Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

accident cu victima, fara constatare

donraulo
post 28 Aug 2006, 07:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




sunt cu morcovul si cu tot iepurele in c...

vineri noaptea circuland pe culoarea verde a semaforului, fara viteza, brusc simt o zguduitura pe partea dreapta. pregatindu-ma sa injur gropile din nou si mirandu-ma cum de nu am vazut groapa, ma uit in oglinda cu intentia de a ma asigura pentru a trece pe banda doi, ca nu cumva sa mai fac cunostinta cu vreo groapa dinasta "invizibila" ...... cand colo.... inlemnesc.... vad in oglinga doua gramezi pe mijlocul drumului. frana brusca, sar din masina, cand colo ce sa vezi.... un om si o bicicleta cu motor. Deci acesta intrase in mine, in roata mea dreapta spate. Nu l-am vazut deoarece acesta a iesit de pe drumul din dreapta, nedandu-mi prioritate, si bineinteles ca nu avea absolut nici o lumina aprinsa.
se ridica omul de jos (singur) , mort de beat, plangandu-se ca ii curge sange de peste tot, ca si-a rupt tot, etc. il intreb daca vrea sa mearga la spital, el spunad ca deocamdata nu. bun. sun repede la 112, solicit un echipaj, mi se spune sa nu ma misc de acolo ca soseste imediat. dupa ce trec 30 min, sun din nou, operatoarea, mirata ca inca nu a ajuns nimeni, face o revenire, si imi comunica acelasi lucru. stati linistit ca sosesc. intr-un final dupa inca 30 min soseste un echipaj de la rutiera. sar politistii jos din masina si il intreaba pe individ, bai nene vrei la spital, acesta spune ca nu, imi cer mie actele, le dau, comunica prin statie ca victima nu doreste sa fie transportata la spital, imi inapoiaza actele si vor sa plece.

de aici incepe stupefactia mea si anume...nu au facut absolut nici o constatare scrisa sau cel putin verbala in sensul ca nici macar nu au intrebat cum s aintamplat, cine a fost de vina, nu tu un alcooltest, nu tu nimic. ei pur si simplu au vrut sa plece. in acel moment eu ii intreb politicos, nu facem o constatare, un proces verbal, nimic? ei - nu domle nu se face, (ratoindu-se la mine pt tupeul pe care l-am avut sa ii intreb asa ceva) incerc sa ii calmez, dupa care ii intreb bine bine daca nu faceti, eu ce fac? la care ei imi spus ca daca doresc (deci nu e obligatoriu) pot sa merg la Udriste sa depun o declaratie ce si cum.
eu in continuare nedumerit ii intreb ce sa scriu in declaratie, adica, cine a intrat in mine, ca pe asta nici macar nu il intrebase cum il cheama, la care deabia atunci ei il intreaba unde sta si cum il cheama pt ca eu sa pot nota.
cu aceste date ma deplasez la Udriste unde trecand peste modul in care am fost tratat , depun o declaratie, fara a face absolut nici o schita (pt ca nu trebuia) in care expun desfasurarea evenimentelor. la sfarsit mi se spune... aveti numarul X, fara sa o citeasca, fara nimic. pa si la revedere.

Intrebare:
in acest caz, echipajul trebuia sau nu trebuia sa faca o constatare scrisa la fata locului, un proces verbal sau orice dar sa fie scris?

nu de alta insa cica victima are la dispozitie 60 de zile in care poate depune plangere impotriva mea.
chiar daca verbal la fata locului a refuzat sa fie transportat la spital, daca avea ceva intern? daca peste o ora sau o zi moare sau a murit (doamne fereste) in urma cazaturii? eu cum pot fi acoperit,? in sensul ca eu cum pot demonstra cine a fost de vina? cine nu a dat prioritate, cine si in ce conditii circula? cu alte cuvinte tot eu sunt la mana lui.


