Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 3 Sedan, Despre asteptata varianta sedan a M3

papa_mulo
post 5 May 2009, 10:31
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Dar nu inteleg de ce va faceti griji despre cum va arata fatza...s-au lansat pana acum bicorpul, coupe-ul si breakul si toate au acelasi design in fata. Este logic sa mearga si la sedan pe acelasi design, singura necunoscuta ramane designul in spate.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dvs
post 5 May 2009, 23:16
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 23 September 05
From: Bucuresti




singurul lucru in comun pe care fluance il va avea cu megane3 va fi plaforma.
in rest dupa cum am spus de atatea ori, megane 3 nu va avea sedan chiar daca in Romania se va face poate referire la fostul megane sedan din ratiuni de marketing.


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 May 2009, 23:24
Post #33


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Cred că mă repet: nu m-ar mira că Renault să scoată un rebut precum noul Symbol.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprians
post 6 May 2009, 08:02
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 12 September 08




Cred ca va fi un produs low cost si este posibil ca acela nou sa fie mai ieftin decat Megane 3 hatchback la momentul respectiv(sau la acelasi pret, dar vom vorbi de masina nou lansata comparativ cu una relativ noua).
Este probabil si motivul pentru care nu exista versiunea Authentique la noi la hatchback, si motivul optionalelor de pe Expression, pret, samd. Faptul ca se vinde binisor sedan la noi contine si dezavantaje pentru cei care vor altceva.


--------------------
. . . - .
Megane III Rouge Dyna /Dynamique/2009/1.6/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 6 May 2009, 08:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




[quote=ssilviu,6 May 2009, 00:24]
Cred că mă repet: nu m-ar mira că Renault să scoată un rebut precum noul Symbol.
*

[/quote

Nu va scoate un rebut.Va arata chiar ca in pozele din inceputul postului.O stiu din surse sigure inside Reno.


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 May 2009, 08:51
Post #36


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Designul exterior este ultimul lucru care mă interesează. Dacă în interior va fi o bătaie de joc precum noul Symbol atunci e clar.

Renault putea să facă un Clio 3 cu portbagaj. Ar fi fost foarte fain. Dar nu, au preferat să facă un facelift mai puternic la vechiul Symbol și a ieșit o mașină chiar mai proastă decât aceea de bază.

De aceea nu m-ar mira ca noul Megane 3 Sedan să fie la fel. Renault putea să facă un Megane 3 cu portbagaj. Ar fi fost foarte fain. Dar nu, să vezi că vor prefera să facă un facelift mai puternic la actualul Megane 2 Sedan (faptul că Fluence va avea platforma de Megane 3 înseamnă că va avea platforma de Megane 2, că e același lucru) dar probabil mai prost.

Reduceri de costuri păguboase. Ghosn ăsta începe să-mi aducă aminte tot mai mult de guvernul actual: e criză, cum facem să câștigăm mai mult? Luăm niște măsuri. Care se dovedesc a fi mai mult pguboase decât ajutătoare. Faptul că faci o reducere de costuri la dezvoltare și producție va fi vax pe lângă vânzările mici cauzate de o mașină proastă.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 6 May 2009, 10:04
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(ssilviu @ 6 May 2009, 08:51)
Designul exterior este ultimul lucru care mă interesează. Dacă în interior va fi o bătaie de joc precum noul Symbol atunci e clar.
Renault putea să facă un Clio 3 cu portbagaj. Ar fi fost foarte fain. Dar nu, au preferat să facă un facelift mai puternic la vechiul Symbol și a ieșit o mașină chiar mai proastă decât aceea de bază.
*



Si Fiat Albea, Dacia Logan, sau Chevrolet Aveo au un interior mult mai calitativ fata de Symbol, sau sunt mult mai bune? De unde si pana unde afirmatia ta ca masina e un rebut? Nu crezi ca exagerezi?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 May 2009, 10:21
Post #38


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu spre deosebire de tine chiar mai și merg cu mașini alea. Și da, toate mașinile enumerate de tine sunt mai bune calitativ decât Symbol. Acolo unde fețele de uși se prind cu șuruburi la vedere, plasticul este tăiat parcă la traforaj, greierii sunt la ei acasă, îmbinările de toată jena iar plasticele au un aspect extrem de iefin. Nu neg că astea se regăsesc și la modelele concurente, dar nu într-o manieră atât de evidentă ca la Symbol. Dar repet, cine merge cu mașinile și se uită la detaliile astea îmi va da dreptate.

