Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Preechipare telefon Laguna II Initiale

OVIDIUS
post 16 Jan 2008, 10:27
Post #61


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 14 Jan 2008, 13:46)
maine e 15 ianuarie biggrin.gif asteptam noutati ovidius.... cat despre adaptoare nokia... parca imi aduc aminte ca am vazut odata un adaptor BT ca sa poti folosi orice tel cu BT... in schimb acum nu mai gasesc... stie cineva ceva?....
*


Azi e 16. N-a venit...Asteptam, asteptam....


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 16 Jan 2008, 22:51
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




poate maine.... biggrin.gif...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 17 Jan 2008, 12:07
Post #63


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Domnia sa de la vanzari zice: A, e un kar kit? Aaaa...Pai nici nu ma mir ca n-a venit. Poate daca era un pivot ceva, venea mai repede... blink.gif
Acum, ma gandesc ca lucrurile prioritare sunt cele care necesita intrebuintare urgenta. Pe de alta parte, nu inteleg de ce nu pot fi bagate toate in acelasi balot...In fine, poate kar-kiturile nu au drept de bussines-class...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 17 Jan 2008, 12:11
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




"traim in romania...."

se confirma inca o data ce natie de.... mai bine ma abtin....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 17 Jan 2008, 12:12
Post #65


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 17 Jan 2008, 12:11)
"traim in romania...."

se confirma inca o data ce natie de.... mai bine ma abtin....
*



M-am lamurit cand i-am vazut la brad in P-ta Unirii...Spre fericirea mea, la televizor...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 19 Jan 2008, 18:04
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




are cineva schema acelei mufe magice de sub masca de la schimbator?... si de asemenea daca are cineva o poza sau o schema cu spatele de la cabasse-ul de pe laguna... cel cu mp3.... o sa imi montez al meu parrot si vreau sa ma folosec la maxim de ceea ce am in masina... mai ales microfonul deja instalat....

<span class='edit'>20 Jan 2008, 01:49:</span>
am mai cautat pe net si am mai gasit cateva chestii... ideea este daca stie cineva concret de existenta unor adaptaore care sa permita legarea un car kit parrot direct la mufa de sub schimbator?.... am gasit pe aici tot felul de adaptoare dar sincer mi-am prins urechea...

ma gandesc ca ar fi mult mai simplu decat sa desfaci cd-player-ul... si sa bagi toate alea in spate... asa le-am pune toate in torpedo si le-am masca frumos de nici nu s-ar vedea....


LE:

si am mai gasit si un tutorial pentru montarea unui CK3100... dar nu prea stiu spaniola... banuiesc ca si acolo se gasesc informatii pretioase...

This post has been edited by ccezar2004: 20 Jan 2008, 01:52


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 21 Jan 2008, 17:25
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




QUOTE(ccezar2004 @ 19 Jan 2008, 18:04)
are cineva schema acelei mufe magice de sub masca de la schimbator?... si de asemenea daca are cineva o poza sau o schema cu spatele de la cabasse-ul de pe laguna... cel cu mp3....



chiar nu are nimeni?... c am-am saturat de sapat pe net fara sa gasesc nimic.... pe dialogys nu apar chestiile astea?


LE:
OVIDIUS este in 21!!!! sad.gif

This post has been edited by ccezar2004: 21 Jan 2008, 17:26


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 22 Jan 2008, 12:42
Post #68


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Stiu, am sunat, n-a venit...M-a asigurat omul ca ma suna el cum apare, consolandu-ma ca a avut un client (doar unul spre fericirea mea), care a asteptat 6 luni pentru o piesa...

