Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sunt nehotarat..., need help

el_ovy
post 11 Jan 2007, 11:32
Post #1


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




In 2-3 saptamani as vrea sa comand un Clio III. Problema e ca nu ma hotarasc.. Masina o sa fie luata in leasing.
Ca nivel de dotare o sa fie Dynamique probabil cu vopsea metalizata si ac automat ca optiuni.
O sa fie prima mea masina (sunt student in Bucuresti anul 3, am permisul de 2 ani, dar sincer sa fiu am condus destul de putin).
Vreau sa aleg intre 1.4 16v(100cp) benzina si 1.5 dci (80cp). Diferenta de pret sa spunem ca nu conteaza.... Probabil o sa merg cam 60% in Bucuresti si 40% afara.
Ce imi recomandati?

This post has been edited by el_ovy: 11 Jan 2007, 17:35


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Jan 2007, 11:40
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Of of ... prima recomandare este drive test. A doua recomandare o sa fie ceva de genul - de la fiecare ce ii place mai mult, cum sunt eu, benzina smile.gif ... asa ca ia frumos si citeste restul de topic-uri pe aceasta tema de la clio, clio III chiar si megane daca vrei. Citeste topic-urile de revizii din aceasta sectiune dar si de la clio ... http://www.reno.ro/index.php?showtopic=50751 si poate te hotarasti singur tongue.gif. Bafta multa.

Asa ca va rog, sa nu incepeti o noua incursiune in lumea diesel vs. benzina ... orice aluzie la acest subiect va duce la stergerea completa a post-ului.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 11 Jan 2007, 19:56
Post #3


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




merci... chiar nu vreau sa starnesc o disputa intre "benzinari" si "dieselisti" smile.gif , vreau doar sa primesc un sfat ceva...


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 11 Jan 2007, 23:46
Post #4


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Eu as zice 1,4 16V Privillege. Din cate stiu e singurul model de Clio 3 facut in Franta. Daca nu mergi mult cu ea atunci nu merita diesel. Pentru tine ar fi mai usor sa ai o benzinara. Parerea mea. Intreba si care sunt costurile de intretinere (adica afla cat platesti la revizii si la ce intervale se fac). Si ai grija de unde faci comanda, adica la ce dealer. Sa nu ai surprize neplacute.... Gasesti pe forum ce dealeri sa eviti biggrin.gif
Avantaj diesel... turbina+chip tuning= 100-105 CP (suna bine, nu?)


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 12 Jan 2007, 01:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Eu am motorul dci 80cp si zic sa mergi pe mana mea tongue.gif
Chiar daca nu fac einspe mii de km pe an ca sa merite (cum zic unii) eu am diesel fiindca asta imi place. Ca si calitate este un motor f bun zic eu. Daca banii nu conteaza eu zic sa iti iei ce iti place mai mult. Fa un drive-test cu amandoua motorizarile ca sa simti diferentele. Si eu sunt student in buc in anu 3 tongue.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 12 Jan 2007, 10:14
Post #6


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




Va multumesc pt raspunsuri... Nu stiu ce sa zic, ma tenteaza amandoua, Un drive-test probabil o sa ma faca sa ma hotarasc mai repede. icon_mrgreen.gif


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 12 Jan 2007, 10:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




In oras e mai util un diesel (e mai sprinten la plecarea de pe loc decit benzinarul si consuma mai putin).Fa drive test cu ambele si apoi te poti decide.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 13 Jan 2007, 21:01
Post #8


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




DIESEL!

Diferenta de pret intre variantele la care te-ai gandit este suficient de mica incat sa merite sa iti iei diesel. In felul asta vei avea si un motor care consuma putin si trage bine dar si o valoare mai mare la revanzare.

Succes!


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yrymatei
post 15 Jan 2007, 18:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 December 06
From: Bucuresti




Hello,
eu am un 1,4 16 V.
O am de 2 luni si, pe masura ce merg cu ea, imi place din ce in ce mai mult. E sprintena (mai ales la turatie mare) iar consumul (urban) e de 10l/100km.

