Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ecuson cu nume, Obligatoriu sau nu ?

Sclaud
post 29 Sep 2006, 09:20
Post #1


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




O intrebare va rog: stie cineva daca intr-o institutie bancara (CEC-ul in cazul de fata) este obligatoriu sau nu purtarea de catre angajati al unui ecuson cu numele si prenumele ? Sau daca intreb numele unui angajat CEC acesta este obligat sau nu sa mi-l spuna (pentru ca ecuson nu avea nimeni de la agentia respectiva) ?
Si daca este obligatoriu, puteti sa-mi spuneti si legea unde este reglementat acest lucru va rog.

Multumesc anticipat.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Sep 2006, 09:34
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Legea in cazul de fata este regulamentul de ordine interioara. Daca acolo scrie, bine, daca nu, nu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 29 Sep 2006, 10:21
Post #3


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




In cazul cec (inca societate cu capital majoritar de stat) angajatii sunt in slujba cetateanului (nu doar a "clientului"). Desi este empiric ce spun eu am certitudinea ca era obligat sa-ti spuna numele. Angajatii cec, pentru anumite operatiuni sunt asimilati functionarilor. Asta spune multe.
In LEX nu apare r.o.i. desi ar trebui.


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Sep 2006, 11:23
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si angajatii BCR de ce nu sunt asimilati functionarilor (probabil publici dorea lumea sa zica)? Ca pana mai acusiculea si BCR a fost societate de stat?

Eu cred ca lumea face confuzii intre societatile comerciale (care pot sa aiba ce actionari puteti gandi) si institutiile publice PLATITE DE LA BUGET.

Ziceti ca CEC-ul primeste bani de la buget astfel incat functionarii de lucreza in el sunt functionari publici?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 29 Sep 2006, 12:16
Post #5


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Klaus, nu te arunca asa tare...in mod deliberat am spus doar functionar fara "public"
Arunca un ochi pe art 147 c.pen. si atunci ai sa intelegi ca unii functionari lucreaza si in s.c. rolleyes.gif


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Sep 2006, 17:26
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cf. art. 162 ( 10561582.gif ) si matale esti functionar in intelesul legii penale. Esti obligat sa-ti spui numele cand vine un cetatean pe care nu-l cunosti si te intreaba?
Conform carei legi?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 29 Sep 2006, 18:06
Post #7


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Mmda...sa nu abordam simplist chestiunea...daca ai fost atent eu am spus
QUOTE(MAKRON @ 29 Sep 2006, 13:21)
Desi este empiric ce spun eu am certitudinea ca era obligat sa-ti spuna numele.
*


Daca esti atent (si) la ce a scris Obscuru, se vede treaba ca el nu s-a dus ca un "necunoscut" la respectivul si l-a intrebat - Ba, cum te cheama? daca nu te sparg!
Se pare (mai mult ca sigur) ca respectivul functionar s-a comportat abuziv sau indolent oricum...necorespunzator si colegul nostru pe buna dreptate a vrut sa il faca sa inteleaga ca cei din cec isi iau salariile si pentru faptul ca el plateste dobanzi sau comisioane ori pentru ca a plasat bani la cec

In concluzie, m-am exprimat destul de clar (zic eu) cand am zis ca - din experienta mea EU am certitudinea ca exista aceasta obligatie . Nu am spus niciun moment ca "voi toti sa fiti siguri de ce va spun eu"
Referirea la c.pen. nu era intamplatoare si are legatura cu circumstantele in speta.
Acum sincer nu stiu ce sa cred...chiar ai avut ceva de spus in ultimul post sau ai vrut doar sa ne distram? tongue.gif

L E
ART. 147
Funcționar public și funcționar
Prin "funcționar public" se înțelege orice persoană care exercită permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investită, o însărcinare de orice natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unități dintre cele la care se referă art. 145.
Prin "funcționar" se înțelege persoana menționată în alin. 1, precum și orice salariat care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevăzute în acel alineat.

This post has been edited by MAKRON: 29 Sep 2006, 18:09


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 00:14
Dacia