Asadar, sunt novice. Sau, si mai bine, la primavara vizitez Franta si imi iau si piesa icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 4 Feb 2008, 18:55
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




cre' ca nu a venit... asa-i? sad.gif


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 6 Feb 2008, 22:05
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




Am gasit in sfarsit o explicatie a acelei mufe de la preechiparea de telefon... conform a ceea ce scrie mai jos se poate monta cam orice car kit folosind preechipare... in schimb mai trebui un speaker "dual cone" montat in stg volanului sub butonul de reglare a intensitatii bordului.... mai cercetez... si sper ca o sa imi pun cat de curand car kit-ul pe masina ca m-am saturat de casca bagata in ureche... sad.gif ....


Hi all,
If you want to know how to wire your original pukka mobile phone handsfree (like a CARK91, etc) into the "supplied" handsfree connector, read on...
Being an engineer of character like Inspector Clouseau's wife "very frugal with ze 'ousekeeping" I was begrudged to pay about &pound;30 for an adaptor plug and loom. Besides, I wanted to do it now and not wait a few days for the post to come. (Internet shopping is great, but there are times when I'd prefer to nip out and get whatever-it-is)
Anway, if you've got about 30 mins to spare it's quite easy.
As previous threads have discussed there is a wiring loom ready installed in the car, located underneath the gearstick gaiter. (I've a 2003 Laguna Initiale sport tourer, I don't see why it's any different for any other Lagunas)
1) If you unclip the gaiter and look down you'll see a yellow plug with a black surround hanging around doing nothing. That's the VDA connector.
2) Push the connector down the passenger side of the centre trim so it comes out down the side bottom by the seats (move the passenger seat right back to allow better access)
This gives you more cable to play with.
3) Now, you will see the wire colours going into the plug. This is what they all do:-
Red = +12V constant
Black = Ground
Small Black =
Small Purple = These two are together in a cable and are
the internal microphone connections
White =
Orange = These two are the internal speaker connections
and head out to where the SatNav speaker is.
( NB- I had a dual cone speaker fitted, but needed to plug the two pin connector into the speaker with the white/orange wires on it first)
Green = Radio mute. Short it to ground and the radio will
mute with the text "SPEECH" being displayed on
the LCD screen.
Yellow = No idea yet! (will find out and update later)
4) Now, all I did was chop the wires on the plug and connect my old Nokia handsfree kit into this.
I chopped about halfway - ie leaving tails on the plug about 3-4cm so I could reconnect the plug if necessary.
DO NOT CHOP THROUGH ALL THE WIRES AT ONCE - You will cause a short and blow fuses. Cut the wires individually!!!
What I did was to put "Bull-nosed" mating crimps on the plug and the wires so that the plug can still be connected back to the original wires if you ever need it with an official lead, or if you sell the car.
You can get these connectors from any car spares shop like Wilco/Carmaster, etc - basically any connector to join two wires together - BUT don't forget you will need more than 8 connectors as you need to put them on your original handsfree wires too.
(I WILL SEE IF I CAN POST PHOTOS LATER TO MAKE THIS MORE CLEAR)
On the Nokia kit :
Black goes to black on the car.
Red goes to red on the car (Dont forget to put an inline
FUSE)
Yellow goes to green on the car.
Blue - I think this goes to red as well, but can be left off
(mine was already connected and taped together)
I took a 3.5mm jack plug and some wire and connected the speaker out of the Nokia kit to the Orange and White wires of the car. (I don't see why you couldn't chop the original speaker lead off your Nokia speaker and use that - it's just it's a nice speaker and you'd leave it unusable)
I used the Nokia microphone as reports of the Lagunas internal mic were not good.
I located the small control box underneath the passenger footwell where the footwell lights are. The fibre cover pops down if you pull it - there's two bits of Velcro holding it up there! Tuck the excess wire in there too.
And that's it! &pound;&pound; saved and no waiting for Mr. Postman for days or expensive install guys to come out and fix it.
So long as you know what the wires do on your handsfree connections (ie- which one's are power and radio mute) then it should work for other makes of phone.
The kit works perfectly and I'm happy. I hope there's not too much detail here for my first posting!

