Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

temperatura lichid racire Sandero II 1.5 DCI

quinn
post 4 Jan 2020, 11:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 2 August 07




Va salut!
Deoarece pe al meu Sandero 1.5 dci/2015, 90 CP achizitionat recent second hand am observat ca nu are posibilitatea indicarii temperaturii lichidului de racire am gasit solutia unui indicator conectat la obd.Dupa conectarea acestuia am constatat ca temperatura lichidului nu trece de max 80 grd C.Am conectat indicatorul si pe un logan 1.4 benzina si acolo temp apei ,uneori sare de 90.Intr-un manual am citit ca la motoarele K9K termostatul trebuie sa deschida la 89 C dar un reprezentant Dacia mi-a spus ca la modelele mai noi temp. nu depaseste 80 C decat in zilele toride. .Dvs. ce credeti de aceasta situatie?


--------------------
Dacia 1300 berlina 1973
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau166
post 6 Jan 2020, 10:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 422
Joined: 29 May 10
From: Arges




Din cate stiu modelele mai noi de diesel au termostat de 83 grade. Asta inseamna ca in marea majoritate a timpului cat e cald motorul vei vedea indicata temperatura in jurul a 76-80 grade. Eu zic ca e normal. Dieselul se incalzeste mai greu si mai putin decat benzina.


--------------------
Renault Megane III PH2 1.5 dci K9K 636 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 12 Jan 2020, 17:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




biggrin.gif E mai bun termostatu de 89 grade ,ala de 83 grade mărește uzura motorului si nu tine mult motoru mai ales daca ai ulei de camion clasa de ungere CJ - 4 ulei pe care îl schimbi si la 50 mii km ulei profesional gen petrocanada duron E 10w40 sau petronas urania LD9 bidon de 5 litri etc plus ca ai căldură mai multă iarna!


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:40
Dacia