cu multumiri,




69 de vizualizari si nici o parere? Chiar nimeni nu ma poate ajuta? Unde anume ma pot documenta cu privire la procedura legala pe care trebuie sa o aplice organul de politie la fata locului (in aceste cazuri)? mentionez ca am intrebat si eu in stanga si in dreapta, am intrebat si pe strada doua echipaje de la rutiera si unii au spus ca trebuia altii ca nu trebuia. la 112 au spus ca trebuia, la 9544 (dispecerat brigada politiei rutiere) au zis sa merg la ei sa depun o declaratie, fara sa imi specifice clar daca trebuia sau nu. Declaratia am depus-o in acea noapte. Am trimis si un mail la politie, insa deocamdata nici un raspuns. Eu ce sa mai cred, ce sa mai sper?

din nou, cu multumiri si sperante

This post has been edited by donraulo: 28 Aug 2006, 10:08


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Aug 2006, 10:24
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




AI depus declaratie, ar trebui sa stai linistit, iti faci griji degeaba, betivul a si uitat.

Ai urme pe masina?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 10:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




individul a intrat cu roata din fata a bicicletei cu motor in roata mea dreapta spate si a fost proiectat peste portbagaj eu aflandu-ma pe banda 1, el a ajuns pe linia de tranvai.(exista si banda 2) deci impactul a fost destul de violent.
insa deoarece mi-a intrat in roata, pe masina mea exista o singura dungulita pe aripa spate ca si cum ar fi tras cineva o linie cu un marker, posibil de la cauciucul de pe ghidon.

stau eu stau linistit, insa daca omul respectiv are leziuni interne, daca de la lovitura la cap a patit ceva sau mai stiu eu ce, daca este "sfatuit" sa incerce sa stoarca si el niste bani? cu toate astea imi este foarte greu sa inteleg cum de in astfel de cazuri la fata locului nu se consemneaza absolut nimic.

concluzia ...60 de zile sunt la mana lui, el avand dreptul in acest interval sa depuna plangere impotriva mea. lucru pe care din nou nu pot sa il inteleg. mai mult daca acesta va depune plangere, deabia atunci incep cercetarile si se fac constatari, ce constatari se vor mai putea face, habar nu am. adica cum se va demonstra cine a fost de vina, cine era mort de beat, etc.

de... traim in Romania


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Aug 2006, 10:39
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu ai nici un martor?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 28 Aug 2006, 10:43
Post #5


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




Parerea mea:

Exista o lista a apelurilor la 112. S-a notat si echipajul ce a venit.
Daca echipajul respectiv nu a facut nici o constatare - proces verbal, in mod oficial, nu a avut loc nici un incident ! In acest caz nu poate fi vorba de vre-un probatoriu sau altceva.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 10:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




ARGON ba da, am martor, insa sincer acum... dupa nu stiu cate zile sau saptamani te poti baza pe martori? eu nu imi pot pune mare baza in martor, chiar daca la fata locului saracul a fost foarte bine intentionat si a asteptat impreuna cu mine 1 ora sosirea echipajului la fata locului. Si a asteptat degeaba fiindca nici nu l-au bagat in seama.

SMEAGOL corect ceea ce spui tu, insa atunci de ce sunt la mana lui cele 60 de zile in care el are dreptul sa depuna plangere impotriva mea. mai mult politistul nu este medic legist sa constate ce leziuni are externe sau interne. de unde poate sti el ca nu si-a rupt ceva in el.?

DIZZY corect sunt la mana lui. insa cum sa ii duc cu forta la politie>? daca politia sosita la fata locului nu a intreprins nimic? ei trebuiau sa faca treaba asta nu eu ca doar deaia i-am chemat


intr-adevar el era beat, el a fost de vina, insa cine stabileste asta? nu chiar daca el era beat, poate ca eu am fost de vina. daca a fost beat nu inseamna ca el a fost de vina. tocmai aici este problema mea. ca nu au vrut sa faca nici o constatare scrisa absolut nimic, spunandu-mi ca nu domle nu se face. si asta dupa ce m-am certat cu ei, mai mai sa se dea tot la mine politaiul cum de indraznesc sa ii cer asa ceva

This post has been edited by donraulo: 28 Aug 2006, 10:53


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Aug 2006, 10:44
Post #7


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Era bine sa il iei cu tine la Politie, sa sufle in fiola sa se vada cat era de beat.
Din pacate cam esti intr-un fel la mana lui in momentul asta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V A L I
post 28 Aug 2006, 10:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 20 September 05
From: BV




