Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lumini bord / display, cum schimbam culoarea acestora

boond
post 23 Jan 2008, 15:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




m-ar interesa si p mine dak cineva a reusit sa ii schimbe culoarea la display si daca a reusit imi spune si mie cum???....e pe baza de leduri sau aia e culoarea lui si nu poate fi schimbata.
multumesc anticipat

ATENTIE: limbajul irc ... k sh tz ... este interzis prin regulament


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Jan 2008, 23:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Iluminarea la display este activa (becuri standard auto cu soclu) iar intre LCD-ul propriu zis si becurile alea este o folie vede/opac - si asa apare verde LCD-ul.
Am vazut multe forumuri si discutii legate de schimbarea culorii display-ului.
Inclusiv eu o sa incerc un experiment: o sa fac o folie ca aia insa din culori diferite (impartite pe portiuni) ex: partea cu benzina..formata din 3 culori - verde, galben si rosu..ceasul - albastru, Km - Alb etc. uite in ultima poza am pus un exemplu ca sa-ti faci o idee..insa e ceva mult mai avansat - ceea e vreau eu...Cu LED-uri nu prea ma tenteaza ca ilumineaza punctiform + ca eu sunt conservator - cat mai originala posibil. (exceptand culoarea display-ului care si pe mine a inceput sa ma streseze)
PS chestia asta poate fi dezvoltata si sa ajunga ceva cu rezultate spectaculoase.

This post has been edited by bubu782001: 23 Jan 2008, 23:18

Attached thumbnail(s)
2.jpg ( Size: 340.49k ) Number of downloads: 2540
3.jpg ( Size: 318.84k ) Number of downloads: 2717
4.jpg ( Size: 336.62k ) Number of downloads: 2710
5.jpg ( Size: 252.22k ) Number of downloads: 2597
Folie_Display.jpg ( Size: 18.68k ) Number of downloads: 2513


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 24 Jan 2008, 12:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




BUNA IDEE ! smile.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 25 Jan 2008, 12:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




da sa stii k e o kestie foarte interesanta dar ma gandeam doar la schimbarea ledurilor ca este destul de greu sa faci o folie dinaceea.din ce e confectionata sau nu prea are importanta asta????.m-ar interesa si p mine chestia cu schimbarea culorii

ATENTIE: limbajul irc ... k sh tz ... este interzis prin regulament


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 25 Jan 2008, 13:23
Post #5


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Exista (pe la Diverta parca) un catalog cu foi din plastic transparente colorate in diverse nuante. Din cate imi aduc aminte sunt transparente, nu ca acela verde-mat. Dar poate, pusa in cateva straturi, da bine...Sper sa va ajute...
Dar n-ar fi o ideea mai buna o culoare alba-mat?


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 25 Jan 2008, 13:43
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




ar fi super albul sau si chiar albastrul....dar albul il poti obtine suprapunand hartie fotografica cred sau il poti obtine altfel
???????


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuculean
post 25 Jan 2008, 22:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 June 07
From: Deva




Cred ca se poate obtine dintr-o folie transparenta pe care sa suprapui folii colorate dupa forma dorita.


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Jan 2008, 01:31
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Dupa parerea mea, mediul transparent ar fi destul de inestetic...si sa va spun de ce..atat becul cat si LED-ul au 2 mari probleme: La bec daca nu ai ceva opac (care se disperseze lumina) se vede intr-un punct mai luminos (unde este filamentul) iar la LED marele dezavantaj este ca lumineaza punctiform (testati cu bricheta - smile.gif de acord exista si LED-uri ce lumineaza mai angular...(ca un con sa zicem) insa sunt destul de scumpe + ca nu au forma aceea standard ca sa o putem "adapta" in soclul de bec original. Ori eu nu stiu cum ganditi..insa eu nu ma apuc sa fac modificari fizice (cu toate ca ma pricep..si am chiar si scule profesionale - suflanta cu aer cald..etc) ...dupa cum am specificat..tin la originalitate. Faza cu un mediu opac care sa fie iluminat UNIFORM este cea mai buna...uite am pus doua poza ca sa vedeti ce urat pica punctul luminos: o poza cu cazul folosirii unei folii cu transparenta (pe nuanta albastra) iluminata cu becurile originale, si una chiar opaca insa iluminata cu LED-uri. Dupa cum se vede LED-ul lumineaza punctiform, pot spun ca am luat PERSONAL leduri alb neon - cu folia originala...si tot se vede punct - normal LED-ul lumineaza in punct. La becuri la fel se va vedea in cazul folosirii unei folii cu transparenta, se va vedea filamentul inrosit.

