Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impresii despre Logan

sandman_
post 10 Nov 2005, 18:51
Post #121


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(Diana @ Nov 3 2005, 06:43 PM)
Mai frumuseilor....sa discutam! Toti frustratii au golan (logan), in lipsa de initiativa de a pleca in tari straine si de a cheltui banii cu folos (pe o masina nu pe un frigider pe roti), voi paltiti pt o masina care trebuia sa apara pe piata acum 10 ani si era in top. Minusurile masinii nu am loc pe forum sa le scriu si nici nu are rost dar toti care pana acum aveau dacia din 75-81 acum au logan si pt ei asta e cea mai mare realizare. Si au impresia ca o data cu masina au cumparat si strada, e prea mare trecerea de la vechea dacie la noul frigider pe roti!

p.s. pt "cata 70" - eu conduc masina!  megane II

Aici cam faci afirmatii gratuite, care,fiind lipsite de argumentatie, sunt si lipsite de substanta/valoare.

Nu e bine sa compari puansonul cu prefectura. Logan este solutia pe care multa lume o astepta. Piata autoturismelor se incadreaza in modelul pietei libere. Unii cer, altii ofera. O mare parte din cumparatorii sau potentialii cumparatori de autoturisme nu-si permit o masina acceptabila (de la 10k € in sus), cu atat mai putin una semi-scumpa (cum avem tu si eu) sau una scumpa (peste 35k €). Sunt foarte multi cumparatori care abia isi pot permite o masina de 6-7k €, dar care prefera o masina noua, nu una SH. Aici intervine Logan, eventual insotit de o finantare avantajoasa e la RCI - Banque.
E normal ca fiecare om sa aiba dorintele proprii in ceea ce priveste un autoturism, in functie de clasa socio-profesionala din care face parte, gusturi, buget, etc...

A sustine cä "toti frustratii au logan" este o insulta adresata multor membri ai acestui forum (foarte probabil neintentionata), insa nu oricine isi permite sa faca o calatorie pana in "tarile calde" pentru a-si aduce "masina". Si eu conduc aceeasi masina ca si tine, dar consider ca Logan e mai mult decat un frigider pe 4 roti. Nu poti astepta de la o masina de 6k toate facilitatile sau calitatea pe care le are o masina de 15 -20k, la fel cum una de 20k nu pote fi ca una de 50k, s.a.m.d.
Oamenii care au trecut de la dacia 1300 la Logan chiar au realizat ceva: si-au schimbat oarecum nivelul de trai si posibilitatile.

In ceea ce priveste cumparatul strazii, sunt multi loganisti care se cred centauri, dar parca am vazut mai multe accidente mortale cauzate de un "campion" cu "be,veu" sau "mercedés" decat de frustrati cu golan. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 10 Nov 2005, 21:08
Post #122


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(Diana @ Nov 3 2005, 06:43 PM)
Mai frumuseilor....sa discutam! Toti frustratii au golan (logan), in lipsa de initiativa de a pleca in tari straine si de a cheltui banii cu folos (pe o masina nu pe un frigider pe roti), voi paltiti pt o masina care trebuia sa apara pe piata acum 10 ani si era in top. Minusurile masinii nu am loc pe forum sa le scriu si nici nu are rost dar toti care pana acum aveau dacia din 75-81 acum au logan si pt ei asta e cea mai mare realizare. Si au impresia ca o data cu masina au cumparat si strada, e prea mare trecerea de la vechea dacie la noul frigider pe roti!

