Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cruise control dezactivat Laguna III, cauze, solutii

nervoptik
post 2 Jan 2019, 22:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Buna seara,
Am incercat sa gasesc problema mea pana pe la pagina 12 a acestui forum, ca sa nu deschid topic nou, insa nu am reusit.
Am cumparat de 1 saptamana a doua mea Laguna (prima fiind Laguna 2 Extreme 1.8 benzina). O Laguna 3 Dynamique TomTom 2.0 dci din 2011. Are 155.000 mile ceea ce ar veni cam 255k km. Sunt foarte multumit de ea, insa am observat ca butonul de Cruise/limitare de langa cotiera nu se activeaza pe nicio pozitie. In bord nu se aprind martorul de cruise dau limitare. Dealtfel nu se aprind nici atunci cand pun contactul. Nu sunt sigur daca martorii trebuie sa se aprinda la punerea contactului "check up" asa ca v-as ruga pe cei cu sistemul functional sa-mi confirmati sau infirmati.
Am citit pe forumurile din UK ca ECU dezactiveaza in mod automat Cruise/Limitarea daca exista o eroare repetata si pe termen lung a intreruupatoarelor de pe pedalele de ambreiaj/frana, chiar si erori de DPF ale sistemului de injectie. Din cate inteleg, sistemul se poate reactiva, insa nu am nicio idee cum. Majoritatea au fost la dealeri, sa reseteze sistemul, dar ma intrebam daca este o cale mai românească si mai ieftina prin care sa fac asta.
Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 2 Jan 2019, 23:08
Post #2


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Nu contează eroare ,trebuia sa îți apară în bord și dacă nu mergea pilotul îți apărea eroare check


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 2 Jan 2019, 23:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Momentan nu am nicio eroare in bord.
Am gasit chitante vechi in care apare ca s-a schimbat presostatul de la turbo si ca s-au sters erorile vechi.
Ma gandesc ca cruise controlul s-a dezactivat sigur cu mult timp in urma.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 3 Jan 2019, 00:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Daca ai pe cineva cu ddt4all ,can-clip sau poate ai tu vezi acolo în uch că e posibil sa fie dezactivat

<span class='edit'>2 Jan 2019, 23:02:</span>
Normal daca ai eroare el tot trebuie să îți arate cu eroare sau mesaj

This post has been edited by andru1973: 3 Jan 2019, 00:19


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 3 Jan 2019, 09:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Eu am pățit să se dezactiveze în urma unui update de soft la injecție dar se poate activa cu clip-ul


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 3 Jan 2019, 10:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




dacă ai ELM327 îți las o poza sa vezi dacă acolo îl ai dezactivat ,e încercuit cu negru ,dacă în amândouă căsuțe apare "sans" e dezactivat

Attached thumbnail(s)
Captura_de_pantalla__1__LI.jpg ( Size: 1.95mb ) Number of downloads: 925


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Jan 2019, 19:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(nervoptik @ 2 Jan 2019, 22:33)
Are 155.000 mile ceea ce ar veni cam 255k km. Sunt foarte multumit de ea, insa am observat ca butonul de Cruise/limitare de langa cotiera nu se activeaza pe nicio pozitie.
*


Ai cumparat-o din UK si o folosesti in UK sau ai venit cu ea in tara ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 3 Jan 2019, 21:02
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




QUOTE(andru1973 @ 3 Jan 2019, 08:01)
dacă ai ELM327 îți las o poza sa vezi dacă acolo îl ai dezactivat ,e încercuit cu negru ,dacă în amândouă căsuțe apare "sans" e dezactivat
*


Multumesc mult pentru informatie, insa nu am ELM327.
Eu am WOW 8.0 de la Wurth, insa nu am vazut sa am control asupra setarilor, sa activez sau dezactivez, insa oricum nu apare nimic legat de cruise control sau speed limiter. Au fost doar niste erori vechi legate de tensiune scazuta la niste componente, insa dupa ce le-am sters nu au mai aparut.
O sa incerc la service si va tin la curent.

