Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 1.5dci 85cp pareri ?

micutzul
post 11 Sep 2007, 17:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Buna ziua.
Am comandat un Renault Megane 2 sedan 1.5dci 85cp expression+clima automata,proiectoare de ceata+mp3 player.
As dori pareri de la posesori si de la cunoscatori de megane in legatura cu motorizarea,stabilitatea masinii,tinuta ei de drum.
Ar fi trebuit sa aleg un motor de 105 cp in detrimentul dotarilor?sau motorasul este bunisor?Am tot cautat forumuri dar nu am gasit prea multe in legatura cu ce am vrut eu,motorizare,stabilitate.... si de-aia as dori sa nu imi spuneti sa mai caut ca nu am gasit nimic.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. cheers.gif


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 11 Sep 2007, 17:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




S-a mai discutat...Cauta putin si vei gasi.! smile.gif

This post has been edited by cata70: 11 Sep 2007, 17:34


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 11 Sep 2007, 17:34
Post #3


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Nu ar fi fost mai bine sa intrebi inainte sa faci comanda ? Vezi ca s-a mai discutat totusi acest subiect.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 11 Sep 2007, 17:36
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




ca si posesor al masinii din semnatura sunt foarte multumit de motor in conditiile in care conduc mai linistit insa motorul trage bine. Eu zic ca vei fi multumit de masina. Confortul personal zic eu ca conteaza mai mult decat cativa cai in plus. Nu imi pare deloc rau de alegera facuta. Sigur vor fi si altii care iti vor spune ca mai bine luai pe cel de 105 cp.


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 11 Sep 2007, 17:47
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




dominic imi poti spune cum se comporta motorul tau?cum este are ceva "vana" in el?,cate turatii ai la 110?dar la 130?Dar despre masina ce imi poti spune?cum este?stabilitate,confort...
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 11 Sep 2007, 17:53
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




la 110 sunt 2500 ture, la 130 pe la 3000. Este suficient de stabila si cred ca era foarte stabila daca nu avea pachetul de drumuri dificile care insa m-a ajutat in cateva situatii. Pentru mine este suficient de nervos adica ma asteptam sa fie mai lenes deoarece facusem un drive test cu unul de 80 cp. Ca si confort ce pot sa spun daca am trecut de pe solenza pe megan? In cazul meu singurul lucru de care imi pare oarecum rau e ca nu am a.c automat insa atata a fost bugetul...


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 11 Sep 2007, 19:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Nu mai are nimeni aceasta masina in afara de dominc? Va rog sa-mi spuneti despre ea cat mai multe detalii in special de motor.V-as multumi foarte mult. cheers.gif

Chiar nimeni nu mai are aceasta masina?sau nimeni nu vrea sa-mi raspunda.Va rog cei care aveti spunet-imi parerea pentru ca as putea anula comanda.
Mersi cheers.gif

This post has been edited by micutzul: 12 Sep 2007, 10:03


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Sep 2007, 10:03
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Oare de ce nu te plimbi tu putin prin topicuri si in mod sigur o sa-ti raspunzi la intrebari? sau trebuie dat pe tava????

SEARCH placut !!!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 12 Sep 2007, 10:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




fix acum 10 zile - 2 saptamani au fost cel putin 5-6 postari consecutive in care se discutau relatiile 110-2500 si 130-3000 de exemplu.

SIGUR un search le aducea la suprafata in mai putin timp decat cel necesar tastare user name+parola+scrierea intrebarii.


