Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Clio III vs New Toyota Yaris

cipicaduh
post 14 Jun 2006, 16:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 June 06




Prezint cunoscatorilor un "Versus" aparut si prin revistele de specialitate, dar mentionat aici din necesitatea achizitionarii unei masini din cele doua (sau chiar dintr-un cerc mai largit,manifestam flexibilitate! biggrin.gif ). Masina va fi achizitionata pe firma,momentan avem un Yaris benzina 1L,65 CP de 1 an de zile,dar se doreste o masina ceva mai mare ca interior si portbagaj,dar si ca putere.
NG Toyota Yaris :1,3L,87 CP pret CIP 11.690,varianta Luna
Avantaje : bine echipata ( 9 airbag-uri, ABS +EBD +BA,CD +MP3,), garantie totala 3 ani, comportare foarte buna a celor ce reprezinta Toyota (cu ceva lipsuri in service,dar rezolvabile),fiabilitate superioara fata de Renault ( nu numai din sondaje gen JD Power,ci si din spusele posesorilor).
Dezavantaje:pret destul de mare,spatiu mai mic in interior si portbagaj, suspensia mai dura si ceva mai zgomotoasa la teren accidentat.
Renault Clio III : 1,4 L(1,6!!),98 CP (110CP): bine echipata. Din pacate am fost tratat cu mare indiferenta aproape de fiecare data cand am trecut prin showroom.
Dezavantaje:roata de rezerva sub masina, directia imprecisa la condus sportiv (parerea celor din revista de specialitate ).
Avantaje :pret foarte bun / calitate, motor puternic, multe optionale.
Ni s-au sugerat si niste compacte : Corolla,New Opel Astra, Focus. Dar preturile sunt ceva mai mari.
Ce parere aveti? Multumesc mult!


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 14 Jun 2006, 17:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Clio III smile.gif

Ai uitat sa mai mentionezi ca (-) la yaris:

- calitate slaba (f slaba--aduce a logan) a materialuli din care este facut bordul. Asta reprezinta un regres pt yaris.

La clio, in schimb, calitatea habitaclului si a finisarii este impecabila.

Ca fiabiliatate nu stiu ce pot spune despre clio III insa ca imagine de marca toyota este superioara renault.

Whatcar a acordat noului clio III 5 stele-adica puncataj maxim ceeace reprezinta o raritate si pt o masina renault (si frantuzeasca in genearl) - reprezinta un unicat chiar smile.gif
-
http://www.whatcar.com/car-review-summary....=742&Submit1=GO

Yaris in schimb 3 stele din 5...adica modest (megan a luat tot 3 stele si nu a fost f laudat mellow.gif )

http://www.whatcar.com/car-review-summary....=1&MA=42&RT=753

Am condus clio III si este o masina pe care o recomand oricui fara nici un dubiu. Este o masina aproape de perfectiune.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 14 Jun 2006, 19:42
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Bine zis 'imagine' toyota mai buna, ca e vorba doar de imagine. Japonezele nu sunt nici pe departe ce se crede ca sunt.

Nici de clio nu poti spune sub nicio forma masina aproape de perfectiune sau finisare impecabila. Impresiile astea sunt date de noutatea masinii pe piata.

Important e cine o sa mearga preponderent cu masina, sa-i placa, sa se simta bine in ea. Si cel mai important, cum iese firma mai bine, probabil garantia cea mai mare ar trebui sa aibe de castigat.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pearl Jam
post 14 Jun 2006, 20:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Eu am 3000 Km cu Clio III. Sunt foarte mulțumit, dar depinde ce-ți dorești de la mașină...
Finisarea interioară este într-adevăr semnificativă. Ai impresia că e MAȘINĂ nu jucărie. Motorul elastic, duce bine...Portbagaj suficient de mare...Service relativ ieftin, cel puțin din ce am auzit pe forum la 15 oooKm.
La început, înainte să o iau, mă bătea gandul la un POLO, dar cand am intrat în el... plastice de tot rahatu...Locurile din spate... jale... Mică rău domnule...
Iar Yaris. No chance. E doar părerea mea.



--------------------
Renault Megane Sedan 4 Intense 2020 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 15 Jun 2006, 08:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu merg pe Clio. E si mai mare. E adevarat ca Toyota e fiabila( din auzite nu ca as fi avut-deci pana nu vad nu ma convinge nimeni), dar are preturi imense.Plus ca Yarisul e si mai mic decat Clio.
Si am impresia ca si niponii astia, au vazut ca li s-a dus vestea ca fac masini fiabile si cresc preturile.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 15 Jun 2006, 15:17
Post #6


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




pai chiar sunt mai fiabile, pe bune, iar faza cu clio 3 masina aproape de perfectiune.... radmasa.gif sa fim seriosi...

plastice de calitate proasta la toyota?! nu cred ....tocmai ce am mers cu un yaris din asta nou si e f ok ... cred ca depinde de sistemul de valori al fiecaruia.

iar spatiul pt pasageri la yaris este f ok, doar portbagajul e cam mic....dar unii nu vor ditamai portbagajul, fiecare cu necesitatile sale.


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 15 Jun 2006, 15:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
pai chiar sunt mai fiabile, pe bune, iar faza cu clio 3 masina aproape de perfectiune....  sa fim seriosi...