QUOTE(marius80_eugen @ 3 Jan 2019, 17:54)
Ai cumparat-o din UK si o folosesti in UK sau ai venit cu ea in tara ?
*


Locuiesc in UK, dar daca nu rezolv pana in iunie cand vin in tara in concediu, probabil exista cineva pe forumul asta care are priceperea si software-ul la care sa pot apela.
Multumesc.


Momentan nu ma deranjeaza foarte rau, insa imi lipseste comoditatea asta pe autostrazi. Nu am nici pe Laguna 2, insa am avut un Jaguar x-type de la servici pentru 2 luni si a fost absolut magnific.

3 Jan 2019, 19:41:
Inca o intrebare va rog la cei care se pricep ...
Am gasit un can clip second hand cu echivalentul a 350Ron. Este unitatea si CD-ul, insa nu ma pricep daca versiunea 166V e buna (sau include) modelele 2011+
Se merita sa il iau?
Va multumesc.

Screenshot_20190103_193541.png ( Size: 3.01mb ) Number of downloads: 949


This post has been edited by nervoptik: 3 Jan 2019, 21:41


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 4 Jan 2019, 07:42
Post #9


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




@ initiator - scoate butonul si vezi daca mufa este bine pusa, papucii sunt ok. Apoi cu testerul pe care-l ai verifici functionalitatea . Nu se dezactiveaza singur !
Toate bune.


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 4 Jan 2019, 21:53
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Un mic update de azi.
Am fost la un service vis-a-vis de locul meu de munca si i-am rugat sa schimbe uleiul si filtrul si sa vada daca softul lor de diagnoza poate sa vada ceva.
Aparent nu este nicio eroare in sistem, si din pacate functiile de activare din softul lor le permite multe alte prostii (gen activarea geamurilor, actuatorilor, etc ...) dar nu au gasit nimic care sa activeze/dezactiveze CC/SL.
Si ei m-au indrumat catre un service autorizat Reno.

Referitor la buton, o sa incerc sa-l scot maine, dar pentru ca iluminarea functioneaza la el, m-am gandit ca nu prea ar avea cum sa fie scoasa mufa din el.

Apropos de buton, trebuie sa demontez toata consola? Sau reusesc sa-l ridic usor in sus cu o surubelnita plata?
Multam.

This post has been edited by nervoptik: 4 Jan 2019, 21:54


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Jan 2019, 18:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca butonul activeaza ambele functii pe bord, este clar ca NU este de la el. Ai erori in ECU memorate sau active care sunt incompatibile cu activarea CRUISE-ului. Orice problema pe injectie, FAP, turbina , senzori pedale (ambreiaj si frana) duce la dezactivarea functiei Cruise. Verifica cu ocaza asta macar pedala si stopurile de frana daca functioneaza ok.
Inca o treaba : daca ai probleme cu panglica de la volan se dezactiveaza aleator Cruise-ul si vezi ca el se poate activa numai la peste 35 km/h si se dezactiveaza daca apesi ambreiajul sau frana, indiferent cat de putin.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 6 Jan 2019, 16:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Initiatorul a specificat ca ¨butonul de Cruise/limitare de langa cotiera nu se activeaza pe nicio pozitie. In bord nu se aprind martorul de cruise dau limitare. ¨

@nevroptik, pentru a ajunge la buton, demontezi partea din fata a consolei, capacul, prin ridicare, dupa ce ai extras ornamentul schimbatorului. Dupa aceea vei avea acces la buton.

Din propria experienta cred ca problema este din soft ECU. Ar merita o investigare/update soft in reprezentanta.

Daca preferi varianta diy, diagnoza cu ELM327 este mult mai ieftina, ~10 lire pentru interfata, softul este gratuit. In sectiunea tutoriale gasesti toata informatia.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 6 Jan 2019, 21:58
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




QUOTE(radunre @ 6 Jan 2019, 14:22)
Initiatorul a specificat ca ¨butonul de Cruise/limitare de langa cotiera nu se activeaza pe nicio pozitie. In bord nu se aprind martorul de cruise dau limitare. ¨

@nevroptik, pentru a ajunge la buton, demontezi partea din fata a consolei, capacul, prin ridicare, dupa ce ai extras ornamentul schimbatorului. Dupa aceea vei avea acces la buton.

