Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se schimbă becul de fază scurtă, Megane 2

Adi86
post 14 Jan 2009, 20:38
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Totusi, stie cineva cum se cheama piesa aia de la postul 77?
Caut pe net de 2 zile si n-am reusit sa gasesc nimic wacko.gif
Cum sa caut? "soclu" , "dulie" , "suport bec H7".
Pana acum am incercat toate variantele care mi-am trecut prin cap, inclusiv in combinatie cu "megane 2", "far"...etc.

Orice sugestie este binevenita, mai ales daca stiti exact numele piesei sau de unde pot s-o cumpar.

Multumesc. rolleyes.gif

This post has been edited by Adi86: 14 Jan 2009, 20:39


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 14 Jan 2009, 20:42
Post #92


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Cauta ''FAR'' ....nu se gaseste separat asa ceva....din cate stiu eu..poate gasesti un far spart la dezmembrari...separat nu cred ca exista piesa...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Jan 2009, 20:42
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




eu cred ca asa ceva separat nu o sa gasesti,decat cu tot cu far,cel mai bine incearca la dezmembrari,sa recuperezi acea piesa de la un far spart,ai avea mai multe sanse.
era cineva care dezmembra un Megane2 avariat,incearca la bursa auto


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 14 Jan 2009, 20:54
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Am dat cateva telefoane azi pe la dezmembrari, intrebarile legate de piesa respectiva au sunat foarte aiurea: "Buna ziua, ma intereseaza bucata aia de metal in care sta becul" biggrin.gif

Cred ca cea mai simpla e sa-l bag pe casco.


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 15 Jan 2009, 15:57
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




ce sfat iti dau si eu... ph34r.gif mai intai sparge-l si dupa aceea te duci la casco sa iti faca constatatrea


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Jan 2009, 16:00
Post #96


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Nu prea este indicat sa dai sfaturi de genul pe un forum public...nu prea este legal.. wink.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafia_ooops
post 15 Jan 2009, 16:29
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 23 September 07




Aici e un tutorial, nu e topicu "Cafenea". Daca doriti sa-l ajutati puteti pe PM sau aveti aici un topic http://www.reno.ro/index.php?showtopic=72812&hl=faza nu lungiti tutorialul cu, comentarii inutile. Rog moderatorii sa ia atitudine.


--------------------
Reno Megane 2.1 2005
Megane Sedan 2005, 1.6 16V Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 16 Apr 2009, 13:04
Post #98


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Sau asa preluat de pe meganeownersclub.co.uk

Changing the Megane II Headlight Bulb
Thought i would take pic's of the operation the way i did it. Hopefully this might come in handy for others that don't know how to do it.

As you can see there is no way of doing it from here
how to change the megane ii headlight bulb Here is a access cover in the wheel arch you can unscrew changing the megane ii headlight bulb Jack car up with Renaults quality jack how to change the megane headlight bulb Remove wheel how to change megane headlight bulb Thats better. Unscrew cover. how to change my megane ii headlight bulb Unscrew another cover. changing my megane bulb There she is. Pull the plug off the back of the bulb and push wire clip at the top to release bulb. megane headlight bulb Now bulb replaced better check it works before i rebuild the car megane ii headlight bulb Torque down wheel nuts nice and tight megane 2 headlight bulb replacement All done how to change the megane bulb Tools used - Sheet to kneel on (a cushion would be better), torch, locking wheel nut adapter, wheel brace, jack, and new bulb.