p.s. pt "cata 70" - eu conduc masina!  megane II

aaaaallloooooooo, da cine te crezi tu mai domnisoara sa zici asa ceva despre acesti oameni, daca taticul tau a furat cat a putut sau s-a lingusit langa cine trebuia ca tu sa te poti fali cu MeganeII( asta da masina!!!!) si sa-ti plateasca 2 facultati asta nu inseamna ca trebuie sa iei in deradere pe majoritatea romanilor care au asteptat aceasta masina ca pe o izbavire dupa 30 de ani de 1310 si probleme aferente. Dupa cum se poate vedea si din semnatura am aceeasi masina ca si tine, Megane II, dar iti sugerez sa stai in banca ta pentru ca nu ai Seria 6 sau SL, toti "frustratii" poate nu sunt fosti comunisti de marca si poate nu toti au vazut "tarile calde" ca si tine sa fie atat de luminati inacat sa nu-si ia frigidere pe 4 roti, eu am mers cu Logan, da este diferenta mare fata de Megane dar nu uita si pretul care este la jumate pentru varianta full de Logan, ca sa nu uit, probabil ca ai avut bani si de Cabasse, ai dat 500 de euro pentru un CD-player de 3 milioane si 4 boxe de carton, scrumiera este aceeasi de pe Logan(iti sugerez sa o arunci ca e scrumiera de frustrat), si la fabulosul tau Megane o sa-ti raguseasca claxonul in cateva luni....DEh asta da masina!!! Stiu ca la tine banii nu conteaza pentru ca am mai citi posturi de-ale tale( ghiciti cine da bacsis la spalatorie 100.000). totusi, la un salariu mediu pe economie in romania nici in 200 de ani nu-ti poti lua un Logan dap`ai o masina de bogatas ca a ta.
Imi cer scuze daca am intrecut masura dar unii oameni sunt exagerati si de asta a ajuns tara noastra cum a ajuns:unii nu-si mai vad lungul nasului si altii saracii nu au nici ce sa manance(multumesc lui Dumnezeu ca nu e cazul meu)


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 11 Nov 2005, 00:30
Post #123


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Foarte interesanta eludatia matale, nenea semit. Daca eu te critic pe tine acum, sper sa nu ma acuzi de antisemitism, nici de lingusheli pe langa Diana ca sa ma plimbe cu frumosul ei M2CC.
ea nu are dreptul sa faca unele afirmatii din postul ei, lucru pe care eu l-am spus in postul meu anterior, insa nici tu nu ai dreptul sa faci aceste afirmatii despre ea (sau tatal ei), insa facandu-le intri in aceeasi categorie de ingrati aroganti in care o incadrezi si pe ea. Daca fata a exagerat, e nevoie sa te dai si tu in petec? Sau poate ca esti si tu frustrat ca n-ai M2CC sau seria 6, pentru ca daca ai avea, nici n-ai mai pierde vremea pe forumul asta si ai fi la agatat la ora asta...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 11 Nov 2005, 01:48
Post #124


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Hai, dati-i inainte tot asa ca sunteti pe aratura rau de tot. Chiar nu inteleg ce are "impresii despre logan" cu "frumuseii", "frustratii" si "tatii" anumitor useri. Sau mai pe romaneste "vine un nebun si arunca o piatra in lac si se arunca dupa ea alti 100". A facut Diana o afirmatie (cei drept cam deplasata) si acum de 2 pag. se discuta pe seama acesteia (afirmatiei). Hai sa-i dam "ignor" si sa mentinem topic-ul pe linia de inceput fara sa mai facem afirmatii vis-a-vis de useri, parinti etc. ca nu facem altceva decat sa ne certam aiurea si sa-i dam apa la moara (am vaga impresie ca exact asta a vrut in momentul in care a scris).


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 11 Nov 2005, 09:11
Post #125


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




semit: nu e frumos ce spui. sa te iei de rudele unora de pe-aici nu e fair-play. e treaba lor cum au facut bani, ce masini au sau cate facultati au facut...
ce zice sandman mai sus despre ingrati aroganti si frustrati care n-au CC sau seria 6...cam are dreptate.

mie nu-mi place loganul, deci ma iau de logan. fac misto de masina nu de persoanele care au logan. loganistul de azi poate fi meganistul de maine smile.gif . si acu', iertat sa fiu, da' prea sintem o tara de ciufutzi, care nu mai stiu deloc de gluma. sa te trezesti injurat de toti sfintii pentru ca te-ai luat de o masina (o gramada de fiare cu 4 roti ) nu mi se pare normal. chiar daca masina aia are unele "mici" defecte: ii mai sare vopseaua, are nush ce la cric, i se blocheaza acceleratia, e urata ca porcu', ii ies cauciucele de pe janta si peste toate astea nu i se inchide nici usa de la torpedou laugh.gif

dar are si plusuri: are pungi de aer ca sa nu mai dai cu foanfa de volan daca te pocnesti de frun pom, are aer conditionat, are geamuri electrice, are ditai portbagaju' (vorba unui tovaras...in portbagaj la logan poti sa-ti bagi clio-ul), are antena de radio, scrie pe spate:"by renault"...

si totusi, usa de la torpedou, usa...usa....ce facem cu ea?!?!?!