Din propria experienta cred ca problema este din soft ECU. Ar merita o investigare/update soft in reprezentanta.

Daca preferi varianta diy, diagnoza cu ELM327 este mult mai ieftina, ~10 lire pentru interfata, softul este gratuit. In sectiunea tutoriale gasesti toata informatia.
*



Radunre, multumesc mult de tot. Am verificat acum conectorul switchului si este ok.
Prin ELM 327 merge si cel prin bluetooth? Il am pe ala, dar nu l-am folosit decat la Laguna 2 benzina cu aplicatia Torque. Nu stiam ca merge si la diesel si ca poate sa si activeze functii in ECU. ?!?!?!
Am gasit info la sectiunea tutoriale -
Multumesc de 1000 de ori, tocmai ce ma simt norocos ... in reprezentanta m-ar costa 200 lire (tarif standard in orice reprezentanta) sa se conecteze si sa corecteze erorile de software.

This post has been edited by nervoptik: 6 Jan 2019, 22:45


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 7 Jan 2019, 00:01
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Prin ELM poți și cu cablu usb și cel cu bluetooth,descarcă programul ddt4all cu el intri in uch

<span class='edit'>6 Jan 2019, 23:02:</span>
Îl găsești pe net daca nu îl ai îți dau link și îl descarci

<span class='edit'>7 Jan 2019, 09:37:</span>
pentru cei care nu au noua versiune de DDT4ALL (poate o aveti ),dar eu va las link-ul in pm



This post has been edited by andru1973: 7 Jan 2019, 12:04


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 8 Jan 2019, 21:21
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




QUOTE(andru1973 @ 6 Jan 2019, 22:01)
Prin ELM poți și cu cablu usb și cel cu bluetooth,descarcă programul ddt4all cu el intri in uch

<span class='edit'>6 Jan 2019, 23:02:</span>
Îl găsești pe net daca nu îl ai îți dau link și îl descarci

<span class='edit'>7 Jan 2019, 09:37:</span>
pentru cei care nu au noua versiune de DDT4ALL (poate o aveti ),dar eu va las link-ul in pm
*



Multumesc mult.
Daca ai timp, te rog pune linkul intr-un PM.
Multumesc.

L.E. - nu mai trebuie, gasit. acum il instalez.

L.E. 2 - Am reusit instalarea si conectarea la EML, dar din pacate nu am baza de date cu ECU ... sau ceva nu merge bine. Practic pot sa imi selectez masina din drop-down menu ddt4all, dar dupaia nu imi mai apare nimic in boxul de jos ... nu pot sa aleg nimic.
Mai caut ... poate cineva pune un link la o baza de date? sau e ceva ce fac eu gresit ?
Merci

Capture_ddt4all1.PNG ( Size: 110.66k ) Number of downloads: 738

Capture_ddt4all2.PNG ( Size: 50.22k ) Number of downloads: 687


Am downloadat baza de date DDT2000, dar nu stiu cum sa o import in DDT4ALL ... aparent nu am decat optiunea import XML, iar baza de date downloadata are o structura mai ciudata ... gasesc XML la fiecare ecu sad.gif
Ceva nu stiu sa fac .


9 Jan 2019, 12:21:
Multumesc mult Andru. O sa instalez diseara ce mi-ai dat pe PM.
Momentan nu pot sa dau reply la mesaje, dar iti multumesc aici.

This post has been edited by nervoptik: 9 Jan 2019, 14:21


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Jan 2019, 08:43
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sa nu aiba cutia de voiteze schimbata.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foişor până-n Piaţa Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 10 Jan 2019, 12:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Pentru baza de date, tot ce trebuie sa faci este sa copiezi folder-ul "ecus" in radacina folder-ului ddt4all.