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Sep 2007, 13:44
Post #10


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bine ai venit pe reno.ro!
Incearca sa cauti si tu! S-a tot discutat pe aceasta tema, s-au facut comparatii, evaluari, s-au aprins spirite pe tema celui mai economic, mai ieftin la intretinere si asa mai departe. Nu ti se raspunde pentru ca oamenii nu prea mai au ce spune.
Oricum, dupa parerea mea, decizia de a opta pentru o versiune sau alta tine mult de persoana, stare civila, statut, temperament si alte criterii personale.
Despre motor, parerea mea: este un motor harnic, ideal pentru un familist econom - mie-mi place, altora nu!
Una peste alta, daca doresti sa te deplasezi confortabil si economic, in limite legale de viteza (cu mult succes, inclusiv peste munti si vai), pe toate categoriile de drum din Europa (cu autostrazile germane este discutabil !?!) ai facut o alegere ideala!
Daca adaugi la asta si semtimentul de siguranta si relaxarea oferita de ABS, ESP, multe airbag-uri ... si alte alea despre care este bine sa nu afli ca exista, de fapt, atunci ai sa fi cu-adevarat incantat!
Cel mai important este sa ai tu sentimentul de satisfactie, fa un drive-test de 20-30 Km si ai sa afli repede despre ce-i vorba! Toti parametri tehnico-stiintifico-(fantastici?) nu prea fac doi bani in fata feelingului personal!
Succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 12 Sep 2007, 18:08
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Dupa mai multe conversatii si ce am citit prin topicuri am o parere buna despre motorul de 85 cp,dar nu am inteles cat de mult conteaza cei 200nm fata de 240nm.Pana la ce turatii poate ajunge dieselul? Doar pana la 3750? sau el ajunge la puterea lui maxima la aceasta turatie?
Va rog sa ma lamuriti cat de mult ajuta cei 200nm stiind ca am avut un logan 1.6 mpi si avea 128nm si loganul mergea bine zic eu.avea cat de cat sprint,viteza .Va trage mai tare ca loganul,ca demaraj,viteza... o sa simt vreo diferenta intre aceste doua motoare?Care va fi mai puternic?Voi simti vreo diferenta mai mare la motor ca putere fata de logan? Ce inseamna "Pachet drumuri dificile"?
Mersi pentru raspunsuri.

This post has been edited by micutzul: 12 Sep 2007, 18:37


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brimex
post 12 Sep 2007, 18:36
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 21 July 07




suspensii mai inalte u tzara si scut motor...asta cred ca inseamna. cel mai bine intrebi un dealer


--------------------
dacia logan 2006 1.4
to be..or not to be:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 12 Sep 2007, 18:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Dar la restul intrebarilor imi poate raspunde cineva?
Mersi.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Sep 2007, 19:00
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca ai un pliant de prezentare de la dealer ai sa constati ca cei 200 nm se mentin "plat" intre 2000 si aproape 4000 rpm, ceea ce inseamna ca ai sa simti un cuplu muuuult mai bun la 1,5 dCI decat la Logan sau orice benzinar < 2,0 (chiar si 1,6 - nu doresc polemici, este parerea mea), in special pe la urcusuri si prin serpentine - acolo ai sa constati cu oarecare satisfactie ca "bati", sau cel putin faci fata cu succes unor masini aparent mult mai bine cotate - cu a 4-a, a 3-a aproape ca nici nu mai conteaza.
Nu ai sa poti face cu mare succes "liniute" dar ai sa simti din plin cuplul aproape constant. Demaraj? ... hmmm ... la deal ai sa bati aproape tot !
Prin oras, dupa cum spunea un coleg de forum, este masina cu o singura viteza: a 3-a (este o gluma cu radacini obiective, evident).

LE
Si totusi revin la parerea mea, conteaza mai mult feelingul decat cifrele.
Daca simti ca ai nevoie de adrenalina ia-ti benzinar 2.0 !

This post has been edited by adi_ar: 12 Sep 2007, 19:06


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 12 Sep 2007, 19:09
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




''micutzul''... Sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea !...
Inteleg ca ai ales deja varianta de 85 cp asa ca orice s-ar posta pe aici nu te-ar mai ajuta decat ,eventual,ti-ar intari, poate, convingerea ca ai facut alegerea potrivita. wink.gif

This post has been edited by cata70: 12 Sep 2007, 19:12


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 12 Sep 2007, 19:36
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si nu regret ca am ales aceasta motorizare.
Mai multe o sa va zic despre masina cand o sa o ridic.Cel putin teoretic imi place ce am ales.
coolspeak.gif cheers.gif


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuza26
post 13 Sep 2007, 02:15
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 4 May 07
From: Bucharest




bine ai venit pe forum, daca esti din Bucuresti vezi ca vinerea se face mare intalnire mare la Polivalenta, daca ai drum pe acolo oamenii iti vor explica tot despre masina...posibil sa gasesti una ca a ta sa admiri. Daca nu ai cum sa ajungi cere un drive test la orice dealer cu megane(imposibil sa nu fi adus un motor de 85 pt drive test) si intreaba dealerul despre toate nelamuririle care le ai...pe forum nu iti faci decat idei in linii mari....numai bine si sa te bucuri de masina....