Ca idee se poate realiza in felul urmator..se ia o folia alba-opaca..si se pune peste ea (cum a zis OVIDIUS) bucatele - lipite cu grija cu un adeziv transparent... astea fiind puse in fata..practic folia alba uniformizeaza culoarea - ALB NEON..si apoi nuanta se da usor din folii transparente. Aici apare avantajul becurilor originale ca sunt destul de puternice si se vad bine - lumina poate trece prin mai multe straturi fara sa fie perturbata temperatura de culoare. E ceva de munca da nu foarte mult toata treaba este prin incercare. Ma mai gandisem si la o chestie mult mai simpla si cred eu destul de eficienta: o folie alb - opaca...apoi cu makere permanente pe baza de vopsea de diferite culori (cred ca e si mai simplu asa si se traseaza perfect drept cu o rigla).

This post has been edited by bubu782001: 26 Jan 2008, 01:57

Attached thumbnail(s)
7.jpg ( Size: 407.89k ) Number of downloads: 1485
08.jpg ( Size: 21.83k ) Number of downloads: 1365


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Capacea
post 26 Jan 2008, 11:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 07




Dar am si eu o intrebare, ca pana acum sa vorbit tot doar de schimbarea culorii. Cum ajung la display?? adica ce ar trebui sa desfac sa ajung acolo ??

biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo 2004 Soleil - ab-05-ycn
Renault Twingo 2004 soleil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Jan 2008, 14:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Foarte simplu bordul e facut din 2 bucati...Partea superioara prinsa in 3 suruburi ce acopera ansamblul display-ului si suruburile partii inferioare a bordului propriu-zis. Partea superioara a bord-ului are dupa cum am zis 3 suruburi. 2 sunt in capetele la fantele de dezaburire geam si unul este pe centru tot pe linia de dezburire geam..(in spatele la display). Dupa ce se scot suruburile se trage partea aia superioara in fata si iese. Banuiesc ca nu mai e cazul sa-ti spun ca LCD-ul e prins in 3 suruburi si ca daca le scoti scoti si ansamblul LCD-ului. (spun asta ca sunt vizibile smile.gif ) PS vezi ca am pus 2 poze ce arata pozitionarea suruburilor (cu puncte rosii).

This post has been edited by bubu782001: 26 Jan 2008, 15:05

Attached thumbnail(s)
01.jpg ( Size: 83.1k ) Number of downloads: 1392
04.jpg ( Size: 4.56k ) Number of downloads: 1058


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 26 Jan 2008, 16:47
Post #11


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Care din firele de la display este cel are scade intensitatea luminoasa la aprinderea farurilor? Ma deranjeaza ziua , afara din oras pe soare , nu prea vad displayul cu farurile aprinse. Am luat de pe un site nemtesc o schema, dar transpusa in practica nu a dat nici un rezultat. Pe ea imi indica sa intrerup ultimul fir negru.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 29 Jan 2008, 22:31
Post #12


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




cred ca il poti identifica (,) cu rabdare si un aparat de masura...
pe care fir apare + la aprinderea pozitiilor...


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 29 Jan 2008, 23:17
Post #13


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




am pus la un moment dat un tutorial cu intrerupatorul pe lumina de la display inclusiv cu firele care duc la asta


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 31 Jan 2008, 18:26
Post #14


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




bun, nu vedeti ziua ca e lumina...dar noaptea cand o sa fie la intensitate maxima, cum o sa va descurcati?


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 31 Jan 2008, 18:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




O sa ne punem ochelari heliomatici ! radmasa.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 31 Jan 2008, 21:05
Post #16


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Sau punem un intrerupator?


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 31 Jan 2008, 21:53
Post #17


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




ar fi o idee...dar chestia asta cu displayul mi se pare un moft...ceva mai practic mi s-ar parea un turometru...am vazut ca sunt posturi cu idei in acest sens...dar cineva practic a montat?...ca si experienta, cost, cat ajunge?


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 31 Jan 2008, 22:44
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




ma rog...dupa parerea mea chestia cu turometru mi se pare un moft...doar persoanele ce fac parte din categoria "nu stiu sa schimb vitezele ca nu vad turatia la motor" au nevoie de asa ceva pentru a putea conduce. Este adevarat ...in zilele mai demult apuse era o chestie buna mai ales la reglarea masinii (avansul ralanti-ul etc..) se verifica si se monitoriza astfel acele reglaje. Se poate si la asta f usor cu un laptop + un cablu obd si VOILA' vezi turatia in timp real...+ consumul instantaneu..+ si alte chestii, parametrii..
Dpdvd al sofatului...nu e musai nevoie de turometru...dpdvd al meu viteza se schimba dupa cum cere motorul...nu dupa cum arata un afisaj sau ceas. La ce altceva ar folosi aceasta chestie? CU ce ma incanta pe mine faptul ca i-mi arata ca am x turatii? Daca o turez prea tare urla singur motorul..nu e cazul sa vad xxx,x rpm.
Partea cu iluminarea display-ului este intra-devar utila..asta mai ales la versiunile cu trapa de sticla unde ziua este lumina mai mult decat suficienta..(mai ales vara) display-ul devine foarte greu de observat..acolo chiar sunt chestii interesante pentru un sofer: viteza, nivelul de benzina..etc

