Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane II SH, de unde?

kirkus
post 21 Aug 2007, 09:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 July 07




Dupa ce am citit pe aici m-am cam speriat, dar cred ca voi merge pe mana unui Megane II SH, 1.5dci. Ideea e ca nu stiu de unde e cel mai safe sa il iau. E clar ca il duc la verificare si ca o sa incerc sa trimit seria de sasiu in Franta, dar am vazut diferente destul de mari pe site-uri. Unele sunt 9000 si altele 7000 sau chiar mai putin cu aceleasi dotari. Am cititi si despre parcurile din SM care aduc utilitare N1 si le baga bancheta...
So....e safe sa fie cumparat de aici? Sau mai bine e sa gasesc unul prin afara? Normal, ideal ar fi sa-si vanda un amic meganul sa fii sigur...
In orice caz...ar accepta vreunul dintre voi sa dea o tura cu masina inainte de achizitie sa-si dea cu parerea? Cred ca ar ajuta mult pe langa testul de la reprezentanta...
In alta ordine de idei...daca isi vinde cineva megane-ul hatch dci cam in 3 luni sa ma contacteze biggrin.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 21 Aug 2007, 10:04
Post #2


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Tu crezi ca restul marcilor sunt ferite de probleme????
Tu ai citit aici de problemele meganului,vezi ca sunt doar cativa cu probleme,in rest nu se plange nimeni de bube majore,acum cand iei un sh mai tine si de norocul tau! Daca faci o verificare in prealabil nu ai de ce sa te temi!

PS. a ajuns meganul sa sperie lumea nene..... radmasa.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kirkus
post 21 Aug 2007, 10:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 July 07




E clar ca la orice masina apar probleme....m-am uitat si pe alte forumuri si nu sunt mai breze. De problemele meganului am cititi si stiu cat de cat la ce sa ma uit....ideea e de unde merita luat.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 21 Aug 2007, 10:49
Post #4


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Cel mai bine cauti pe afara,dar cu drum cu taxe te duce cat una din Ro,vezi pe la dealeri,sunt masini vandute in sistemul buy-back,care sunt aproape noi.Asta depinde si ce bani ai, parerea mea sa nu te arunci la una ieftina - stii ca ce-i ieftin nu-i intotdeauna si bun biggrin.gif

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Aug 2007, 12:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




il vand eu dar al meu e 1.9 dci (implicit mai scump dar face toti banii)
ideea e daca iei 1.5 ai mare grija sa il verifici pt ca ai vazut ce probleme apar la injectie


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kirkus
post 21 Aug 2007, 12:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 July 07




si cam cu cat il dai? Intr-adevar, e altceva 1.9 dci...si cand vad si dotarile matale... wub.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amsterdam
post 21 Aug 2007, 12:25
Post #7


no member


Group: Members
Posts: 181
Joined: 25 July 07
From: sb




kirkus ai grija cum negociezi

n.b. vezi nr de inmatriculare laugh.gif


--------------------
renault megane 2007 expression - 58-TRZ
It is better to beg for forgiveness than to ask for permission
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kirkus
post 21 Aug 2007, 12:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 July 07




foarte tare.... oricum, ideea e daca exista locuri din care sa ai oarece mica garantie la masina sh..


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 Aug 2007, 13:18
Post #9


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"a ajuns meganul sa sperie lumea nene....."

Da poate ii sperie mai mult si nu mai cumpara atatia ca s-a umplut tara de ele si faptul ca se vand singure, cum am mai spus, permite multe dealerilor si celor de la Renault Romania. Daca ar avea concurenta acerba poate ar fi altceva...

Eu am un Megane modest, Expression, 1.5 80, dar ma gandesc la cei de au Megane Privilege cu multe optionale , 1.9, luat si acum ceva ani fara mari reducere, care se apropiau de suma 19-20.000 cum se simt cand vad pe toti astia din Megane Prima si Manager cum cu 11.000 au masina "ca a lor"

Deci va rog, chiar ma gandesc sa nu mai iau apararea Renault-ului deloc, nicaieri. Speriati-va, nu va mai luati, sa fim si noi mai exclusivisti..