Ai mers cu clio III ?

Cat despre noul yaris imi mentin parerea ca la calitatea materialelor si finisaje interioare reprezinta un regres. Designul exterioe este mult mai expersiv de cat la cel vechi.

Spatiile de depozitare din interior sunt un atu la yaris...

Cand am spus ca (virgula) clio este aproape perfecta m-am referit la categoria ei de pret....asta ca nu apara discutii genul "da da la sere 7 plasticele sunt mai nu stiu cum si are si lemne prin interior smile.gif...etc"

This post has been edited by ncristi: 15 Jun 2006, 15:38


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnic
post 15 Jun 2006, 18:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 16 February 06




chiar se asteapta un raspuns serios la topicul asta? sau isi ia cineva masina in genul asta, intreband in stanga si-n dreapta pe forum? eu nu stiu de ce se vine cu intrebarea asta cand toti forumistii sunt posesori de reno si normal ca nu inghit altceva. bine ca nu sa venit si cu polo, fiesta, corsa si celelalte...
alegere placuta!


--------------------
renault laguna 2005 2.0T
Laguna 2.0T 170cp
Clio 3 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian_r
post 15 Jun 2006, 22:14
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 April 06




eu am ajuns cu clio la 25.000km si inca sunt multumit de masina. mai putin la partea cu consumul (e drept ca si eu merg mult prea repede!). intr-adevar masina e bine lucrata, bine inchegata, materiale bune si nu cred ca ai sa gasesti dotarile astea la banii astia. fa o comparatie cu noul punto si ai sa vezi cat costa toate optionalele pe care clio le are standard.
daca ai sa folosesti masina preponderent in oras, clio se potriveste perfect (mai ales benzina). daca mergi mai mult pe afara si ai nevoie si de viteze de croaziera ridicate nu-ti recomand. Nu pt.ca nu merge repede (eu personal am mers si cu 195kmh) dar pt ca la 90kmh ai 3000rpm si la 130 deja ai 4000rpm ceea ce duce si la un consum ridicat daca mergi tare. In cazul asta mai bine te orientezi spre un diesel si 6 trepte. La opel astra h de exemplu, motorul de 1.3 cdti de 90cp vine standard cu 6 trepte, iar masina costa vreo 12.500 de euro cip.
daca mai vrei sfaturi vino cu detalii despre modul in care va fi folosita masina (cate persoane, mai mult in oras sau mai mult in afara...)
si intre timp strange banii!


--------------------
Renault Clio III 2006, 1.4 16v
renault clioIII, 1.4 16v, 98 cp, confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 21 Jan 2007, 17:26
Post #10


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




In acest moment diferenta de pret dintre un Yaris si un Megane nu este asa de mare. Vad ca Renault a pastrat reducerea de 2200 EUR la Sedan.

Daca as fi in locul tau, mi-as lua Megane. Unde ai da 13.000 pe Yaris, ai putea da in jur de 14.000 pe o masina compacta, cu spatiu beton pentru locurile din spate si un portbagaj enorm.

Preturile la Megane arata asa:
- Sedan, 1.5 DCI, 100CP!- 14.300 DDP, DCI-ul de 80 CP e 13.604 DDP!!!!
- Sedan, 1.6i, 110 CP - 13.675 DDP, daca vrei benzina.
Toate sunt in varianta Confort Expression.

WTF!

Cum sa iti iei Yaris la oferta asta?
Parerea mea...

This post has been edited by dack: 21 Jan 2007, 17:28


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 21 Jan 2007, 18:49
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Si eu intre cele 2 as alege... Megane smile.gif

Cat despre cele 2, poate o fi Yaris "Big Small", insa e mica pe langa Clio. Yaris e undeva la limita dintre clasa mini si clasa mica, iar Clio e la limita dintre clasa mica si clasa compacta. Nici poveste sa se compare ca spatiu in masina si portbagaj.

Ca si materiale, Clio e recunoscuta pentru calitatea lor si a finisarii. Este chiar o surpriza pentru multi. La Yaris, domina plasticul destul de ieftin. Pe de alta parte, ma indoiesc ca o sa troncane prin bord la Yaris cum va troncani pe la Clio dupa 10 mii de km. La fel pe la hayon.

Si ca sa nu uitam, se pare ca Clio a mostenit bolile flanselor de la Megane sad.gif

Deci daca totusi insisti intre cele 2, Clio as zice ca merita mai mult pentru dimensiuni, comfort, impresie artistica, dotari, pret. Yaris pentru fiabilitate si garantie mai mare.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 22 Jan 2007, 12:44
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




yaris pt fiabilitate... iti iei maisna sa te folosesti de ea... sa fi tratat mai bine la service...si sa mearga multi km fara probleme...

renault se pare ca mai are de lucrat pt a face masini mai bune...iar service-urile sunt aglomerate ..cu siguranta ca vei fi mult mai bine tratat la toyota.


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 23 Jan 2007, 08:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Din punctul asta de vedere, foarte corect. Pentru presupusa fiabilitate si pentru service, mergi pe yaris.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 Jan 2007, 09:16
Post #14


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




No gata smile.gif topic-ul e vechi, user-ul are un singur post si nu mai raspunde. Deci se inchide.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:16
Dacia