Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Koleos 2.0 175cp 4X4, impresii , pareri , sfaturi

Bliss
post 20 Apr 2009, 23:10
Post #151


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Mai cititi o data posturile, nu am comparat Koleosul cu vreo alta masina. Daca e sa fac o comparatie, o fac pe-asta:
- garda la sol Koleos 2009: 206 mm (SUV, AWD, portbagaj 450l)
- garda la sol Subaru Outback 2009: 220mm (break, AWD, portbagaj 459l)
Rezum totusi pe ce-am batut apa in piua mai sus si ma retrag: clasa asta de masini e mediocra la toate capitolele, nu "face" bine nici asfalt, nici aratura, iar majoritatea proprietarilor si le cumpara pentru cu totul alte motive decat offroad.
Respect pentru posesorii de Koleos care stiu ce e ala un reductor, restul ar fi trebuit sa-si ia o Laguna. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 20 Apr 2009, 23:16
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




subaru outback e un fel de crossover, pare-mi-se ca e cel ce a invetat moda break-urilor "allroad" ca audi a6 allroad, Oricum diferenta e doar de maxim 2cm intre cele 2 masini dpdv al gardei la sol, mai conteaza si unghiurile de degajare (parca asa le spune), unde cred ca koleos ar avea un avantaj (ochiometric vb).


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 21 Apr 2009, 00:46
Post #153


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Bliss, ai exagerat un pic cu mareata garda la sol a lui Outback. Este 8.4 inch - asta inseamna maxim 213 mm fata de 206 mm ai lui koleos. Si asta in versiunea diesel, cu totii stim ca versiunea benzina este mai inalta. Plus de alta, nu stiu de ce te-ai suparat asa de tare pe Koleos fix tu, care cred sincer ca ai pus probabil mana pe unu maxim o ora, fata de noi care ne plimbam zilnic, sau fata de persoane avizate de la reviste de profil sau emisiuni de profil ce au testat masina. Toate aceste persoane spun ca se descurca exemplar in offroad la clasa lui si ca setarea de suspensie imbina foarte placut agilitatea pe asfalt cu confortul si siguranta in offroad si tu ne zici ca nu e domle...ca daca vroiati offroad va luati masina cu reductor si eventual sa aiba suspensia suprainaltata si vreo admisie de aer la plafon. Cu toata stima si prietenia pe care o poate genera un forum de oameni civilizati, te rog sa pastrezi reductorul pe pathfinder si land cruiser si etc, si sa lasi ambianta placuta din koleos cu designul placut de la interior si porcaria aia de tractiune inteligenta de pe nissan sa ne incante in continuare pentru ca nu vroiam sa-mi consume 18% motorina in oras ca la un "gip" adevarat din povestea cu noroiu' si nici sa mai merg cu fundul prin gropile neasfaltate din patria noastra nu mai vroiam, asistat de Esp si o garda de megane. Am familie, am copii si casa pe camp. Asa sunt eu mai taran si mi-am luat koleos ca ma impotmoleam in glina patriei cand ploua in drum spre casa si sa zica lumea din sat ca sunt jmecher radmasa.gif radmasa.gif (acuma aia care nu ma cunosc o sa ma ia in serios! laugh.gif )


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 22 Apr 2009, 06:50
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




Eu zic sa trecem la lucruri mai serioase... Pana la urma cu masinile e ca in politica , chestie de gust si de partidul din care faci parte... polemici or sa fie totdeuna dry.gif
1)Ieri ma angajasem intr-o depasire , aveam in jur de 90-95 km/h , drum drept vizibilitate ok, nu am fortat deoarece drumul era liber (sunt in rodaj etc...), eram pe banda 2 si ma obisnuisem cu acceleratia fata de masina depasita. Din fata, la distanta mare apar 2 faruri, instinctiv (cu toate ca distanta era mare si era destul timp) am apasat brusc pedala de acceleratie. La picior am simtit un 'declic' ca si cum pedala a 'scapat' de un prag ... iar masina 'a prins aripi' , pur si simplu am fost lipit de spatarul scaunului...
Am incercat apoi inca odata si am observat dupa declic turatia motorului urca brusc la cca.4200 rpm iar masina capata brusc un suflu nou.... unsure.gif
2)Pe o panta foarte, foarte abrupta am zis vad ce este si cu HDC-ul . In varf am blocat 4x4 si am activat hdc masina cobora lin fara sa apas nici o pedala dar sub ea se auzeau un fel de lovituri la intervale neregulate de 2-4 sec. E normal?
3) Nu mai stiu pe unde am citit ca la Koleos diesel parbrizul este atermic (o pelicula metalica foarte subtire interpusa intre foliile parbrizului menita sa reflecte radiatiile infrarosii si UV) . Din pacate acest tip de parbriz reduce eficacitatea semnalului GPS iar in cazul detectorului radar ii reduce eficacitatea cu peste 80% (te anunta cu 10 m inainte de radar) Postez foto cu simbolurile de pe parbrizul meu pt compratie (eventual cu un koleos pe benzina)