This post has been edited by bubu782001: 31 Jan 2008, 22:48


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 31 Jan 2008, 23:09
Post #19


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




daca ai observat, la toate bordurile ce au un display, intensitatea luminii scade la aprinderea pozitiilor...si la fel, pe aproape toate bordurile exista si un turometru...de ce oare? pentru mine ar fi mai important sa stiu turatia motorului, ca sa-mi dau seama de regimul de exploatare, fara sa-mi folosesc simtul auditiv...daca nu vad displayul sting luminile...aceeasi parere o am si despre montarea unui termometru lichid racire si eventual presiune ulei...oricum e o parere.


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuculean
post 1 Feb 2008, 00:29
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 5 June 07
From: Deva




Eventual rezolvat sa lumineze tare + un potentiometru din care sa poti diminua luminozitatea pe timp de noapte.


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 2 Feb 2008, 13:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Parerea mea ca este ca mai buna solutie a adus-o cuculean..UN POTENTIOMETRU e o solutie foarte buna..mau ales ca este universala - fiecare i-si regleaza cum vrea sufletul lui lumina la display...PS ionutz83 eu cred ca e mai important sa circuli in conditii legale..adica cu luminile aprinse noaptea..atat in oras cat si in afara...nu de alta dar e mai bine pentru mine. Nu spun ca nu e ok un turometru si ca producatorii de auto au fost stupizi ca au pus unul..insa daca renault nu a pus la asta denota faptul ca nu e tocmai necesar...eu cred ca mai degraba trebuie sa fim atenti la drum si nu sa ne holbam la un turometru care fie vb intre noi digital ar fi super suck's pentru ca ar umbla cifrele alea de nebune..mai ales in oras. O sa ma uit pe schema iluminarii sa identific sistemul apoi sa vad unde o sa interpun un potentiometru.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 22 Apr 2008, 18:26
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




o idee mult mai interesanta,daca imi permiteti,ar fi un montaj cu un senzor de lumina care sa diminueze lumina numai cand este noapte.as putea sa fac asta daca e cineva interesat.


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 22 Apr 2008, 21:24
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




am pe undeva schema electronica trebuie sa o caut. cand eram la casa pionierului am facut-o si imi deschidea jaluzelele dimineata si le inchidea seara

22 Apr 2008, 22:31:
uite aici mai repede nu trebuie decat sa adaptezi alimentarea la 12v si sa-i pui un releu care sa inchida sau sa deschida diminuatorul de lumina http://www.spot.ro/produs.php?idprod=2268&idcat=1394 dupa ce o sa il cumpar o sa va si spun cum sa faceti.

This post has been edited by adipad: 22 Apr 2008, 21:31


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HeaH
post 24 Apr 2008, 13:28
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Am reusit si am schimbat culoare la display,in rosu.Am desfacut folia si am facut un model,din coperta unu dosar de plastic.Am incercat si cu albastru,dar nu se vede la fel,hartia este prea opaca,cu alte materiale o sa incerc alta data


--------------------
Renault Twngo 1.1,8v,60Cp 2003
Astazi este doar ziua de maine,pentru care iti faceai griji ieri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 20 Jun 2008, 19:25
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




am gasit schema care sa comande automat intensitatea lumini vitezometrului in functie de lumina de afara http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=34127


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 21 Jun 2008, 22:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




adipad..e foarte foarte tare ideeaa (inca nu am studiat schema pentru corectitudinea ei,dar o sa o fac) oricum..astazi am iesit spre Bucuresti - Pitesti, pe A1 si am simtit din plin pot sa zic problema display-ului ca aprinsesem faza scurta si lcd-ul de-abia se mai distingea (conform legii pozitiile aprinse) ..soare ca la balamuc - deh trapa deschisa. In principiu din cate am observat schema foloseste ca senzor un fotorezistor si ca parte de comanda IC-ul + un releu ce comuta in functie de lumina din habitaclu pe 2 pozitii:

O pozitie a releului o sa o folosim prin rezistenta aia ce limiteaza intensitatea luminii becurilor de la display, si cealalta o sa treaca pe direct (sa obtinem intensitatea maxima a luminii becurilor de la display).

Foarte tare frate. Felicitari si multumiri. O sa implementez schema cat de curand ca este tare utila. Se potriveste atat de bine in acest context si pe aceasta masina, incat parca Renault a "uitat" sa o puna by default.