Cum si eu o folosesc aproape exclusiv urban (90%), ti-as recomanda-o! Nu am condus un clio diesel, deci nu pot sa fac o comparatie, dar pot sa-ti spun ca am fost inca de la inceput foarte placut surprinsa.
In final, cel mai potrivit cred ca e un drive-test, mai ales ca e prima masina. Te poti hotari care este preferata ta: benzina sau motorina smile.gif

Bafta!

This post has been edited by yrymatei: 15 Jan 2007, 18:43


--------------------
Renault Clio III Dynamique 2006/1,4/16V/98CP - B-57-KZX
Logan Laureate/1,4/75CP-B-67-YRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 15 Jan 2007, 19:04
Post #10


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Sincer exista o singura modalitate de a alege intre un benzinar si un motorinar: test-drive. Mergi pe la mai multi dealeri pana reusesti sa faci test-drive cu ambele. In care te simti mai bine, pe aia cumpar-o. Sunt sute de pagini de discutii contradictorii pe net benzina vs. motorina si nu s-a ajuns niciodata la o concluzie general valabila, tine de preferinta fiecaruia.

Nu te uita la ce am ales unul sau altul, fiecare a facut-o dupa preferintele sale, ce au foarte mici sanse sa coincida cu ale tale.

Eu iti recomand doar ca la dotari, pe langa a/c automat sa adaugi scaune incalzite (sunt o delectare cand e frig afara), radiocd mp3 si tempomat (spui ca mergi destul de mult afara).


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 15 Jan 2007, 19:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Mai sunt insa 2 chestiuni care trebuie sa le ai in vedere cand iei un diezelache si care nu se vad la drivetest: una cu zgomotul care pe masura ce imbatraneste devine tot mai deranjant, lucru insa normal si prezent pe toate masinile din toate clasele; a doua cu intretinerea - se stie ca dieselurile renault au boala pe motorina noastra (sau invers smile.gif ) si tind sa crape destul de des...pentru mine ambele dar mai ales a doua chestie m-au hotarat la 1.4 16v.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 15 Jan 2007, 19:23
Post #12


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




... si injectoarele renault din motoarele pe benzina "au boala" pe benzina "romaneasca" (a se citi "botezata" cu apa sau murdari ca pe la noi). O spun din proprie experienta. Concluzia mea este ca motoarele renault diesel dci si benzinare 16v au boala pe combustibil romanesc "ieftin", ca sa nu ai probleme trebuie sa le servesti doar cu benzina 98 sau motorina super (adica sa cumperi ce se vinde mai scump la benzinarie si sa eviti ca pe dracu orice benzinarie mai mica sau amarata).


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 15 Jan 2007, 19:28
Post #13


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




roty nu fii rau, ca nu crapa chiar asa des (alea cu pompa picata aveau defect de fabricatie, nu era de la motorina - desi renault n-ar recunoaste in veci asta).si oricum povestea e veche de cativa ani si s-a rezolvat.

cat despre alegerea intre benzinar si diesel, io cred ca este foarte simplu. nu stiu de ce mai intrebi. ia dom'le diesel.
consum mic, putere, valoare mai mare la revanzare (vb cuiva de mai sus). cat despre frica de motorina....daca alimentezi de la statii serioase, n-o sa ai probleme.

gata, am argumentat. smile.gif

This post has been edited by cristib: 15 Jan 2007, 19:48


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 15 Jan 2007, 19:37
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Am zis ca au boala ca am auzit de f multi oameni cu probleme mari la diesel (mai ales Megane). La benzinare n-am auzit de astfel de probleme, in afara de fulia lu' peste smile.gif. Si compar asta cu rata de cazute la alte marci care la diesel este mai mica...
De fapt, daca nu ma insel, la noi este trecut la revizii, dar numai la diesel, schimbarea filtrului mult mai repede decat in mod normal...la 15.000 daca nu ma insel?

