Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pareri achizitie NISSAN QASHQAI 1.3L DIG-T 157CP, Sfaturi achizitie

einstein1984
post 31 Mar 2021, 08:44
Post #511


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.903
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




n-ai si incalzire in scaun? la piele mi se pare un must.

This post has been edited by einstein1984: 31 Mar 2021, 08:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 31 Mar 2021, 08:52
Post #512


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




am avut/am incalzire in scaune, dar nu se simte caldura decat dupa 5-7 min..nevasta se plange de frig..eu cu izmene nu tongue.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G-Ionel
post 31 Mar 2021, 17:34
Post #513


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 6 November 16




Exista vreun magazin online dedicat de unde se pot comanda piese/consumabile/ accesorii Nissan?

This post has been edited by G-Ionel: 31 Mar 2021, 17:36


--------------------
Nissan Qashqai 2021, Tekna, 1,3 DCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 1 Apr 2021, 08:02
Post #514


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




dedicat nu.
accesorii originale la reprezentanta dar aici cred ca gasesti si online alte magazine


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
odin69
post 20 Apr 2021, 18:07
Post #515


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 April 21




Salutare dragi colegi. Voi fi nou posesor de Qashqai 1.3 N-Connecta (157CP). Am primit de la dealer, oferta de 21.928 Euro (pret cu RABLA). Cum apreciati aceasta oferta? Pretul initial a fost de 22.700 euro.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2017 - B767MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 20 Apr 2021, 18:10
Post #516


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




@Odin...de ce nu astepti tu urmatorul Qashqai? Modelul 2021 ? ... Eu unu asta iti recomand. Nu te ingropa cu asta. Parerea mea....


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
odin69
post 20 Apr 2021, 18:12
Post #517


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 April 21




@proles1979.. pai.. pretul, zic. Noul model va fi muult mai scump. cateva mii de euro in +

Am jonglat si cu ideea de a lua noul Tucson, dar si ala.. varianta 7DCT ajungea la 25.500 Euro.

This post has been edited by odin69: 20 Apr 2021, 18:14


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2017 - B767MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 21 Apr 2021, 17:55
Post #518


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




Oferta asta o scoteai si in 2019 pentru N-connecta. Fix aceeasi. Eu raman la parerea ca nu se merita banii pe un facelift din 2019 . Si daca te mai trezesti cu 1231397198237 probleme ...precizez ca "IN CAZUL MEU" ...la masina nou noutza din 2019 luata in varianta Tekkna....o sa iti para rau. Acum decizia este a ta. As lua la orice ora un QQ 2021 in varianta de baza decat ce vrei tu sa cumperi. Sincer eu si la ora actuala umblu cu ea prin service-uri ca sa dau de capat problemelor...la 16000 de km. Dar asta e...cum am mai zis ...am fost eu cel mai ghinionist posesor de QQ nou din anul 2019.


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G-Ionel
post 22 Apr 2021, 07:06
Post #519


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 6 November 16




@proles,
Si noul Qashqai va avea cel mai probabil anumite probleme specifice unei masini abia lansate, care vor aparea in timp. Deci intre cele doua, mai bine masina cu facelift, in conditiile in care este si mai ieftina.Asta ar fi alegerea rationala. Tu cred ca ai avut un ghinion teribil.


--------------------
Nissan Qashqai 2021, Tekna, 1,3 DCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 23 Apr 2021, 12:17
Post #520


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




explica ce probleme ai cu ea de stai tot in service


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 23 Apr 2021, 18:55
Post #521


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




Nu ma stau sa explic toata povestea iar...cea mai idioata e ca zbarnaie geamul portierei dreapta fata la orice denivelare din asfalt...trepideaza pur si simplu...nici la un logan amarat nu am pomenit asa ceva...rezolvare...dupa 3 service-uri care nu au avut solutii...al patrulea a hotarat sa schimbe chederul cu totul...eu zic ca nu va rezolva problema pentru ca sigur e din suportul de prindere a geamului...macara ceva....ei zic ca nu... dar poate printr-o minune de la Dumnezeu ....cine urca la mine in masina pe scaunul din dreapta se uita ca la retardati si mirati de felul in care baraie geamu ala...ba frate aste e masina luata de noua si care are abia 16000 km? si la care platesti rata de...nu mai zic cat ca ma rad si curcile? sau cu bancheta din spate care sare la orice limitator de viteza pentru ca...bulonul ala de face legatura intre bancheta mai mare si cea mai mica( pentru ca bancheta e din 2 bucati) este subdimensionat fata de gaura banchetei mai mici...si are un joc cam de 1 cm...ce dracu tre sa pun un sac de ciment in spate ca sa nu se mai auda...si multe alte chestii...eu unul sunt satul. Cine doreste QQ sa isi achizitioneze...si eu mi-am dorit fff mult masinuta asta ...dar cum am mai zis...regret amarnic...anul trecut in vara... SE DEZLIPEAU ornamentele cromate de la portiere din cauza caldurii ....PE BUNE ?!?!?! masina de 24k euro. Service autorizat care a vopsit o portiera si a lasat lacul in valuri ...dar veniti din nou cu masina la noi si incalzim lacul pana se intinde ...PE BUNE?!?!? erau niste erori la modulul radar...vai trebuie inlocuit cu totul zice un mare sef de service nu dau nume ca se supara cel de la Buzau ...cand tot ce trebuia facut era un update de soft...dar probabil le trebuiau un modul radar pentru o ciupeala mica si nu stiau cum sa faca rost...PE BUNE!??!