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 1,5 85CP - B-07-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 19 Sep 2007, 18:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




124.gif coolspeak.gif
Am ridicat astazi in sfarsit masina.Sunt suuuuper multumit de ea,imi place la nebunie,fata de logan este... nu am cuvinte.Sa nu mai zica nimeni ca renault megane este o masina proasta sau ca nu-si merita banii ca ori nu a condus niciodata masina ori este "nub".Am facut drive test si cu octavia tour 1.9tdi,si cu hyundai accent 1.5crdi, fiat linea 1.3 dar fiatul este cu mult sub megane ca motor si ca tot, de celelalte nu pot zice nimic mai ales de skoda, dar mi-a placut foarte mult meganul.
De skoda octavia 2 diesel nu m-am putut apropia,si de aceea nu am facut nici drive test ca asta mi-a fost bugetul 15000 euro, si am vrut neaparat diesel.
Hyundaiul nu mi-a placut deloc,mic,spatiu interior mic... in afara de motor care dupa parerea mea este super.
Si va mai zic ceva:Masina noua este noua fie ea si dacia logan.
La 2500 rot/min meganul are fix 120 km/h.Nu am putut mai mult ca este in rodaj dar o sa va spun mai multe cand ii fac rodajul.
Multumesc tuturor care au postat aici si recomand cu caldura renault megane fie diesel fie benzinar. cheers.gif

This post has been edited by micutzul: 19 Sep 2007, 18:20


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Sep 2007, 19:25
Post #19


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ne bucuram alturi de tine, s-o stapanesti sanatos multe zeci-sute de mii de kilometri fara evenimente!
De-acum mutam discutia pe "calatorii, intalniri, etc" biggrin.gif !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zazie
post 19 Sep 2007, 20:16
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 22 December 05




micutzule, ai ma si tu putin rabdare ca-i descoperi defectele imediat biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Extreme
Renault Megane 2.2 Hatchback. 1,5 dCi 85 CP Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominic
post 19 Sep 2007, 20:32
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 June 04
From: Ramnicu Valcea




Daca nici acuma nu poate omu sa fie entuziasmant atunci cand?...Eu am deja 4000 km si nu am ce sa reprosez masinii, este ceea ce m-am asteptat si ceea ce am vrut de la ea! tongue.gif


--------------------
renault megane manager 1.5 dci 85 cp RNA bleu extreme 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutzul
post 20 Sep 2007, 13:14
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 11 September 07




Da aveti dreptate ca in timp pot veni si defectiuni,dar sper sa nu am probleme cu ea pentru ca sunt o persoana cu rabdare, nu-mi place sa-i dau talpa,franari bruste si de aceea cred ca ar trebui sa tinu un "picut" mai mult ca la cineva care "isi bate joc de propria masina".
Daca vreti adrenalina cumparativa BMW dar nou ca altfel ii bai.
Toata lumea zice sa cumperi de la second_hand masini dar va zic ceva:
Am vazut un BMW 320 d din 2004 care iesea fum de sub capota motorului , si nu glumesc,mai aproape ca exploda,si nu avea decat "180000" km si cica este BMW.
Fiecare cu parerea lui dar nu-mi place sa cumpar de la second_hand decat o masina care o cunosc eu.
Mersi pentru urari si eu va doresc sa va mearga masinile cum imi doresc sa-mi mearga si mie.
Asa ca parerea mea este ca ce este nou este nou cel putin teoretic.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Expression
Renault megane 1.5dci 85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:50
Dacia