Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 43 44 45 46 47 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan 1.0 TCe GPL, SL BlueLine

Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 12:35
Post #1321


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Calculele sunt corecte.
La OMV-ul unde alimentez pretul la GPL e 2.54, iar la benzina este 4.51.
Costul pentru 11.4l GPL este 28.95 lei. Cu acesti bani ai putea cumpara 28,95/4.51=6.42l benzina. Deci din punct de vedere al costului combustibilului consumul de 11.4l GPL e echivalent cu 6.42l benzina.

Disturber, ce zici tu am observat si eu legat de viteza pe autostrada. Daca vrei sa mergi legal cu 130 ai probleme cu cei care merg ilegal mult prea repede, si eati nevoit sa te tot muti de pe o banda pe alta. Asa ca ori mergi mai incet ori mai tare sa eviti chestiile astea. Nu orea exista respect la noi in trafic, asta e. Mi-a placut foarte mult cand am mers in Serbia, am setat masina pe 130 si toata lumea mergea in acest ritm. Ei au un sistem prin care au niste checkpointuri si daca mergi prea repede iti calculeaza ca ai depasit viteza legala si te ard.

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Sep 2020, 12:37


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Sep 2020, 14:28
Post #1322


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Corect calcul....numai ca exprimarea initiala a fost putin nefericita.

Va referiti la 2 situatii diferite.

This post has been edited by wolfin: 27 Sep 2020, 14:29


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 14:48
Post #1323


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Si exprimare e corecta, dar daca citesti si calculezi in graba e posibil sa nu intelegi sau sa gresesti.
Eu am deja 6700+ km cu masinutza, nicio problema tehnica, iar consumul mediu pe GPL pe toata distanta este de 5.65l/100km.
Avand in vedere ca masina e ~aceeasi, de remarcat cat de mult conteaza stilul de condus si drumurile parcurse.
Am trecut si la all-seasonuri (CrossClimate+) si mi se pare ca amortizeaza si mai bine denivelarile si tinuta de drum e mai buna.
Refacand si in cazul meu calculul pe care l-am facut in cazul lui Disturber: costul a 5.65l GPL=3.18l benzina. Super multumit de consum.

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Sep 2020, 14:50


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Sep 2020, 15:02
Post #1324


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Cum ziceam..tu si marks va referiti la 2 "unitati" de masura diferite.

Una empririca si una...sa zicem aplicata.



This post has been edited by wolfin: 27 Sep 2020, 15:05


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 27 Sep 2020, 15:25
Post #1325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(wolfin @ 27 Sep 2020, 15:28)
Corect calcul....numai ca exprimarea initiala a fost putin nefericita.

Va referiti la 2 situatii diferite.
*



F corect! Exprimarea a lasat de dorit. Oricum nu e genul care sa recunoasca, mai are putin si o sa fie noul argon in materie de consum.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 15:35
Post #1326


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




M-ai contrazis si atacat de multiple ori pe acest topic, si nu ai avut dreptate. Nu inteleg ce doresti de fapt. Daca nici acum nu e evident ca ai gresit si ai si inceput cu atacuri de genul "matematica gresita", "urmatorul argon"… nu avem ce discuta.
Probabil o sa devii prima persoana pe care o pun pe ignore. Nu aduci nicio contributie utila pe acest topic, nu inteleg de ce mai postezi aici.
Te rog sa nu mai vanezi fiecare postare de-a mea in speranta ca gasesti ceva de care sa te iei. Te rog sa ma lasi in pace si gata. Nu am ce dezbate cu tine.
Multumesc!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Sep 2020, 15:38
Post #1327


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




E vorba ca distanta x nu o parcurgi cu 11 litri gpl si 6 benzina.

Daca te referi la bani cum te referi un mare da. Dar aplicat in rezervor...ar fi pt distanta x 11 pe gpl si 8..9 pe benzina..

Iar economic si nu matematic...in functie de km...sunt chiar mai apropiate.

Daca adaugi si costurile suplimentare fata de doar benzina .

Masina mai scumpa...revizii mai scumpe...costuri suplimentare mai dese..etc.