Nu mai speriati omul degeaba. Nu esti tu in masura sa iei pe cineva la politie sa il obligi sa sufle in fiola. Pentru aia exista politisti care vin cu Loganu tongue.gif cu Alcooltest-ul la ei , te pun in primul rand pe tine sa suflii apoi pe ala de pe jos:D . Tu ti-ai facut datoria , ai sunat de 2 ori unde trebuia etc. Daca aia sunt incompetenti aia nu e vina ta. Poate sa depuna betivul ala ce vrea timp de 60 de zile. Ii zici ca il dai in judecata ca ti-a stricat masina.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006 / 1.5 dci / 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 11:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




VALI de acord cu tine, insa eu in calitate de nevinovat , am precizat si faptul ca masina nu are nimic, deci nu am nici dovada de reparatii, nu pot sa ma impac cu ideea ca tot eu sa fiu la mana nenorocitului aluia.


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 28 Aug 2006, 11:10
Post #10


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




@donraulo:

Pai, eu unul nu cred ca esti la mana lui. Sincer. Daca el depune plangere ca a suferit de pe urma unui incident rutier, te intreb eu care incident ?

In cel mai bun caz este vorba despre autor necunoscut, deci nu esti tu. Din nou am spus ca apelul la 112 s-a inregistrat, deci politia daca a ales sa nu faca nici un PV, desi exista un apel, inseamana ca ei au constatat ca nu este nici un incident.

Nu cred ca poti da in judecata fara un probatoriu minim: PV de constatare.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 11:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




SMEAGOL repet, dupa logica mea a ta si dupa logica bunului simt ai si avem dreptate. insa DACA, el refuzand VERBAL sa mearga la spital, daca dupa ce am plecat toti, sau dupa cateva ore merge la spital pe buna dreptate (sa zicem) ca are cine stie ce leziuni interne, ca are cine stie ce cheag pe creier, etc. atunci ce ma fac? poate spune din cauza ca nu a semnat absolut nimic, ca din cauza socului , a fricii, etc, a refuzat atunci verbal sa mearga la spital.

uitasem un amanunt, betiv, betiv, insa in urma unui telefon pe care l-a dat, a fost destul de inteligent sa imi faca o poza la numarul masinii, cu tel mobil.

si ba da poti da pe cineva in judecata pe baza certificatului medico legal

This post has been edited by donraulo: 28 Aug 2006, 11:18


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Aug 2006, 11:19
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Macar avea telefon cu camera? eu cred ca vroia sa te intimideze.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 11:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




avea, a facut poza de fata cu politia


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 28 Aug 2006, 12:17
Post #14


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




@donraulo, nu-ți mai face griji degeaba, el a zis cu gura lui că nu vrea la spital, și în plus nu ești vinovat, el a intrat în tine, deci el a produs accidentul. Pentru ce să te dea în judecată? Că a fost beat, nu te-a văzut, și a intrat în tine cu bicicleta? Eu zic că tu ai putea să ridici pretenții, să îți repare mașina, adică zgârietura aceea. Nu îți mai face griji, chiar dacă moare, nu ai fost vinovat, mergeai pe un drum cu prioritate. Dar stai liniștit că accidentul ăsta probail l-a trezit din beție.


--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 28 Aug 2006, 12:33
Post #15


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Daca a venit politia si nu a intocmit un PV, inseamna ca nu s-a intamplat nimic.
Io zic sa stai linistit.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 28 Aug 2006, 12:46
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




