Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare 2 locuri la 4 locuri

som3boy
post 2 May 2007, 13:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 March 07




Ma intereseaza sa iau un Renault Megane 2 , bicorp din 2004 , dar el are 2 locuri , doar cele din fata, ii cu 4 usi , ma intereseaza daca a mai luat cineva asa si l`a modificat , adica i`apus banchete in spate, daca se poate modifica si cam care ar fi costurile.

va multumesc


--------------------
Daewoo Tico 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 May 2007, 14:18
Post #2


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Stai putin. Deci are 4 usi si doar scaunele din fata ?

Cum naiba ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 May 2007, 14:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Nu cumva a uitat sa-ti dea si bancheta din spate? radmasa.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 May 2007, 14:25
Post #4


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Unde ai gãsit aºa ceva? blink.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 May 2007, 15:07
Post #5


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Este vorba probabil de o masina tip CTTE(societe). Da, se poate, daca sasiul e identic cu cel de persoane plus geamuri laterale(probabil are deja), centuri siguranta, banchete, se face omologare individuala, nu stiu exact cat costa, am auzit in jur de 300 de euro, intrebi la RAR si afli, ce e ciudat e faptul ca are 4 usi(in general CTTE sunt cele cu 2 usi-clio,twingo,corsa etc)


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 2 May 2007, 15:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Sunt o multime mai ales in Spania dar si Germania, folosite de firme de curierat.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 May 2007, 15:17
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




a mai fost discutata problema asta pentru un clio.

ma mira ca n-ati vazut si pe la noi versiuni societe; am vazut eu cateva; (foarte slab echipate)

geamurile din spate se deschid? de obicei versiunile societe au podeaua dreapta in spate, si n-au nimic pe usi (manere, macarale etc)


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 May 2007, 15:25
Post #8


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Si sunt si alergate vai de mama lor. Doar sa prinzi vreo exceptie(coletarie fina, medicamente etc) ca sa iei masina ca lumea.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 May 2007, 15:30
Post #9


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Poate o sa vi se para ciudat...dar am aflat de la cineva din Germania ca majoritatea bicorp-urilor omologate in 2 locuri folosite pt diverse activitati, au fost initial masini normale de 5 locuri. De aceea, eu am vazut multe Megane-uri, sunt in 4 usi, au panouri, comanda pt geam, mocheta integrala...etc.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 May 2007, 15:34
Post #10


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




de ce ar face asta cand ar putea sa cumpere o versiune deja echipata pentru "carat" de la reno?

Mégane Société 5 Portes 1.5dCi 85. 17 581,20 €
Mégane 1.5dCi 85 18 550,00 €

nedumerire.gif poate pentru ca diferenta de pret e foarte mica?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 May 2007, 15:35
Post #11


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




In Franta exista pe certificatul de inmatriculare al unora mentiunea DERIVE VP(derivat din autoturism), dar am vazut numai cu 2 usi, or fi si cu 4, nu bag mana in foc, dar modificarea cred ca se face undeva pe banda, in fabrica, ca altfel nu prea e rentabil...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 May 2007, 15:40
Post #12


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




pai exista, uite-te pe http://www.renault.fr/RenaultSITe/rsiteMVC...lector&range=VP
si selecteaza véhicules de société si au acolo toata gama.


LE comanda, daca te tine smile.gif, ceva de genu:
7701207935 @ ~3000e

7701207935qb5.th.jpg

This post has been edited by R19/16v: 2 May 2007, 15:46


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 May 2007, 15:47
Post #13


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nici n-am zis ca nu exista, am zis ca n-am intalnit eu, dupa ce am vazut pe la licitatii niste Ctte de astea, mi-a pierit cheful sa aprofundez problema. Stiu ca e o practica in a vinde masini cu profit, se cumpara ieftin de la licitatie(de multe ori au deja banchetele in spate gata sa fie montate), le aduci acasa, le cosmetizezi si pretul devine interesant, numai ca trebuie sa gasesti ceva in stare buna si atunci nu mai e asa ieftina....si banchetele nu le mai gasesti in aceeasi culoare, eu sunt partizanul ca masina sa fie bine alcatuita "de la mama ei", bine, ca mai depinde si ce vrei sa faci cu masina.... e un domeniu vast, ce mai!