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Aug 2007, 13:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




un megne prima de 11 euro iti garantez ca nu e deloc la fel ca un 1.9 dci de 20k euro ....
doar se numesc la fel


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 21 Aug 2007, 14:13
Post #11


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




@i_am_sleek: Exact! Este o mare diferenta intre ele!

@Alex: Iar la faza cu , concurenta, cine-i tine????? Renoul?? Sunt liberi sa produca masini mai performante si mai ieftine! biggrin.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 21 Aug 2007, 14:14
Post #12


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(i_am_sleek @ 21 Aug 2007, 14:29)
un megne prima de 11 euro iti garantez ca nu e deloc la fel ca un 1.9 dci de 20k euro ....
doar se numesc la fel
*



Da nici diferenta de 9 mii de euro nu e intre ele wink.gif .

Si Alex are dreptate, nu mai cumparati Megane-uri, sunt varza radmasa.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 Aug 2007, 14:24
Post #13


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




i_am_sleek : Te rog mai citeste ce am scris inca o data, sa intelegi ce am vrut sa spun.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Aug 2007, 14:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




ghilimelele puse de tine alex intr-adevar reduc din intensitatea afirmatiei tale insa ideea ramane acceasi si eu am raspuns la ideea pe care tu ai postat-o

exagerand un pic nu putem spune ca un 1.4 e la fel ca un RS (diferenta sare de 10k euro)


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 Aug 2007, 15:18
Post #15


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Nu ma, tocmai asta spuneam... Ca sunt oameni care au dat aproape 20.000 pe Megane-uri si le-au luat cand au aparut, aproape full, si vin acum altii cu Prima si Manager chele si lumea le baga in aceeasi oala... Asta spuneam si eu, e diferenta enorma si cred ca se simt aiurea de tot posesorii... De asta ti-am zis sa re-citesti, poate te-ai fi prins in ce sens am facut afirmatia...

EDIT : Si chiar si cu RS, cati crezi ca-si dau seama daca vad un RS ca e un hot-hatch de aproape 230 cai ? Multi il vor vedea ca "inca un Megane", doar ca "tunat"... Asta e toata ideea mea, cum invazia de Megane-uri cu motoare mici si optionale putine coboara si mai jos imaginea masinii...

Si ca un exemplu in plus, discutam cu cineva despre Megane full si Megane CC (care se apropie, sau in cazul CC-ului, sare, de suma de 20.000) si ne intrerupe unu... "Care 20.000 ma ? Un Megane full e 15.000" ... Intelegi acum unde bat, sau nu ? De unde Megane-ul era masinuta aia "simpatica" de la Renault cu un fund haios (hatchul), acum e masina "saracului" si un fel de inlocuitor al Passat-ului 1.9 TDI luat second hand, diferenta fiind ca Megane-ul se ia nou...

This post has been edited by A l e x: 21 Aug 2007, 15:53


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 21 Aug 2007, 15:22
Post #16


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




" Multi il vor vedea ca "inca un Megane", doar ca tunat " - buna faza radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 21 Aug 2007, 15:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




IN acest caz alex imi cer scuze ... nu am vazut printre randuri ideea ta (poate pt ca sunt la servicu si mai postez printre treaba pe care o am smile.gif )

ai perfecta dreptate


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 21 Aug 2007, 16:06
Post #18


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(Danezu @ 21 Aug 2007, 15:22)
" Multi il vor vedea ca "inca un Megane", doar ca tunat " - buna faza radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Si care e problema? Or sa paleasca in passaturile si golfurile lor cand ii depasesti asa: cool.gif
Va intereseaza mai mult de cum va este perceputa masina de catre plebei sau de ce aveti sub koor?

This post has been edited by strumfuadi: 21 Aug 2007, 16:11


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 Aug 2007, 16:16
Post #19


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Or sa paleasca in passaturile si golfurile lor cand ii depasesti asa: cool.gif"

Sau asa.



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vullpee
post 21 Aug 2007, 17:35
Post #20


LifeForSpeed


Group: Members
Posts: 66
Joined: 21 August 07




offtopic:
sau... Asa in cel mai rau caz...


