Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

95 Pages « < 89 90 91 92 93 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie Megane III, Pareri, sfaturi, etc

Laurentziu83
post 6 Jun 2020, 19:12
Post #2701


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




1.6 aspirat sta mai bine la fiabilitate fata de 1.4 turbo. 1.2 turbo nu as lua ever, mai degraba as lua diesel (desi nu sunt fan).

Tabla la mine se prezinta bine, n-am nici un punct de rugina in 10 ani. Garantia de 6 ani la tabla e doar in Romania, aceeasi masina vanduta in vest are garantie 12 ani.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciocan Marian
post 8 Jun 2020, 11:34
Post #2702


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 9 March 17




Salut! In lunile ce urmeaza ma gandesc sa imi achizitionez un Megane 3 Coupe si sunt indecis in legatura cu motorizarea pe care sa o aleg. Ce pareri aveti despre 2.0 TCe 180 si 2.0 dCi 160? Sunt in ultimul an al liceului si planuiesc sa folosesc masina si pentru facultate. Tin sa mentionez ca as prefera benzinarul, in ciuda consumului de care multi tineri se feresc. Totusi astept parerile voastre tongue.gif

This post has been edited by Ciocan Marian: 8 Jun 2020, 11:35


--------------------
Renault Megane 3 2010 - AG 10 FWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan Megane
post 8 Jun 2020, 16:04
Post #2703


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 June 19




Benzinar daca asta iti place, dieselul e mai durabil, consum mult mai mic, cuplu e cam pe acolo, nu au creat probleme. la benzina e problema cu km. viata lui e mai scurta, se da la ulei repede, e mai rau forjat....


--------------------
Renault Renault Mégane 3 1.5Dci 110pk Eco2 Collection 2012 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 8 Jun 2020, 17:52
Post #2704


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Cert e ca atat 2.0 TCE 180/190 cai cat si 2.0 DCI 160 nu s-au comercializat niciodata in Romania, deci posesori sunt putini spre deloc.

Ai mari sanse sa gasesti diesel-ul pe versiuni GT break, a fost o perioada in care se gaseau sh la preturi foarte bune, nu doar pentru ca erau reno si se devalorizau rapid, ci si pentru faptul ca dci 160 e un motor destul de gurmand.
La benzina 180/190 sunt acelasi motor, 220 de pe faza a treia e motorul de pe RS. Astea s-au vandut putine chiar si in vest, Megane-ul III fiind la final de drum.

Parerea mea sincera este sa cauti un 1.6 dci 130 cai, care bifeaza consum bun in regim de talpa sustinuta, confort acustic bun, performante bune, costuri de intretinere decente.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciocan Marian
post 9 Jun 2020, 10:38
Post #2705


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 9 March 17




Mersi mult pentru raspunsuri! Nu prea am gasit in aceasta perioada 1.6 130, imi place mult acel motor, in special vreau ceva mai puternic, decat 1.5, deja avem unul si dorim si altceva smile.gif) La noi nu prea gasesti coupe-uri care sa fie peste 2012. Uitati o optiune de pe sfantul mobile: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details....1c-aec23d8d2c6c


--------------------
Renault Megane 3 2010 - AG 10 FWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaseavasea
post 9 Jun 2020, 11:04
Post #2706


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 28 April 19




Ce inseamna ALU din linkul dat de Ciocan marian?


--------------------
Wv Golf 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 9 Jun 2020, 14:46
Post #2707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Banuiesc ca jante de aluminiu.

2012 (faza 2) mi se pare un an numai bun pentru un megane III, gasesti modele care au si xenon si bose. Cand au trecut la faza a treia, au renuntat la xenon.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciocan Marian
post 9 Jun 2020, 15:11
Post #2708


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 9 March 17




Da! Alu se refera la jante de aliaj. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic daca este facelift sau nu, voiam in principiu pareri despre motorizare, deoarece in rest cunosc masina. Si inca ceva, sistemul Bose este decent? Cel standard din masina din semnatura este jalnic, se auzea mai bine un logan din 2005, sa am la cunostiinta daca ma chinui sa caut varianta Bose sau optez direct la ceva aftermarket pe viitor.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - AG 10 FWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrTVA
post 9 Jun 2020, 17:48
Post #2709


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 19 November 17




Sistemul Bose e mai mult decat suficient.
Bose Audio

This post has been edited by MrTVA: 9 Jun 2020, 19:37


--------------------
Renault Megane III 2014 1.6 Energy dCi
Clio 1.2 RN 1998 / Megane III 1.6 Energy dCi Start&Stop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 9 Jun 2020, 18:00
Post #2710


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




E incomparabil cu cel standard si ca putere si ca bas si claritate, si da, chiar are bas, ceea ce sistemul standard nu are deloc.
Poti sa iei masina cu bose, eventual sa faci upgrade mai tarziu daca vei considera necesar, eu as putea paria ca vei gasi bose-le mai mult decat multumitor.