Oricum eu bag numai Mol Evo Benzina...dar nici macar asta nu cred ca este o garantie ca este benzina 100%...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 15 Jan 2007, 20:55
Post #15


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Salut.

Nu am avut diesel de la Renault, dar am avut doua masini cu asemenea motoare, un TDI si un JTD si nu am avut asemenea probleme cu niciunul. Din contra, putere mare, consum mic...

Si nici nu am prea auzit de chestia asta...Intr-adevar e important de unde alimentezi. Sper sa nu o dam in diesel vs benzina ca nu mai terminam. Depinde de gusturi, de cat de mult mergi, etc...


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 15 Jan 2007, 21:07
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Pai da, tocmai asta ziceam, ca la Renault diesel este o problema, nu chiar la toate dieselurile.

Oricum, cel mai bine e sa cerceteze problema atent - mult search pe forum si citit posturi.
Si evident testdrive...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 16 Jan 2007, 00:41
Post #17


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




Inca nu am ajuns sa fac un drive-test, dar cred ca o sa aleg varianta diesel datorita consumului, tinand cont ca o sa mi se mai micsoreze bugetul datorita leasingului, in plus si taicamiu ma indeamna spre varianta asta. Va multumesc f mult pentru raspunsuri, acum astept sa se stranga banii pt avans. smile.gif 38.gif

PS: E adevarat ca la leasing nu se pot face plati anticipate (mai multe rate odata) mai devreme de 12 luni de la incheierea contractului?... unsure.gif

This post has been edited by el_ovy: 16 Jan 2007, 00:43


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 16 Jan 2007, 10:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




QUOTE(el_ovy @ 16 Jan 2007, 00:41)
E adevarat ca la leasing nu se pot face plati anticipate (mai multe rate odata) mai devreme de 12 luni de la incheierea contractului?...  unsure.gif
*



Da, este adevarat. De fapt, daca o sa citesti contractul de leasing o sa te sperii ce limitari iti pun aia...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinD
post 16 Jan 2007, 10:18
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 December 06




Salut!

Pentru prima parte iti recomand disel. Am fost in aceeasi situatie ca si tine si nici nu m-am gandit la varianta benzina. Masina din semnatura este primul disel pe care il conduc... (am condus tico - cel mai sprinten, cielo, dacie, ford, etc pe benzina) si sunt incantat de alegere. Un sofer profesionist mi-a zis ca "diselul e motor...". Sper ca regula sa fie valabila si pentru Renault.

Despre Leasing: e adevarat ca nu poti face plati anticipate mai devreme de 12 luni. Dupa 12 luni poti sa le faci dar vei plati si 5% din rata anticipata.

Daca ai posibilitatea sa faci rost de bani de la o banca iti recomand acest lucru. Eu am ales un leasing si nu as mai face acest lucru (daca ar fi sa aleg din nou si as putea sa ma imprumut la banca) deoarece:
- platesti comision de management 2% din valoarea masinii!!!
- platesti aceeasi suma la casco pe toata durata contractului (nu scade cu vechimea masinii)
- platesti cea mai mare RCA de pe piata (si mai e si pentru pers juridice: eu am platit 6 mil - asiban, fata de vreo 2, 3 cat era la bcr sau altii)
- platesti dobanzi - de prefinantare, interimare pana la prima rata (cam 70 E aiurea)
- platesti mult mai mult pe inmatriculare! = 100 E (in afara de asta risti sa stai ca prostu sa te uiti la masina parcata, in loc sa te plimbi cu ea, pentru ca cei de la logistica nu si-au facut treaba - au dus tarziu dosarul la inmatriculare si ti-a expirat autorizatia provizorie de circulatie - cazul meu)
- platesti rata la ce curs vor ei, nu la cursul BNR !!!
- platesti la inceput rata = dobanda mai multa + capital mai putin (asta pentru a avea rate egale tot timpul contractului) si asta inseamna ca-ti ramane de platit la sfarsit capitalul (la care se calculeaza aia 5% penalizare daca vrei sa scapi de contract). deci se asigura ca ei sa-si ia o mare parte din dobanda inainte ca tu sa vrei sa platesti toata valoarea. Ex: rata 1 = 104 E = 52E (capital) + 42E (dobanda) + 10E (TVA). rata 60 = 109 E = 77E (capital) + 17E (dobanda) + 15E (TVA)

pe scurt asta e dezavantajul leasingului... PLATESTI. la banca nu stiu cum e, dar cred ca platesti mai putin

de ce am ales leasing? pentru ca nu aveam pe cartea de munca salariu de 20 mil ca sa iau imprumut de la banca.

