca femeia a avut ceva viteza => a fortat galbenul/rosul si a prins-o verdele celorlalti in intersectie. Daca intersectia era aglomerata, ea nu putea sa aiba viteza (unde se putea duce?) si se ajungea cel mult la faruri si aripi ciobite. Probabil si Seatul statea cu piciorul pe ambreiaj si a plecat cu avant pionieresc fara sa arunce un ochi daca mai vine ceva.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 5 Nov 2006, 00:54
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




faceti si voi un desen de Doamne ajuta, ca eu unu nu stiu strazile alea pe dinafara. biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 5 Nov 2006, 02:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




intersectie aglomerata?!?! blink.gif blink.gif de unde ati inteles voi asta?? Sambata dimineata ora 10 in aceea intersectie nu vezi mai mult de 4-5 masini la stop.

klaus: ti-las spune cu ceea mai mare placere...da pe cuvantul meu daca inteleg ceva din scrisul agentului...nici macar numele persoanelor nu se intelege bine...ce sa mai zic de concluziile lui etc..

Aa, si acum sa va zic si cireasa de pe tort....directia s-a rupt definitiv in drum spre candiano....in mers...s-au facut rotiile asa / \ noroc ca mergeam cu viteza foarte mica deoarece femeia din matiz avea roata stramba pe fata si cred eu rulmentul spart sau ceva...ca tronsea foarte tare cand se invartea...si ca sa nu ramana femeia fara roata am mers incet....norocul nostru....ca daca aveam peste 50-60 ne rasturnam...si sigur mergeam cu viteza aia la cati draci aveam toti...


Eu cand am vazut cum s-au facut rotiile imi venea sa o omor paia...si ne tot spunea ca ea se grabeste sa ajunga la craiova cu matizu ala....in gandul meu ...du-te....scapa lumea de o proasta...

Ca sa fiu mai clar, intersectia nu era aglomerata, nici blocata...nici nimic...pur si simplu a fortat galbenu sau rosu si zic eu (si cel care era la volan) ca avea minim 60 la cum s-a facut masina...si ea a declarat ca se deplasa cu o viteza maxima de 30kmph....si gaborul a crezut-o...si era primul la stop...nu ultimul...si avea unde sa se duca, singurul lucru de care poate fi acuzat este acela ca nu s-a uitat in stanga cand a plecat de la stop...da pana mea, daca si la verde trebuie sa te asiguri mai nou...atunci nu mai stiu c sa zic...

L-am intrebat daca a plecat in forja de la stop...ca asta e s-a intamplat n-ai ce sa ii mai faci...da macar sa stiu...si cica abia daduse drumul la frana si masina o lua incet din loc...si cand sa calce acceleratia sa prinda mai multa viteza, a intrat aia.

Mie sincer...nici prin cap nu imi trecea ca o sa il scoata pe el vinovat...ce sa mai zic ca mai era si cu cineva in masina...care i-a zis ca s-a facut verde...si a scris asta in declaratie...si agentul nici macar nu a vrut sa auda...


LE: In poza atasata se vede mai bine intersectia, este ceea incercuita, dupa cum se vede nu este chiar o intersectie normala in cruce...este mai diferita...ceea ce, dupa parerea mea, explica faptul ca nici una dintre masini nu a fost lovita frontal mai ales daca s-a mai si incercat o manevra de evitare din partea celei cu matizul.

P.S. Ma intreb daca ziceam doar ca s-a rupt directia, fara sa postez poza, cati ma credeati?? tongue.gif

This post has been edited by AMW: 5 Nov 2006, 03:16

Attached File(s)
Attached File  intersectie.bmp ( 1.37mb ) Number of downloads: 132


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 5 Nov 2006, 08:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pentru ce i-a dat amenda celui cu Leon ? De ce nu i0-a luat permisu daca l-au gasit vinovat ?
Unu dintre ei a trecut pe rosu. De ce nu s-a suspendat nici un permis ? Ceva e putred.
Probabil Leonu chiar a trecut pe rosu, daca nici nu erau prea multe masini la stop. Sau poate a inaintat cate un pic, cate un pic...cum fac multi soferi. Si a intrat matizu in el.

E posibil sa fie si femeia vinovata, dar gaborul ala e chiar asa tampit ? Sau doar a fost impresionat de o femeie ? Si i-o fi fost mila s-o scoata vinovata ca sa nu ii suspende permisu. Si s-a gandit ca Leonu oricum are Casco...