Attached thumbnail(s)
Parbriz.jpg ( Size: 219.87k ) Number of downloads: 1334


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 22 Apr 2009, 08:11
Post #155


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Attached File  18140A47d01.pdf ( 4.56mb ) Number of downloads: 229


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 22 Apr 2009, 12:26
Post #156


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Da, sunt normale pocniturile pe care le auzi. HDC-ul actioneaza direct ABS-ul si sistemul de tractiune. Ceea ce auzi sunt intermitentele cu care HDC-ul actioneaza frana pe firecare roata in parte astfel incat tu sa ramai pe trasa aleasa si cu viteza selectata de el pentru o coborare in siguranta. Frana nu o calci decat daca e neaparat necesar sa eviti ceva. Ambreajul poti sa-l tii apasat sau poti sa-l tii ridicat. Indiferent, motorul nu se opreste si sistemul te mentine la o viteza de siguranta.

P.S. Si eu vreau sa respect legea, insa de multe ori legea mea personala. Apropo, cand iesi de pe sosea legea cui o mai respecti? laugh.gif ph34r.gif

This post has been edited by CT-84-LEU: 22 Apr 2009, 12:28


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 22 Apr 2009, 17:43
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Deci ecraneaza detectorul de radar? Sper ca nu! Mi se pare o chestie vitala! Apropos de demaraj... Azi am calcat-o pentru prima data serios intr-o depasire. Desi eram intr-a 4-a, efectiv m-a bagat in scaun. Nu inteleg cum pot spune unii ca koleosul nu demareaza bine. E excelent din punctul asta de vedere. Iar timpul de la 0 la 100 km/h mai depinde si de reprizele cutiei, asa ca nu mi se pare total concludent. Poate gresesc.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gikanu82
post 22 Apr 2009, 19:57
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 6 April 09




QUOTE(CT-84-LEU @ 20 Apr 2009, 23:19)
Fratilor, nu credeti ca ati luat-o serios pe camp? Evident la figurat ca la propriu doar noi astia cu crossovere din discutie reusim. Este cumva asta un topic in care niste baieti care au avut bani sa dea pe koleos explica la alti baieti care nu au banii sau dispozitia sa dea de ce au facut investitia respectiva?
*



CT-84-LEU ma faci sa rad.Cand a cumparat "audiofilu" laguna privilege 2.0T in 2005 si o fi dat 25-30mii euro pe ea , pe vremea aia multi din 'baietii care au avut bani sa dea pe koleos' mergeau cu opel astra clasic sau cu loganul.La fel si cel cu mazda 6 care e si ea in jur de 25mii. Koleos-ul pe care unii din baietii cu bani l-au luat este intre 16-20 din ce am vazut. (putin mai mult decat un megane)

Cand mi-am luat masina am avut de ales intre koleos si laguna si dupa ce am mers cu ele , ales laguna chiar daca avea o reducere mult mai mica fata de koleos.

Oricum imi pare foarte rau de cei care au luat koleos anul trecut cu 30mii si acum dupa un an si 20-30mii km nu mai iau 15mii pe el ,dar nu e cazul sa va imbarbatati acum ca ati luat cel mai bun SUV dupa piata smile.gif).
... radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna Dinamique/pack comfort+imperial - b31gkn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 22 Apr 2009, 20:03
Post #159


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Va rog frumos sa ramaneti on topic... Am facut si eu curatenie putin, daca vrei sa discutati despre detectoare radar, legislatie, etc.. exista alte sectiuni...

Multumesc.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 22 Apr 2009, 22:12
Post #160


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




2.700km cu masinuta.Nici o problema.Motorul s-a lasat bine,numai turuie ca un tractor laugh.gif Consumul mediu conform CB 7.8/100km.
Pozitie foarte buna de condus.
Farurile cu bi-xenon fenomenale(cum or fi cele adaptive nu stiu).
Apropo-am observat ca si Koleos are un fel de faruri adaptive, mai exact cand iei viraj se mai aprinde un bec care lumineaza destul de bine.La fel e si la voi?