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 173.03k ) Number of downloads: 2483
2.jpg ( Size: 139.48k ) Number of downloads: 2603
3.jpg ( Size: 150.59k ) Number of downloads: 2580
4.jpg ( Size: 168.42k ) Number of downloads: 2603
5.jpg ( Size: 143.44k ) Number of downloads: 2639
6.jpg ( Size: 165.02k ) Number of downloads: 1132
7.jpg ( Size: 173.48k ) Number of downloads: 1418
8.jpg ( Size: 176.43k ) Number of downloads: 1349
9.jpg ( Size: 191.02k ) Number of downloads: 1038
10.jpg ( Size: 184.82k ) Number of downloads: 880
11.jpg ( Size: 176.55k ) Number of downloads: 882


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 16 Apr 2009, 13:07
Post #99


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Pfoaa...prea complicat.....nu are rost sa dai roata jos...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arc
post 31 May 2009, 06:15
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 16 August 08




Deci NU! (nu e usor)

Bec stanga, H7 General Electric, Megane 2.2.

Becul e din Cora, la Selgros era mai ieftin insa eram doar la prima oprire ("General Electric, astia fac si becuri?"). La rompetrol erau Philips-uri cu 40 lei bucata plus unele unse cu alfii la 120 si 160 lei perechea. Unele blue vision cred si unele mega extra ultra vision (ceva bombastic, nu-mi amintesc exact).


Pana corbului, tre sa ai maini de strumf, sa fii fiul lu' Houdini ca sa faci relaxat operatiunea - si nu e ca si cum as avea mainile cat lopetile.

Intradevar, capacele de plastic ies usor dar spatiul este extrem de limitat. Becul iese iar usor insa din mufa iese foarte greu, cel putin la mine asa a fost. Mi-a trebuit o surubelnită ca sa-l scot iar plasticul din care e facut e casant. Firul de la mufa e prea scurt si abia iese din aripa ca sa-l poti vedea. Oricum distractia adevarata incepe la montatul inapoi. Trebuie sa fii pui de magician (vezi mai sus) ca sa nu atingi becul cu mana sau de orice e pe acolo prin interior in timp ce il bagi inapoi. Evident ca l-am atins cate un pic de toate - sper sa nu-i scurteze viata prea tare. Si mai e GHIDAJUL. Ghidajul lui peste prajit nu impiedica montarea in alta pozitie (ce-i drept, nu face click cum face in pozitia corecta dar becul pare ca se tine in loc) insa vezi lumina ca bate aiurea prin lupa. Apropo, poziția corectă pare intradevar sa fie cu ghidajul la ora 5 cam asa.

Dupa 20 de minute de draci si mana julita (e acolo in gaura o piesa metalica care taie fain la incheietura in timp ce incerci sa asezi ghidajul) terminasem (20 de min toata operatiunea de la inceput).

Rezultatul operatiunii o sa-l pot evalua diseara insa pare ok. Oricum, as zice ca nu merita. Riscul de strica ceva - incepand cu mufa, fire si terminand cu soclu, motor ridicare, sau de a scapa capacul 2 in scut (nu vreau sa ma gandesc cum, cand si daca il mai recuperam de acolo da ca l-as fi scapat) ma fac sa cred ca data viitoare ma duc la service sa ma jupoaie dar macar sa stau linistit.

Salutari si multumiri (cred smile.gif ), fara instructiunile de aici, nu m-as fi incumetat sa schimb becul singur.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 1.5dci 78kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_tec
post 24 Jun 2009, 11:47
Post #101


///


Group: Members
Posts: 123
Joined: 10 November 08




Multumesc pentru indicatii care sunt foarte utile !

Am schimbat si eu becul de la faza scurta din stanga dupa indicatiile de aici si a mers brici ! biggrin.gif
...Ma rog primul bec l-am busit sad.gif ca am pus mana pe el l-am intors pe toate partile, lumina prea tare, era incins ca naiba, avea fundul prajit aproape dar al doilea bec dupa ce am avut grija sa nu-l ating pe sticla deloc a mers din prima.
Vreau sa spun ca am schimbat becul foarte usor in 2 minute, mi s-a parut foarte clar cum e explicat in acest tutorial, am avut noroc ca si mufa a iesit imediat, clemele la fel, nu am desfacut toate plasticaraia aia ci doar cele 2 capace de plastic de sub roata si de la far dupa care mi-am strecurat mana pana la bec .

