Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bec service aprins erori diverse, megane II 2007 1.5 dci 76 kw

doraliv
post 20 Jun 2020, 13:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 June 20
From: bucuresti




de luni bune de zile becul service se aprinde si se stinge dupa bunul lui plac, initial am crezut ca este legt de temperatura de afara, dar acum se pare ca nu mai conteaza asta
am fost cu ea la diferite serviceuri/mecanici ... am pus testerul de mai multe ori si am schimbat mai multe piese
erorile erau legate la un moment dat de filtrul de particule si se aprindea si becul de la filtru, am curatat filtrul si nu s-a mai aprins becul de la filtru dar cel de service a continuat sa se aprinda
culmea e ca atunci cand o duceam la doctor, nu se prea aprindea becul si nu isi dadeau seama ce are
ultimele saptamani a inceput sa se agraveze situatia in sensul ca atunci cand se aprinde becul, masina sta turata si face ca un tractor
am dus-o la service renault si becul fiind stins cu greu am obtinut o suspiciune de diagnostic ... suspiciune defectiune cablaje motor si corp clapeta de sufocare ... mentionez ca asta am pivestit eu ca pe ultimul tester aveam eroarea df 641 care inseamna eroare clapeta de admisie
nu stiu incotro sa o mai iau ... mi s-a sugerat de diverse persoane mai mult sau mai putin avizate: sa schimb senzorul de temperatura, sa resoftez calculatorul, sa anulez filtru particule ... toate sunt scumpe, nu stiu daca rezolva problema si nu-mi garanteaza nimeni ca se va termina cu becul aprins


--------------------
renault megane 2 megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jun 2020, 13:55
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




inainte de a deschide un topic nou, te rog sa cauti utilizand functia SEARCH ...

pune un tester Clip sau mergi la cineva care are si se pricepe cu el.

inchidem aici.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:02
Dacia