Asa am invatat ...costul pe toata curba...pe toata viata de exploatare...nu cat o fost doar ieri.

This post has been edited by wolfin: 27 Sep 2020, 15:45


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 27 Sep 2020, 15:41
Post #1328


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Sep 2020, 15:48)
Si exprimare e corecta, dar daca citesti si calculezi in graba e posibil sa nu intelegi sau sa gresesti.
Eu am deja 6700+ km cu masinutza, nicio problema tehnica, iar consumul mediu pe GPL pe toata distanta este de 5.65l/100km.
Avand in vedere ca masina e ~aceeasi, de remarcat cat de mult conteaza stilul de condus si drumurile parcurse.
Am trecut si la all-seasonuri (CrossClimate+) si mi se pare ca amortizeaza si mai bine denivelarile si tinuta de drum e mai buna.
Refacand si in cazul meu calculul pe care l-am facut in cazul lui Disturber: costul a 5.65l GPL=3.18l benzina. Super multumit de consum.
*



5.65l/100km in ce conditii? In ce fel de trafic?


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 15:46
Post #1329


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Asta ar fi consumul mediu pe aproape 4 luni de cand am luat masina.
Am mai scris pe topic, nu prea o folosesc prin oras deoarece nu e nevoie.
Traficul iti dai seama ca e variat, in atata timp am prins si liber si aglomerat, si europene si sate si ploaie si canicula.
De mers merg linistit si incerc sa respect viteza legala. Asa am mers cu toate masinile, nu e acum vreun caz special. In general plimbare, drumuri la parinti, bunici, spalatorie, fotbal, cumparaturi, etc.
De asta ziceam mai sus - nu e masina mea mai speciala decat cele ale colegilor, dar se vede cat de mult conteaza stilul de mers si drumurile.

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Sep 2020, 15:49


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 27 Sep 2020, 16:10
Post #1330


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Moca. smile.gif

Totusi, sunt curios cat de rentabil mai e un GPL pe un motoras din asta, atunci cand este "pedalat" un pic mai sanatos urban-extraurban.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 16:24
Post #1331


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pai AmunDei scoate in general 7-8l/100 din ce a postat anterior. Si a mai postat colegul Disturber un consum la un drum cu 140-145 km/h pe autostrada + ceva oras, cu 4 persoane, bagaje si AC: 11.4l/100km (el are MCV Stepway).
Oricum ai merge, mai ieftin decat pe benzina tot este. Si diferenta de bani e cu atat mai mare cu cat consumul e mai mare smile.gif

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Sep 2020, 16:26


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 27 Sep 2020, 17:10
Post #1332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Sep 2020, 16:35)
M-ai contrazis si atacat de multiple ori pe acest topic, si nu ai avut dreptate. Nu inteleg ce doresti de fapt. Daca nici acum nu e evident ca ai gresit si ai si inceput cu atacuri de genul "matematica gresita", "urmatorul argon"… nu avem ce discuta.
Probabil o sa devii prima persoana pe care o pun pe ignore. Nu aduci nicio contributie utila pe acest topic, nu inteleg de ce mai postezi aici.
Te rog sa nu mai vanezi fiecare postare de-a mea in speranta ca gasesti ceva de care sa te iei. Te rog sa ma lasi in pace si gata. Nu am ce dezbate cu tine.
Multumesc!
*



Si cam ce ma rog crezi ca as avea eu cu tine? Chiar daca ai vrut sa spui ceva, din cum te-ai exprimat a reiesit cu totul altceva. Ti-a explicat wolfin mai sus f clar care a fost efectul si de ce nu e corecta asocierea facuta. Daca vrei sa consideri asta un lucru constructiv pt tine e ok, daca nu, poti sa consideri ca are cineva ceva cu tine si sa continui in acelasi mod. Crede-ma, nu te ataca nimeni dar nu te astepta ca toata lumea sa fie de acord cu ce postezi. Fara suparare, nu stiu daca e ceva local sau nu, dar zona aia a Craiovei (parca de acolo esti) cam da oameni cu convingeri pe care nimeni nu are dreptul sa le combata si daca e cineva care le combate au impresia ca are ceva personal cu ei. Nu esti primul, am mai vazut si discutat cu oameni din zona aia si aceeasi gandire am observat-o. Repet, fara suparare si fara niciun misto. Daca e sa informam hai sa informam corect, ca vede cineva ca loganu iti ia 6.5% benzina la 145kmh si se uda tot (inteleg ca nu asta ai vrut sa spui). Nu mai face dacia fata la vanzari apoi.