Multumesc inca o data si Sanatate!


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 / 11.2003 / 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 1 Jul 2009, 18:00
Post #102


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Ma alatur corului celor care multumesc colegilor ce si-au sacrificat din timp pentru a descrie atat de clar cum se schimba becurile de faza scurta. Dupa ce, mai demult, am dat o caruta de bani ca sa mi-l schimbe pe cel din dreapta, acum s-a ars cel din stanga. Contempland perspectiva unui buzunar mult usurat, mi-am luat inima-n dinti si am reusit sa-l schimb singur. L-am cam atins eu de toate cele pe acolo si mi-am paradit un pic mufa incercand sa scot becul ars, dar sper ca nu vor fi probleme. Inca o tura de multumiri! smile.gif

This post has been edited by xcss: 1 Jul 2009, 18:01


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neoliviu
post 3 Jul 2009, 08:07
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Am reusit si eu aseara sa schimb ambee becuri de pe faza scurt. M-am simtit ca un ginecolog iscusit, mai ales ca am terminat in max 1 ora. Nu am dat rotile jos, doar am pus cricul si am facut mai mult loc.


Problema e ca am obesrvat ca imi lipseste un capac din aripa interioara, cel de pe stanga (cel rotund), probabil a cazut.
Cine are unul de vanzare... sau ce cod are sa il cumpar.


--------------------
Renault Megane hachback 1.5 DCI 2006 / phase2 - B-xx-PUF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 7 Jul 2009, 08:39
Post #104


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Codul il gasesti aici, capacul respectiv vine la pachet cu capacul oval de pe dreapta si costa o gramada de bani mad.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neoliviu
post 10 Jul 2009, 09:04
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




atunci unde il gasesc second

sau cam ce marime are sa mesteresc unul, ma refer aici la cei care l-au realizat deja.


--------------------
Renault Megane hachback 1.5 DCI 2006 / phase2 - B-xx-PUF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Jul 2009, 21:46
Post #106


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




va multumesc pt indicatiile voastre de pe forum. mi se arsese si mie becul pe stanga. am cumparat 2 becuri h7 philips +30%more light, l-am inlocuit pe cel ars. mi-a luat 20 de minute cu tot cu incercare cu becul vechi ca sa vad cum intra. cel bun l-am pus in cam 5 minute. nu mai tin minte daca a pomenit cineva, dar contactul becului dinspre catare trebuie sa intre la firul negru deoarece cablurile sunt prea scurte iar becul nu va putea fi manevrat sa intre catarea la ora 17. inainte aveam bec osram, sa vad cat tine si asta. pana acum am 11 luni si 16500km.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Jul 2009, 10:39
Post #107


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu are rost nici sa o ridici pe cric, nici sa dai roata jos. Cel mult iei de volan stanga/dreapta si e gata.
Am facut operatiunea asta de cateva ori bune si pot spune ca schimb 2 becuri faza scurta in 5 minute pe ceas.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Jul 2009, 19:17
Post #108


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




daca sta cineva prin rahova si nu-i da de cap de niciun fel, sa vina pe la mine ca ii arat cat pot si eu de bine. sa ma anunte prin pm.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raul007
post 26 Jul 2009, 18:55
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 26 April 08




multumesc mult fara voi nu asi fi reusit totusi cam ciudate metoda de schimbare oricum raman dator


--------------------
renault megane 2.2 1,6/16v 2008 - hd06cby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 27 Jul 2009, 08:21
Post #110


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Aceasi chestie si pentru posesorii de renault in CT care nu ii dau de cap sa imi lase PM sau sa ma contacteze pe messenger ca ii ajut cu mare placere.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 27 Jul 2009, 17:24
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Azi am facut si eu "botezul". Sincer, mai mult m-am chinuit sa scot mufa din "capul" becului ca aproape se sudase decat sa fac operatiunea in sine. Cca 10 min cu totul, in contextul in care vreo 5 m-am chinuit cu mufa buclucasa. Deci nu e dracul chiar asa de negru.