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 09:52


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 11 Nov 2005, 10:38
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




cristib, am impresia ca esti cam frustrat; asta pentru ca ori Loganul are motor ca al tau ori tu ai motor de Logan.... eu sincer n-as face atata tevatura de aceasta masina, pentru ca sincer eu n-as da 2500€ in plus diferenta Logan - Clio Symbol pentru ca masinile sunt la fel de urite: Loganul arata ca o lada din spate pe cand Clio Symbol zici ca i-au atasat o cocoasa!!
no ofence...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 11 Nov 2005, 15:38
Post #127


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Sandman, nu am vrut sa fiu atat de dur si mi-am si cerut scuze la sfarsitul mesajului meu dar m-a scos din sarite, desi eu am 21 de ani la fel ca si ea, nu-mi pot permite sa jignesc oamenii cum imi vine la gura, cat despre Seria 6(chiar daca asa avea banii sa mi-o cumpar nu mi-as lua-o deoarece pentru mine masina inseamna ceva care te duce de la punctul A la punctul cool.gif-si nu sunt ata de superficial incat sa nu-mi dau seama ca "fetele de oras" asta urmaresc si nu "sufletul si dintii mei":) sincer mi-as lua un 320d:), cat de spre Logan parerea mea este ca reprezinta o masina cinstita la pretul care este cerut, la 8000e nu stiu cate masini noi au AC, 2airbag, servo, geamuri electrice, cd-player si jante Al(alte dotari nu prea stiu) are si unele scapari de conceptie, spatele este cam nasol dar sincerintre spatele unui Clio Symbol si al unui Logan...sa fim seriosi....cocoasa aia superba....in concluzie daca nu as fi avut bani de Megane, masina mea ar fi fost mai mult ca sigur LOGAN DCI


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 11 Nov 2005, 16:52
Post #128


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Spatele e doar o problema de gust. Nu e deloc prost conceput, daca stai sa te gandesti la scopul pentru care a fost conceputa masina. Diferenta esentiala in te logan si clio simbol este ca Logan a fost proiectat pe platforma proprie, pe cand clio simbol e un sedan cu platforma de bicorb. Personal, daca ar fi sa aleg intre clio simbol si logan , cu aceasi motorizare, cred ca as alege logan.

Reevenind la off-topicul cu seria 6, cred ca de banii aia as lua un M3, nu 320d wink.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 11 Nov 2005, 16:58
Post #129


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




comparabil cu o balena, mare , lunga si cu gatul sita, asta e portbagajul de Logan, nu poti baga nimic mai voluminos in el, decat pungi si sacose, si diferenta de pret i ntre m3 si 320d precum si consumul.....(oricum noul 320d are cam 160 de cai-ceea ce e arhisuficient)


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Race
post 11 Nov 2005, 17:49
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 05
From: Bucuresti




Ce adevarati sunteti voi ca aveti Renault ! Ce conteaza ca in afara de Dacia,Lada si alte chestii obscure produse in fostele/actualele state comuniste Renault e cea mai ieftina si slaba calitativ firma producatoare de masini ? Macar nu scrie Dacia pe masina !
Mai lasati-o cu lipsa de performante a Loganului.Loganul de 1.6 e mai rapid in line dreapta decat majoritatea masinilor de pe acest forum,adica Megane 1.4 si dCi 80,Clio/Symbol 1.2,1.4 8v,dCi 65/80.N-am vazut prea multi posesori de Megane care sa mearga pe curbe cu rotile scartaind la limita aderentei,asa ca mai usor cu critica la adresa stabilitatii Loganului.Ce conteaza ca ai masina mai rapida pe curbe,daca tot nu mergi cu ea la capacitate ? Loganul e mai slab la capitolul asta,insa proprietarii nu pentru asta le-au luat,la fel ca majoritatea posesorilor de Megane sau Clio.V-ati gasit marii piloti cu Clio dCi 65 si Megane dCi 80,pentru care 3000 RPM e enorm si consum peste 5 ceva oribil,sa criticati sportivitatea altor masini !
E o chestie penibila si dezgustatoare ce faceti voi aici..."eu am bani de Renault nu ca sarantocii care abia isi cumpara Dacia"...la fel o sa ziceti de Renault cand o sa aveti bani de VW si tot asa.Unii oameni chiar nu au posibilitatea sa-si ia altceva.Dupa cum a zis EL_BGD:si la Dacia si la Renault,cat dai atata primesti.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v Extreme 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 11 Nov 2005, 18:22
Post #131