This post has been edited by ursul_bipolar: 27 Sep 2020, 17:14


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2020, 17:26
Post #1333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.060
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Loganul la 145 kmh ia 8 sau 9.
Gpl 11%. Converti in benzina este cam 6%
Diferență 2itri % cam 10 Ron.

La 100000 km câștigi 10000ron deci 2000 euro.
Diferența între un Logan normal și unul cu gpl.
Tre să mergi 100000. Nu prea e afacere.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 27 Sep 2020, 17:32
Post #1334


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Brutus tu esti mă?


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Sep 2020, 17:35
Post #1335


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




axabrt, cred ca ai gresit ceva la calcule.
Loganul 1.0 TCE GPL costa cu 300E mai mult decat 0.9 TCE fara GPL. Deci in 300E primesti in plus motorul de 1L de 100 de cai fata de 0.9 de 90 de cai si instalatia GPL.
Daca il iei prin programul Rabla mai primesti Eco-prima de 1000 de lei pentru masina echipata cu GPL (~200E).
Deci noi am platit 100E in plus pentru 1.0 TCE GPL fata de 0.9 TCE. In cazul meu suta de euro e deja amortizata in 4 luni.


This post has been edited by Andy_ACS: 27 Sep 2020, 17:40


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 27 Sep 2020, 17:43
Post #1336


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Andy_ACS @ 26 Sep 2020, 18:49)
ar insemna ~6.5l/100km.[SIZE=7]
*


Va strang chilotii?

This post has been edited by bgdrenault: 27 Sep 2020, 17:43


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2020, 18:17
Post #1337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.060
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Scuze atunci se merita pe gpl. La versiuni echivalente
Dar dacă iei o echipare mai.eiftina fara gpl, diferență e mai mare ?


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 27 Sep 2020, 19:29
Post #1338


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Cand am luat eu era mai ieftin sa cumperi 1.0 TCE GPL in locul 0.9 TCE si asta pe aceeasi echipare. Din motive de ecobonus la rabla + reduceri suplimentare la motorul de 1.0. Chiar si cu 300 euro in plus pt aceeasi echipare si tot ar merita. La orice benzinar explodeaza consumul dupa 100 km/h, chit ca-i aspirat sau turbo. Daca e mic si turbo cu atat mai mult, ca lucreaza mereu in sarcini ridicate doar ca sa mentina viteza constanta.

Motorul asta probabil ca scoate consumurile declarate de producator daca mergi fara trafic, fara AC, schimbi dupa indicatorul din bord si folosesti start-stop, conditii destul de greu de atins in realitate. Personal nu am condus nici o masina care folosita in regim normal, fara sa o chinui cu mers la consum, sa scoata valorile declarate de producator. Eu am reusit doar o data sa scot sub la asta un 7.1, nici nu-mi amintesc prin ce minune am facut, in rest de la 7.5 in sus, chiar si la mers fara AC. Efectiv nu-mi permite traficul. Chiar si in conditiile astea, merg mai ieftin calculat in lei/km decat cu vechiul dci, si dispun de mai mult zvac. Eu is multumit.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 27 Sep 2020, 19:39
Post #1339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pai motorul de 1l este mic dar motorul de 1l turbo este mare, pe atit de mare pe cit presiunea de supraalimentare si intercoolerul.
La 2bari 1.0TCE se apropie de un motor de 2l.
Caii aia din benzina apar, il alergi, caii trebe sa manince si maninca pe cit sint ei de multi.
Marele avantaj la astea mici apare in oras unde datorita cilindreei mici nu apare frinarea gazodinamica, la sarcini ridicate deja consumul este comparabil cu al motoarelor mai marei, acolo predomina consumul /Cp.