Bec Osram, luat din Dedeman cu 22 RON (merci @mafia_ooops), din ce m-am uitat pe dulia becului vechi e exact acelasi

SNC00431.jpg ( Size: 265.3k ) Number of downloads: 1027
SNC00432.jpg ( Size: 125.98k ) Number of downloads: 746
SNC00435.jpg ( Size: 150.2k ) Number of downloads: 799


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdank
post 3 Aug 2009, 21:34
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 September 08




Offf!
Mi s-a ars becul de faza scurta pe stanga, cam la un an de functionare. Citesc tot ce scrie pe forum, buuuun, au reusit altii -reusesc si eu. Cumpar 2 becuri Osram ca sa le schimb deodata, bracata roata, scos capac mare, spalat cu grija, scos capac 2 si avut grija sa nu-l scap, trag de bec... .nimic. Trag mai tare.. iese mufa. Pun mufa la loc, misc stanga-dreapta, sus-jos... iese mufa. Aplic putina forta stanga-dreapta pe contactele becului... nimic.
Trec la farul din dreapta, poate nu fac ceva bine. Scot capace, misc putin de bec cu tot cu mufa, iese becul, scot si schimb becul, pun la loc.... 2 minute.
Inapoi la stanga: miscat si tras la fel ca la dreapta.... nimic. Tras mai cu putere... nimic. Tras tare.... nimic. Apasat lateral......iese becul cu tot cu soclul lui din far.
Scot, cu mare greutate becul din soclul lui, am tras si cu patentul de el, clemele care il tin nu au cedat decat la apasare simultana, cu 2 surubelnite. Incerc vreo 4 ore sa pun soclul la loc in bec....nicio sansa, n-am cum sa indoi la loc clemele care il fixeaza pe dinauntru in far, incape o singura mana, cu un deget tin la locul lui soclul, nu mai pot manipula nici un instrument cu care as putea indoi clemele.
Asa ca maine tre sa caut un mester si sa platesc dublu cat ar fi facut schimbatul becului la orice service, trebuie scos farul.... mi-e si groaza. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar zice aia de la service de la Renault daca m-as duce la ei.


--------------------
Renault Megane IV, 1.6 dCi 2017 Estate Intense, 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 4 Aug 2009, 09:44
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Megane 2.1 sau 2.2 ? Ca nu scrie in profilul tau.
Daca e 2.1 dupa ce scoti mufa mai aveai si clema de eliberat, la 2.2 inteleg ca e altfel.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdank
post 4 Aug 2009, 11:48
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 September 08




Megane 2.2, nu sunt decat cleme elastice, care la farul drept au cedat usor de tot, un click si becul a fost eliberat. La cel din stanga, dupa ce am reusit performanta sa smulg soclul din far, n-am reusit nici cu patentul sa scot becul din soclu, doar 2 surubelnite au desavarsit opera.


--------------------
Renault Megane IV, 1.6 dCi 2017 Estate Intense, 130 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elfu
post 4 Aug 2009, 12:03
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 09
From: Piatra Neamt




In sfarsit mi-am luat inima in dinti si am schimbat ieri becurile pe faza scurta la Megane 2.2 sedan 1.5dCi, 85cp!

Ma alatur corului celor care multumesc pentru indicatiile si fotografiile date pe forum, in primul rand pentru ca nu ai altfel cum sa vezi ci doar sa pipai si asta daca stii ce cauti!

Pentru scos becul din soclul: trageti usor de cleme/mufa balansand stg-dr ca si cum ai scoate un dop din sticla de vin! partea proasta e ca nici pe stg. nici pe dr. firele nu sunt destul de lungi pentru a scoate becul fapt ce duce la imposibilitatea de a nu atinge macar un pic becurile!