sunt de acord cu voi. insa atunci de ce unii politisti de la rutiera au zis ca trebuia facuta constatare la fata locului, altii au zis ca nu. la telefon, cei de la udriste, au zis ca trebuie sa dau declaratie pe care am dat-o. au mai zis ca ala ARE DREPTUL ca in 60 zile sa depuna plangere impotriva mea si deabia atunci incep cercetarile si se reconstituie cazul... logica mea nu ma ajuta in acest caz... daca nu exista PV, corect ca nu exista nici fapta. dar atunci de ce ala are dreptul sa depuna plangere cu privire la acea fapta. mai dureros, ok, are dreptul sa depuna orice vrea, insa eu cum ma apar atunci, ce sa mai demonstrez eu..? va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui.
adica daca eu opresc in loc nepermis sunt amendat se face PV si scrie clar cf. art. cutare... daca lovesti un om sau el se loveste de tine nimic.... foarte interesant.
repet poate punem altfel problema.
la fata locului omul refuza verbal sa fie transportat la spital
agentul considera ca nu este nimic grav, deci nu face nici o hartie scrisa
accidentul insa a existat chiar cu vatamari corporale.
in acest caz legea zice ca nu ai voie sa pleci de acolo
agentul nu are cum sa stie daca el are sau nu are vatamari interne
el poate avea vatamari interne
merge si isi scoate certificat medico legal
depune plangere impotriva mea

si acum eu cum pot demonstra ca el nu mi-a acordat prioritate, ca el circula fara absolut nici o lumina, ca el era beat? daca toate astea nu s-au facut la fata locului?

cu riscul de a fi "greu de cap" insa consider ca in astfel de cazuri, care pot avea urmari foarte neplacute este bine sa intreprinzi ceva la timp, cat de mai poate ca daca te culci pe-o ureche... cine stie


apropo, am tot cautat pe net si nu am gasit, poate stie cineva unde ma pot documenta sau unde se poate gasi procedura ce trebuie urmata de politie in astfel de cazuri

cu respect,


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 28 Aug 2006, 14:01
Post #17


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Din cate stiu eu de la un cunoscut (politist): in caz de orice fel de accident se face PV de constatare. Chiar daca "se inteleg" partile, in caz ca a intervenit politia, trebuie facut un PV. Daca aia n-au facut nici un PV, atunci teoretic nu s-a intamplat nimic, n-a avut loc nici un accident.
Si ce daca ti-a facut poza la numarul de inmatriculare cu telefonul mobil? E-te fix! uite acum cobor in parcarea firmei si pozez un numar la intamplare dintre masinile parcate acolo. Pot eu sa zic ca masina care are numarul din poza m-a accidentat pe mine? Are vreo urma? Nu. Exista martori ? Nu.
Sfatul meu (probabil ca multi ma vor condamna, dar tatal meu a patit la fel ca si tine, si ala vroia sa se duca la politie, ca l-a lovit cica tata cu masina.) este sa iti repari urma de pe masina si sa-ti vezi linistit de viata, ca betivu ala nu te are cu nimic la mana.

This post has been edited by Illusi0n: 28 Aug 2006, 14:02


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 28 Aug 2006, 14:02
Post #18


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




@donraulo:

Plangerea respectiva se anexaza unui dosar. La dosar trebuie sa existe si un certificat medico-legal.

Certificatul nu poate determina relatia cauzala intre efecte (traume) si cauze (accident). Nu poate spune decat ca a fost lovit de un obiect mare in miscare - ceva ce seamana cu o masina.

Politia stabileste un PV de constatare. Daca sunt victime, se deschide un dosar. La dosarul respectiv, in termen de 60 zile victima poate atasa plangere.

Altfel, nu are nici un sens. Poate sa-ti solicite daune ca l-ai calcat cu masina in garaj pe fata, dar nu ca este vorba despre un eveniment pe drumurile publice.

This post has been edited by Smeagol: 28 Aug 2006, 14:03


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 28 Aug 2006, 18:36
Post #19


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




Cel mai bine era sa-l bagi in masina si sa pleci la spital cu el.Pe drum anuntai politia, acolo ii faceau toate testele inclusiv alcooltestul care te absolva de orice vina.
Acum ce sa zic? Eu zic sa stai linistit, betivul demult nu mai stie ce s-a intamplat.

Numai de bine.


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinere22
post 28 Aug 2006, 19:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 29 April 06




Vrei un sfat:Fa rost de un aparat digital,fotografiaza urma de pe masina,intersectia,eventualele urme de pe carosabil si fa un dosar,inclusiv cu declaratia martorului(martorilor)si numele celor 2 Garcea.Apelul de pe telefon ramane inregistrat.Putem face un pariu:Omul se va trezi din betie,va inflorii tot felul de povesti,altii ai vor da sfaturi si va veni cu pretentii la tine.Sper sa nu fie asa.....