--------------------
Renault Megane Sedan dCi 1.5 2007/Luxe Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angus
post 21 Aug 2007, 18:31
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 August 07




QUOTE(A l e x @ 21 Aug 2007, 15:18)
Nu ma, tocmai asta spuneam... Ca sunt oameni care au dat aproape 20.000 pe Megane-uri si le-au luat cand au aparut, aproape full, si vin acum altii cu Prima si Manager chele si lumea le baga in aceeasi oala... Asta spuneam si eu, e diferenta enorma si cred ca se simt aiurea de tot posesorii... De asta ti-am zis sa re-citesti, poate te-ai fi prins in ce sens am facut afirmatia...

EDIT : Si chiar si cu RS, cati crezi ca-si dau seama daca vad un RS ca e un hot-hatch de aproape 230 cai ? Multi il vor vedea ca "inca un Megane", doar ca "tunat"... Asta e toata ideea mea, cum invazia de Megane-uri cu motoare mici si optionale putine coboara si mai jos imaginea masinii...

Si ca un exemplu in plus, discutam cu cineva despre Megane full si Megane CC (care se apropie, sau in cazul CC-ului, sare, de suma de 20.000) si ne intrerupe unu... "Care 20.000 ma ? Un Megane full e 15.000" ... Intelegi acum unde bat, sau nu ? De unde Megane-ul era masinuta aia "simpatica" de la Renault cu un fund haios (hatchul), acum e masina "saracului" si un fel de inlocuitor al Passat-ului 1.9 TDI luat second hand, diferenta fiind ca Megane-ul se ia nou...
*



deh ce sa-i faci ...unii poate stiu exact ce le trebuie si cumpara atunci cand e "pretul corect" si cu "dotarile corecte" ...c'e la vie ....in orice caz decat sa dau 9-10.000 pe un Megane SH ...mai bine iau un Manager sau Prima


--------------------
Skoda Octavia 2003
[FONT=Arial][SIZE=1]Skoda Octavia Classic (Tour) 1.9 TDI , Renault Megane Sedan Prima 1.5DCI 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 22 Aug 2007, 10:39
Post #22


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Nu ma, tocmai asta spuneam... Ca sunt oameni care au dat aproape 20.000 pe Megane-uri si le-au luat cand au aparut, aproape full, si vin acum altii cu Prima si Manager chele si lumea le baga in aceeasi oala... Asta spuneam si eu, e diferenta enorma si cred ca se simt aiurea de tot posesorii... De asta ti-am zis sa re-citesti, poate te-ai fi prins in ce sens am facut afirmatia...
Pai poti sa-i lipesti o eticheta cu pretul pe fund...


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 22 Aug 2007, 12:08
Post #23


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




N-ai inteles ideea, nu e vorba de cat stie lumea ca ai dat pe masina, dar ma rog... Si asa suntem foarte offtopic...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuza26
post 22 Aug 2007, 19:37
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 4 May 07
From: Bucharest




deci ideea e ca noi astia cu Manageru injosim marca....si acum venea Alex si dadea din cap....daca munceai mai mult si mai cu cap...daca mai si furai in timp ce munceai sau dadeai in cap la batranici pe strada.....poate aveai bani de megane de 20.000 biggrin.gif..... Adica la cei 13800 de euro care i-am dat si crede-ma ca sunt si vor fi foarte munciti banii astia trebuia sa nu luam Manager ca injosim Privilege-urile? biggrin.gif ( nu m-am putut abtine sincer). Inteleg foarte bine ideea ta Alex dar daca s-a putut am preferat Megane in loc de Logan. Asta e acuma....si sorry dar chiar nu pot sa imi para rau. wub.gif

This post has been edited by cuza26: 22 Aug 2007, 19:39


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 1,5 85CP - B-07-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 22 Aug 2007, 19:57
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Banii dati pe dotari nu se mai scot la revanzare decat in mica masura!


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 22 Aug 2007, 20:27
Post #26


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




""Cea mai tare jignire pe care mi sa adus a fost confuzia dintre Megane-ul meu si un Logan. Chiar intr-o zii 4 persoane au spus "Ce frumos e Loganul", credeam ca disper dar asta e. ""

la asta s-a ajuns. ca sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu alex. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 22 Aug 2007, 20:39
Post #27


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




cuza : Megane-uri ieftine erau si inainte. Nu uita de packul Authentique. Reduceri, poate mai mici, dar erau.