Daca au reusit altii reusiti si voi! Daca nu, in Piatra Neamt ma ofer pentru ajutor!


--------------------
Renault Megane II 2007 / 1,5dCi - B 64 RKS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 4 Aug 2009, 20:00
Post #116


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu prea e adevarat. Daca bagi mana si te uiti pe sus prin gaura aia mica in banda de plastic negru dintre caroserie si incinta motor vezi direct clema aia metalica. Daca doar pipai nu ai cum sa-ti dai seama dar daca bagi nasul pe acolo in timpi ce tragi de sarma intelegi repede principiul de functionare.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 10 Aug 2009, 13:44
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(bogdank @ 3 Aug 2009, 21:34)
Offf!
Mi s-a ars becul de faza scurta pe stanga, cam la un an de functionare. Citesc tot ce scrie pe forum, buuuun, au reusit altii -reusesc si eu. Cumpar 2 becuri Osram ca sa le schimb deodata, bracata roata, scos capac mare, spalat cu grija, scos capac 2 si avut grija sa nu-l scap, trag de bec... .nimic. Trag mai tare.. iese mufa. Pun mufa la loc, misc stanga-dreapta, sus-jos... iese mufa. Aplic putina forta stanga-dreapta pe contactele becului... nimic.
Trec la farul din dreapta, poate nu fac ceva bine. Scot capace, misc putin de bec cu tot cu mufa, iese becul, scot si schimb becul, pun la loc.... 2 minute.
Inapoi la stanga: miscat si tras la fel ca la dreapta.... nimic. Tras mai cu putere... nimic. Tras tare.... nimic. Apasat lateral......iese becul cu tot cu soclul lui din far.
Scot, cu mare greutate becul din soclul lui, am tras si cu patentul de el, clemele care il tin nu au cedat decat la apasare simultana, cu 2 surubelnite.  Incerc vreo 4 ore sa pun soclul la loc in bec....nicio sansa, n-am cum sa indoi la loc clemele care il fixeaza pe dinauntru in far, incape o singura mana, cu un deget tin la locul lui soclul, nu mai pot manipula nici un instrument cu care as putea indoi clemele.
Asa ca maine tre sa caut un mester si sa platesc dublu cat ar fi facut schimbatul becului la orice service, trebuie scos farul.... mi-e si groaza. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar zice aia de la service de la Renault daca m-as duce la ei.
*




Ceva asemanator am patit si eu la farul din dreapta,am citit ce si cum iese becul...aplic ce am citit si nimic,iesea doar mufa becului,becul neam nu a vrut sa iasa,am tras si de bec sus-jos-stanga-dreapta..nimic,am lasat-o asa ca tot eram programat la revizie si le zic sa imi schimbe si mie becul,am urmarit sa vad meseriasul cum scotate el becul....a tras si nimic,s-a mai chinuit putin...pana la urma a scos carenajul rotii,a bagat patentul si a tras de bec...cost manopera cu becul meu 30 lei,cu becul lor 80 lei cool.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shoTgunu
post 10 Aug 2009, 14:04
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 25 November 08
From: Bucuresti




Ca sa nu atingeti becul cu mana, sa-i scurtati durata de viata...purtati niste manusi chirurgicale blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2003 Privilege - Numar de numar
Life's a bitch... and in the end you marry one... you better hope she sucks
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 10 Aug 2009, 17:36
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




S-a mai discutat mai sus in topic si s-au recomandat nu manusi chirurgicale, ci niste manusi din bumbac.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 18 Aug 2009, 20:09
Post #120


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




eu l-am tinut cu un servetel ca sa il bag in mufa, l-am intors si l-am tinut numai de soclu si l-am manevrat inapoi acasica. De atins s-a atins el de metalele de acolo, dar cu mana nu l-am atins. Sper ca fibrele de pe servetel nu-i fac rau.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 05:07
Dacia