Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Plati prin "drepturi de autor", numai pemtru cei care s-au confruntat...

ursul-alb
post 5 Oct 2006, 17:32
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Va rog pe cei care au platit/au fost platiti prin aceasta modalitate sa-mi spuneti, din punctul de vedere al celui care este platit, ce implica acest lucru:
- taxe si alte contributii ce trebuiesc platite (de oricare din parti)
- declaratii ce trebuie facute la fisc sau alte organisme ale statului
- regularizari finale la sfarsitul anului
- orice altceva ce credeti ca este relevant

Mii de multumiri!

PS: am citit si legislatie, si ce e pe net, dar aspectele practice ne omoara in Romania...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 5 Oct 2006, 17:47
Post #2


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Eu am venituri din drepturi de autor si nu trebuie decat sa mai complez o anexa la declaratia de venit (cea care se face anual).

De partea cealalta nu stiu exact ce se intampla.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 9 Oct 2006, 22:43
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In afara de anexa eu depuneam si o fisa fiscala, dar asta inainte de faza cu 16%. In mod normal, acu' nu mai e nevoie insa de asa ceva. Cel mai bine, intreaba referentul de la administratia fiscala de care tii, ca sunt atatea opinii cate administratii fiscale...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virusake
post 10 Oct 2006, 19:11
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 26 September 06




Trebuie sa il inregistrezi la Administratia Financiara prin intermediul declaratiei 020. Eu ma gandesc cu groaza la ziua de anul viitor in care voi trebuie sa imi platesc impozitul. Stiu ca am o suma foarte mare de plata, dar mi-e teama sa calculez totalul smile.gif


--------------------
Dacia Nova 1997 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 10 Oct 2006, 19:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Pai de ce domnule sa ai mult de platit? (vad ca eu cer lamuriri si ajung sa dau tot eu sfaturi... sper totusi ca pana la urma sa gasesc pe cineva mai trecut prin asta...)

Din ce stiu eu cel care te plateste retine "la sursa" 10% din ce iti plateste, iar tu la final de an trebuie sa faci regularizare cu cota unica de 16% dar avand dreptul sa-ti scazi un procent de 40% reprezentand cheltuieli profesionale (fara a fi nevoie de documente justificative); deci aplicand strict matematica simpla x(100-40)*0,16 = 9,6% din x... deci sub cei 10% platiti deja de "angajator".

Pe mine ma interesa mai mult alte contributii ce trebuiesc platite in afara de IVG...cum ar fi CAS, CASS, etc...

Mai astept! (cum am zis, ma intereseaza mai mult din perspectiva incasatorului...)

This post has been edited by ursul-alb: 10 Oct 2006, 19:56


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 11 Oct 2006, 16:56
Post #6


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




La platitor de drepturi (firma):
1. daca beneficiarul are contract de munca pentru care se platesc toate impozitele pe salariu (oriunde, nu neaparat la platitior): se retin si se vireaza la Buget 10% din drepturile brute; se declara valoarea totala de plata la aceasta categorie de impozit in declaratia 100 (lunar); se declara valoarea retinuta la sursa si virata pe fiecare cnp beneficiar pe declaratia 205 (anual)
2. daca beneficiarul nu are incheiat nici un contract de munca (oriune, nu neaparat la platitor): se retin si se vireaza ca la orice salariu toate taxele, mai putin cea de 16%; din valoarea ramasa se retine si se vireaza la buget 10%; se declara la fel ca si in situatia 1.

La beneficiar:
- in functie de obiceiul Administratiei Financiare in raza careia isi are domiciliul beneficiarul, contractul de drepturi de autor se inregistreaza in termen de 30 zile sau nu se face nimic (Codul fiscal nu cere aceasta inregistrare, dar sunt foarte multe Administratii Financiare care solicita)
- NU se completeaza nici o declaratie anuala
- Globalizarea veniturilor si impunerea finala se face automat de catre ANAF, in baza declaratiilor depuse de platitori (firme)
- Veniturile din drepturi de autor beneficiaza de un drept de deducere cheltuieli forfetare de 40% din venitul brut; dupa scaderea acestor cheltuieli deductibile, se aplica cota unica de impozitare de 16%, astfel:
venit brut - 40% venit brut = 60% venit brut = venit net
16% venit net = impozit total de plata
rest impozit de plata = impozit total de plata - impozit retinut la sursa si platit anticipat = 16% venit net - 10% venit brut = 16% (60% venit brut) - 10% venit brut = 9,6% venit brut - 10% venit brut = -0,4% venit brut
pe romaneste: beneficiarul va mai avea de recuperat de la stat, in a 2-a jumatate a anului urmator celui in care a incasat drepturile, in urma globalizarii si impunerii finale, in baza deciziei finale de impunere, emisa de ANAF si transmisa automat contribuabilului, inca 0,4% din drepturile brute

Corectat cf observatiei colegului Vlad_solenza, care este corecta. Prevederea respectiva se gaseste in Codul fiscal la Art. 50. Multumesc.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 11 Oct 2006, 21:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Cheltuielile forfetare se stabilesc in functie de categoria de venit in care te incadrezi. De exemplu eu la drepturi de autor- proprietate intelectuala am cota forfetara 40%. Adica aplici impozitul pe 60% din brut. De obicei astea se impoziteaza deja cu 10% din brut asa ca nu mai platesti nimic in plus
uite si un link care m-a lamurit si pe mine cum stau lucrurile
http://www.hotnews.ro/articol_40918-Pe-dre...10-la-sursa.htm

This post has been edited by Vlad_solenza: 11 Oct 2006, 21:19


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 05:01
Dacia