Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

accident cu megane = dezamagire mare, service de super cacao :((

radari
post 8 Dec 2007, 21:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




poate ca nu e cazul de un nou topic da' totusi... pe scurt.
1. masina mea a avut un accident si anume, lovita din lateral in coltul din stanga fata. Rezulta aripa sparta un pic in colt, spoiler spart destul de rau, far stanga fata o mica bucata sparta. Asta pana aici. Acum incep dezamagirile: roata sarita din pivot, planetara si amortizor afectate (ultimele 2 sunt constatari ale service-ului). Asta nu e nimic si imi vine sa injur de toti sfinti pentru ca rahatu lor de "5 stele la euroncap" nu ma ajuta la nimic daca: airbaguri fata declansate, cel din dreapta a rupt o bucata de bord care a spart parbrizu. tin sa mentionez ca soferul (nu eram io) nu a fost atins de airbag sofer, deci nu a avut niciun rost declansarea lui. in masina nu mai era alt pasager, cu toate astea toate pretensionatoarele centurilor au lucrat, rupand tot ce era pe acolo (la scaun pasager plasticul si sistemul de pretensionare, in spate o tablie la portbagaj si nu mai stiu ce). In concluzie pentru un accident relativ usor s-a dus naibi si o parte din interior cu toate ca nu aveam nevoie de declansarea airbagurilor. sad.gif
2. masina a ajuns in service la automarcus showfinger.gif pe 5 octombrie (azi dupa 2 luni nu au fost in stare sa o faca). 3 saptamani au stat dupa piese, alte 4 sa se apuce. la 7 saptamani am fost sa vad ce naiba sa intampla pt ca mi se promitea ca "in cateva zile e gata" si abia lucrau sa schimbe bascula si planetara (nu aveau inca amortizoru' pt ca abia atunci au vazut ca e un pic stramb. tot atunci mi-au spus ca e stramb cadru motor si vor sa-l schimbe. ok! da' dc naiba s-au prins dupa 7 saptamani? ieri am mai facut o incercare si au realizat dupa alte 2 saptamani ca e o problema la pretensionatoarele spate.
Nu mai intru in detalii. SUNT DEZAMAGIT si ma simt PENIBIL pt ca imi cer masina inapoi.
Din cauza pct 1, daca mai credeam inca in marca Reno, mi-a iesit total de la suflet. E ultimul model pe care il mai iau. De punctul 2... mi-e scarba, atata lipsa de profesionalism este de neimaginat si cel mai tare ma doare ca sunt mintit cu atata nonsalanta. Cam atat...



--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Dec 2007, 21:59
Post #2


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(radari @ 8 Dec 2007, 21:54)
deci nu a avut niciun rost declansarea lui
...
nu aveam nevoie de declansarea airbagurilor. 


Eu propun ca Renault sa livreze optional masina cu un buton de declansare de airbag. In momentul in care ai accident, daca soferul considera ca e nevoie de airbaguri sa le dea el drumu manual. Sau eventual sa-l intrebe pe afisajul central. Declansam airbagul? Pentru da apasati pe butonul de computer de bord, de doua ori pe cel de avarie si trageti de frana de mana. Daca nu, apasati pe frana, pe butonul doi de la radio cd si pe cel de blocare de usi.

Ca dracu, aia care au facut masina sunt niste prosti si nu au ei de unde sa stie cum trebuie sa se comporte aceasta in fiecare accident ...

This post has been edited by ssilviu: 8 Dec 2007, 22:02


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 8 Dec 2007, 22:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




sa zicem ca sunt de acord. da' ca s-a spart parbrizu nu se putea anticipa de "createurs d'automobile"? ca s-au rupt 3 pretensionatoarea si locasu in care stau, ce spui? de faptul ca lovitura a indus o accelerare din lateral si ca senzorul computerului a fost prea sensibil nu mai spun. in completare poti sa-ti mai spun ca am vazut un clio care a fost lovit frontal si airbagurile nu s-au declansat pt ca habitaclul a ramas intact.

nu cred ca tre sa ma iei peste picior


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 8 Dec 2007, 22:08
Post #4


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(radari @ 8 Dec 2007, 20:54)
poate ca nu e cazul de un nou topic da' totusi... pe scurt.


unii de aici au prea mult timp liber...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Dec 2007, 22:10
Post #5


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(radari @ 8 Dec 2007, 22:05)
am vazut un clio care a fost lovit frontal si airbagurile nu s-au declansat pt ca habitaclul a ramas intact.



