Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

mi-am pierdut actul de posesie al apartamentului

ionut L.
post 27 Sep 2006, 16:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




Am fost mai acum cateva luni sa-mi fac un abonament la telefon, si cei de acolo mi-au cerut si actul de spatiu sad.gif , pe care ulterior nu-l mai gasesc.

Intrebarea mea ar fi... daca il gaseste cineva, se poate folosi de el (sa vanda apartamentul, Doamne fereste, sau eu stiu ce altceva), eu acasa mai am o copie xerox


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 27 Sep 2006, 16:47
Post #2


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




Stai linistit. Bucata aia de hartie nu face decat sa certifice faptul ca tu esti titularul dreptului de proprietate (?) ( nu stiu de ce vorbesti tu doar de posesie )
Nu poate sa vanda nimeni in numele tau.
Oricum mai trebuie sa ne dai niste detalii. Esti intabulat?


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 27 Sep 2006, 16:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




ce e aia intabulat? actul ala se vedea ca- fff vechi stiu ca ai mei au cumparat apartamentul dupa '89 era un act de vanzare - cumparare.

Iar acum daca imi cere cineva un act de provenienta al apartamentului ce ii arat?

multumesc mult!


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 27 Sep 2006, 17:10
Post #4


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




QUOTE(ionut L. @ 27 Sep 2006, 19:59)
ce e aia intabulat?
*



Mda...e mai dificil sa-ti explic daca nu cunosti notiunea.

Da anunt ca l-ai pierdut si mergi la notarul sau intreprinderea care a incheiat actul sa iti dea un duplicat. Mergi si la biroul de carte funciara si spune-le situatia; te vor invata niste chestii misto...ai sa vezi acolo.


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 27 Sep 2006, 17:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




Mie imi era frica ca daca l-ar gasi cineva il va putea sa ia bani din banca, dovedind ca are locuinta (cate nu se fac in ziua de azi)


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 27 Sep 2006, 17:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




trebuie sa mai existe pe undeva originale, actele astea se fac in 4-5 exemplare. la notar, de exemplu. ai putea incerca sa cauti notarul care a intocmit actul de vanzare-cumparare(ar trebui sa-i gasesti stampila pe copia xerox pe care o mai ai) si sa obtii o copie legalizata dupa original.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 27 Sep 2006, 18:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




Trebuie sa ma duc sa-l declar pierdut, dar unde? Cineva imi spunea ca se poate sa se gireze cu apartamentul meu daca a incaput pe "maini bune"


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 27 Sep 2006, 18:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




deci, in concluzie era un act de vanzare cumparare


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 28 Sep 2006, 00:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




QUOTE(ionut L. @ 27 Sep 2006, 19:26)
Cineva imi spunea ca se poate sa se gireze cu apartamentul meu daca a incaput pe "maini bune"
*


Si adica tu, pe nume Ion Popescu, crezi ca, daca pui mina pe un act prin care Patriciu ii vinde lui Iacubov, sa zicem, Petromidia, te duci la banca in Elvetia, arati actul si iti iei credit de 20 de milioane de dolari? Oare? Nu traim, totusi, in desene animate.

Platesti impozit pe casa? Pe numele tau? Deci casa e "trecuta pe rol", cum se zice, la Administratia Financiara. Linisteste-te si fa cum te-au invatat colegii de mai sus.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Sep 2006, 09:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




Cel putin pentru vanzare poti sa stai linistit, ca pe langa multe acte cu care trebuie sa te duci la notar (intabulare si altele) iti mai trebuie si o adeverinta de la asociatia de proprietari, vizata de primarie, prin care sa se ateste ca ai intretinerea platita la zi.
Banuiesc ca administratorul si presedintele te cunosc si nu dau la oricine asemenea adeverinta.
Cel mai bine, ca sa te linistesti, fa ceea ce ti s-a spus mai sus, adica obtine un duplicat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 28 Sep 2006, 09:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




m-am uitat acum pe copia care o am, dar nu se intelege la ce notar a fost facuta. Actul a fost facut in 1990


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Sep 2006, 09:46
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(ionut L. @ 27 Sep 2006, 19:26)
Trebuie sa ma duc sa-l declar pierdut, dar unde? Cineva imi spunea ca se poate sa se gireze cu apartamentul meu daca a incaput pe "maini bune"
*




Relax, si eu l-am pierdut, pe baza extrasului de la cartea funciara te duci la orice notar si iti face altul smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 28 Sep 2006, 10:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




deci in principiu orice act pierdut nu este o problema deoarece orice imobil dupa 2000 incoace este intabulat ( asta daca fiecare proprietar a fost la judecatoria sectorului sau a orasului respectiv si l-a intaulat. A fi un imobil intabulat inseamna ca a fost luat in evidenta un nou proprietar in baza de date a judecatoriei respective. Deci ultimul cuvant de spus il are judecatoria ( din punct de vedere juridic al imobilului ) intr-o instanta sau orice fel de neclaritate. Apoi urmeaza Cadastrul , care are si el o baza de date. Problema e ca exista imobile mai vechi care nu au un cadastru facut sau intabulare si situatia juridica se bazeaza pe un Titlu de punere in posesie sau ceva asemanator. Poti rezolva la cartea funciara, daca apartamentul il ai demult, sau dac l-ai cumparat dupa 2000 poti sa mai gasesti copii originale ale actului de proprietate la judecatoria de care apartii, sau, poate la notarul unde ai intocmit cumpararea imobilului sau indiviza sau ....

This post has been edited by david79: 28 Sep 2006, 10:23


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Sep 2006, 11:17
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Tin sa precizez ca la Bucuresti e valabil ce zici tu, in provincie, apartamentele sunt intabulate long time ago. Vad ca e din AG, deci nu ar trebuii sa fie nici o problema, indiferent in ce an a fost emis actul pierdut.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:58
Dacia