Ideea e sa vedem pentru ce a dat el amenda...

Totusi nu inteleg cum n-a vrut sa auda agentu ? Pai ce e dupa el ? Aude doar ce vrea ?....ma fratilor, wake up ! biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Nov 2006, 09:02
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Femeia e posibil sa fii trecut pe verde cum zice si a ramas in intersectie, si atunci clar e vinovat soferul leon'ului, degeaba avea verde daca era intersectia congestionata, politistul are perfecta dreptate...si nu cumva a plecat de la stop cum pleaca baietasii astia jmecheri cu spoiler scump?!, ca are cu ce... Daca pleca normal cum sustine mai mult ca sigur o vedea pa' aia in intersectie si nu o acrosa.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 5 Nov 2006, 12:31
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




Uncle-SAM a avut o problema asemanatoare cu masina lui...un taxi a intrat in el...in timp ce el era BLOCAT in intersectie...


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 5 Nov 2006, 12:36
Post #20


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(AMW @ 5 Nov 2006, 04:37)
singurul lucru de care poate fi acuzat este acela ca nu s-a uitat in stanga cand a plecat de la stop...da pana mea, daca si la verde trebuie sa te asiguri mai nou...atunci nu mai stiu c sa zic...
*


Hai ma ca esti tare. Daca s-a facut verde, gata nu trebuie sa te uiti decat inainte, eventual nici atat, nu? Fugi de-aici. Trebuie sa te asiguri intotdeauna ca suunt multi berbeci care forteaza tare semaforul.
"Singurul lucru care nu l-a facut..." e deja destul de grav.
Si da, si la verde trebuie sa te asiguri, daca vrei sa ajungi (la timp) acasa ...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 5 Nov 2006, 12:43
Post #21


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




hmmm .... decizia lu' garcea e cel puti ciudata
stiu foarte bine acea intersectie .... acolo sunt cate 2 benzi pe sens, iar daca ce spune amicul tau .... ca el era pe banda 1 .... pai matizul avea timp de 3 benzi (cca 10 m) sa opreasca

nu mai spun ca matizul avea super vizibilitate ....

eu unul as 'verifica' spusele amicului .... opi politaiul clar l-a nedereptatit ori .... tipul le cam "exagereza"

cel mai plauzibil ar fi varinata ca tipa cu matixzul a ramas cumva blocata in mijlocul intersectie .... aia de pe banda 2 i-au dat voie sa treaca ... a tasnit fara sa se mai asigurea de banda 1

This post has been edited by tarzy: 5 Nov 2006, 12:46


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 5 Nov 2006, 14:35
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Aoleo....mai cititi o data, omu' a zis ca nu era deloc aglomerata intersectia.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 5 Nov 2006, 14:42
Post #23


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




QUOTE(Steffyx @ 5 Nov 2006, 13:36)
"Singurul lucru care nu l-a facut..." e deja destul de grav.

Da, dar nu indeajuns de grav incat sa fii tu declarat vinovatul accidentului.

AMW, nu ati facut contestatie?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 5 Nov 2006, 15:59
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Pai asta vreau sa fac....contestatie. Vad ca se vehiculeaza foarte multe chestii pe aici, "jmekerie" & stuff, atat pot sa va spun ca nu a fost cazul.

Oricum am deviat foarte mult de la subiect, ideea era ca eu de aseara caut in prostie prin legislatie un articol de lege care macar sa semene cu situatia data....si nu am gasit nimic inca...poate cineva mai experimentat sa ma indurme. Contestatie vreau sa fac...dar ca sa o fac trebuie sa am si niste baze bine puse la punct. Ca doar nu ma duc eu...stiti buna ziua...eu va contest...si atat.

De aceea nici nu a vrut sa spun marca masinii...sau cat d mari au fost daunele etc...pentru ca dupa cum se vede mai sus, se ajunge la bascalie.

aa, si inca o chestie, mai nou trebuie sa te asiguri cand treci pe verde la fel ca atunci cand ai cedeaza?? blink.gif


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Nov 2006, 16:44
Post #25


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Uite aici:
HG85/2003 Art.82(2):Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului.

Art. 88. - Conducatorul vehiculului care intra într-o intersectie la culoarea verde a semaforului este obligat sa respecte si semnificatia indicatoarelor instalate în interiorul acesteia.

Dupa cum vezi, chiar daca ai verde, dar ai si indicator "cedeaza trecerea", trebuie sa tii cont de el. Dura lex, sed lex.