Aftermarket poti sa-ti configurezi ceva mai bun, limpede, dar intrebarea e cat te-ar costa ? O mie de euro, mai mult ? Pai diferenta intre un megane cu bose si unul fara la second hand nu cred ca e mai mare de 200 euro, ori in conditiile astea, eu unul, as pastra mia de euro pentru revizii, anvelope, eventuale cheltuieli neprevazute.

Fiecare insa e stapan pe banii lui si-i cheltuie dupa propria vointa si trebuinta, asa ca daca te vei hotari sa dai 6000 de euro pe un megane si apoi inca 3000 de euro pe un upgrade de sistem audio, nu cred ca te va judeca nimeni.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciocan Marian
post 10 Jun 2020, 22:22
Post #2711


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 9 March 17




Multumesc pentru pareri! Raman la varianta cu Bose smile.gif), nu vreau sa ma complic cu datul fetelor de usa jos, e bataie mare de cap, am rupt cateva cleme cand le-am desfacut la asta. In viitorul apropiat o sa ma bucur de unul pe viu tongue.gif

This post has been edited by Ciocan Marian: 10 Jun 2020, 22:22


--------------------
Renault Megane 3 2010 - AG 10 FWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu Trupoiu
post 11 Jun 2020, 10:49
Post #2712


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 June 20




Daca esti curios de motorizare la megane 3 eu sunt posesor de varianta GT 2011 cu 2.0 dci de 160 iar de 4 luni de cand il am sunt foarte placut impresionat .
Consumul la stilul meu de condus este in medie 6.5 - 6.8 l desi daca conduci complet in limitele legale iti iese un consum mai scazut
Ai schimburi de ulei si filtre la aceasta varianta setat din fabrica la 30000 km , filtrul de ulei este de vreo 5 ori mai scump ca unul normal dar se schimba la 60000 km iar la un schimb de ulei intra doar 7.4 litri smile.gif)
Fiabilitatea lui renault pe diesel este deja arhicunoscuta si discutata asa ca nu abordam subiectul in rest ca si parere proprie si personala un motor elegant , silentios eu voi opta pentru un stage 1 pentru ca se simte ca motorul poate mult mai mult si e reglementat electronic pentru a se incadra in normele de poluare


--------------------
Renault Megane 3 2011 , GT - PH30TOS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciocan Marian
post 11 Jun 2020, 11:08
Post #2713


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 9 March 17




Mersi mult de informatii si sfaturi! Aseara am mai gasit o masina pe mobile care este spectaculoasa:https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=300710284&categories=SportsCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=20700&makeModelVariant1.modelId=17&minFirstRegistrationDate=2011&pageNumber=2&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=6d415116-5ad6-11b2-72f4-ee57bfd70381


--------------------
Renault Megane 3 2010 - AG 10 FWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 12 Jun 2020, 14:28
Post #2714


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Filtru de motorina poate.


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucianulM
post 13 Jun 2020, 11:08
Post #2715


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 June 20




Salutare, sunt la prima achizitionarea a unei masini si dupa multe cautari, m-am decis la Renault.
Buget: 5000-6000 euro
Km/an: 10.000 km maxim

Imi place foarte mult cum arata coupe-ul (mai ales gt-line) si nu ma deranjeaza spatiul, dar nu zic nu nici la o oferta buna pentru hatchback. Dar nu vreau break. Avand in vedere ca o sa merg ocazional cu ea prin oras, drumuri la mare/munte in concedii, nu ma deranjeaza un consum mai ridicat, asadar, ma uit la variantele pe benzina de 1.6 si 2.0, pe disel nu as merge ca sunt mai scumpe la intretinere. Am citit mare parte din topic, am vazut diferente intre modele spania/turcia, probemele la 1.2, nu prea m-am lamurit cu cel de 1.4.

Sunt ceva oferte pe olx interesant dar am urmatoarele intrebari.