Eu cand mi-am luat Megane-ul (Iarna 2005-2006) inca nu era plin de ele... Erau destule dar nu cunosteam decat o persoana cu Megane. Acum e plin, am acum aproape 10 prieteni care si-au luat ulterior, Megane, si ca dovada ca Megane-ul II.1 (pre-facelift) nu prea mai e asa des intalnit, in schimb II.2-uri sunt la greu. Nu e vina nimanui, doar nu crezi ca te condamn pe tine ca ai Manager.. Nu uita ca eu am Expression deci nici eu nu sunt prea sus...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angus
post 22 Aug 2007, 21:47
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 August 07




QUOTE(A l e x @ 22 Aug 2007, 20:39)
cuza : Megane-uri ieftine erau si inainte. Nu uita de packul Authentique. Reduceri, poate mai mici, dar erau.

Eu cand mi-am luat Megane-ul (Iarna 2005-2006) inca nu era plin de ele... Erau destule dar nu cunosteam decat o persoana cu Megane. Acum e plin, am acum aproape 10 prieteni care si-au luat ulterior, Megane, si ca dovada ca Megane-ul II.1 (pre-facelift) nu prea mai e asa des intalnit, in schimb II.2-uri sunt la greu. Nu e vina nimanui, doar nu crezi ca te condamn pe tine ca ai Manager.. Nu uita ca eu am Expression deci nici eu nu sunt prea sus...
*



Megane ca si Octavia sunt masini populare cu target de pret 12-14.000 Euro DDP , la care optionalele nu aduc plusvaloare la revanzare (de fapt sunt foarte rare cazurile in care optionalele aduc plusvaloare la revanzare !!!) .... si ca sa nu uit.... am vazut ca Logan MCV cel mai scump a ajuns acum 12.500 Euro DDP (cel cu 1.5dCI si 85CP) ....este o suma imensa pentru un Logan (indiferent cat de bine s-ar vinde el in Germania si Franta) .....este aberant


--------------------
Skoda Octavia 2003
[FONT=Arial][SIZE=1]Skoda Octavia Classic (Tour) 1.9 TDI , Renault Megane Sedan Prima 1.5DCI 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kirkus
post 3 Sep 2007, 09:27
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 July 07




Ok, eu tot nu m-am lamurit..... Am fost si in targ si m-a apucat groaza cand am vazut ce megane-uri si ce lagune se vand. GROAZNICE!!!!
Baietii cu megane recunosteau ca sunt "societe" cu bancheta adaugata. Dar ca si aspect lasau de dorit...nici nu vreau sa ma gandesc la functionarea lor... Cu lagunele facusera un pic de offroad dupa cum aratau...
Asa ca astept ca unul din voi sa-si vanda megane-ul, si de ce nu, laguna biggrin.gif
Asta in vreo 2 luni...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angus
post 3 Sep 2007, 20:40
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 August 07




QUOTE(kirkus @ 3 Sep 2007, 09:27)
Ok, eu tot nu m-am lamurit..... Am fost si in targ si m-a apucat groaza cand am vazut ce megane-uri si ce lagune se vand. GROAZNICE!!!!
Baietii cu megane recunosteau ca sunt "societe" cu bancheta adaugata. Dar ca si aspect lasau de dorit...nici nu vreau sa ma gandesc la functionarea lor... Cu lagunele facusera un pic de offroad dupa cum aratau...
Asa ca astept ca unul din voi sa-si vanda megane-ul, si de ce nu, laguna biggrin.gif
Asta in vreo 2 luni...
*



eu zic sa-ti iei ce mi-am luat eu acu 2 saptamani si sunt super multumit de ea ( ca sa nu mai zic de nevasta-mea care merge cu ea zi de zi si e incantata)

vezi semnatura si uita-te cu "atentie" la dotari


--------------------
Skoda Octavia 2003
[FONT=Arial][SIZE=1]Skoda Octavia Classic (Tour) 1.9 TDI , Renault Megane Sedan Prima 1.5DCI 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:40
Dacia