This post has been edited by Agrig: 27 Sep 2020, 19:42


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Sep 2020, 20:44
Post #1340


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(AmunDei @ 27 Sep 2020, 20:29)
Eu is multumit.
*

Motorul este ok, se mai puteau pune inca 10-15CP pe el lejer.
Dar Dacia nu-i firma de binefacere. Trebuia sa fie mai mult de 90CP, dar cat sa nu creasca pretul de fabricatie.
Tu scoti 7.5% extern ca-i aerodinamica de vina. La Logan scoti mai mult de 1l daca s-ar ocupa de ea. Aerodinamica conteaza in halul asta:
45% ca are forma de frigider
25% ce-i sub masina
30% jante &co

This post has been edited by IRONICK: 27 Sep 2020, 20:45


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2020, 22:29
Post #1341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.060
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Deci Sandero normal adică nu înălțat / stepway scoate consumuri mai mici cu 1 litru. Fiind mai mic și probabil mai aerodinamic ?
Cel.putin nu are portbagajul ăla la spate . Cu un eleron frumos crești și forța de apăsare și sta mai frumos pe drum


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.t
post 28 Sep 2020, 07:58
Post #1342


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 20
From: București




QUOTE(Andy_ACS @ 27 Sep 2020, 17:35)
axabrt, cred ca ai gresit ceva la calcule.
Loganul 1.0 TCE GPL costa cu 300E mai mult decat 0.9 TCE fara GPL. Deci in 300E primesti in plus motorul de 1L de 100 de cai fata de 0.9 de 90 de cai si instalatia GPL.
Daca il iei prin programul Rabla mai primesti Eco-prima de 1000 de lei pentru masina echipata cu GPL (~200E).
Deci noi am platit 100E in plus pentru 1.0 TCE GPL fata de 0.9 TCE. In cazul meu suta de euro e deja amortizata in 4 luni.
*



Cam la aceleasi concluzii am ajuns si eu.Chiar se merita cu GPL. Inca nu am facut prima revizie dar cat poate sa ceara in plus ca e si GPL? 500? lei? 700?? Tot ies mai ieftin decat 0.9 pentru un an de folosire.


--------------------
Logan Stepway 1.0 TCE ECO-G 2020
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră + 15.2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Sep 2020, 08:35
Post #1343


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




turbionul in spate e mai mare la sandel decat la logan.... Suprafata frontala e idem.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 28 Sep 2020, 08:55
Post #1344


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(claudiu.t @ 28 Sep 2020, 08:58)
Cam la aceleasi concluzii am ajuns si eu.Chiar se merita cu GPL. Inca nu am facut prima revizie dar cat poate sa ceara in plus ca e si GPL? 500? lei? 700?? Tot ies mai ieftin decat 0.9 pentru un an de folosire.
*



Pai la revizie pentru GPL sunt doar 2 filtre (stare gazoasa si stare lichida). Unul din filtre se schimba anual, altul la doi ani. In mod normal filtrele astea sunt cateva zeci de lei, dar probabil in reprezentanta poate cer mai mult, vom vedea. In niciun caz nu 500 sau 700 de lei in plus, poate 100 smile.gif


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Sep 2020, 09:06
Post #1345


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(axabrt @ 27 Sep 2020, 23:29)
Deci Sandero normal adică nu înălțat / stepway scoate consumuri mai mici cu 1 litru. Fiind mai mic și probabil mai aerodinamic ?
Cel.putin nu are portbagajul ăla la spate . Cu un eleron frumos crești și forța de apăsare și sta mai frumos pe drum
*


Cine a zis ca scoate consumuri mai mici?
Un eleron frumos o apasa pe spate si o ridica de fata. Plus cacreste si rezistenta la inaintare.