Asta spune tot despre cunostintele tale cu privire la dinamica accidentelor si modul de functionare al airbagurilor. Iti recomand ca pe viitor sa nu te mai arunci cu capul inainte sa faci afirmatii asa de categorice, nu dau bine cand sunt atat de gresite.

Putem sa discutam despre atitudinea jegoasa din service, cauzata de aglomerarea service-urilor Renault, incompetenta Renault Romania de a asigura un stoc de piese in tara, atitudinea miserupista tipica romaneasca si sictirul specific romanilor. Dar astea in mai mare sau mai mica masura se regasesc din pacate in orice service romanesc.

This post has been edited by ssilviu: 8 Dec 2007, 22:11


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 8 Dec 2007, 22:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Esti in viata, esti intreg? Deci masina are 5 stele!
Parerea mea!
O sa fii surprins sa vezi ca dintr-un banal accident o gramada de piese se duc dracului! Ideea e ca toate sa se faca praf si sa diminueze socul pana se ajunge la habitaclu!
Despre atitudinea service-ului ce pot sa spun,nimic, ca zice ssilviu mai bine ca mine. biggrin.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 8 Dec 2007, 22:34
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




eu ii recomand lui radai sa continue sa fie dezamagit si sa nu mai ceara masina inapoi. sa isi ia un (pi)tico la care sistemele de siguranta nu fac mai mult decat snut facute sa faca


gandeste-te omule ca pentru fiecare motiv enumerat de tine sunt oameni care multumesc masinii ca a facut mai mult dect se asteptau.

bine ca ti-a iesit reno de la suflet, nu e nici o paguba!


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 8 Dec 2007, 22:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




bine ca ti-a iesit reno de la suflet, nu e nici o paguba!
*

[/quote]
Se mai elibereaza un loc in service! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebi
post 8 Dec 2007, 22:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 18 January 06




@radari: inteleg sa fi suparat si nervos pe cei de la service, ca na, asa e la noi lasa masina pana in ultimul moment, si cand se apuca intr-un final de masina, descopera nu stiu ce suport de radiator rupt, sau nu stiu ce flansa etc etc.

Dar masina cred ca si-a facut treaba atat timp cat ne scrii acum smile.gif Pot sa-ti dau un exemplu foarte recent al unui prieten care are o masina cu pretentii mult peste megane zic eu (audi A8 din 2006) care a dat intr-o groapa (lipsa un capac de la nu stiu ce tablou de comanda de tramvai) si a avut o paguba de peste 5000 ron (amortizor strambat, nu stiu ce bieleta, janta strambata etc).

Pot spune ca in urma cu ceva vreme cand aveam jantele originale de renault am intrat (din greseala iti dai seama) intr-un canal fara capac cu ambele roti de pe dreapta, pot spune ca in afara de jantele care s-au strambat (dar nu in sensul ca nu mai mergea masina, am constatat la vulcanizare ca erau strambe) masina nu a patit absolut nimica la ariticulatii etc (testat la service). Mentionez ca masina avea jantele si suspensia/bucsarie originala renault la momentul neplacutului incident.


PS: cu cat se stramba/rupe/indoaie o masina implicata intr-un incident rutier, cu atat ai mai multe sanse sa scapi, si asta pentru ca forta impactului este preluata de masina si nu de ocupantii acestuia wink.gif

This post has been edited by sebi: 8 Dec 2007, 22:57


--------------------
EX Owner: Renault Megane -2005- All black - Prea multe modificari pt a le pune intr-o semnatura :)

Audi A8 4.2tdi Quattro 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cc_dorin
post 8 Dec 2007, 23:02
Post #10


Colectionar de minusuri


Group: Members
Posts: 77
Joined: 17 December 06




QUOTE
roata sarita din pivot, planetara si amortizor afectate (ultimele 2 sunt constatari ale service-ului)

o intrebare.
astea ti le-au platit asigurarea,tinand cont ca nu sunt trecute pe dovada?