Si in cazul asta trebuie aranjate si usile spate, ca probabil nu au macarale, etc...
Am avut tendinta sa cred ca nu exista datorita faptului ca cele 2 usi suplimentare nu prea isi au rostul si pretul masinii creste daca are 4 usi...probabil ca sunt anumite activitati care se preteaza la asa ceva, ca degeaba nu le faceau, nu?

This post has been edited by traffictours: 2 May 2007, 15:56


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sssss
post 3 May 2007, 09:33
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 15 September 06
From: Sibiu




am eu o masina de genul acesta si e ok. principala problema e ca la RAR cind ii face cartea de identitate sa scrie 5 locuri. restul se rezolva. bancheta din spate si niste acareturi mi le-a dat dealerul din franta in pret, i-am pus eu de la reprezentanta renault mecanismele de deschidere a usilor din spate din interior (care nu erau montate, au fost 200 ron) si acum caut centuri spate, boxe spate si placa de la portbagaj (e hatch back). daca ajung la vara prin vest o fac lejer.
a fost masina de interventie la o firma de inchiriat echipament greu, luata pe leasing si vinduta la expirare si construita asa din fabrica.
masina e bine dotata, lipseste doar ac, are reviziile la zi, km putini si merge ceas. daca trag linie chiar daca mai bag ceva bani si masina e putin jerpelita, tinind cont ca avea 4.5 ani si 76kkm cind am luat-o (megane 1, 2002, 1.9 dti) si am dat pe ea 3.500 euro in franta, 5.600 euro pret final romania consider ca am facut o afacere buna. in fond masina trebuie sa-si faca treaba, nu ma intereseaza ca am 2 culori de tapiterie. ce ma distreaza e ca e galbena - n-am mai vazut nici un megane galben -, nu cred sa mi-o fure cineva.


--------------------
Renault Megane 1 2002, 1.9 dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 3 May 2007, 20:09
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




eu am vazut in franta mai multe megane hatchback cu 5 usi care erau fara bancheta din spate. Majoritatea aveau portierele spate normale adica cu fete de usa, mecanisme deschidere si actionare manuala geamuri spate. Nu stiu cat costa la rar dar as vrea sa aduc o astfel de masina pentru parintii mei. Cred ca in germania ai putea gasi bancheta spate impreuna cu centurile mai ales ca la megane tapiseria cel putin cea textila eu am vazut un singur model la acele meganuri. Pretul este destul de bun si eu ce am gasit sunt masini sunt destul de noi 2003 2004 cu probleme relativ minore mecanic dar cu probleme care tin mai mult de aspectul masinii.
PS: din ce am vazut eu meganurile societe din franta nu au podeaua plata ci este profilata dar au o cutie din plastic care vine pana la scaunele din fata si care face ca podeaua sa fie plata. Exista toate prinderile si suportii ca la o masina normala

This post has been edited by ViperRS: 3 May 2007, 20:13


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 May 2007, 20:15
Post #16


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Eu ma refeream strict la cum e in Germania...in Franta nu cunosc prea bine situatia. Neamtul cu manevra asta platea statului taxe de utilitara, taxe de altfel mult mai mici decat in cazul unui autoturism.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut159
post 29 Jun 2007, 22:24
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 June 07
From: Baia Mare




Salutare tuturor

Urmaresc discutiile de pe acest site de vreo 2 luni de cand m-am hotarat sa-mi cumpar un Megane 2.

Tocmai mi-am achizitionat un Megane Bicorp 1.5 DCi 80 CP(fabricatie 05.2004) din Franta. Masina am cumparat-o la licitatie si era doar cu 2 locuri. De noua masina a fost cu 5 locuri si nivel de echipare Authentique, ulterior fiind modificata pt a fi folosita de catre o firma de distributie produse farmaceutice. Intradevar am ales aceasta masina si din cauza pretului dar mi-a placut mult si faptul ca avea toate reviziile facute la timp si numai la reprezentanta si spre surprinderea mea(deoarece am vazut f multe Megane-uri Societe jalnice) masina chiar fusese bine intretinuta. Problema cu modificarea de la 2 la 5 locuri s-a rezolvat usor: in BM exista un service unde se monteaza banchete originale(cu tetiere si centuri) pe masini care au fost Societe(Megane, Clio, Focus, Fiesta, C3, etc). Bancheta (cu tapiterie identica cu cea de existenta pe scaunele fata)cu centuri, tetiere si manopera m-a costat 300 Euro toata operatia de montare durand aprox 3 ore. Omologarea a costat 580 RON. In concluzie pot sa spun ca sunt f multumit de afacere.