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




cine se simte?..... eu nu....desi daca ai 90 de cai(doar in carte) nu fi atat de sigur ca bati 80 care ajung direct pe sosea...toata lumea a zis ca Loganu este o masina buna pentru banii pe care ii dai pe ea, tot la fel si Reno are cele mai multe dotari la pretul cu care se vinde fata de competitorii directi, dar totusi desi le-am luat apararea mai sus nu pot sa nu remarc ca unii Loganistii cred ca si-au luat BeMWeu si nu mai ai loc de ei pe strada ca se cred "sportivi"... "siguranta inainte de toate" ar trebui sa fie un motto folosit mai des de unii conducatori auto e parerea mea. punct(nu voi mai interveni pe acest topic ca deja am luat-o rau de tot pe langa)


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 12 Nov 2005, 20:37
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




QUOTE(Race @ Nov 11 2005, 06:49 PM)
Mai lasati-o cu lipsa de performante a Loganului.Loganul de 1.6 e mai rapid in line dreapta decat majoritatea masinilor de pe acest forum,adica Megane 1.4 si dCi 80,Clio/Symbol 1.2,1.4 8v,dCi 65/80.

V-ati gasit marii piloti cu Clio dCi 65 si Megane dCi 80,pentru care 3000 RPM e enorm si consum peste 5 ceva oribil,sa criticati sportivitatea altor masini !

se simte un usor atac la persoana in afirmatiile dvs.

Loganul este o masina, nu are nici o vina ca este condusa de soferi idioti... (nu ma adresez tuturor soferilor de logan)

pentru informarea domnului Race (ce masina aveti ?), pe linie dreapta logan 1.6 a pierdut in fata unui clio 1.5dci 80cp


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 12 Nov 2005, 21:20
Post #133


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(laur_dci @ Nov 12 2005, 08:37 PM)
Loganul este o masina, nu are nici o vina ca este condusa de soferi idioti... (nu ma adresez tuturor soferilor de logan)

toate modelele de masini au ghimionul asta....


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zah
post 13 Nov 2005, 01:42
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 16 October 05




Loganul comercializat in Rusia, fara alte comentarii... wink.gif
Si un link pentru Toma Necredinciosu, oricare ar fi el :Renault Logan

Attached thumbnail(s)
logan.jpg ( Size: 71.18k ) Number of downloads: 33


--------------------
Renault Megane 2000 1.6 16v
M2.2 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 13 Nov 2005, 11:48
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Parca arata mai bine, frontal!...Ori ca grila este tipica Renault?...


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Race
post 13 Nov 2005, 13:07
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 05
From: Bucuresti




Am Clio 1.4
Iar din faptul ca UN Logan 1.6 a pierdut in fata UNUI Clio dCi 80 nu inseamna ca asa e in general.Cel mai probabil soferul de Logan nu stia sa mearga,sau masina avea o problema.
Trebuia sa-mi fi luat Logan...pana acum faceam zeci de liniute numai ca urmare a discutiilor despre Logan vs Masina X biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 1.4 16v Extreme 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 13 Nov 2005, 19:25
Post #137


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




ACEL clio era cel din semnatura cool.gif

nu sunt fan liniute, soferul ACELUI logan imi e prieten (si bun sofer); masina nu are probleme

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:08


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 13 Nov 2005, 21:04
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




si marmota invelea cicolata in staniol ! cred ca deja o sa faceti tensiune !

off topic: loganul 1.6 prafuieste un clio dci de 80 ! fara nici o suparare e realitatea !