Concret, daca instalarea ddt4all este in folder-ul original C:\Program Files (x86)\ddt4all
este necesara copierea in acea locatie a folder-ului "ecus" din arhiva ddt2000, doar folder-ul "ecus", numic altceva.

La final, folder-ul ddt4all trebuie sa arate ca in imaginea atasata.ddt4all_folder.jpg ( Size: 98.99k ) Number of downloads: 644


Dupa aceasta operatiune, rulezi ddt4all, selectezi portul interfetei, tipul interfetei, bifezi atentionarea "I am aware..." si apesi connected mode.
In dreptul listei "all" ai un buton cu o lupa, il apesi si selectezi CAN, astfel programul incepe sa scaneze reteaua CAN si-ti va lista computerele si fisierele corespunzatoare (daca sunt) din baza de date.
Dupa scanare, in a 2-a fereastra din coloana stanga, selectezi computerul pe care vrei sa-l accesezi si i-ti apare o lista de "screens" in a 3-a fereastra din coloana stanga, cu diverse pagini de configurare a respectivului computer.
Selectezi "screen" in fereastra mare din dreapta si ai acces la respectivele configuratii si informatii.

This post has been edited by radunre: 10 Jan 2019, 12:19


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 10 Jan 2019, 13:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Din linkul pus de mine in privat nu mai trebuie să copiați folderul ecus ,face el totul,are instrucțiuni de instalare ,respectați cum se instalează și merge perfect

10 Jan 2019, 12:37:
Are baza de date din 20.12.2018

10 Jan 2019, 12:40:
Dar tind să cred că ai probleme pe software, poate sa umblat la software și clar aici ai pierdut Cruise control (zic și eu)au mai fost cazuri

This post has been edited by andru1973: 10 Jan 2019, 13:40


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 10 Jan 2019, 15:51
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Scuze, nu am stiut de "pachetul complet" smile.gif


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 10 Jan 2019, 22:59
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




radunre si andru va multumesc de o mie si o mie de ori ca incercati sa ma luminati, si bine inteles celorlalti multe multumiri.
Nu am avut timp ieri si alaltaieri sa fac nimic ca am fost foarte opcupat, insa in seara asta am avut 10 minute sa ma conectez (treburi de tatic).
Nu am avut posibilitatea sa instalez softul dat de Andru, dar am reusit sa copiez directorul ecus in versiunea pe care o aveam deja instalata.
Acuma ... daca dau click pe lupa aia, am o bara de progres care urca pana la 100% ... insa nu imi afiseaza nimic.
M-am dus eu cu drop-down menu si am ales X91 ... bla-bla-bla ... fix ca in poza pe care a pus-o Andru acum o saptamana in care a incercuit cu negru ...
Acuma ... aici nu imi apare ca si lui. Si atasez ce imi apare pentru ca nu stiu daca e normal si nu am mai continuat.

Capture.PNG ( Size: 98.32k ) Number of downloads: 105


In poza originala pusa de Andru, apare la coloana LECTURE datele la fiecare optiune, dar mie imi apare NO DATA.

E o problema cu ecu meu? poate nu am fascut ceva cum trebuie ... e ok sa fie asa?
Ma mancau degetele sa selectez RL/LV si sa intru in expert mode si sa dau scriere ... dar daca fac pe dracu si devin pieton?
O alta intrebare, daca modific sa zic doar din Galoane in Litri ... imi modifica doar acea optiune daca dau pe butonul galben din dreptul lui? sau imi modifica toata coloana? Asta a fost frica mea, pt ca eu avand NO DATA la fiecare in parte, daca optiunile de scriere sunt doar la misto si eu dau scriere si phoote tot ...

Multumesc mult ca aveti rabdare cu mine baieti.
O seara faina

This post has been edited by nervoptik: 10 Jan 2019, 23:04


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 11 Jan 2019, 10:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




nu sunt expert ,dar zic și eu, sunt doua posibilități,ori ddt4all nu e bun ,ori ai probleme pe ecu(sa încercat vreo data sa se rescrie un soft la ea )la mine ce nu am instalat pe masina in ecu intrade-var apare no data,deci poate nu stii sa te conectezi ,poate nu e bun ddt4all,poti schimba nu ramai fara masina,doar nu umbli la parametrii motor ,umbli la ceasuri


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 11 Jan 2019, 12:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




In fereastra de jurnal apare "blocked ELM request", asta e o problema.