Nu stiu cum se procedeaza in DE/AT dar in Franta va spun ca peste 85% din Megane-urile asa zise Societe au fost initial versiuni standard cu 5 locuri, de modificarea lor ocupandu-se firme specializate in asa ceva - Gruau - e una dintre cele mai mari din FR. Cel putin in BM, SM si CJ am vazut f multe astfel de masini care inca mai au lipit pe portbagaj sticker-ul cu numele firmei ce a efectuat transformarea.

Daca chiar aveti rabdare sa cautati o astfel de masina care sa fie ok atat estetic cat si tehnic chiar se merita pentru cei cu un buget mai restrans cum a fost si cazul meu wink.gif


--------------------
Renault Laguna 3 GT 4control 2.0 DCI 150CP
Exista 3 feluri de masini second-hand: ieftine, bune si cu km putini. 2 din 3 ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theterror
post 30 Jun 2007, 00:03
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 31 October 06
From: Constanta




Eu am un megane din 2003 l`am achizitionat la sfarsitul anului trecut .. identica problema .. masina de firma are bancheta de pe spate pusa .. se vede ca este facuta in rest totul este ok .. exceptie centurile si manerele de deasupra geamurilor din spate care lipsesc masina a fost pusa in autotest la autovit si a scos 97% din 100% .. pret maricel la vremea aceea ptr ca doar ce incepuse combinatia cu licitatiile in fratza sau cel putin atunci au aflat romanii cauciucuri noi totul super ok ... masina a iesit din licitatie cu 4200 euro din care am inteles ca s`a luat si TVA-ul .. drum vama cum era atunci bla bla eu am cumparat-o la 7700 euro .. deci castiga lumea bine la masinile de la licitatie din frantza


--------------------
renault megane 2003 hatckback - MGV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut159
post 30 Jun 2007, 10:36
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 June 07
From: Baia Mare




Apropo am uitat: masina am cumparat-o la licitatie cu 3900 euro wink.gif

Un sfat pentru cei care ar fi dispusi sa cumpere o astfel de masina: mare atentie daca o sa cumparati o masina la care a fost montata bancheta in RO. Sa aveti grija sa fie bancheta de Megane pt ca sunt multi care le aduc si monteaza bancheta fie de Focus fie de Audi 80 Butoias. Problemele o sa apara mai tarziu pentru ca de obicei cei care nu monteaza banchete originale obtin RAR-ul pe pile, cunostinte, iar cand o sa aveti de facut voi RAR-ul peste 1-2 ani e cam nasol daca la randul vostru nu aveti pile wink.gif

This post has been edited by ionut159: 30 Jun 2007, 10:45


--------------------
Renault Laguna 3 GT 4control 2.0 DCI 150CP
Exista 3 feluri de masini second-hand: ieftine, bune si cu km putini. 2 din 3 ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 30 Jun 2007, 11:42
Post #20


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Unde ai gasit banchte originale de megane 2 si cat au costat doar banchetele? Daca ai timp da-mi un PM cu intreaga procedura ce ai urmat-o intrucat am un prieten in aceesi situatie ca tine.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut159
post 2 Jul 2007, 13:59
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 June 07
From: Baia Mare




Fratilor am avut si eu Megane 2 cam 2 saptamani smile.gif Tocmai l-am vandut cu 7500 euro si mi-am luat la 7700 (cu toate taxele) un Peugeot 307 1.6 HDI din august 2005. Sper sa nu regret wink.gif


--------------------
Renault Laguna 3 GT 4control 2.0 DCI 150CP
Exista 3 feluri de masini second-hand: ieftine, bune si cu km putini. 2 din 3 ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 Jul 2007, 14:11
Post #22


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ce legatura ar putea sa aiba ce-ai zis tu cu topicul?! Lumineaza-ne!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut159
post 3 Jul 2007, 09:45
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 June 07
From: Baia Mare




@R19/16v

Daca ai fi citit ceea ce am scris mai inainte poate ti-ai fi dat seama si singur: am zis doar ca mi-am vandut megane-ul pe care-l cumparasem cu 2 locuri si il modificasem la 4/5 locuri si despre care am dat anumite datalii, in legatura cu modul in care se poate modifica si cam care ar fi costurile!