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:09


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 13 Nov 2005, 21:04
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Sef, eu am logan 1.6 si modus 1.5dci 80cp. La condus normal e mai sprinten dci-ul dar daca merg in 6k rpm cu loganul nu sufla dci-ul... pe testate (nu ca as fi facut pana acum o liniutza...) dar se acrediteaza idei gresite si dupa ureche...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 13 Nov 2005, 21:17
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




@SorinV

stooooop

nu vreau sa inceapa o polemica de liniute intre benzina si diesel

posturile anterioare s-au vrut o replica usor intepatoare la adresa lui RACE, cunoscut de altfel ca un benzinar inrait

@SorinV : se poate sa fie realitatea dar eu nu vreau sa fac testul asta (cel putin nu cu masina mea)

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:09


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 14 Nov 2005, 09:18
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Logan 1,6 90 c.p.are 11,5 s/100 km/h,iar Clio Dci 80 c.p. are 12,2 s/100 km/h.Am condus si un Logan de teste pe care l-am avut de 2 ori cate o saptamana pe mana.Parerea mea e ca Logan-ul pierde si la demaraj,nu numai la mers in viteza.Acel 0,7 s/100 km/h nu e semnificativ,dar cand te gandesti ca masinile sunt aproximativ la fel de grele si Logan-ul are si motor mai mare si pe benzina,e rusinos !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 14 Nov 2005, 10:14
Post #142


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Nu e deloc rusinos. Clio are suspensii mai tari, deci tractiune mai buna. Rusionos nu poate fi, pentru ca Logan 1,6 MPI face clio simbol 1,5 dci


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Nov 2005, 10:44
Post #143


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




loganu de 1.6 e superior dpdv al demarajului doar dci-ului de 65 cai. ca viteza maxima insa e cam tot p-acolo.
in schimb dci-ul de 80 face loganu de 1.6 din toate punctele de vedere.
despre loganu de 1.4 nu cred ca mai e nevoie sa pomenim smile.gif

datele oficiale date de fabrica, privind demarajul de la 0 la 100 si viteza maxima sint interpretabile in cazul ambelor masini.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Nov 2005, 10:59
Post #144


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Logan 1.6

viteza 175 km/h
0-100 11,5 sec
90 cp 128 nm

1.5 dCi 65 cp

viteza 163 km/h
0-100 15 sec
65 cp 160 nm

1.5 dCi 80 cp

viteza 175 km/h
0-100 12,2 sec
80 cp 185 nm

(sursa renault.ro & dacia.ro)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 14 Nov 2005, 11:31
Post #145


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Clio symbol 1,5 dCi 80CP/185Nm
Vmax = 175km/h
accel 0-100km/h : 12,2s
masa: 1020kg

Logan 1,6 MPI
masa: 980kg
0-1000m : 33,5s.

Nu stiu ce e asa interpretabil la timpii de accelerare de la 0 la 100 km/h
Ar fi interesant de vazut in cat timp parcurge clio symbol kilometrul.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 14 Nov 2005, 13:04
Post #146


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Si ce daca face clio pe logan si loganul pe clio,cu ce va incalzeste pe voi asta?Mai si vorbiti in necunostinta de cauza,nimeni nu a incercat.Ma voi sunteti multumiti de masinile voastre?Acuma sincer?
__________
1.9 dCI


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 14 Nov 2005, 13:08
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Sa raspunda cei cu Logan.....probabil ei vor sa fie mai multumiti decat noi... !? biggrin.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 14 Nov 2005, 13:29
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




pt cat am dat pe masina e ok. dar si de modus sunt multumit numai ca am dat aproape dublu decat pe logan... fiecare cu plusurile si minusurile lor...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 14 Nov 2005, 13:47
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Eu raman la parerea mea, si anume Loganul e o masina si atat, nu vrea sa fie nici fun, nici business, nici nimic. Cat dai, atat primesti. Inspira doar spatiu interior, 4 roti si un motor mai mult sau mai putin bun. Imi sustin parerea ca e un pas inainte pentru Dacia, dar din pacate a trebuit sa vina reno, ca singuri, nu ne descurcam. Tot r12 aveam...cu alte faruri, si cu bare din plastic, nu cromate, si cu un ceneu mai prost si mai urat ca pe vremea cuiva. Oricum. Gata cu off topicu. Fiecare are dreptul la parerile lui.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 14 Nov 2005, 14:04
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Eu sunt multumit de Logan fiindca baga cat un Clio. Stiu sigur, fiindca m-am uitat pe geam la unul parcat si baga tot 200 la ora. Daca o sa am bani, o sa-mi iau totusi Solenza fiindca la asta scrie 220 pe bord. Moaaaamaaaa!!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 12:43
Dacia