--------------------
DACIA+++CLIO 1410--SYMBOL 2004 - EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Aug 2006, 19:55
Post #21


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(guliver @ 28 Aug 2006, 19:36)

Acum ce sa zic? Eu zic sa stai linistit, betivul demult nu mai stie ce s-a intamplat.


*




Asa am zis si eu, dar cand da de poza aia la el in telefon, ii revine memoria laugh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 28 Aug 2006, 21:10
Post #22


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




Din cate stiu eu, daca ai dat acea declaratie la politie si ai numar de inregistrare totul e in regula.

Doua parti implicate intr-un incident rutier trebuie sa mearga la politie in 48 de ore impreuna sau separat.

Daca cel vinvat ( din ce reiese din declaratia celuilalt ) nu vine in 48 de ore se considera fuga de la locul accidentului cu consecinte penale.

LA TINE NU E CAZUL. Daca se trezeste din betie si depune plangere acuma dupa ce tu ai dat deja o declaratie, e egal cu aproape zero, oricum NU TE ARE CU NIMIC LA MANA.


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 1 Sep 2006, 01:41
Post #23


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




stai calm..

daca chiar asa a ajuns sa fie romania.. adica vin eu sa zicem la ixulescu pe care nu-l stiu si zic bai nene .. m-ai lovit cu masina.. (asta ca am vazut o zgarietura pe undeva pe masina... ).. daca n-am un proces verbal unde acolo tre sa scrie clar care e concluzia politistului in privina vinovatului.. pai n-am ce si de unde cere. la fel cum chiar daca se facea proces verbal, atunci betivu iesea vinovat.. iar drumu lui catre un ban smuls, va trece prin contestarea procesului verbal unde se bate cu cine? cu politia nu cu tine.. politia ar avea datoria sa te intervieveze sa zicem in cazul unei contestatii.. , aceasta fiind ancheta politistilor ca argumente a deciziei lor..

nici vinovat nici baut nici proces verbal.. ce mai vrei.. tu n-ai treaba.
in asa tara sa tot dai peste betivi dinastia.. da macar era tigan? biggrin.gif

This post has been edited by Asi: 1 Sep 2006, 01:43


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei87
post 4 Sep 2006, 00:29
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 August 06




Hombre, chill. De fapt te-ai gandit vreo clipa ca ai putea da in judecata Politia Romana ca nu si-au facut treaba? Era DATORIA LOR sa faca procesul verbal, sa faca o constatare a "evenimentului rutier", mai ales ca s-a soldat cu vatamari corporale (si o zgarietura, chiar daca nu curge sange din ea, este o vatamare corporala, deci accidentul intra la alta categorie, nu la accidente usoare (tamponari de bara, incidente in parcare, etc). Daca ai chef sa te iei la tranta cu sistemul, ia-ti un avocat bun si da-i in judecata... tu nu ai putut dormi nopti din cauza ca nu s-a rezolvat acel incident pe cale legala ... ceri despagubiri. In tarile civilizate se face asa ceva... legea-i lege. Si daca se intampla asta, dupa scandalul creat, o sa creasca mult atentia politiei la astfel de incidente... nu vor vrea sa fie iarasi dati in judecata...


--------------------
Dacia 1310 '99 carburator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 4 Sep 2006, 09:27
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




si eu tot asa zic: cauta-ti un avocat, sfatuieste-te cu el, fa un dosar cu pozele masinii, ale locului unde s-a intamplat, niste schite ale accidentului (ca sa-ti poti aduce aminte mai tarziu cu exactitate cum s-a intamplat), numele politistilor (si nr masinii lor), toate datele pe care le poti strange despre accident
am un prieten care a stat in "cercetari" timp de 2 ani pt un accident de acest gen: un copil a intrat in aripa fata dreapta, in timp ce traversa in fuga o straduta. masina nu avea viteza, copilul nu a patit mai nimic. insa parintii acestuia au fost "sfatuiti" de bine, si au incercat sa stoarca ceva bani de la amicul meu, desi nu avea nicio vina. timp de 2 ani a mers cu dovada de circulatie (cu prelungiri) pt ca ii retinusera permisul.
Atentie! Copilul s-a lovit de masina si nu invers.
succes