Benjamin


sursa

This post has been edited by ccezar2004: 6 Feb 2008, 22:06


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 7 Feb 2008, 11:37
Post #71


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 4 Feb 2008, 18:55)
cre' ca nu a venit... asa-i? sad.gif
*



Nu a venit, am inceput sa si uit de kit...Cred ca e inutil sa-l frec pe omul de la receptie daca tot nu stie cand va veni...
Dar, asa cum am promis, o sa pun aici toate informatiile. Numai sa am despre ce... tongue.gif

Cat despre speaker "dual cone" montat in stg volanului sa stii ca el exista deja montat la vehicule cu preechipare, deci si la tine...

This post has been edited by OVIDIUS: 7 Feb 2008, 11:38


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 7 Feb 2008, 16:38
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




pai uite ca eu chiar azi am desfacut consola de la schimbator in urma articolului de mai sus... marea mea surprindere este ca nu am gasit fantastica mufa la care se leaga car kit-ul original si care face parte din preechiparea telefon...

cat despre acel speaker tare ma tem ca nu il am (mi se pare ca vine in pachetul cu car kit-ul renault)... am incercat azi sa identific mufa la care s-ar lega acel speaker si sub acea grila din stanga nu exista difuzorul... sau cel putin nu l-am vazut (desi ma insel)... in schimb dupa ce deschizi capacul al sigurante se regaseste acolo o mufa "infipta" intr-un picior de plastic.... ma gandesc ca aia ar intra in speaker... e mufa de tip mama cu patru fire dispuse in linie... acum ma gandesc sa nu fie de la masinile care au reglare manuala a fauruilor... cine stie....

oricum ideea este ca intr-un final vreau sa imi montez parrot-ul folosinf aceasta preechipare... teorectic cel putin se poate.... si nu ma las biggrin.gif

This post has been edited by ccezar2004: 7 Feb 2008, 16:40


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 7 Feb 2008, 16:49
Post #73


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Mufa de sub schimbator e greu de gasit, crede-ma. Eu am cautat-o in 2 randuri, prima oara cu esec. A doua oara am introdus manuta pana la cot si era acolo. Am tras-o pana la schimbator sa fie...pregatita. Sper sa ramana acolo ca nu am avut inspiratia s-o lipesc cu un scotch. Cat despre micutul difuzor, el trebuia sa fie acolo...in fine, o sa arunc o privire si-ti spun.

Dar Renault Romania asa spunea : "[...] microfonul, difuzorul si antena sunt montate din fabrica..."

This post has been edited by OVIDIUS: 7 Feb 2008, 16:53


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 7 Feb 2008, 17:00
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




corect... acum am recitit si eu raspunsul oficial de la VC Renault... si totusi parca nu am vazut difuzorul...

P.S. totusi cum ai ajuns la acea mufa?


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 8 Feb 2008, 10:39
Post #75


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 7 Feb 2008, 17:00)
P.S. totusi cum ai ajuns la acea mufa?
*



Am scos plasticul din jurul schimbatorului (cateva clipsuri de plastic, nu-i problema) si am bagat mana usor dupa mufa (care de fapt este dubla, una galbena mare si un jack langa). Prima data am zis ca mi-au dat teapa ca n-o gaseam in ruptul capului. Dar era acolo, cazuta oarecum spre bord...

Cam asa trebuie sa arate...

This post has been edited by OVIDIUS: 8 Feb 2008, 10:40

Attached thumbnail(s)
30_08_07_1438.jpg ( Size: 24.68k ) Number of downloads: 455


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 8 Feb 2008, 14:21
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




unde gasim conectori pt.&iuml;mperechere .? .alta solutie decat reteaua reno ? sunt conectori valeo..si daca nu ma insel o mare arte din cablajul valeo e facut la Pitesti...am rascolit laguna din semnatura si scrie pe cablaj..Valeo Pitesti Made in romania (mandrie patriotica..)


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 8 Feb 2008, 16:39
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




ovidius ai gasit difuzorul?...

