Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Senzor sau Conducta

CristiAxg
post 5 Jul 2023, 11:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 5 July 23




Va salut cu respect și bine v am găsit.Detin un Renault Clio din 2001 modelul cu farurile pătrate motor 1.4.Recent am descoperit că pierd ulei servo și bineînțeles că am fost la mecanic.Acesta mi a spus după verificare că este conducta de tur servo.Intrebarea mea este daca nu cumva este senzorul pentru că am căutat conducta prin dezmembrări și toți mă întreabă dacă este modelul cu senzor sau fara.Nu mă pricep și am zis sa fac o întrebare, multumesc.


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Jul 2023, 12:59
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la logan curgea pe la senzorul ala, e o chestie insurubata in conducta cu fire iesind din ea, ar trebui sa o vezi ca e la vedere.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiAxg
post 5 Jul 2023, 13:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 5 July 23




QUOTE(einstein1984 @ 5 Jul 2023, 12:59)
la logan curgea pe la senzorul ala, e o chestie insurubata in conducta cu fire iesind din ea, ar trebui sa o vezi ca e la vedere.
*



Nu mă pricep așa bine, mecanicul mi a spus doar sa virez spre dreapta maxim și a zis că este conducta când a dat plasticul de la roata la o parte. Conducta am reușit să o găsesc în dezmembrări dar acum sunt pe gandanduri cu senzorul

6 Jul 2023, 10:10:
Un mic update, am fost la alt mecanic care mi a zis că ar fi senzorul de vina.Eu m am uitat la senzor nu pare a curge nimic din el iar alternatorul este curat, in schimb cablajul senzorului care este îmbrăcat în ceva de cauciuc pare a fi uleios și murdar, totuși mi se pare ciudat să piardă de pe o zi pe alta 3 liniuțe de ulei prin senzorul respectiv. Am revenit la primul mecanic care susține cu tărie că,conducta este ruginită și prin ea curge.

This post has been edited by CristiAxg: 6 Jul 2023, 10:10


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiAxg
post 13 Jul 2023, 08:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 5 July 23




Un mic update despre problema, încă am rămas cu ea nedescoperită și încă este în mister.Am fost luni in alt service unde mi s a spus că din caseta nu curge dar bineînțeles se poate sa piardă prin furtunul de tur.M am saturat sa alerg cu problema prin N service uri și să primesc numai păreri și păreri.Una peste alta am mers in weekend aproximativ 200 km cu mașina și nu a pierdut deloc, ieri am mers puțin prin oras și bineînțeles că nivelul a scăzut.


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:56
Dacia