1.Merita sa-mi bat capul sa caut o masina din alta tara? Am sanse sa gasesc oferte bune?
2.Care este pretul unei verificari in reprezentanta, daca ma hotarasc sa-mi cumpar o masina de la un proprietar din RO?



--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 13 Jun 2020, 11:41
Post #2716


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Salut,

Eu am facut exact cum planuiesti tu, am dat vreo 300 lei la reprezentanta in decembrie 2017 cand am luat masina, dar nu am aflat mare lucru. O sa faca probabil ce fac la o revizie. Verificare mecanica - bielte, capete de bara, se uita la placute si discuri, diagnoza sa vada erori pe calculatoare si iti arata istoricul reviziilor, alte reparatii slabe sanse sa iti apara in istoric.

Eu iti recomand sa mergi cu masina la un mecanic in care ai incredere, cei din reprezentante sunt foarte slabi. Eu m-am lecuit dupa ce am facut 2 ani drumuri la 2 reprezentante diferite, devizuri fantasmagorice - inlocuit turbina, inlocuit intercooler, inlocuit bloc de clima, inlocuit volanta, si toate aveau de fapt cauze mult mai simple. Am muscat-o o singura data pe mana lor cand am inlocuit toate tampoanele si nu era problema de acolo.

Pana la urma tot singur am identificat problemele. Si pana la urma am mers la alt mecanic, i-am zis ce sa faca si am rezolvat ce era de rezolvat.

Bafta!


P.S. daca masina are scut motor, pune-i sa dea jos scutul si uita-te sub motor. Daca vezi urme serioase de ulei sub turbina, sub cutie sau pe scut, e cazul sa iti pui intrebari. Eu am facut-o mult prea tarziu. Nu e neaparat sa fie foarte grav, dar o sa iti trebuiasca un mecanic bun, care is foarte greu de gasit, ca repara loganuri pe banda rulanta in curtea casei, sau o sa iti manance mult timp si multi nervi.

This post has been edited by lupukel: 13 Jun 2020, 12:46


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 13 Jun 2020, 11:51
Post #2717


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@LucianulM - Eu am avut Megane 3 Coupe 1.6 16v (2010), pe care l-am tinut pana la 50.000km. Nu mi-a facut probleme, singura chestie in afara de revizii a fost curatarea clapetei de acceleratie (problema caracteristica la 1.6 16v) pe care am facut-o personal.
Consumul e destul de mare la acest model, raportat la performante, dar avand in vedere rulajul mic pe care il vei face e OK.
Cateva observatii:
- cutia in 6 rapoarte are treptele extrem de scurte, cu treapta 6 la 130km/h ai 3700-3800 rpm.
- Coupe-ul are usile foarte mari, vor fi probleme in parcari, trebuie sa te strecori cu multa abilitate.
- Suspensia e putin cam rigida, desi eu am avut roti pe 16 simteam ca scutura.
La reprezentanta poti vedea istoricul masinii, daca s-au facut reviziile in reteaua Renault. Daca reviziile s-au facut la alt service nu vei vedea asta in istoricul de reprezentanta.
Ca verificare - la fel ca in orice service - jocuri articulatii, suspensie, directie, stare discuri si placute de frana, aspect exterior-interior, functionalitate butoane, comenzi, AC. Plus poate, optional, pus testerul pe ea sa vezi daca are ceva erori. Nu stiu sa iti zic cat costa toate astea, dar (excluzand testerul) cineva care are oarece experienta poate face singur. Iar un service/mecanic nu are de ce sa te taxeze mai mult de 100-200 de lei.

This post has been edited by Andy_ACS: 13 Jun 2020, 11:53


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucianulM
post 13 Jun 2020, 13:56
Post #2718


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 June 20




Multumesc mult pentru experintele impartasite.

@lupukel

Nevand masina pana acum nu am avut treaba cu mecanicii si din pacate nici nu cunosc pe cineva din domeniu care ar putea sa ma ajute, asa ca o sa merg pe mana reprezentantei, cel putin pentru verificare initiala.

@Andy_ACS
Sa inteleg ca in regim de autostrada consuma destul de mult, si treptele scurte ar fi cam deranjante in oras. Inca nu am pretentii de confort iar problema cu usile cred ca e la mai toate coupe-urile

Am gasit acest Megane, propritarul mi-a dat si VIN-ul la rar figureaza cu acesti km, a avut un mic accident in care a intrat in cel din fata dar nu a fost nimic grav (propritarul mi-a zis). Ce parere aveti de pret? Si la ce reparatii ar trebui sa ma astept?