Si daca tot am ales leasing mi-am luat megan, nu clio (diferenta cam 2000 E = 1000 E avans + 1 milion pe luna rata pe 5 ani + cam o mie la sfarsit din valoarea reziduala, dobanzi, etc - deci nu se simte asa mult)

PS - sa nu uiti sa ceri alarma gratis! poate si covorase ...


--------------------
Megane Bicorp 2.2 - 1.5 Dci (100cp) Confort Dinamique, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 16 Jan 2007, 11:41
Post #20


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Si eu am masina luata in leasing si pot confirma aproape tot ce a scris Alin mai sus. De unele lucruri nu sunt sigur (RCA), dar asa este si cu taxa de management si cu CASCO si cu cea de inmatriculare...

Asigurarea CASCO cel putin, ma scoate din sarite, overall voi plati in 4 ani 18% din valoarea masinii. Mie mi se pare enorm. Niste excroci, ca sa nu zic altfel.

Si da, mai devreme de 1 an nu poti plati masina integral. In plus, de la 1 ianuarie 2007, guvernul a impus TVA la dobanda la leasing(pana acum nu era) ceea ce mareste si mai mult ratele.

Nu stiu la ce nivel mai sunt dobanzile la banci, dar neaparat trebuie facuta o analiza inainte de a selecta metoda de finantare. Creditul mai are un avantaj important: e masina ta, proprietate personala, o poti vinde oricand. In leasing...e masina lor, o primesti in proprietate doar dupa ce achiti tot. Iar de cedat un contract de leasing...e foarte greu.

This post has been edited by dack: 16 Jan 2007, 11:47


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabu
post 16 Jan 2007, 12:05
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 21 November 06
From: Timisoara




Salutare la toata lumea.
@ el_ovy : Si eu sunt student si am luat acelasi lucru in considerare cand m-am hotarat pe diesel : cam scade bugetu biggrin.gif, asa ca...ar fi bine un consum mai mic . Am incercat sa fac testdrive si cu un diesel, dar din cate mi-a zis dealer-ul, motoarele diesel nu se folosesc la testdrive. Acum nu stiu daca asta e adevarat numai pentru Timisoara sau si pentru restul tarii.
Oricum sunt foarte incantat de alegerea facuta, superba masinuta din toate punctele de vedere biggrin.gif, pana acum nici o problema, am doar 1100 [km], deci inca in rodaj.
Multa bafta !


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique EDC, 1.5 dCI, 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 16 Jan 2007, 12:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Eu am in familie o masina in leasing si una luata cu credit, deci pot compara cat de cat. Eu am luat-o pe leasing pentru ca nu puteam pe credit...si eu as fi ales credit daca puteam dar asta dintr-un singur motiv - ca sa stiu ca masina este a mea 100%. Mai mult sau mai putin un motiv subiectiv.
Altfel, are si leasingul avantaje clare - spre exemplu poti face oricand cedare de leasing pentru o taxa modica de max 200euro. Astfel poti sa vinzi mult mai usor si mai repede masina daca vrei sa o schimbi pana expira leasingul (cazul meu). Ratele la leasing sunt mai atragatoare pentru potentialii clienti care pot insa sa dea si banii jos daca vor (dupa 1 an).