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 23 Apr 2009, 07:39
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




@gikanu82 Pretul de catalog al koleosului meu e 31890 euro. Ca l-am luat cu 20188 e alta mincare de peste, pur si simplu trebuiau sa scape de stocuri. E norocul nostru, celor care am luat acum, ghinionul celor care l-au luat anu trecut si care-l vor lua in continuare (am vazut ofertele noi, maximum 3500 euro reducere). Cei care nu l-ati condus sau nu-l aveti, va inteleg frustrarea. Cei care-l conducem, stim ca e o masina corecta, facuta pe o platforma excelenta (nissan x-trail), foarte comoda, cu o motorizare buna. Poate ar trebui sa cititi si ce se spune in presa de specialitate (inclusiv cea straina) despre ea. Aprecierile sunt unanim pozitive, este considerata o masina peste concurenta. Asa ca, nu mai aplicati povestea cu strugurii sint acri. Incercati-o si veti vedea ca fara a fi o masina de fite (sau pseudo-fite, ca nici laguna 20T, nici mazda 6 nu sint ferrari) va va placea. Depinde ce vrei. Sa mergi cu 20 pe ora cu geamul deschis si manelele date la maximum, sau sa poti iesi in peisaj cind ai chef. Si apropos, eu mergeam inainte cu un mult hulit megane 2, care timp de 4 ani si 120000 de km s-a comportat exemplar. Doar reviziile la timp si in rest nimic.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 23 Apr 2009, 09:04
Post #162


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Ba da sunteti culmea, faceti ma frate un topic laguna versus koleos si terminati cu prostiile ma copii. Aici se discuta de altceva. Plus ca ce facem noi aici nu e imbarbatare, noi deja stim ca am luat cel mai tare SUV de pe piata nu avem nevoie sa ne imbarbatam cu asta. Noi doar ne sfatuim. La clasa ei, Laguna nu straluceste cu nimic fata de concurenta (vezi mazda 6 si bmw), la noi se pare ca in clasa am stralucit gelosilor!

bebecool - Da, asa este farul adaptiv bixenon la Renault. Pe masini mai pretentioase gen Audi Q7, farurile se misca din lupa stanga- dreapta neexistand un bec suplimentar.

Cu respect.

This post has been edited by CT-84-LEU: 23 Apr 2009, 09:10


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny_c
post 23 Apr 2009, 10:44
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 April 09




Salut,

Sunt membru nou si de asemenea posesorul unui Koleos Provillege 2.0 dci 150cp, cutie automata de aproximativ o saptamana. Am reusit s-o iau cu reducere, dar era printre ultimele masini din acel stoc(cred ca mai exsita cateva dinamique). Nu am reusit inca sa o conduc(a condus doar sotia) pt ca am piciorul in ghips in urma unei partide de fotbal. Oricum, masina mi-a lasat o prima impresie foarte buna si sunt fericit pentru alegerea facuta. Voi reveni si cu alte impresii in momentul in care o voi putea testa cu adevarat.


--------------------
Renault Koleos 2009 - TM 23 YMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 23 Apr 2009, 11:10
Post #164


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Curatat din nou topicul. Impartit sanctiuni.

De acum, se impart vacante... Deci pentru ultima oara, va rog, fara off-topic.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 24 Apr 2009, 10:35
Post #165


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Daca cineva se intreaba care e diferenta intre un Koleos diesel si un Subaru Outback diesel, eu o sa-i spun ca Koleosul va ajunge in mod cert in locuri unde Outbackul nu va ajunge.

Outbackul diesel este probabil cel mai bun break polivalent de pe piata, insa Koleosul diesel este unul dintre cele mai bune SUV-uri de pe piata (raport calitate/performante/pret). End of story. Comparatiile nu-si au rostul.

Apropo de abilitatile offroad ale Koleosului. Am mai spus-o: am chinuit masina foarte tare, pe macadam si drumuri de carute foarte rupte. Nu am scos-o in noroaie mari, pentru ca nu-mi inspira incredere protectiile de sub ea (daca intri pe sleauri si lovesti pe sub ea, risti sa faca buba mare si n-are rost).

Voi incerca sa obtin un Koleos pentru un test de anduranta de 50.000km si il voi duce lunar in cele mai crunte (si pitoresti) coclauri. Sa vedem atunci.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 24 Apr 2009, 12:04
Post #166


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Subaru Outback nu e SUV. Cineva vrea SUV compara Koleos cu Forester.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 24 Apr 2009, 14:02
Post #167


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Eu zic sa nu-ti faci probleme despre protectiile de sub masina. Eu am dat cu ea sanatos ,de tot ce se putea si nu m-am ales decat cu scut fata spart si inlocuit pe casco cu modelul nou de Kevlar care acopera complet motorul. Asa ca da-i cu incredere.