9 Dec 2007, 00:14:
QUOTE
nu cred ca tre sa ma iei peste picior


ai incalcat regula nescrisa a forumului asta : nu vorbii niciodata de rau masina asta sau Reno in general.In schimb poti sa scrii pagini intregi cu teorii despre turatii,nivelul la ulei in liniute,sau ce culoare are la benzinarie pompa de motorina.

This post has been edited by cc_dorin: 8 Dec 2007, 23:14


--------------------
Renault megane 2 2003 hatch 15 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 8 Dec 2007, 23:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




nu e nici o regula nescrisa a forumului sa nu se vorbeasca rau despre Renault. Dar aici omul greseste. masina si-a facut ceea ce trebuia sa faca, comanda airbagurilor si a sistemului de pretenionare a centurilor este data de niste senzori care sunt reglati sa iti protejeze tie viata, nu parbrizului sau scaunului, ...

This post has been edited by manucu01: 8 Dec 2007, 23:32


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cc_dorin
post 8 Dec 2007, 23:40
Post #12


Colectionar de minusuri


Group: Members
Posts: 77
Joined: 17 December 06




aplauze.gif


--------------------
Renault megane 2 2003 hatch 15 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 9 Dec 2007, 00:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu zic sa fii multumit ca nu ai o masina japoneza cum e honda de exemplu pentru ca la aia sar toate airbagurile la impactul frontal (si alea laterale si ale cortina). Ma rog si mie mi se pare un pic aiurea sa se activeze toate sistemele chiar daca nu e nici un ocupant acolo sau nu e pusa centura, dar acuma ce sa-i faci. Eu zic, ca prima ta greseala a fost serviceul in care te-ai dus dar totusi daca te-ai dus acolo cred ca faci treaba mai buna cu niste atentii la sefu ala gras de la atelier.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 07:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




[quote=sandman_,8 Dec 2007, 22:08]
unii de aici au prea mult timp liber...
*

[/quote]

sad.gif

[quote=ssilviu,8 Dec 2007, 22:10]
Asta spune tot despre cunostintele tale cu privire la dinamica accidentelor si modul de functionare al airbagurilor. Iti recomand ca pe viitor sa nu te mai arunci cu capul inainte sa faci afirmatii asa de categorice, nu dau bine cand sunt atat de gresite.

*

[/quote]

probabil ca nu ma pricep. insa daca tu asta ai inteles din zbuciumul/tristetea mea.. nu mai comentez.
oricum se vad din topic cei aserviti "puterii" si ceilalti.

[quote=manucu01,8 Dec 2007, 22:34]
bine ca ti-a iesit reno de la suflet, nu e nici o paguba!
*

[/quote]

culmea ca realizez si singur asta. ce conteaza pt o firma un amarat de client. in loc de 9001 masini pe an, o sa vanda 9000. so what?
exista si tampiti care nu se pricep, nu-i luam in seama



<span class='edit'>9 Dec 2007, 07:57:</span>
[quote=cc_dorin,8 Dec 2007, 23:02]o intrebare.
astea ti le-au platit asigurarea,tinand cont ca nu sunt trecute pe dovada?
*

[/quote]

da. exista totusi si profesionisti in romania.
credeti-ma ca in realitate putin in pasa ce credeti voi, insa o mica reclama negativa poate va schimba lucrurile in bine intr-un viitor. poate se misca un neuron sensibil la cineva pe le reno ro, care se intreba, samd. altfel nu as fi pierdut vremea sa scriu romane si sa supar moderatorii.

[quote=manucu01,8 Dec 2007, 23:31]nu e nici o regula nescrisa a forumului sa nu se vorbeasca rau despre Renault. Dar aici omul greseste. masina si-a facut ceea ce trebuia sa faca, comanda airbagurilor si a sistemului de pretenionare a centurilor este data de niste senzori care sunt reglati sa iti protejeze tie viata, nu parbrizului sau scaunului, ...
*

[/quote]
poate am fost mai vehement decat era cazul, poate nu ma pricep, insa am considerat o mica deficienta faptul ca computeru a comandat pretensionatoarele fara ca centurile sa fie cuplate si faptul ca bucata de bord de unde sare aibagul pasager a lovit parbrizul si l-a spart. io consider o chestie ce tine de proiectare la care nu s-au gandit.