Cateva mentiuni la ce a zis AlinD:

- platesti comision de management 2% din valoarea masinii!!!
* da, dar si la credit sunt cateva comisioane de te doare capul - in cazul nostru s-au dus spre 500euro cu totul

- platesti aceeasi suma la casco pe toata durata contractului (nu scade cu vechimea masinii)
* aici inca nu stiu, voi afla la anu smile.gif

- platesti cea mai mare RCA de pe piata (si mai e si pentru pers juridice: eu am platit 6 mil - asiban, fata de vreo 2, 3 cat era la bcr sau altii)
* nu cred, eu am platit doar 3 mil, cam ca cealalata masina luata pe credit

- platesti dobanzi - de prefinantare, interimare pana la prima rata (cam 70 E aiurea)
* o suma modica, dar chiar si asa eu nu tin minte sa fi platit asta - am la bcr leasing

- platesti mult mai mult pe inmatriculare! = 100 E (in afara de asta risti sa stai ca prostu sa te uiti la masina parcata, in loc sa te plimbi cu ea, pentru ca cei de la logistica nu si-au facut treaba - au dus tarziu dosarul la inmatriculare si ti-a expirat autorizatia provizorie de circulatie - cazul meu)
* nu am avut intarzieri si nici inmatricularea n-a fost mai scumpa; de notat ca am numere definitive, nu de leasing cu luna/an si multe cifre; si le-am primit cu 2 sapt inainte sa expire cele rosii

- platesti rata la ce curs vor ei, nu la cursul BNR !!!
* cred ca regula la bcr este cursul bnr al emiterii facturii + 1%

- platesti la inceput rata = dobanda mai multa + capital mai putin (asta pentru a avea rate egale tot timpul contractului) si asta inseamna ca-ti ramane de platit la sfarsit capitalul (la care se calculeaza aia 5% penalizare daca vrei sa scapi de contract). deci se asigura ca ei sa-si ia o mare parte din dobanda inainte ca tu sa vrei sa platesti toata valoarea. Ex: rata 1 = 104 E = 52E (capital) + 42E (dobanda) + 10E (TVA). rata 60 = 109 E = 77E (capital) + 17E (dobanda) + 15E (TVA)
* per total la o masina de 12300 euro ddp conform calculelor mele, cu toate dobanzile si comisioanele initiale platesc undeva spre 14500...

Un dezavantaj temporar este ca nu mi-au dat numar preferential, dar se rezolva cu 30 ron oricand.
Alt dezavantaj e ca masina nu e a ta practic si asta imi da neliniste. Rovigneta a trebuit sa o iau de la benzinarii ca la posta imi cerea tot felu de prostii de la firma de leasing (imputerniciri etc).
Teoretic nu pot aduce modificari fara sa mi le aprobe. Teoretic...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinD
post 16 Jan 2007, 12:33
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 December 06




QUOTE
- platesti cea mai mare RCA de pe piata (si mai e si pentru pers juridice: eu am platit 6 mil - asiban, fata de vreo 2, 3 cat era la bcr sau altii)
* nu cred, eu am platit doar 3 mil, cam ca cealalata masina luata pe credit

NU e pe crezute, pot sa fac upload oricand la factura...
Nu vorbesc din auzite, ci "povestesc cazul meu" si tot ce-am zis (despre inmatriculare si altele) e real si se poate intampla oricui. nu am bcr leasing, ci HVB. Cu inmatricularea au dat vina pe ... sarbatori!!! Cursul este cel afisat la vanzare pe site-ul bancii - deci e ca si cum ai cumpara ca prostu de la ei euroii (nu mai zic ca au cel mai prost curs).

In final cost modic + modic + modic = o suma frumusica cu care ai putea face ce vrei... ca sunt banii tai, si nu sa-i dai de pomana unor incompetenti care nu fac decat sa caute scuze... nici macar nu au dat un tel. sa spuna ca vor fi probleme cu numerele. In afara de asta nu gasesti pe nimeni niciodata la tel... trebuie sa suni 3 zile la rand - nervi aiurea.