This post has been edited by CT-84-LEU: 24 Apr 2009, 14:02


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 24 Apr 2009, 16:20
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(maddan @ 24 Apr 2009, 11:35)
Koleosul este unul dintre cele mai bune SUV-uri
*


QUOTE(adip @ 24 Apr 2009, 13:04)
Subaru Outback nu e SUV. Cineva vrea SUV compara Koleos cu Forester.
*



Koleos este crossover.Forester era acum 3 ani clasificat crossover iar acum este "un fel de SUV"-citat de pe siteul Subaru..Outback era SUV clasificat dar acum nu bag mina in foc ca nu e si el SUV.Nu mai conteaza daca e SUV sau crossover sau SAV,oricum nici unul din modelele enumerate nu e nici berlina dar nici off-roar veritabil.Important e ca rezista cu brio la conditiile de drum din tara.



--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganele
post 24 Apr 2009, 20:18
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 July 07




QUOTE(audiofilu' @ 24 Apr 2009, 16:20)
Koleos este crossover.Forester era acum 3 ani clasificat crossover iar acum este "un fel de SUV"-citat de pe siteul Subaru..Outback era SUV clasificat dar acum nu bag mina in foc ca nu e si el SUV.Nu mai conteaza daca e SUV sau crossover sau SAV,oricum nici unul din modelele enumerate nu e nici berlina dar nici off-roar veritabil.Important e ca rezista cu brio la conditiile de drum din tara.
*




Fie crossover fie SUV ori SAV important e ca azi l-am ridicat tongue.gif smile.gif Din pacate avea o zgarietura mica pe portiera spate stanga. sad.gif Au scris in procesu verbal de predare si mi-au zis sa revin cand am timp ca o remediaza. sad.gif Asta e! sad.gif

Anyway in rest numai de bine. Revizia e la 15000 desi pe calculatorul de bord arata ca mai am 9980 de km pana la revizie. Au zis ca reseteaza calc la prima revizie.

Primii 1500 km nu mai mult de 2500 de rot. Hyper ai dreptate ca se schimba viteza in jur de 2500 de rot dar depinde si de cum o calci. Daca o calci tare se duce pana in 3000 si abia apoi trece in treapta superioara. O calci usor schimba automat la 2500.

Maine ma duc pe A2 la un prim "date". tongue.gif smile.gif)

Revin cu impresii

PS Sistemul Bose e genial!!!



--------------------
Renault Koleos 2008, Privilege, 2.0 dci CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 24 Apr 2009, 22:59
Post #170


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




@Meganele-Felicitari pentru masina,cati mai multi km si fara incidente. Sa te bucurii din plin de tot ce ofera.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 24 Apr 2009, 23:09
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Meganele @ 24 Apr 2009, 20:18)
Fie crossover fie SUV ori SAV important e ca azi l-am ridicat tongue.gif smile.gif  Din pacate avea o zgarietura mica pe portiera spate stanga. sad.gif Au scris in procesu verbal de predare si mi-au zis sa revin cand am timp ca o remediaza. sad.gif  Asta e! sad.gif

Anyway in rest numai de bine. Revizia e la 15000 desi pe calculatorul de bord arata ca mai am 9980 de km pana la revizie. Au zis ca reseteaza calc la prima revizie.

Primii 1500 km nu mai mult de 2500 de rot. Hyper ai dreptate ca se schimba viteza in jur de 2500 de rot dar depinde si de cum o calci. Daca o calci tare se duce pana in 3000 si abia apoi trece in treapta superioara. O calci usor schimba automat la 2500.

Maine ma duc pe A2 la un prim "date". tongue.gif smile.gif)

Revin cu impresii

PS Sistemul Bose e genial!!!
*


felicitari pt koleos, poate ii faci un jurnal de bord pe aria dedicata happy.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 25 Apr 2009, 05:59
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




QUOTE(Meganele @ 24 Apr 2009, 21:18)
Fie crossover fie SUV ori SAV important e ca azi l-am ridicat tongue.gif
*



Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente!
Vrem, Foto, Foto, Foto! coolpics.gif


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delfinu02
post 25 Apr 2009, 12:15
Post #173


membru si atat


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 September 06
From: Pitesti




QUOTE(Meganele @ 24 Apr 2009, 20:18)
Fie crossover fie SUV ori SAV important e ca azi l-am ridicat tongue.gif smile.gif  Din pacate avea o zgarietura mica pe portiera spate stanga. sad.gif Au scris in procesu verbal de predare si mi-au zis sa revin cand am timp ca o remediaza. sad.gif  Asta e! sad.gif

Anyway in rest numai de bine. Revizia e la 15000 desi pe calculatorul de bord arata ca mai am 9980 de km pana la revizie. Au zis ca reseteaza calc la prima revizie.