[quote=Solon,8 Dec 2007, 22:36]
bine ca ti-a iesit reno de la suflet, nu e nici o paguba!
*

[/quote]
Se mai elibereaza un loc in service! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
*

[/quote]

va multumesc pt raspunsuri. chiar aveam nevoie sa stiu daca sunt io tampit sau nu

This post has been edited by radari: 9 Dec 2007, 08:03


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucien
post 9 Dec 2007, 08:42
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 29 May 07




Pentru radari:
- in primul rand insista la acel service sa-ti dea un termen de incheiere a reparatiilor ( cat mai scurt posibil, si, de preferat in scris ),
- sau o sesizare direct la Renault Franta ( din ceea ce am citit eu pe acest forum orice sesizare facuta la V C sau la Renault Romania nu a primit un raspuns cat de cat favorabil ).


--------------------
Renault Megane sedan an 2007 ; 1,5 dci ; 124 hp ; model privilege - PH -- xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 9 Dec 2007, 08:53
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




@radari: Stai linistit, nu esti, e normal in situatia ta sa fii suparat pe Renault, oricine ar fi. Cat priveste miscatul neuronilor la mai marii de la RRO, nu cred ca ei urmaresc acest forum si chiar daca ar face-o, nu ar lua decizii dupa cum se plange sau nu lumea pe forum..., interesul lor este profitul maxim... smile.gif

This post has been edited by 19vik: 9 Dec 2007, 08:54


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 09:04
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




treaba sta cam asa: "cam saptamana viitoare e gata. maxim peste 2"
peste acele 2 saptamani sun sau merg acolo si im spun ca mai trebuie o piesa care nu era pe primul deviz. si tot asa. mi se pare lipsa totala de profesionalism si cu asta basta
sesizarile la reno ro s-au soldat cu telefoane politicoase da' fara rezultat.

chiar daca nu rezolv nimic si masina chiar imi place, o voi vinde si voi alege alta marca. e un mic protest, prostesc, da' e pt mine.

va doresc sa nu vedeti/simtiti bataia de joc generala care se intampla prin service-uri... post-vanzarea este o mizerie. sad.gif

This post has been edited by radari: 9 Dec 2007, 09:06


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2007, 09:06
Post #18


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa verificata zicere: "Iarna nu-i ca vara!", a face o analiza "la caldurica", in fotoliu, cu cafeluta alaturi este altfel decat a o face cu veninul in gat, stresat de niste mecanici indolenti si nesimtiti care-ti vor spune mereu, indiferent ce masina ai: "- Pai ce pretentii aveti de la ... (Dacia, Logan, Hyunday, Renault, Ford, Honda ....)! Daca aveati ... (Honda, Ford, Renault, Hyunday ...)... alta era situatia!"
In concluzie va invit colegial la mai mult calm in abordare, nu are nici un rost galceava, omul nu a jignit pe nimeni, este suparat de patanie iar gusturile (formate) nu se discuta !

PS - onntopic

Din cele citite vad ca o mare suparare ti-a produs spargerea parbrizului si poate ai dreptate, numai ca intr-o "busitura", unde mai intervin si 2-6 explozii, cred ca ar fi cam greu sa mai controlezi ceva.
Oricum, daca vrei sa faci ceva constructiv, poate ar trebui sa faci fotografii, sa documentezi si sa scrii la Renault, cu solicictarea de a gasi o solutie de consolidare a structurii, astfel incat sa se rupa numai fanta respectiva pentru airbag.
Si totusi, te-ai gandit ca la o lovitura "in colt", solicitarile care apar (trapez) puteau sa fisureze structura de rezistenta a bordului iar airbagul sa proiecteze in parbriz o anumita sectiune ?
Ceva ma face sa cred ca socul principal a fost preluat la tine de roata stanga-fata iar socul s-a propagat in structura.
Cred ca "saritul rotii" si indoirea elementelor de pe acolo au absorbit energie si nu s-a propagat si mai tare socul, ceea ce a fost favorabil. Posibil ca daca nu se intampla asa, sa se propage socul mai departe si ar fi rezultat un Megane "mot(z)at", adica cu habitaclul deformat.

Cu toate service-uri Renault este o mai mica sau mai mare problema, cu cele din Bucuresti - peste medie asa ca rabdare, perseverenta si optimism. La urma urmei este un fier, CASCO exista ... din partea mea bafta si te vedem cat mai repede pe roti !