Sper doar ca Megane 3 Sedan să nu urmeze același trend.

This post has been edited by ssilviu: 6 May 2009, 10:22


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 6 May 2009, 10:26
Post #39


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Daca urmeaza acelasi trend este jale..symbolul nou chiar este un rebut..eu sper ca nu va fi asa cu m3 sedan...avand in vedere ca romanul este fan sedan..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 May 2009, 10:31
Post #40


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Românul era fan și Clio Symbol. Și Renault ce a zis: lasă, dacă e fan, atunci o să cumpere o mașina și mai proastă dar cu un ambalaj nou. Le luăm ochii la fraieri. Din păcate se vinde cam prost noul Symbol. De ce oare?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 May 2009, 10:39
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ssilviule aici iti dai cu tesla in ...... meganul sedan si clio sedan si orice sedan se vinde bine in europa de est....turcia...deci nu cred ca reno sau opel sau toyota proiecteaza masini special pt romania..proiecteaza pt europa de est....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 6 May 2009, 10:46
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




De unde stii ssilviu ca se vinde prost noul Symbol? Are Aveo sau Albea vanzari mai bune?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 6 May 2009, 12:36
Post #43


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




una peste alta, noul symbol chiar este urat...insa, daca vrei sa dea totusi bine, o pui langa un peugeot 206 sedan. insa, nu stiu cum a deviat discutia de la megane sedan la clio symbol. comparatiile nu cred ca isi au rostul, iar sa vorbim aiurea doar pe supozitii nu are nici un rost...vom trai si vom vedea.


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 6 May 2009, 14:34
Post #44


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




QUOTE(dvs @ 5 May 2009, 23:16)
singurul lucru in comun pe care fluance il va avea cu megane3 va fi plaforma.
in rest dupa cum am spus de atatea ori, megane 3 nu va avea sedan chiar daca in Romania se va face poate referire la fostul megane sedan din ratiuni de marketing.
*



De unde stii asa de sigur ca Megane 3 nu va avea sedan?


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dvs
post 6 May 2009, 21:15
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 23 September 05
From: Bucuresti




de la seful de produs megane 3


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 7 May 2009, 07:51
Post #46


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Bine. Fie cum zici tu


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 7 May 2009, 08:36
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




M3 Sedan e o posibila optiune pentru mine in ~2 ani, cu conditia sa respecte regula de la M2 Sedan (adica baza sa fie M3 bicorp). Altminteri, optiunea va fi probabil ceva de la o alta firma.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 8 May 2009, 08:22
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(dvs @ 6 May 2009, 22:15)
de la seful de produs megane 3
*


Iar eu stiu de la directorul general RRo ca va avea si va arata exact ca in ultima poza de la inceputul actulalului topic.el a fost prezent la un focus grup la Sandouville si l-a vazut in forma finala . Apare in toamna la noi iar din cate mi-a zis estimeaza un plus de 5-800 euro fata de hatch si va fi lansat concomitent cu Break-ul.

This post has been edited by andreicri: 8 May 2009, 08:24


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 8 May 2009, 09:35
Post #49


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Cred ca dvs se refera la faptul ca nu va fi un Megane 3 Sedan asa cum a fost Megane 2 Sedan ci o masina de sine statatoare care probabil nu se va numi Megane. Asa cum este Jetta fata de Golf sau noul Symbol fata de Clio 2, aceeasi platforma tehnica insa cu diferente importante in ceea ce priveste designul si nu numai. Mie imi place ideea insa sper sa nu fie un model low-cost, destinat in principal pietelor din estul Europei.

