Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare senzori ABS spate, Nu stiu pe unde se afla mufa de legatura

raducosmin1977
post 3 Jun 2019, 17:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 20 July 11
From: Timis




Salutare. Cine poate sa ma ajute? Este vorba de Nissan Qashqai din 2008, mi-au fost inlocuite discurile si placutele de frana de pe spate si de atunci am probleme cu frana, intra prea usor ABS-ul( zgomotul specific + trepidatii in pedala). La inceput nu facea asa de des dar dupa ce am scos eu senzorii( dat cu spray de contacte si pe ei si in interiorul de la coroana + suflat cu compresorul in interior) de i-am curatat, nu am mai avut probleme cu intratul ABS-ului. Masina frana frumos fara zgomote, fara trepidatii in pedala. In schimb martorii ABS, ESP si DERAPAJ aprinsi, deci sa inteleg ca nu mai aveam ABS. A doua zi aceeasi operatiune: scosi, curatati, suflati. Perfect! nu am mai avut martorii aprinsi in bord. Acum intra si mai repede ABS-ul, zgomotul specific + trepidatii in pedala. MA INEBUNESTE!! Am ajuns la concluzia ca senzorii sunt de vina. I-am comandat pe amandoi de pe spate , astept sa vina in cateva zile. Bun, acum intrebarea mea ii: unde se mufeaza? Cablu are ceva lungime si sa nu caut ca nebunul pe sub bancheta sau cine stie pe unde mai ii, as vrea daca stie cineva locatia mufei mai exact. Am cautat pe varul Google dar nu am gasit nicio schita. Multumesc.


--------------------
Nissan Qashqai 2.0dci 150cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jun 2019, 17:39
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ai pus un tester pe ea?

sau un test in mers?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducosmin1977
post 3 Jun 2019, 17:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 20 July 11
From: Timis




Nu am avut cand. Lucrez pana seara si nu mai am unde sa merg cu ea. Cand am cumparat-o nu mi-a facut asa, doar de cand au fost schimbate discurile cu placutele. Am fost cu masina inapoi la service dar ce crezi, nu a mai facut asa. A dat o tura si mecanicul cu ea, toate bune si frumoase. A zis ca probabil am avut o piatra pe la disc. A doua zi a inceput sa faca la fel, nu am mai mers cu ea inapoi. Am incercat sa ii dau de cap singur la mai multe pareri. Asa am ajuns in situatia de fata. Am un senzor ciupit la cablu exact inaintre sa intre in senzor de se vede un fir de culoare alba, nu am tras mai tare de el sa vad daca ii rupt inuntru. Ma gandeam ca poate rezolv singur. Stiu ca trebuie sa merg cu e la un test dar am nevoie de timp.


--------------------
Nissan Qashqai 2.0dci 150cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 18 Apr 2020, 08:01
Post #4


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Asa de curios: ai rezolvat problema?
Nu atat mufarea, cat sensibilitatea ABS-ului.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducosmin1977
post 19 Apr 2020, 13:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 20 July 11
From: Timis




Am cumparat alti senzori (stanga , dreapta), i-am instalat si nu am rezolvat problema. M-am dus la alt service sa vad despre ce ii vorba, au ridicat masina si mi-a venit sa plang, sub ea era atat de multa rugina cum nu am mai vazut niciodata. Am avut incusiv Dacia 1310 dar nici ea nu era asa de ruginita. Imi pare rau ca nu am facut poze sa va arat. Mecanicul a mai recut prtin situatii de genul asta si a bagat camera prin gaura unde intra senzorul, am invartit de roata pana a vazut coroana din interior unftata de rugina atat de tare ca a lipsit bucata din ea. In momentul cand puneam frana si citea de pe bucata lipsa, imi intra ABS-ul. Rezolvarea, am cumparat alta piesa ( ii cu totul, inclusiv rulmentul) si nu am mai avut probleme. Intre timp am vandut masina. Doar de frica ruginei de sub ea. Bratele din spate (unde stateau arcurile) erau atat de ruginite ca intra surubelnita de facea gaura, toate arcurile erau ciupite de rugina, puntea motor ( nu mai are rost sa zic). Ce sa zic, am luat o mare teapa, am reparat masina, schimbat chit distributie, discuri, placutele de frana. Gaura de peste 2.000 de euro. Vanduta apoi la pretul pietei.


--------------------
Nissan Qashqai 2.0dci 150cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 19 Apr 2020, 14:52
Post #6


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Nasol...
Trag concluzia ca coroana si-a dat duhul cand s-au schimbat discurile fara a se vedea acest aspect.
O fi la toate asa sau ba ? Aceasta boala oare este doar la J10 sau s-a transmis si la fratii si surorile mai tinere? Aici ma refer la J11 si Kadjar.

This post has been edited by janos: 19 Apr 2020, 14:52


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:26
Dacia