PS
cel mai bun lucru era sa-l iei pe ala pe sus, il duceai la spital si se faceau constatarile de rigoare (alcoolemie, leziuni, etc.). acolo venea sigur si politia, pt ca medicii sunt obligati sa anunte accidentele (iar politistii nu se puteau eschiva de la intocmirea PV). cum aveai si un martor cooperant, era perfect.
in termen de 60 de zile, ala cu mobra poate pati altceva sau mai cade de vreo 2-3 ori si ii vine in cap (sau este sfatuit) sa scoata ceva bani de la tine...
dar sa nu fim asa pesimisti..

This post has been edited by draku: 4 Sep 2006, 09:27


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 4 Sep 2006, 11:41
Post #26


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Politistii ERAU OBLIGATI sa intocmeasca proces verbal de constatare si autorizatie de reparatie,indiferent de marimea zgarieturii.La solicitarea ta expresa ERAU OBLIGATI sa va faca probe alcooltest si sa-ti inmaneze chitantele.
Ca sa fii total acoperit,ti-as recomanda sa mergi la I.G.P.R. si sa depui o plangere impotriva politistilor.
Oricum,ai deja probe care demonstreaza buna ta credinta.
Succes]


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Sep 2006, 13:37
Post #27


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Ai sunat la 112. De doua ori. Politaii ajunsi la fata locului au declarat ca victima nu doreste sa mearga la spital si au comunicat si prin statie acelasi lucru. Esti acoperit din punctul asta de vedere!
2. Ai depus o declaratie la Udriste. Iarasi esti acoperit!

Ca si urmari, n-are nici dracu' ce sa-ti faca! Daca e sa decaloteze glandu cineva, militienii vor fi aia! Dar n-o s-o pateasca nici aia, pentru ca, in caz de Doamne fereste!, se va musamaliza totul conform principiului "mortu' e de vina!"


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
donraulo
post 4 Sep 2006, 14:01
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




dupa ce am tot intrebat si eu in stanga si in dreapta, dupa ce am citit raspunsurile voastre, pt care va multumesc, am ajuns la concluzia ca intr-adevar eu sunt acoperit. in schimb in continuare sunt "uluit" de prestatia organelor, atat cei sositi la fata locului, cat si cel de la Udriste, cat si ulterior, de o saptamana am trimis un mail la politia romana si degeaba, pana acum absolut nici un raspuns. (ca o paranteza, mailul l-am trimis de pe contul "oficial" de la servici, ceea ce avand in vedere locul in care lucrez, ar fi trebuit sa fie tratat mai bine ca un mail trimis de pe contul ...donraulo@xxxxx.com spre exemplu). se pare ca l-au tratat bine sau mai bine spus, ingropat bine)

sa auzim numai de bine


--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 6 Sep 2006, 14:46
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(donraulo @ 4 Sep 2006, 15:01)
se pare ca l-au tratat bine sau mai bine spus, ingropat bine

*



conform legii, raspunsul la o cerere se da in max 30 de zile lucratoare


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 1 Oct 2006, 01:05
Post #30


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 4 Sep 2006, 14:37)
1. Ai sunat la 112. De doua ori. Politaii ajunsi la fata locului au declarat ca victima nu doreste sa mearga la spital si au comunicat si prin statie acelasi lucru. Esti acoperit din punctul asta de vedere!
2. Ai depus o declaratie la Udriste. Iarasi esti acoperit!

Ca si urmari, n-are nici dracu' ce sa-ti faca! Daca e sa decaloteze glandu cineva, militienii vor fi aia! Dar n-o s-o pateasca nici aia, pentru ca, in caz de Doamne fereste!, se va musamaliza totul conform principiului "mortu' e de vina!"
*



marty...nu e chiar asa...daca era vreun fiu de senator..sigur era mortul de vina..dar el e un participant la trafic amarat....
oricum.... parerea mea e ca daca in 60 de zile nu primeste nimic acasa...poate sa doarm alinistit


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:39
Dacia