This post has been edited by LucianulM: 13 Jun 2020, 13:56


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 13 Jun 2020, 16:02
Post #2719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




Si pentru mine a fost prima masina, si tocmai de aia ti-am zis ca am facut exact cum vrei tu sa faci si mi-a mancat zilele.

Daca ar fi sa recomand ceva cuiva n-as mai recomanda nimanui sa inceapa cu renault. As recomanda un vw golf oricand si oricui. Sunt foarte multe vw si foarte multi mecanici care stiu sa umble in ele, piese mai ieftine, etc.

Cu renault e chinul de pe lume, si nu gasesti mecanici care se pricep.


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 13 Jun 2020, 16:49
Post #2720


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Daca poti - mai pune 1-2000E si ia-ti M3 phase 3 (de la 2014 in sus) mai nou, mai dotat.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucianulM
post 14 Jun 2020, 09:46
Post #2721


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 June 20




@lupukel
Am mai auzit ca renault are partea mecanica cam pe dos, dar fiind in mare parte mecanica de pe dacii, ma astept sa gasesc mecanici care sa se descurce. Imi pare rau de ce ai patit dar poate ai avut ghinion. Eu stiu ca sunt mai fiable decat cele nemtesti.

@Prowlers
Mi-am marit bugetul o data, as vreau un maxim de 6000.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 15 Jun 2020, 11:04
Post #2722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




6000 e prea putin pt o masina fara batai de cap.
O sa iei ceva cu 6000 dupa care la scurt timp, volens nolens va trebui sa mai bagi 1-2000 pt reparatii, peticeli etc.

Fiecare stie mai bine ce asteptari are.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupukel
post 15 Jun 2020, 12:39
Post #2723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 17 December 17
From: Iasi




100% de acord cu ce a zis Prowlers.

Eu am dat 5700 in decembrie 2017 si intre timp am mai bagat inca cel putin ~1300.

Capete de bara, bilete antiruliu, electrovana admisie, termostat, baterie, un injector, cabluri comanda cutie de viteze, tampoane motor (diesel, la benzinare nu stiu ce probleme pot sa apara)

Si inca o data, pentru mine nu banii au fost problema cea mai mare, ci ca a trebuit sa pierd o groaza de timp sa ma prind eu care sunt problemele, pelerinaj periodic la service-uri, pentru ca la reprezentante (2) am primit verdictele: masina veche, plastice vechi, inlocuire turbina, inlocuire bloc clima, inlocuire intercooler, inlocuire kit volanta+ambreiaj ... etc smile.gif

Daca as fi muncit ceva extra in tot timpul ala cred ca faceam bani de inca o masina, si asta ma oftica cel mai tare.

This post has been edited by lupukel: 15 Jun 2020, 12:54


--------------------
Renault Megane 3 2012 1.5 dci 110 CP K9K836
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucianulM
post 15 Jun 2020, 18:53
Post #2724


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 June 20




Si daca mai pun 1000 , tot SH e masina, sunt la fel de multe sanse sa mai bag inca o mie in ea...
Nici eu nu sunt o persoana care sa vreau sa pierd timpu prin service-uri, dar de asta am cautat o masina cat de cat fiabila, ca la banii astia gasesc si E92...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 16 Jun 2020, 08:52
Post #2725


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




LucianulM
nu mai asculta de toate si de toti.
masina respectiva cel putin pentru mine zic ca e cam scumpa, dar scrie negociabil si cred ca mai scade 500 euro, dar in alta ordine de idei:
daca nu a abuzat de ea
- pe partea de directie nu ai nici o problema, nici macar placutele de frana nu cred ca le-a schimbat.
- nu are nici o "boala a copilariei" avand in vedere ca e din 2011
- motorul fara interventii te tine inca 150kkm.
- nu cred ca poate sa aiba nici o problema cu ambreajul.
in oras avand in vedere motorul si cutia de viteze circuli lejer cu treapta a 6, daca traficul iti permite, si asta in regim de respectare a vitezei legale.
megane III mai dotat decat asta nu este decat cu Bose, lumini de zi led (nici o importanta pentru tine fiind in interiorul masinii nu afara), navigatie dar aici dai bani pentru harti si faruri xenon.