LE: am coborat sa ma uit iar de mufa aia... nik nik... am gasit ceva mufa libera in fata legata intr-un manunchi mai mare care intra si in mufa OBD... in schimb e maro cu "camasa" neagra... si are 6 pini...

This post has been edited by ccezar2004: 8 Feb 2008, 17:12


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 12 Feb 2008, 08:41
Post #78


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 8 Feb 2008, 16:39)
ovidius ai gasit difuzorul?...

LE: am coborat sa ma uit iar de mufa aia... nik nik... am gasit ceva mufa libera in fata legata intr-un manunchi mai mare care intra si in mufa OBD... in schimb e maro cu "camasa" neagra... si are 6 pini...
*


Difuzorul e acolo, se vede prin grilaj.
Trebuie sa fie mufa, daca o am eu la Dinamique o ai si tu sigur la Initiale. Daca ai drum prin Bucuresti, promit sa ti-o gasesc...
Oricum, fac deja 2 luni de la comanda... unsure.gif

This post has been edited by OVIDIUS: 12 Feb 2008, 08:43


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 12 Feb 2008, 16:53
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




ei bine la mine NU este acel difuzor... simt ca innebunesc... cate draq se mai pot intampla in tara asta?.... am sunat la dealer-ul de unde am luat masina si dupa ce m-ai pasat la vreo 5 telefoane si spun de 5 ori poveste imi spune ca tre sa merg sa verifice in service... ce sa verificat fratilor?... nu este si gata!... cum e posibil asa ceva?!?!?!?! azi o sa fac si scrisoare catre RRo ca prea e bataie de joc... macar de ar ajuta la ceva....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 14 Feb 2008, 17:46
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




dupa cum era deasteptat nu aveam acel difuzor.. s-a convins si service-ul... nu le venea sa creada... acum isi fac ei procedurile... si vor da comanda.... asteptam...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 18 Feb 2008, 09:45
Post #81


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Nu te mai agita, ca nu merita. Am fost anuntat astazi (18 feb) ca a fost anulata comanda de kar kit de catre francezi. Nu se mai fabrica si ca atare trebuie sa aleg altceva. Preechiparea este complet INUTILA! Celelalte kit-uri sunt cu tot cu microfoane si cabluri. Ne-am lamurit. Cred ca se poate deja inchide acest minunat topic. Sau se poate schimba in : preechiparea fara utilitate de la Renault...
O saptamana frumoasa tuturor!


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 18 Feb 2008, 16:47
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




era vorba ca ma suna azi de la dealer... pauza... ideea este ca oricum e bun acel preechipament... ca pe acel suport se poate instala un parrot... ceea ce e bine si asa... ideea este ca nu mai scoti casetofonul etc... si fac o instalare mai "curata" ... asa ca astept sa imi pun difuzorul si revin dupa aia....



--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 18 Feb 2008, 20:01
Post #83


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(ccezar2004 @ 18 Feb 2008, 16:47)
ideea este ca oricum e bun acel preechipament... ca pe acel suport se poate instala un parrot... ceea ce e bine si asa... ideea este ca nu mai scoti casetofonul etc... si fac o instalare mai "curata" ...
*


Ba o sa-ti scoata casetofonul, ai sa vezi(mufele difera). Azi am fost sa-mi iau avansul inapoi si mi-au oferit un Parrot (CK3100 LCD). Fiind singura solutie, am acceptat. Joi mi-l monteaza si va tin la curent. Ideea e ca preechiparea a devenit inutila. O sa incerc sa pastrez macar grila de la fostul microfon, pentru design..Dar ce ma fac cu o antena de telefon complet fara rost pe masina? sad.gif

This post has been edited by OVIDIUS: 18 Feb 2008, 20:02


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 18 Feb 2008, 20:32
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




deci: parca am pus si pe aici... gasisem undeva cum sa adaptezi parrot-ul la acea mufa magnifica pe care nu o gasesc eu... nu m-ar mira sa nu o am nici pe aia.... si nu mai ai treaba cu casetofonul... nu ca ar fi greu de scos... ideea este ca folosesti toata preechipare... cabluri, microfon, difuzor....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 19 Feb 2008, 08:27
Post #85


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Unde ai pus explicatii? (daca sunt cele in engleza de mai sus vad ca omul nu prea e sigur de toate legaturile). Da-mi un sfat sa fiu pregatit joi. De fapt, daca e asa cum spui, nu ma mai duc nicaieri si il pun eu...