LE

Sa o vinzi imediat nu mi se pare o afacere buna. Masina este noua, daca esti onest nu vei lua foarte mult pe ea (oricum cumparatorul poate verifica) si va fi curat pierdere. Parerea mea este ca acum ar trebui s-a exploatezi "la sange" 2-3 ani.
... si apoi, dupa ce-ti va trece supararea vei fi mai detasat, ai alta atitudine cand masina nu mai este "virgina" biggrin.gif


This post has been edited by adi_ar: 9 Dec 2007, 09:12


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 09:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




daca service-ul era corect si imi spunea "3 luni frate" poate "gusturile (formate)" erau altfel acum. insa mi s-a spun "cam 10 zile la ce se vede aici +maxim 10 pentru piese". si poate nici nu ma gandeam la proiectul megane.
dar daca un parbriz se schimba intr-o saptamana, un bord in 2, e normal sa ma enerveze pt ca se aduna multi alti nervi.

sunt de acord ca fieru se rezolva, accidentul nu a fost grav, cealalta masina implicata avea un pic boticul deformat si intr-adevar airbagurile sarite. si pentru ca nu a fost grav, piese de plastic gen spoiler, aripa, far, bascula, planetara sunt un nimic. basca ca se rezolva pe asigurarea aluia.
cand am ajuns la locul faptei am studiat un pic problema: structura de rezistenta parea ok (ochiometric), motor necurs si functional. daca nu sarea roata o duceam pe roti si mai mergeam 2 luni cu ea asa pana gaseam niste profesionisti sa se ocupe

in interior... asta e, mi-am spus. se schimba bord si volan + parbriz. vedeti voi? daca decuplam de la buton airbagul pasager, aveam parbriz si bord intacte. io am semnalat doar ca acel plastic (care la alte masini e independent) e pozitionat din constructie aproape de parbriz si la declansarea airbagului sparge si parbrizul. se schimba, e ok, da' in trei luni? basca ca ma intreb daca s-au gandit ca parbrizul are senzori pe el.

probabil ca nu o vand imediat si unul dintre motive este ca intr-adevar nu ai ce alege. servisarea e o bataie de joc peste tot, in top fiind skoda si toyota. si ca sa cad din lac in put... oricum la un topic de pe aici cu voturi pro/contra am votat pozitiv, acum as vota negativ. si nu o sa imi mai iau reno in viata mea.

ca concluzie. sunt mai putin suparat pe masina. cu Auto Marcus am ceva...

iar am vorbit mult si ii plictisesc pe moderatori

This post has been edited by radari: 9 Dec 2007, 09:36

Attached thumbnail(s)
DSC06691.JPG ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 738


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2007, 09:51
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Stai linistit, moderatorii, in general, nu cred sa aiba vreo obiectie. Scopul forumului este de a impartasi experiente iar aceasta este o experienta care poate deveni utila celorlalti.
Parerile personale sunt ... personale.
Acel "capac" de airbag pare sa fie intr-adevar o problema.
Oare este o regula "deschiderea" aceea atat de mare incat sa loveasca parbrizul ?
Daca mai sunt pe forum si altii cu experiente similare ii rog sa ne scrie.

PS
"Cu unele exceptii, cuvantul, la romani, este vorba !"

Cred ca am sa adopt drept motto cugetarea asta! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 9 Dec 2007, 10:01
Post #21


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu nu pot sa zic decat atat - dumitru tinu avea volvo - airbagul nu s-a deschis si rezultatul il stiti- eu prefer o masina in service 2 luni si eu intreg- tabla se indreapta ce mama ei


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2007, 10:09
Post #22


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ai perfecta dreptate numai ca intodeauna dupa un accident din care ai scapat viu si nevatamat, incepi sa te gandesti la cat te costa reparatia, ce puteai cumpara copiilor de banii respectivi, ce concediu placut ai ratat pentru ca iti tin masina 3 luni in service si multe altele.
Daca ai un picior rupt si stai cu tija in el 6 luni, nu mai vorbesc de o coloana fracturata ... alta-i povestea !
La rece vorbind, eu sunt sigur ca si radari gandeste asa, a si spus-o "fieru-i fier, se indreapta!" ... numai sa-si vada odata masina intreaga ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 9 Dec 2007, 10:18
Post #23