This post has been edited by galileo: 5 Nov 2006, 16:51


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 5 Nov 2006, 17:09
Post #26


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(galileo @ 5 Nov 2006, 16:44)
Art. 88. - Conducatorul vehiculului care intra într-o intersectie la culoarea verde a semaforului este obligat sa respecte si semnificatia indicatoarelor instalate în interiorul acesteia.
*


In pricipiu indicatoarele sint inainte de intersectie si nu in interiorul lor (exceptii sint putine).
Ordinea este: semafor, indicatoare, prioritate de dreapta!
Daca semaforul este verde vehiculele care vireaza la stânga acorda prioritate de trecere vehiculelor care circula din sens opus!

Eu am avut acum vreo 2 saptamini un accident asemanator. Am intrat pe verde in intersectie si am plesnit o masina ce avea o traiectorie perpendiculara pe directia mea de mers. Politia l-a scos vinovat pe celalalt, mai ales ca a si disparut, nu m-a intrebat ce facea ala in intersectie, ramasese de pe verde lui sau nu(mie mi se pare corect ca cel care intra in intersectie si ramine acolo e vinovat, daca stie ca nu poate trece pe verde de ce intra?). Oricum eu am declarat ca aveam verde de vreo citeva secunde si aveam martori care sustineau ca eu am intrat pe verde si ala pe rosu!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Nov 2006, 17:24
Post #27


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




nu prea seamana, la accidentul descris de amw nu e clar daca tipa a intrat in intersectie pe verde sau pe rosu. daca a intrat pe verde, trebuie sa astepti sa elibereze intersectia, chiar daca se pune verde pentru tine.

cat despre exprimarile nefericite din lege, stim cui sa "multumim"...
ce sa zic, merita facuta contestatie, dar, in general, se inclina balanta intr-o parte sau alta inca de la primele declaratii. cazul trebuia tratat cu atentie inca de la completarea declaratiei, dar probabil ca respectivul nu a crezut nici o clipa ca poate fi scos vinovat de politie.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 5 Nov 2006, 19:09
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




@galileo: Mersi mult de tot.

Dupa o descifrare de vreo ora a procesului verbal am constatat ca si doamna a fost sanctionata cu o amenda de 350k lei(nu se intelege pentru ce)....si se pare ca exact in baza acestui articol 82 alineatul 2 a fost stabilita vinovatia. Cel putin am reusit sa descifrez ca este un articol format din 2 cifre care ultima este 2 si prima 9,8 sau 4.

Bun, sa presupunem ca in baza acestui articol de lege a fost stabilita vinovatia, merita sa faca contestatie? Adica totusi, intersectia nu era blocata, nu era aglomeratie, era sambata dimineata la ora 10 si se pare ca politistului i s-a parut ca ar fi mare aglomeratie in bucuresti la ora aia....


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 5 Nov 2006, 19:37
Post #29


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




blink.gif eu chiar nu inteleg... ce legatura au intersectia blocata, "jmekerii cu spoilere" si "asigurarea pt. berbeci" cu problema omului.
QUOTE
Seatul era pe banda I, s-a facut verde, a plecat de pe loc, moment in care a fost izbit de catre matiz

De aici eu inteleg ca MATIZUL A INTRAT IN LEON si nu invers, ori daca leonul a intrat pe verde e clar ca matizul a intrat dupa leon, deci pe rosu, in intersectie, si nu a fost blocat acolo. In cazul asta ori politistul este prost... informat ori rau intentionat daca a declarat vinovat pe soferul seatului.

LATER EDIT: e foarte important cum a fost formulata declaratia soferului Seatului. Din experientele pe care le-am avut, politistii exemplifica prin folosirea unor fraze de genul: "am intrat in coliziune cu auto BxxXXX" in loc de "auto BxxXXX a intrat in mine" si de aici ar putea sa iasa si o asemenea decizie.

This post has been edited by valiusbug: 5 Nov 2006, 19:49


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 5 Nov 2006, 20:39
Post #30


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(valiusbug @ 5 Nov 2006, 19:37)
De aici eu inteleg ca MATIZUL A INTRAT IN LEON si nu invers, ori daca leonul a intrat pe verde e clar ca matizul a intrat dupa leon, deci pe rosu, in intersectie, si nu a fost blocat acolo.
*


nu prea are logica ce spui tu aici


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:32
Dacia