This post has been edited by OVIDIUS: 19 Feb 2008, 08:46


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 19 Feb 2008, 16:56
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




de alea de la post-ul 70 vorbeam... si pare logic ce este acolo...

problema mea este alta... incep cu tarie sa cred ca nici mufa aceea nu o am.... am mai cautat azi o data mult mai minutios.... am o mufa pe langa mufa OBD dar nu seamana cu cea din pozele din acel post... poate totusi o fi aia... dar tinand cont ca nu am difuzorul... nu m-ar mira nimic....

alta chestie... zi si mie daca microfonul este in plafon deasupra capului... ca cei de la dealer imi umblau sa caute microfonul pe mijloc unde se sprijina parasolarele... cand i-am aratat unde e microfonul... a ramas tare surprins... ca nu a mai vazut asa ceva.... acum ma gandesc si eu... poate e o varianta mai noua a preechiparii legata direct la casetofon... cine stie... oricum inca nu am primit raspunsul final de la dealer


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 23 Feb 2008, 14:50
Post #87


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Salutare!
Scuze de intarziere dar am cazut ca fraierul pe o bucata de gheata si mi-am facut o entorsa de toata frumusetea la mana stanga. blush.gif
Asadar, am montat Parrot-ul. E ok, baietii de la Serus s-au descurcat foarte bine, ii recomand cu toata increderea (partea de electrica). Ecranul LCD a fost pus in locul liber ce apartinea DVD-ului. Din punctul meu de vedere arata perfect, nici nu se putea mai bine. Kar-kitul functioneaza foarte bine, dupa cum puteti vedea in imaginile alaturate. Toata treaba a costat vreo 6 milioane cu tot cu manopera. Acum se poate vorbi fara grija, face el toata treaba.

Multa bafta!

Attached thumbnail(s)
23022008155.jpg ( Size: 750.83k ) Number of downloads: 551
23022008158.jpg ( Size: 611.62k ) Number of downloads: 512
23022008160.jpg ( Size: 76.5k ) Number of downloads: 518
23022008162.jpg ( Size: 38.01k ) Number of downloads: 522


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 23 Feb 2008, 18:13
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




desi au zis ca ma suna luni.... azi tot eu am ajuns la dealer...

aaaa.... pai stiti... ca oricum dureaza ... ca noi am comandat difuzorul etc.... oricum am mai gasit lagune cu preechipare care nu au acel difuzor.... bla bla... neseriosi...

e misto pus acolo ca nu bate la ochi cand lasi masina... wink.gif
dar cu suportul de telefon subliniat in papza... nu inteleg ce e cu el... pentru ca parrot-ul nu vine cu suport.....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 23 Feb 2008, 20:38
Post #89


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Suportul de telefon este cumparat de mine. Era locul liber si nu stiam ce s-ar potrivi, dar a venit nevasta-mea cu ideea. Intamplator s-a potrivit perfect. Am mentionat informativ, pana la urma cred ca merge orice util bagat acolo, poate si un suport de pixuri. Dar in felul asta nu mai stai cu telefonul prin buzunare...

P.S. - Nu mai astepta nici un difuzor. Parrot-ul se cupleaza la toate patru boxele, sa vezi atunci senzatii... tongue.gif

This post has been edited by OVIDIUS: 23 Feb 2008, 20:40


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 3 Mar 2008, 11:07
Post #90


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Ceva noutati, Cezar? Ai montat?


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:39
Dacia