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




asa e- numai ca aici este problema de service- nu de eficienta airbagului si cand trebuie sa se deschida biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 10:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




am reconsiderat un pic problema airbagurilor si recunosc ca am exagerat, cu toate ca am explicat: airbagul sofer nu a atins soferul. putea doamne fereste sa-i sparga nasul. unsure.gif
cat despre dumitru tinu... mai studiaza un pic problema


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 9 Dec 2007, 10:30
Post #25


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




@radari, iti inteleg perfect dezamagirea dar din pacate asta este... Chiar am fost vineri la service Reno din TM cu o mica problema (maimuta aia care mi-a facut revizia cand mi-a schimbat bujiile a reusit performanta sa rupa surubul de fixare al bobinei de inductie la C2 in chiuloasa), deci m-am dus la Reno sa le spun problema, tin sa mentionez ca am cunostiinte acolo care au scurtat din timpul de asteptare, dar totusi am stat cam 1 ora pana au venit toti inginerii sa se holbeze la masina si sa-si dea cu parerea si apoi primul mecanic disponibil a rezolvat situatia.
Deci, daca ar fi o mana ferma in management top/mid/low level probabil ca acele dead-line-uri ar fi respectate, dar asa... Cum spunea cineva mai sus obtine o foaie cu o data de finalizare/livrare si du-te cu ea la OPC, o sa ai cel putin o sansa in plus si o sa se plimbe cineva pentru tine sa-i tina pe aia de la Reno la "220".
Succes cu reparatia !


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 10:44
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




din pacate asta este. incerc cu acest amalgam de vorbe sa misc ceva, putin de tot acolo. poate, poate. cu toti avem parinti educati in perioada comunismului care ne spun: "nu vorbi, nu-ti cere drepturile, da spaga si ti se vor deschide toate usile". domnilor, noi i-am invatat asa si pe doctori si pe politisti si pe mecanici.

as mai vrea sa mai spun ceva. ar fi fost culmea sa nu scape cu viata. a fost realmente un accident usor, asta nu ati inteles cum trebuie.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 Dec 2007, 10:57
Post #27


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(19vik @ 9 Dec 2007, 08:53)
Cat priveste miscatul neuronilor la mai marii de la RRO, nu cred ca ei urmaresc acest forum si chiar daca ar face-o, nu ar lua decizii dupa cum se plange sau nu lumea pe forum..., interesul lor este profitul maxim... smile.gif
*



Pai asta e partea trista. Ca ei chiar urmaresc acest forum si o fac degeaba. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Dec 2007, 11:04
Post #28


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Suntem offtopic dar si eu sunt de aceeasi parere.
Maimarii RRO citesc acest forum ca altfel n-ar stii atat de precis cum si unde sa "loveasca" biggrin.gif ! Din cand in cand gresesc si ei ca de ... oameni sunt!
Acum ... voi intelegeti cum vreti, doar este weekend !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 Dec 2007, 11:27
Post #29


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
probabil ca nu ma pricep. insa daca tu asta ai inteles din zbuciumul/tristetea mea.. nu mai comentez.
oricum se vad din topic cei aserviti "puterii" si ceilalti.


Eu am inteles ca experienta neplacuta din service ti-a intunecat gandirea clara asupra masinii. Si o sa-ti arat mai jos de ce. Dar pe aia care gandesc obiectiv i-ai vazut? Sau daca nu gandesc ca tine sunt aserviti puterii? smile.gif

QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
culmea ca realizez si singur asta. ce conteaza pt o firma un amarat de client. in loc de 9001 masini pe an, o sa vanda 9000. so what?
exista si tampiti care nu se pricep, nu-i luam in seama


Asta e o gandire tipica romaneasca. Sunt convins ca Ghosn nu gandeste asta. Orice client e important.

QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
poate am fost mai vehement decat era cazul, poate nu ma pricep, insa am considerat o mica deficienta faptul ca computeru a comandat pretensionatoarele fara ca centurile sa fie cuplate si faptul ca bucata de bord de unde sare aibagul pasager a lovit parbrizul si l-a spart. io consider o chestie ce tine de proiectare la care nu s-au gandit.