Iti spun toate acestea pentru ca eu am avut pana acum doua saptamani in MIII 1,6 din 2009 iar acea masina nu a avut schimbat decat consumabile anual indiferent de km efectuati, distributia tot la 4 ani, iar pe partea mecanica doar bielete antirului. Nu s-a schimbat nici un bec nu s-a desfacut nici un surub la ea.
Am instrainat-o la 142kkm



--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Jun 2020, 14:03
Post #2726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu in 10 ani si jumatate si 120 de mii de km de Megane 3 am schimbat cam asa, in ordinea schimbarii:
- bateria (prima, acum 3 ani, 87000 km);
- amortizoare fata+spate (95000 km);
- discuri fata+spate (100000 km);
- brate fata (112000 km);
- arcuri spate (112000 km).
Insa masina mea a vazut si destule drumuri proaste si extrem de proaste, ori prin Ucraina, ori prin Apuseni sau trecut muntii de la lacul Petrimanu la Polovragi. Am si roluit jantele odata din acest motiv.

Daca ar fi sa cumpar una la mana a doua, similara cu a mea, mi-ar fi suficient sa ma duc la un mecanic bun.

INSA, daca as vrea sa iau un diesel sau benzinar turbo, nu as lua-o fara o diagnoza completa la reprezentanta in care sa-mi scrie negru pe alb ca masina nu are nici o problema pe parte de injectoare, turbina sau consum de ulei (la benzinare). Rareori un "mecanic bun" face si diagnoza pe aceste repere.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 16 Jun 2020, 14:53
Post #2727


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Cel mai dotat a fost m3 faza a doua, 2012-2014. Faza a treia > 2014 a pierdut xenon-ul, nu mai vorbesc de facelift-ul nereusit aplicat botului masinii.
Daca ar fi sa iau un m3 acum, probabil as lua un 2.0T benzina faza a doua.
Tot coupe as lua, m3-ul e singurul model de megane la care versiunea in 5 usi nu-mi place oricum as da-o.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trebor992
post 25 Jun 2020, 09:00
Post #2728


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 June 20




Salut!

Intentionez sa achizitionez un Renault Megane 3 din 2015, 1.5 Diesel 95 cp , cutie viteza 6+1 . EURO 6.

Puteti va rog sa ma ajutati cu niste detalii, este fiabil acest motor, cu ce probleme v-ati intalnit, etc.,

Multumesc.


--------------------
N/A N/A N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabb444
post 4 Jul 2020, 01:32
Post #2729


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 3 July 20




Salut,

Numai ce m-am inscris pe forum, vreau sa devin proprietar de Megane III dupa ce am auzit numai de bine in toate partile despre el.
Va salut si am venit in primul rand pentru sfaturi de achizitie, dupa care sper ca ma voi alatura cu totul.

Nu vreau ceva puternic sau sport, vreau ceva decent, de aceea m-am hotarat pe clasicul 1.5 dci 110cp.

Nu fac foarte multi km in oras, cei mai multi ii fac la plimbari in afara, dar nici aia foarte multi. As vrea sa aleg confort si fiabilitate cu masina asta.
Din ce am gasit la preturi de aprox 5000-5400 euro (chiar bugetul meu maxim) sunt acele modele venite din Olanda, si anume Bose, care am inteles ca au si cutie diferita. Este mai buna? Cine are, daca poate sa imi povesteasca putin despre. Aceasta varianta vine din 2012-2013 cu aproximativ 200k-220k la bord, ceea ce nu e mult pentru acest motor, mai ales daca a fost intretinut si majoritatea am vazut ca au si cartea service din Olanda.

M-am gandit ca asta ar fi cea mai ok varianta, dar astept si parerile voastre, mai ales de la cei care poate chiar au aceasta varianta - ce pica si trebuie schimbat la acesti km? Daca este cazul.

Desigur, voi merge sa o verific mecanic, as prefera oricum sa o iau de la un dealership care am observat ca ofera si garantie 3 luni de regula sau 5000km.

Daca mi-a scapat ceva, va rog sa completati.

Merci mult de implicare!



--------------------
Renault Laguna 3 1.5dci 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 5 Jul 2020, 12:42
Post #2730


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




As lua M3 ph 3 din 2014 minim, maxim 150.000km, as mari bugetul la minim 7500E (chiar daca iei mai ieftin mai baga bani in diverse peticeli, reparatii si tot acolo iesi, dar vei pierde timp si te vei consuma psihic)
Dotari: echipare medie cel putin. Dotari minime pt mine: Oglinzi rabatabile electric, scaune incalzite, clima, navi, senzori parcare fata si spate, poate si camera (face toti banii).


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95 Pages « < 89 90 91 92 93 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:29
Dacia