Bun de citit: https://github.com/cedricp/ddt4all/issues/14

Daca sunt campuri cu "no data" este indicat sa nu fortezi scrierea sau modul expert. "no data" inseamna de cele mai multe ori o incompatibilitate intre versiunea sw computer si versiunea din baza de date sau comunicatie defectuoasa.
O scriere fortata cu date incomplete de cele mai multe ori duce la blocarea acelui computer.

Daca ai posibilitatea, incearca cu alt adaptor ELM.

This post has been edited by radunre: 11 Jan 2019, 12:28


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 12 Jan 2019, 12:21
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Am reusit sa ma ocup mai mult astazi si am incercat diverse chestii, insa se pare ca ori ELM nu e bun, ori eu ... unu dintre noi clar e defect smile.gif

Am scanat iarasi cu lupa de mai multe ori, insa nicodata nu mi-a gasit el masina, a trebuit sa o introduc eu din drop-down menu ... apoi scroll la UTD, etc.

In primul printscreen este incercarea de a gasi singur ECU masinii (lupa), chiar daca este deja selectat, este pentru ca il selectasem eu inainte.

Capture_14.PNG ( Size: 107.01k ) Number of downloads: 86


In urmatorul printscreen, este incercarea mea, dupa ce am selectat manual masina, sa citesc datele din UTD, iarasi ca si data trevcuta am clar cu rosu NO DATA, desi in connection statement apare ca ELM este conectat.

Capture_11.PNG ( Size: 70.6k ) Number of downloads: 54

Atentie ... ceea ce este foarte curios, este ca de undeva a obtinut datele cum ca combustibilul este diesel, ca volumul este in Galoane UK, consumul este distanta/volum (Miles per galon) si alte chestii marunte, cu exceptia limbii, care pare ca ar fi germana, desi e clar ca eu pe bord am mesajele in engleza si cu exceptia masurii distantei care apare km, desi eu am mile.
SI pana la urma, vad ca implicit la RL/VL , el arata ca este ACC/VL ?!?! ce naiba inseamna asta?

Urmatoarele 2 printscreenuri sunt alte incercari din alte functii ale masinii, alese total aleatoriu sa vad daca le citeste, din pacate acelasi rezultat catastrofal ... NO DATA

Capture_12.PNG ( Size: 76.38k ) Number of downloads: 38


Capture_13.PNG ( Size: 105.28k ) Number of downloads: 25


O sa incerc saptramana viitoare sa imi iau jumatate de zi libera si sa merg la un atelier care se ocupa in principal de Renault si Nissan. Am vorbit in prealabil cu ei la telefon si au zis ca au sistem de diagnoza special pentru renault si se vor uita sa vada ce pot face.
Oricum, eu cred ca ma opresc aici, ca ma depaseste. CU tot ajutorul vostru, am o presimtire ca mai bine nu ma apuc sa fac ceva la care nu ma pricep ...
O sa va tin la curent.
Multumesc inca o data tuturor.
Oricum daca e vreo greseala evidenta de conexiune sau de folosire a softului, va rog comentati, dealtfel si daca aveti idee de unde a gasit programul datele implicit ale masinii desi in campul de citire a datelor indica NO DATA.