Nu ai considerat, ci ai acuzat in stilul Lazarus. Bine ca ai pus poze pe forum. Ai pus mana pe spuma aia care s-a desprins? Ai vazut ce moale e? Ai vazut ca spre capat se impinge tot mai greu? Ai mai vazut alte accidente frontale cu Megane? Aveau parbrizul spart in acelasi loc? Uite aici intervine incetosarea gandirii tale. Parbrizul se vede foarte clar cum a fost spart de lovitura laterala si nicidecum de explozia airbagului. O greseala de proiectare este destul de improbabila, avand in vedere faptul ca masina nu a fost conceputa de niste romani cu atitudinea las-o bre ca merge si asa.

In ceea ce priveste pretensionarea, masina nu are inclusi senzori de greutate pe fiecare scaun in parte si nici senzori de detectare a cuplarii centurii. Doar la sofer. Asadar, nu poate sa isi dea seama care locuri sunt ocupate. Si de aceea bubuie toate centurile. Nu vad unde e problema? Ai casco, nu te costa nimic sa le inlocuiesti. Daca puneai senzori pe fiecare scaun crestea pretul de achizitie al masinii. De ce sa dau mai mult pe ea? Cand nu am nevoie. Ca pe mine nu ma costa nimic la casco sa inlocuiesc toate centurile sau doar una. Siguranta ta ar trebui sa te intereseze cel mai mult. Toata masina, fiecare bucata ar trebui sa se stramba, sa se sparga, important e ca la final TU sa nu ai nimic. Nu masina. Ala e fier si se repara. Asa cum s-a mai spus, cu cat se stramba mai multe lucruri cu atat impactul care ajunge la tine e mai mic. Ceea ce daca nu stiai, e de bine. Pentru tine. Acum na, pe unii ii doare mai mult sufletul cand vad cum a ajuns masina wacko.gif . Sau poate cand vad cum zace masina in service cu lunile. Iar aici le dau dreptate.

QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
structura de rezistenta parea ok (ochiometric)

Ce intelegi tu prin asta? Ai idee ce inseamna?

QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
probabil ca nu o vand imediat si unul dintre motive este ca intr-adevar nu ai ce alege. servisarea e o bataie de joc peste tot, in top fiind skoda si toyota. si ca sa cad din lac in put... oricum la un topic de pe aici cu voturi pro/contra am votat pozitiv, acum as vota negativ. si nu o sa imi mai iau reno in viata mea.


Pai spui ca service-urile sunt la fel peste tot. Si ca pe tine asta te-a deranjat. Si atunci ce ai cu masina?
QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
cu toate ca am explicat: airbagul sofer nu a atins soferul. putea doamne fereste sa-i sparga nasul


Airbagul este un sistem de siguranta binevenit, dar nu perfect. Gandeste-te ca are o forma fixa sau doua de exemplu cum sunt la megane. Iar pozitionarea scaunului si fizionomia soferului duc la o multitudine de posibilitati de impact intre airbag si sofer. In momentul in care are loc accidentul, se declanseaza capsele pirotehnice de la centura, aceasta strange bine pasagerul pe scaun. Airbagul se deschide, iar capul soferului incepe din inertie sa o ia in fata. Astfel ca in momentul in care capul ajunge la airbag, acesta din urma este deja umflat si daca te uiti la el desfacut, o sa vezi ca are niste gauri in lataral imense pe unde iese aerul. Deci in momentu in care capul loveste airbagul, acesta e deja in stadiul de pierdere de presiune. Faptul ca persoana respectiva nu a atins airbagul s-a datorat pesemne mai multor factori. A stat foarte in spate, are un gat puternic si scurt si impactul nu a fost suficient de mare.

Oricum, daca airbagurile nu se desfaceau erai probabil prezent tot pe forum cu scandalul ca de ce nu s-au deschis airbagurile. Esti liber sa intri pe site la euroncap sa vezi acolo la impactul frontal cum la multe masini se deschid si airbagurile laterale. Si mie mi s-a parut ciudat. Nu vad nici acum sensul. Dar daca asta se intampla la multi producatori, chiar importanti si nu am vazut nici un scandal pe tema asta, inseamna ca inginerii aia stiu ei ce stiu.

QUOTE(radari @ 9 Dec 2007, 09:04)
a fost realmente un accident usor, asta nu ati inteles cum trebuie


Pai si de unde ti-ai dat tu seama de asta? Esti in masura sa faci astfel de aprecieri? Mai ales ca nu ai participat la accident? Este de preferat sa fii overprotected decat underprotected. Cred ca e destul de logic de ce...