This post has been edited by r_vlad: 8 May 2009, 09:35


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 9 May 2009, 12:14
Post #50


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




pai daca o sa fie cu 500 - 800 E mai scump ca hatch-ul n-are cum sa fie mai prost calitativ


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dvs
post 9 May 2009, 15:53
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 23 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(andreicri @ 8 May 2009, 08:22)
Iar eu stiu de la directorul general RRo ca va avea si va arata exact ca in ultima poza de la inceputul actulalului topic.el a fost prezent la un focus grup la Sandouville si l-a vazut in forma finala . Apare in toamna la noi iar din cate mi-a zis estimeaza un plus de 5-800 euro fata de hatch si va fi lansat concomitent cu Break-ul.
*


nu cred ca fourmont face prezentari de genul asta.
oricum, in toamna vom avea un inlocuitor pentru megane2 tricorp si cred eu ca va fi o masina apreciata.


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 May 2009, 16:00
Post #52


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu cred că Renault nu va mai avea niciodată succesul pe care l-a avut cu Megane 2 Sedan.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 9 May 2009, 16:11
Post #53


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Io zic ca va pripiti! biggrin.gif

Ma indoiesc ca Fourmont cel calculat si secretos sa dea detalii atat de avansate despre M3, cu atat mai mult cu cat Renault spune negru pe alb ca Megane va avea 6 variante de caroserie, printre care nu se numara sedanul. Tot Renault specifica si faptul ca pe alte piete decat cea europeana vor putea exista si alte variante de caroserie.

Cum anume se va numi masina e mai putin important. E absolut clar ca in toamna va aparea un sedan, asta o stie toata lumea. Ca va arata foarte apropiat de pozele de la inceputul topicului, aia e iarasi clar. Importante sunt insa patru lucruri:

1. Spatiul interior in spate - daca ampatamentul va fi marit, pentru ca la M3 hatch e putin spatiu in spate.
2. Layoutul interiorului - daca va fi preluat 100% de la M3 hatch vor fi ceva probleme, caci spatiile de depozitare nu sunt la inaltimea lui M2, si multi ar prefera sa cumpere in continuare M2
3. Motorizarile - daca vor fi preluate toate cele de pe M3 sau daca in Romania se va opta ca si pana acum doar pentru ceea ce cere piata (adica submotorizari)
4. Pachetul de drumuri grele. M2 sedan initial statea foarte misto pe sosea. M2 cu PDG e o catastrofa dpdv al tinutei de drum. Daca inginerii Renault vor ridica la fel de mult M3 sedan fara a compensa prin altele, va iesi ceva la fel de nasol.

In rest, despre cum va arata masina... Linia generala a caroseriei e fix aia de pe SM3, va diferi calandrul si posteriorul. Frankfurt le va arata pe toate smile.gif

This post has been edited by maddan: 9 May 2009, 16:12


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 May 2009, 16:26
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(dvs @ 6 May 2009, 22:15)
de la seful de produs megane 3
*




QUOTE(andreicri @ 8 May 2009, 09:22)
Iar eu stiu de la directorul general RRo [..]
*




Iar eu am stat la masa cu amandoi si le-am bagat mintile in cap cu meganu' asta 3....si mi-au zis ca o sa fie un sedan si ca in romania va costa 10.000 de euro cel mai scump...

Pana la dovada contrarie a ceea ce am spus eu mai sus am dreptate asa cum au si colegii de mai sus...Asa ca va rog reveniti la fapte concrete ca de r@h@turi d-astea sunt satul de la Miki Alexandrescu cu d-alde povesti...