Asta este ELM pe care il am eu. gasiti descrierea in link.
https://www.ebay.co.uk/itm/New-MINI-ELM-327...f05bd:rk:1:pf:0

This post has been edited by nervoptik: 12 Jan 2019, 12:29


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 12 Jan 2019, 13:26
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




O posibilă cauză cred că ai probleme pe soft de la mașina sa încercat o resoftare și nu e bun acel soft(zic și eu nu sunt expert)


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 12 Jan 2019, 14:32
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




QUOTE(andru1973 @ 12 Jan 2019, 11:26)
O posibilă cauză cred că ai probleme pe soft de la mașina sa încercat o resoftare și nu e bun acel soft(zic și eu nu sunt expert)
*



Nu tind sa cred asta din 2 motive destul de puternice:
1. Din 2011 pana in 2014 masina a fost de uz executive a unei companii. Adica a fost a unui director. Cum se vede si din cartea de service, pana la 124.000 mile (acum are 155.000) service-ul a fost facut doar la un singur dealership Renault, carte stampilata la fiecare service.
2. Urmatorul proprietar, nene de 80 de ani (decedat in prezent, eu am luat masina de la familie) a avit-o din 2014 pana in decembrie 2018 si a facut cu ea 30.000 mile in tot acest timp si ultima stampila de service, tot la Renault, dar in alta localitate e la 145.000 mile.

Masina arata absolut ca noua, scaunele din spate nici nu par a fi folosite, singura uzura pe care o are sunt butoanele de dezaburire parbriz si +/- de la ventilator, in rest tapiteria arata formidabil, suspensia si directia impecabila ...

Nu cred ca firma respectiva, si nici nenea asta ar fi avut vre-un motiv sa remapeze ECU. E adevarat, nu poti stii niciodata, dar undeva la 95% sunt convins ca nu s-a alterat nimic la soft. Nu vad motive.



--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jan 2019, 14:48
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu functioneaza interfata elm, si eu am tot o chinezarie de elm 327 cu chip ch340 care la fel nu comunica cu nici un ecu, am incercat cu mai multe versiuni de ddt4all si pe mai multe masini din gama renault atat cu protocoale pe can cat si kkl si nimic. Treaba e ca eu am comandat una de pe aliexpress cu chip PIC18f25k80( care cica asta ar functiona bine) si am primit tigania de ch340.

This post has been edited by xmisterx: 12 Jan 2019, 14:49


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 12 Jan 2019, 17:11
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




QUOTE(xmisterx @ 12 Jan 2019, 12:48)
Nu functioneaza interfata elm, si eu am tot o chinezarie de elm 327 cu chip ch340 care la fel nu comunica cu nici un ecu, am incercat cu mai multe versiuni de ddt4all si pe mai multe masini din gama renault atat cu protocoale pe can cat si kkl si nimic. Treaba e ca eu am comandat una de pe aliexpress cu chip  PIC18f25k80( care cica asta ar functiona bine) si am primit tigania de ch340.
*



Foarte posibil, si eu ma tot gandeam la asta, insa nu stiu voi ce folositi. Aparenent orice ELM327 mai mare de versiunea 1.4 merge conform tutorialelor.
Citisem mai devreme in fuga pe topicul de tutoriale cu cei care pun switchul ala pentru comunicatii diferentiate, si am gasit cautand CHIP-ul scris de tine ceva ce pare a fi bun...

https://www.ebay.co.uk/itm/Pic18F25K80-chip...3.c100505.m3226

O sa-l comand si va zic daca merge.



--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 12 Jan 2019, 18:02
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




@nervoptik
E interesant acest comportament, personal nu am patit-o, din fericire smile.gif
Intreb, pentru orice eventualitate, scanarea o faci cu optiunea "CAN" ?
Scanarea cu "CAN new method" nu functioneaza la mine.
"Connected" inseamna ca modulul ELM este conectat cu ddt4all si nu se refera la conexiunea cu reteaua masinii (CAN).

Exista diverse posibilitati pentru nefunctionare:
- cea prezentata de colegul xmisterx, probleme cu interfata
- barbar dar posibil, s-a umblat la softul masinii, poate la Km si s-au taiat firele din mufa CAN (sau ceva asemanator) pentru a evita verificari cu diagnoza
- am si uitat sa intreb, ai pus contactul ? cartela in slot, schimbatorul in viteza (nu neutru), fara a apasa pe ppedale, apesi si mentii start pentru cateva secunde sau faci scanarea cu motorul pornit ?