This post has been edited by claus: 4 Jul 2007, 00:56


--------------------
Renault Laguna 3 GT 4control 2.0 DCI 150CP
Exista 3 feluri de masini second-hand: ieftine, bune si cu km putini. 2 din 3 ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vjacint
post 3 Jul 2007, 22:19
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 22 September 06
From: Cluj




Ionut,
da-mi te rog adresa (si date de contact) firmei de la care ti-ai luat bancheta. Am si eu un megane de 2 locuri pentru care caut demult bancheta si centuri..


--------------------
Megane 1.5 dci 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffann
post 4 Jul 2007, 20:14
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 July 06




aveam un prieten ce vindea banchete originale megane cu 500e... cine e interesat pm si ma interesez

<span class='edit'>4 Jul 2007, 21:17:</span>
si btw...sunt la al 3-lea megane societe din franta, de data asta megane rosu si nu alb cum sunt majoritatea.

daca masina are in jur de 100 000 km REALI se mai merita (eu am dat 4500 si cu tot +taxa imnatriculare m-a dus in jur de 9 000) se merita. Nu am avut nici o pb desi cu toate am facut mii de km.

cele mai vechi sunt alergate intr-un mare fel si totusi megane-ul nu e inca masina aia care sa tina la jeg...parerea mea

This post has been edited by steffann: 4 Jul 2007, 20:18


--------------------
renault megane2 2003 - B.90.SHY
Megane2 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vjacint
post 4 Jul 2007, 22:26
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 22 September 06
From: Cluj




Un pic cam piperat, daca compar cu "operatia" lui ionut159.
Totusi daca in pretul asta intra si centurile pretensionate atunci sunt interesat.


--------------------
Megane 1.5 dci 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petrukon
post 14 Nov 2007, 10:50
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 November 07




Salut,

Incearca cineva sa dea datele unei firme care pune kitul spate (bancheta+centuri) pt renault megane II si sa nu treaca de 400-500 euro ?

Mersi.


--------------------
renault megane II 2003,1.5 dci - CJ-072587
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmarius
post 14 Nov 2007, 12:25
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 3 August 05




era si o firma in ploiesti care aducea megane-uri van,cu 2 locuri,apoi iti dadea o adresa unde montai banchete spate cu 150euro,asta vara un megane 2005 1.5dci 80cp era 6900e neg (avea inclusiv AC,cd,6airbag,geamuri fata)

insa problema este la rar,dar poti sa o rezolvi si fara pile,omologhezi masina ca utilitara si gata,apoi iti pui banchetele separat dupa omologare


--------------------
renault megane 2005
renault megane 2005 1.6 16v 115cp
bmw 320d 2004 ...150 magari de rasa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lumynos
post 15 Nov 2007, 07:48
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 22 June 07
From: BH




Salutare!

Ma intereseaza si pe mine, daca stie cine, sa aflu datele unei firme care vinde centuri de siguranta pe spate pentru Megane Societe (banchetele sunt montate).
Si-a montat cineva doar centurile, fara bancheta, sa imi poata spune un pret aproximativ?
Mersi!


--------------------
renault megane II 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut159
post 8 Jan 2008, 16:21
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 June 07
From: Baia Mare




Salutare.
Imi cer scuze ca nu am mai intrat de fff mult timp pe forum. Din pacate firma din Baia Mare, de care ziceam eu ca se ocupa cu montarea de banchete, si-a inchs portile din motive necunoscute mie.
Dar pentru cei interesati(si care nu sunt putini la numar avand in vedere PM-urile pe care le-am primit pe aceasta tema) va pot oferi un numar de telefon: 0742 540 088 - Dl. Dorin Berinde. Incercati si s-ar putea sa aveti noroc, Dl. Berinde fiind proprietarul unei firme care se ocupa cu importul si comercializarea automobilelor second-hand, dar cunosc mai multe persoane care au cumparat de la dansul banchete, totodata dansul asigurand si montajul.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 4control 2.0 DCI 150CP
Exista 3 feluri de masini second-hand: ieftine, bune si cu km putini. 2 din 3 ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 10:44
Dacia