This post has been edited by IRONICK: 28 Sep 2020, 09:06


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 28 Sep 2020, 09:06
Post #1346


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Pana la turbioane si alte cele, am avut nefericita ocazie sa testez sambata seara eficienta franelor/pneurilor pe carosabil umed, dupa ploaie, cand intr-o intersectie de altfel libera de alte masini si oameni, singurul pieton ce era prin zona pe trotoar a decis sa faca pe kamikazele si sa alerge pe trecere intr-un moment in care eram foarte aproape de zebra. Aveam cam 50 in tr4, asadar cruising sub 2000 rpm. Noroc ca reflexele sunt inca la locul lor si am trantit dreptul pana la fund pe frana, abs-ul a troznit de vreo 2 ori si masina a inghetat intr-o distanta foarte scurta, ca apoi sa apas ambreiajul si sa scot din viteza cand turatia era foarte aproape de ralanti. Am reusit sa opresc fix inainte sa ajung pe zona unde e zebra, pietonul era complet detasat de situatie, nici macar nu se uitase in directia de unde venea masina. Sincer nu ma asteptam sa opresc, cand am pus piciorul pe frana deja ma vedeam cu omul pe capota, cu masina veche m-as fi dus sanie, dar ce-i drept aia nu avea nici ABS. Nu stiu cum se comporta vechea generatie de logan ce avea si ABS, nu am fost pus niciodata in situatia in care sa evit o persoana asa din scurt, dar sunt foarte multumit de cum s-a comportat taraba in cazul de fata.

This post has been edited by AmunDei: 28 Sep 2020, 09:07


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.t
post 28 Sep 2020, 10:51
Post #1347


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 19 February 20
From: București




Dupa cum ai inceput postarea am zis,gata,a pocnit masina sau Doamne fereste ceva mai rau. Insa ma bucur sa aud ca s-a purtat decent (cel putin asa mi-a lasat impresia descrierea ta). Si ca sisteme si ca anvelope e ok din ce zici tu. Ma bucur.


--------------------
Logan Stepway 1.0 TCE ECO-G 2020
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră + 15.2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
55Swrt
post 28 Sep 2020, 18:22
Post #1348


nu


Group: Members
Posts: 14
Joined: 24 June 20
From: nu




Eu merg de aproximativ 2 ani si 40.000 de km cu gpl (am avut pe fiesta pe care am vandut-o azi si am pe Logan MCV 1.0 Tce GPL).
In tot acest timp am invatat ca o instalatie GPL transforma leul in aprox 60 de bani. Sau suta de lei in 60 de lei. sau orice alta exprimare doriti.
Si ma refer aici la mersul cu GPL in raport cu aceeasi masina, cundusa in acelasi stil, pe acelasi drum, functionand cu benzina.
Investitia de 500 de euro pe care am facut-o in instalatia de GPL montata pe Fiesta am recuperat-o in 17-18.000 de km. La Logan-ul nou nu stiu cat am dat in plus sa fie pe GPL (ne-existand o varianta 1.0 Tce fara GPL), dar imi propun sa tin mult masina asta si sunt sigur ca e o investitie buna.
Inca astept omul care sa fi avut o instalatie GPL MODERNA pe o masina si care sa fie nemultumit de ea smile.gif Toti cei nemultumiti si neincrezatori sunt oameni care ori nu au avut niciodata gpl, ori au avut o experienta proasta cu instalatii vechi.

This post has been edited by 55Swrt: 28 Sep 2020, 18:23


--------------------
Dacia Logan MCV 1.0 Tce GPL 2020 - nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Sep 2020, 19:22
Post #1349


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(55Swrt @ 28 Sep 2020, 18:22)
In tot acest timp am invatat ca o instalatie GPL transforma leul in aprox 60 de bani. Sau suta de lei in 60 de lei. sau orice alta exprimare doriti.
*



Adica spală bani.



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
55Swrt
post 28 Sep 2020, 20:08
Post #1350


nu


Group: Members
Posts: 14
Joined: 24 June 20
From: nu




Pentru orice calcul pe care vreti sa-l faceti despre eficienta GPL-ului, va recomand sa vedeti cati bani ati cheltuit pe benzina in ultimii ani (accentuez, BENZINA, nu discutam de diesel aici) si sa vedeti cat ar fi insemnat o economie de aprox 40% din suma aia. O sa aveti rezultate interesanta.
Incercati sa puneti un consum mediu, oras plus afara, un pret mediu pe benzina, si veti vedea ca in 10 ani ati platit inca o data masina in combustibil. Si ca puteati economisi 40%.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.0 Tce GPL 2020 - nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 43 44 45 46 47 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:24
Dacia