--------------------
Megane Bicorp 2.2 - 1.5 Dci (100cp) Confort Dinamique, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 16 Jan 2007, 12:48
Post #24


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




QUOTE
de notat ca am numere definitive, nu de leasing cu luna/an si multe cifre


huh.gif pai cum ai numere definitive la leasing?... sau am inteles eu gresit? eu stiam ca toate au nr "de leasing"...

Nasoala treaba cu leasingu asta... da ce sa ii faci, imprumuti bani de la ei si trebuie sa te jegmaneasca si ei cumva... "e normal"


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 16 Jan 2007, 15:47
Post #25


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Si RCI da de exemplu numere definitive la leasing. Sunt avantaje si dezavantaje. Teoretic ai mai putin de alergat, mai putin cu impozitul unde sunt nervi in plus (platesti impozit pe un bun care nu este al tau).

Imi pare rau de AlinD ca nu a prea nimerit-o cu leasingul... Exista oferte bune si la leasing si firme serioase, dar leasingul e mai recomandabil pentru firme, sau daca rata nu se incadreaza (cam greu acum ca fac credit si pe n-spe ani). Eu nu sunt chiar atat de anti Leasing. Cand rata dobanzii la leu era de 25% nimeni nu zicea mac de leasing. Acum se mai fac figuri.

Ia mai multe oferte de fiecare (una de leasing si 2-3 de credit si vezi apoi care-i treaba). Oricum si bancile trag tepe la greu;)


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinD
post 16 Jan 2007, 15:48
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 December 06




Nu se mai dau nr. normale de leasing - o insiruire ce cifre (cu luna si anul pana cand sunt valabile)

Se dau numere finale - B-23-ABC


--------------------
Megane Bicorp 2.2 - 1.5 Dci (100cp) Confort Dinamique, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinD
post 16 Jan 2007, 15:57
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 December 06




Nu am nimic cu leasingul in general. E o alternativa f. buna - are bodanzi mici si a fost singura mea solutie.

Eu sunt nemultumit, de fapt, de faptul ca cu toate ca platesti o gramada de comisioane:
- nu sunt in stare intr-o luna sa-ti inmatriculeze masina
- nu ii intereseaza de clienti si nu raspund la telefoane (probabil le merge prea bine)
- nu te intreaba ce asigurare RCA vrei si ti-o bag pe cea mai scumpa (in cazul meu) pe gat
- cand le reprosam asta (relatia varza cu clientii) un tip de acolo ma intreba daca mi-am facut calculul cat iese la sfarsit pretul masinii, insinuand ca e mai ieftin decat la banca. O fi mai ieftin decat la banca, dar asta nu le da lor dreptu sa-si bata joc de clienti pentru ca au servicii "ieftine"...


--------------------
Megane Bicorp 2.2 - 1.5 Dci (100cp) Confort Dinamique, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 16 Jan 2007, 17:02
Post #28


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




Eu o sa fac leasingul pe firma, si gagica de la showroom la care am intrebat a zis ca nu se poate face decat leasing pt persoane juridice.


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 16 Jan 2007, 17:17
Post #29


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Gagica aia era mai proasta ca noaptea, mai ales ca probabil e platita sa dea sfaturi d-astea. Leasing se poate face si pe persoana fizica.

CASCO se poate face separat, si atunci scade cu trecerea timpului. Avantaj: platesti mai putin. Dezavantaj: daca ti-o fura in anul 4 iti da inapoi doar valoarea actualizata a masinii, nu valoarea initiala.

Nu intru in polemica credit-leasing, insa va recomand sa cititi topicul dedicat.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
el_ovy
post 16 Jan 2007, 17:57
Post #30


NSL


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 January 07
From: Bucuresti & DB




stiu ca se poate face leasing si pe persoana fizica. Eu am intrebat si de credit si ea a spus ca pt persoane juridice nu se poate face credit, numai leasing... (si eu vreau sa fac pe firma)


--------------------
Seat Leon 2008 - -
Seat Leon 2008 Candy White 1.6

"After Night Falls... All Cats Are Leopards"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 13:02
Dacia