Merita sa incerci interfata pe un alt Renault, orice, doar scanare, daca nici asa nu functioneaza, sunt mari sanse sa fie o interfata busita.

Referitor la postul 24 si 25, re-softarea ECU (injectie) nu poate impiedica comunicarea cu celelalte computere. Daca ar fi asa, masina nu ar mai porni fiindca diverse computere comunica permanent in reteaua CAN, atat la deblocare, pornire, in mers cat si dupa incuierea masinii.

Despre acest aspect: "Atentie ... ceea ce este foarte curios, este ca de undeva a obtinut datele cum ca combustibilul este diesel, ca volumul este in Galoane UK, consumul este distanta/volum (Miles per galon) si alte chestii marunte, cu exceptia limbii, care pare ca ar fi germana, desi e clar ca eu pe bord am mesajele in engleza si cu exceptia masurii distantei care apare km, desi eu am mile."
pot spune ca acelea sunt un fel de valori implicite ale acelui "screen" si nu reprezinta informatii citite din computer. Informatiile citite sunt in coloana "Lecture".

Daca tot nu functioneaza si nu-l faci bucati smile.gif , ar fi o treaba interesanta sa-l demontezi si sa postezi cateva imagini cu interiorul, coduri de pe cip-uri etc.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nervoptik
post 13 Jan 2019, 18:37
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 January 19




Salutare si multam de pareri.
Aseara am avut mai mult timp si m-am jucat un pic.

Cloncluzie:
Nici ELM si nici interfata OBD nu sunt bushite.
Am conectat acelasi ELM + inca unul luat de la un coleg de serviciu si DDT4ALL face exact acelasi lucru, in toate campurile de citire imi da NO DATA.
Apoi am instalat aplicatia free de android TORQUE si m-am conectat foarte elegant la masina. Imi arata throttle position, boost la turbo, RPM, tempoeratura la antigel, engine load, etc ... Bine inteles cu acea aplicatie nu pot sa intru in detalii si nici sa fac activari in alte computere, decat cel de motor, dar merge.
Apoi m-am conectat cu WOW Snooper + (Aplicatie si OBD plugin de la Wurth care este foarte destept, are micro controllere in el si relee) dar din pacate nu e 100% compatibil cu frantzuzoaicele.
Din pacate niciuna din activarile pe care le poate face WOW nu functioneaza pe masina. Nu le-am incercat pe toate, insa am incercat sa pornesc luminile de ceatza, am incercat sa aprind lumina de interior, dar mereu imi da mesaje de atentionare ca softul nu se poate conecta sa faca activari. Probabil din cauza ca e piratat si nu functioneaza asa cum trebuie si nu are nici update-uri.
Pun niste printscreenuri cu check-urile facute de el si erorile date.
snipp1.PNG ( Size: 86.87k ) Number of downloads: 49

snipp2.PNG ( Size: 49.1k ) Number of downloads: 47

snipper3.PNG ( Size: 63.96k ) Number of downloads: 33


De senzorul de ulei mi-am dat seama ca face fitze pentru ca mi-a mai dat mesaje de genul "Top up oil level" din cand in cand... si apare in descriere cand faci click pe eroarea respectiva ca este intermitenta ... desi nivelul pe joja e ok.
De eroarea cu thermoplunger no2, nu stiu ce e, am incercat s-o caut pe net, dar nu gasesc nimic. si aia tot intermitenta apare in sistem, dar pe bord nu am nicio eroare.
Restul, cele cu Unknown, pare sa fie interpretari gresite ale Wurth pentru ca nu e 100% compatibil, cel putin asa ziceau unii pe forumurile legate de WOW Snooper ca si ei gaseau asa ceva.

Cam atat pentru azi. Cred ca saptamana viitoare o sa merg la garajul ala care au soft pentru renault si vedem ce se intampla.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 benzina si 2011 2.0 dci - Ma11bnx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 14 Jan 2019, 08:08
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




Încearcă sa găsești o baza de date DDT 2000 mai noua, poate nu ai ECU-ul din 2011 in baza pe care o folosești acum...


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:06
Dacia