La cate idei si addonuri sunt in acest forum pentru acesta masinuta o sa ajunga sa depaseasca un MyBACH. radmasa.gif

This post has been edited by bubu782001: 21 Jun 2008, 22:20


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 21 Jun 2008, 23:28
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Pai nu e asa? biggrin.gif . Ma gandesc si la implementarea unui sistem pentru senzor de ploaie, sezorul fiind componentele unui mouse optic acestea fiind montate undeva pe parbriz (in spatele oglinzii sau unde se pune el default pe masinile care au acest sistem "by default").
Ceva informatii am gasit aici.

Ideea e sa luam legatura cu baiatul respectiv si sa mai aflam informatii de la el..sa "il tragem de limba" pe romaneste spus.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=113183&hl=
Ar fi utila chestia asta.

Oricum intentionez sa fac montajul pentru ridicare a geamurilor vestitul "buton cu impuls" pentru cine stie despre ce este vorba. Si o sa fac PUBLIC atat bin-ul cat si schema (nu de alta dar e pacat cand unii muncesc..iar altii preiau schemele deja facute si apoi le vand si se dau mari electronisti). Montajul se interpune intre buton si mufa cablului astfel incat sa il poata pune orce persoana cu minime cunostinte de demontare. Gratis frate ca asa se face treaba.

Pentru cine nu stie, ei bine, aflati ca geamurile actionate de buton cu impuls, functioneaza in felul urmator:

La o apasare/tragere scurta a butonului de urcare/coborare a geamului, geamul respectiv urca/coboara singur pana la capat de cursa fara sa se mai tina butonul apasat. Daca se doreste oprirea geamului la un anumit nivel e deajuns sa se apese/trage pe buton si cursa geamului se va opri la nivelul dorit. Daca se tine mai mult apasat/tras de buton cursa geamului se va oprii cand se nu se mai apasa/trage de buton - cum este sistemul original, se tine peste 3 secunde butonul apasat.

Sistemul asta se pupa de minune pe versiunile de Twingo cu trapa de sticla electrica. Mie mi se pare excelent cand conduci sa dai doar un impuls si sa se deschida/inchida trapa singura. Sa nu mai staaai de te saturi cu degetul pe buton pana se deschide/inchide trapa pana in capat de cursa.

Toate chestiile astea pot fi inglobate intr-o cutie undeva in bord (ca un nou computer intern).

In plus ganditi-va ca toate aceste mici gadgeturi au in final o chestie foarte tare (cel putin la noi la romani) ridica substantial pretul masinii (in cazul vinderii). Pe a mea nu ma gandesc sa o vand. Dar cine vrea..merita sa se apuce un pic de "automatisme".
PS am "integrat" un termometru digital in consola de la plafoniera acesta indicand temperatura interioara/exterioara printr-un senzor lipit pe parbriz.

Ce ziceti baieti? Le facem? Sa crape aia de ciuda ce au masini chele si fara nici o aroma tongue.gif .

This post has been edited by bubu782001: 22 Jun 2008, 14:46


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K-PAX
post 22 Jun 2008, 16:18
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 June 07
From: Alba Iulia




Si eu as vrea sa imi umplu masina de gadgeturi.. dar de gadgeturi utile .. cum ar fi un turometru(desi nu e chiar asa de util).... imi place sa ma mai uit din cand in cand sa vad turatia. temperatura la motor si inchidere centralizata. cam astea as vrea sa le am.
din cate am auzit inchiderea centralizata nu stiu daca se poate pune si pe soleil dar as vrea sa imi pun. ca ma vazut ca sunt si la metro si am vazut inchidere centralizata si pe dacie... nu cred ca e prea greu sa pun si pe twingo.
bafta la gadgeturi


--------------------
Renault Twingo Twingo Soleil 1.2l 60CP 2004 - AB-05-YCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 23 Jun 2008, 08:55
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




daca reusesti sa pui pe soleil inchidere centralizata... sa ne spui si noua ca si eu vreau.
si eu am vazut la metro si alte hipermarketuri kituri de inchidere centralizata...da' nu stiu daca merg si cum se monteaza.


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulM
post 9 Jul 2008, 22:26
Post #30


La volan :D


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 May 08
From: Ploiesti




Am schimbat si eu culoare displayului si am zis sa arat si eu ce a iesit biggrin.gif

S6304579.JPG ( Size: 60.07k ) Number of downloads: 1082
S6304580.JPG ( Size: 57.69k ) Number of downloads: 869
S6304584.JPG ( Size: 54.27k ) Number of downloads: 975


--------------------
Renault Megane Intens Tce130 ,Talisman Intens TCe200 EDC 2016 / 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 14:11
Dacia