Nu vreau sa te iau peste picior, insa afirmatiile tale cu privire la comportamentul anormal al masinii in accident sunt gresite. La dezvoltarea sistemului de securitate au lucrat zeci sau sute de oameni, toti cu studii aprofundate, oameni competenti ale caror rezultate au fost laudate de foarte multa lume. De aceea mi se absurd ca cineva sa vina, si nici macar sa ridice niste semne de intrebare, ci sa acuze direct doar dupa o privire ochiometrica asupra unui accident. Dar na, romanul nostru se pricepe la orice, nu?

In ceea ce priveste service-ul si Renault Romania, ti-am zis, sunt de acord cu tine, poti sa acuzi cat vrei pentru ca ai dreptate.

This post has been edited by ssilviu: 9 Dec 2007, 11:42


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 9 Dec 2007, 12:38
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




sunt de acord. am mai spus. am criticat masina mai mult decat trebuie. si am ce am cu ideea de renault. e un protest al meu.
am facut mai mult o expunere a unor fapte si nu neg ca contine si unele greseli.
stiu ca nu au senzor de cuplare a centurii, nu mai vorbesc de senzori in scaune si nu ar fi neaparat o problema cu pretensionarea daca asta nu avea alte implicatii ca ruperea plasticului care inconjoara scaunul sau tablia portbagajului.

@ssilviu
inteleg ca ai citit mai mult ca mine, insa bravezi f mult bazandu-te pe novicii care nu inteleg nimic. sunt multi ca tine, care se bazeaza destul de mult pe presupuneri.
faci o corelare intre impactul frontal si cel lateral fara sa fii coerent. deci parbrizul a fost spart de impactul lateral, exact ca la impacturi frontale pe care le-ai vazut tu. asa o fi. io iti spun ca fisura cea mai mare a parbrizului este in zona in care plasticul a lovit.. daca aveam airbagul decuplat de la buton, parbrizul tot se spargea, asa consideri? eu nu.

Ai mentionat ca masina este studiata, sunt de acord. Dar am mai facut tot eu o corelare cu Clio, conceputa de aceeasi ingineri cu licenta. Intamplator aia a fost tot a mea si a fost accidentata de cel la care a ajuns. Tot intamplator am studiat-o un pic si marea surpriza asta a fost: airbagurile nu s-au deschis. Sunt curios ce parere ai, deoarece am dreptul sa fiu rezervat in ceea ce privesc cunostintele tale. Cineva a spus mai devreme ceva si de Tinu = Volvo
Stiu ca au un mod diferit de comportament, primul caz bazand-se pe deceleratie al doliea pe senzor. Si daca vorbim de senzori, se pare ca lateral declansarea airbagului se declanseaza pe baza de senzor. Practic m-am asteptat ca la meganu meu sa am deschise airbagurile laterale.

structura de rezistenta este formata dintr-un cadru metalic. asta este cel care da rigiditatea de ansamblu si contine parti care se vad si parti care nu se vad. cele pe care le-am vazut (ochiometric ziceam) sunt lonjeroanele care pareau ok.
privita din anume unghiuri poti avea o imagine de ansamblu asupra raspunsului la impact.

accident usor: viteza era in jurul a 30 de km/h, pe stradute stramte. buf si gata. nothing serious. am spus ca aripa avea o ruptura de 2 cm la capatul dinspre far, farul avea o mica ruptura a plasticului. nu se vede decat la o studiere atenta. spoiler si bara pe colt sparta. si in plus am vazut si cealalta masina implicata. imi pare rau ca nu am poze pt ca m-am grabit sa aduc platforma, sa ma duc in service. stiam ca o sa stau minim o luna pentru 2 plastice.

nu stiu cine e lazarus si nu am pretentia ca ma pricep la toate ca tot romanu, inclusiv tu. emit si io tot pareri, probabil am mintea intetosata

P.S. urmaresc de mult forumul, am invatat multe de la voi si inca invat. Si incerc sa fiu obiectiv. si daca tot urmaresc de mult, pt spune ca sunt persoane pe aici care apara reno orice ar fi. aceeasi mereu. bate la ochi

This post has been edited by radari: 9 Dec 2007, 12:59


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 15:07
Dacia