Primii 1500 km nu mai mult de 2500 de rot. Hyper ai dreptate ca se schimba viteza in jur de 2500 de rot dar depinde si de cum o calci. Daca o calci tare se duce pana in 3000 si abia apoi trece in treapta superioara. O calci usor schimba automat la 2500.

Maine ma duc pe A2 la un prim "date". tongue.gif smile.gif)

Revin cu impresii

PS Sistemul Bose e genial!!!
*



Meganele sa il stapanesti sanatos dar i-ati gandul de la revizie la 15000. Koleosul este singurul renaul diesel care face revizie la 10000. Eu tocmai am facut-o si am avut mari discutii inclusiv cu vocea clientului de la renault . Concluzia Toate diselurile renault fac revizie la 15000 cu exceptia koleos care face la 10000 sia master care face la 20000 . ASA CA nu spera degeaba.
Si mie mi-au spus cei de la serus ca se face revizia la 15000 ba chiar m-am dus sa imi reseteze calculatorul si nu au putut sa il faca sa imi arate reziziile la 15000. Mi-au zis sa stau linistit ca oricum la 15000 se face dar citind pe forum am vazut si apoi m-am informat o realitate aiurea Revizia e la 10000.

asa ca drum intins si fara incidente


--------------------
Renault Koleos PRIVILEGE 4 X 4 175 cp - B 25 FDP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 25 Apr 2009, 13:38
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




E la 10000 cu siguranta, am intrebat la dealer. Mi-au spus ca in primele saptamini stiau si ei de 15000, dar apoi au primit o notificare speciala pentru 10000. Nu pricep de ce, in restul europei stiu ca se face la 15000. Acum as avea si eu citeva intrebari, poate sint prostesti, dar asta e.

1. Cica faruri cu xenon cu sistem de spalare. Cum se spala astea, ca n-am vazut nici o duza. Si in cartea tehnica nu scrie nimic despre ce trebuie sa fac ca sa se spele.

2. Ca sa incalzeasca masinuta, pun o temperatura mai mare, apas pe auto si decuplez ac-ul? Ca ac-ul se cupleaza automat cind apas auto.... Ca de racit m-am prins cum raceste, da-s in ceata cu incalzitul. Stiu ca mai este pina la iarna, dar....

Mai aveam una, da am uitat-o. Daca mi-o amintesc, revin.



--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Apr 2009, 13:45
Post #175


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Manualul l-ai citit?

Apesi pe auto si selectezi temperatura.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Apr 2009, 14:40
Post #176


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




@cj666 pentru ca ai climatizare automata, iti selectezi temperatura dorita si apesi pe Auto. Si gata, va incalzi masina singura la temperatura dorita. Idem pentru racire.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 25 Apr 2009, 17:04
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Pai oameni buni, aia cu temperatura era usor de dedus. Da cu spalarea farurilor ce facem?


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 Apr 2009, 17:07
Post #178


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Din nou, citeste manualul...

Spalatoarele nu trebuie sa le vezi tu ca sa existe smile.gif

Si, daca nu ma insel, daca stropesti parbrizul mai mult de 2s se stropesc si farurile.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 25 Apr 2009, 17:39
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




R19/16v oi fi eu mai prostovan, da am citit manualu ala din doasca in doasca si n-am vazut nimic de spalarea farurilor. Da, asta e o idee cu spalatul mai mult de 2 s a parbrizului, voi incerca.


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 25 Apr 2009, 21:12
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(R19/16v @ 25 Apr 2009, 18:07)
Si, daca nu ma insel, daca stropesti parbrizul mai mult de 2s se stropesc si farurile.
*


DACA sint farurile aprinse...la xenon difera sistemul de spalare (e o placuta peste bara ce acopera sistemul pop-up) fata de cele cu halogen (o simpla tisnitoare).
Iata acea "placuta" din dreptul farurilor aici:
http://www.drive-test.ro/galerie_detaliu.p...=800&t=articole

This post has been edited by audiofilu': 25 Apr 2009, 21:23


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 03:56
Dacia