Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rugina zburatoare ?!?

alex462
post 18 Mar 2011, 14:14
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 3 March 10




Zilele trecute, dupa ce am spalat masina din semnatura, am constatat cu groaza ca, in special pe usa portbagajului dar si pe alte portiuni ale caroseriei au aparut destul de multe mici pete de rugina cu diametrul de 1-2 mm.
Dat fiind ca masina nu are nici un an si este in garantie, m-am dus val-vartej la service sa constate beleaua: se uita danezul, incepe sa rada, scuipa pe degetul aratator, freaca o pata de rugina si pata dispare ca prin minune.
Imi explica apoi ca fenomenul se numeste "flying rust" si apare atunci cand pe carosabil exista mici particule de metal (un soi de pilitura, dar mai fina); acestea ajung pe caroserie si in contact cu apa de ploaie sau cu zapada genereaza mici pete de rugina pe suprafata lacului protector de deasupra stratului de vopsea.
Mi-a zis sa iau "la deget" toate petele cu pricina (trebuie insistat nitel, dar dispar relativ repede) si ca nu trebuie sa ma ingrijorez-nu ataca lacul si nici vopseaua.
Daca stie cineva mai multe despre acest subiect...

This post has been edited by alex462: 18 Mar 2011, 22:56


--------------------
Ford Galaxy Titanium 2016 2.0 Tdci 180 Powershift
Semper fi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virgilake
post 21 Mar 2011, 09:29
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 January 10
From: Bucuresti




tare rau asta !!! n-am mai auzit de asa ceva, dar pare logica explicatia !


--------------------
Renault Scenic II - 1.9dci 2005 - Luxe Dynamique - B 600 MVP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 21 Mar 2011, 10:44
Post #3


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




am vazut si eu anul trecut acele pete cat gamalia de ac, dar nu i-am gasit o explicatie si nici nu m-am chinuit pentru ca se vedea ca e deasupra lacului. Se sterg mai usor sau mai greu in functie de solutia aleasa.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 13:38
Dacia