FAPTE NU VORBE.... pana una alta, se asteapta.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dvs
post 10 May 2009, 07:27
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 23 September 05
From: Bucuresti




fapte concrete pe acest forum nu sunt decat parerile sau fotografiile despre masinile deja lansate.
toate bazoconiile despre renault romania si renault in general care apar aici nu vi se par povesti. prost sunt eu ca nu-mi gasesc altceva de facut.


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
telim4lulu
post 13 May 2009, 21:58
Post #56


----


Group: Members
Posts: 732
Joined: 29 February 08




oribil arata in poze...

13 May 2009, 21:59:
ca .... de altfel M3...

This post has been edited by telim4lulu: 13 May 2009, 21:59


--------------------
---- ---- ----
----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 18 May 2009, 12:32
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




Megane 3 sedan indiferent ca se va numi asa sau altfel va fi clar o varianta low-cost a celei hatchback, si la Megane 2 sedan-ul era mult mai ieftin decat varianta hatch. Si principalul motiv pt asta e ca sedanul este creat numai pt piata din Europa de Est unde pretul trebuie sa fie mai mic si asta nu se poate face decat folosind materiale mai ieftine, finisari mai proaste etc. De asta variantele sedan ale modelelor de la Renault nu se ridica niciodata la nivelul celor hatchback sau estate.
In alta ordine de idei Megane 3 care se vinde la noi avand faimosul pachet "drumuri grele" are un comportament rutier foarte prost fata de cel din Franta. Am condus acolo unul si diferenta este majora, cel de la noi merge pe sosea de zici ca-i barca, iar pe curbe nu mai vorbesc...


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 18 May 2009, 13:40
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.889
Joined: 13 October 06




QUOTE
Megane 3 sedan indiferent ca se va numi asa sau altfel va fi clar o varianta low-cost a celei hatchback, si la Megane 2 sedan-ul era mult mai ieftin decat varianta hatch


radmasa.gif din sacele de unde, planet earth ?

hai ca-i buna m2 sedan e mai scump cu 5-600 E ca hatch-ul, atat ca discounturile au fost de 2000+ intotdeauna in comp cu 1000 pentru HB poate asta te-a pacalit.

in rest putem sa mai adaugam o categorie in afara de manager , secand blush.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 18 May 2009, 16:09
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




QUOTE(ursulici @ 18 May 2009, 12:32)
Megane 3 sedan indiferent ca se va numi asa sau altfel va fi clar o varianta low-cost a celei hatchback, si la Megane 2 sedan-ul era mult mai ieftin decat varianta hatch. Si principalul motiv pt asta e ca sedanul este creat numai pt piata din Europa de Est unde pretul trebuie sa fie mai mic si asta nu se poate face decat folosind materiale mai ieftine, finisari mai proaste etc. De asta variantele sedan ale modelelor de la Renault nu se ridica niciodata la nivelul celor hatchback sau estate.
 
*


Sa inteleg ca masina mea este facuta intr-un atelier din Bursa,din PET-uri reciclate,cu cauciucuri resapate et.c ??? Hai sa fim seriosi! Cum ai ajuns la concluzia ca sedanul a fost si va fi varianta low-cost a variantei hatch? Asta este din ciclul'' ..a mea este (cea) mai buna'' ?
Referitor la preturi...acum vreo doi ani masina din semnatura costa aproximativ la fel cu un m2 hatch 105 cp dci(o diferenta nesemnificativa )


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mefmef
post 18 May 2009, 16:47
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 October 06




Asta, cu Megane II Sedan doar pt pietele din Est, este doar in mintea creata a unora.
Ca nu prea se cere varianta asta pe pietele din Vest este o alta problema. Dar daca cineva vrea isi poate cumpara. Uita-te pe site-ul Renault Germania (http://www.renault.de/renault-modellpalett...megane-4-turer/) si o sa-l vezi. Si este facut fix in Turcia, pt ca numai acolo se fabrica. Pana de curand era si pe site-ul francez dar dupa lansarea lui Megane 3 vad ca nu mai apare.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 13:32
Dacia