Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade Alternator, Schimbare alternator de 87A cu unul de 98A

Holistic
post 4 Jun 2022, 06:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 9 June 19




Salutare,

Recent am intentionat sa schimb alternatorul de pe Renault Megane 1 Classic 2002 1.6 16V K4M LA11, care este de 87A (7700434899), cu unul de 98A (7700434900).

Cel de 98A a fost luat second hand. Am masurat diodele si am evaluat colectorul si carbunii... totul este in regula. Singurul aspect de care ma mai pot indoi este regulatorul in sine.

L-am montat pe masina pe cel de 98A si nu functioneaza (martor aprins in bord, nicio tensiune masurata la borna alternatorului). Mecanic vorbind, este antrenat corespunzator si este silentios.

Credeti ca este de vina regulatorul? Am citit subiecte legate de alte masini, generatii ulterioare, conform carora ar trebui reprogramat calculatorul care gestioneaza incarcarea electromagnetului alternatorului? Imi vine greu sa cred ca asta ar putea fi problema aici.

In alta ordine de idei, am remarcat ca fulia de la cel de 87A este cu ambreiaj (patineaza daca incerc sa antrenez alternatorul in sens invers, in timp ce paletii din interior sunt blocati manual - vezi atasament -> fulia care are capac de plastic); la cel de 98A insa, fulia pare ca este fixa si nu patineaza in angrenarea in sens invers... e defecta, sau asa a fost din fabrica? E drept ca arata altfel (vezi atasament) decat cea cu ambreiaj.

p.s. Am considerat ca nu exista un topic dedicat acestui subiect. Poate a facut altcineva acest upgrade si poate ajuta?

Mersi anticipat!

This post has been edited by Holistic: 4 Jun 2022, 06:41


Attached thumbnail(s)
Fulie_Alternator.png ( Size: 224.35k ) Number of downloads: 43
Fulie_Alternator.png ( Size: 224.35k ) Number of downloads: 43


--------------------
Renault Megane 1 2002 Classic 1.6 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:08
Dacia