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G-Ionel
post 23 Apr 2021, 19:10
Post #522


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 6 November 16




Deci ca probleme ale masinii ar fi in principal geamul si bancheta spate. Restul tine de neprofesionalismul service-ului.
Ai verificat la vreo cunostinta ori la altcineva care are Qashqai, poate tot Tekna, daca se manifesta aceleasi probleme? Sau la vreuna de drive test? Daca nu se manifesta si la altele, este clar ca doar masina ta are o problema, foarte probabil de la montaj gresit sau piese neconforme.

This post has been edited by G-Ionel: 23 Apr 2021, 19:11


--------------------
Nissan Qashqai 2021, Tekna, 1,3 DCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 24 Apr 2021, 02:00
Post #523


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




Sau poate ar trebui sa reducă mai mult viteza la denivelări si limitatoare de viteza...


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 24 Apr 2021, 08:00
Post #524


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Da' n-ar fi mai bine s-o reduca la zero? Asa nu mai are nici un zgomot...

doh.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 24 Apr 2021, 11:38
Post #525


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




QUOTE(odin69 @ 20 Apr 2021, 18:07)
Salutare dragi colegi. Voi fi nou posesor de Qashqai 1.3 N-Connecta (157CP). Am primit de la dealer, oferta de 21.928 Euro (pret cu RABLA). Cum apreciati aceasta oferta? Pretul initial a fost de 22.700 euro.
*


Pana la urma urmei iei mașina asta? Sau te-ai luat după mincinosul Genesis de pe softpedia, un oarecare, stii tu vulpea care nu ajunge la struguri zice ca is acri.
https://forum.softpedia.com/topic/1193269-s...8#entry27788223
Omul ala Genesis nici nu avuse Quasquai dar de invidios ce este, te-a îndepărtat sa o cumperi pe tine


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 24 Apr 2021, 15:11
Post #526


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




@G-Ionel. Crezi ca in varianta Tekna vin alte geamuri , macarale , banchete spate ? iti spun eu ca nu...da...singura faza e ca geamul e cu tenta si bancheta piele/textil....si daca bancheta sare pentru ca e o eroare evidenta de fabrica...tu ca si reprezentant Nissan ridici din umeri si zici...pai e din fabrica eu ce sa fac...PAI EU DACA NU PLATEAM O RATA CA A DAT FIRMA LA CARE LUCREZ FALIMENT...pe voi NISSAN va interesa cumva??!?! Exact la fel si cu geamul ala nenorocit...sa mor eu de nu ma duc pana in panzele albe ...si cu OPC si cu sesizari pana in UK la fabrica. Sa schimbe dracului portiera cu totul...Tu ionel daca vrei sa cumperi o masina ...o testezi si in mers incepe sa zdrangane un geam...iti pui un semn de intrebare? sau daca sare bancheta spate la limitatoare de viteza...iti pui un semn de intrebare? da poate masina a fost busita si nu mai stau toate alea la loc...sau poate a avut probleme si a dus-o la service-u de la colt...nu la reprezentanta...scade valoare acelei masini ? care valoare oricum scade drastic cu trecerea timpului si nr de km...eu poate dupa 5 ani cand expira garantia vreau sa o vand...pierd niste bani pe incompetenta Nissan Romania?


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sylver1
post 24 Apr 2021, 15:19
Post #527


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 April 21




@ pistritu: eu din ce vad in linkul postat de tine, discutia este relationata la VAG mai mult. Sa fim realisti, probleme la modului radar au fost intr-adevar la Nissan. Dar eu din contra, vad ca Genesis chiar spune ca nu poate sa nu mai recomande masina doar prin prisma experientei lui si ca recomanda atentie. A zis-o de cateva ori pe topicul ala, poate unii ar trebui sa scoateti barna din ochi. Qashqai care apropo, a fost masina in familia lui (a nevestei parca), a venit cu ea la una din meetingurile unui alt club (era albastra) la care merg si eu si a povestit de treaba cu franarea; a mers si Cosmin (moderator aici pe forum) cu ea vreo 3 ture pe Splai, dar nu s-a manifestat. Pe Genesis il regasesti constant la intalnirile clubului aluia numit "cu o cifra si un tuning", are un X3 30d, iar la vanzare pe zona de bazar are un X1 F48 18d (cu factura de achizitie postata, de 50 si ceva de mii; din ce stiu are si un Tiguan, cred ca baiatul lui). Omul e foarte ok si obiectiv, nu ar strica sa il intrebi direct pe el de masina, decat sa il denigrezi inutil. Pt ca pistritule, ma indoiesc ca la el e cazul de struguri acri smile.gif

Il regasiti si aici pe forum cu un alt username (e unul din primii membri de pe reno, il las pe el sa iti raspunda daca vrea biggrin.gif). Nu il apar eu, am intrat doar intamplator pt ca mentionase el pe forumul softpedia (pe care il urmaresc, ca si pe cel cu cifra si tuningul) de odin69 ca a scris si aici si am vazut ca te-ai aruncat sa judeci personal un alt user. Ca fapt divers, sa stii ca eu sunt cel caruia el i-a recomandat sa se uite si la Qashqai saptamana trecuta. Daca ii urmaresti postarile smile.gif Dar noi romanii ne pricepem la toate: le stim pe toate si ne pricepem sa ii judecam pe altii.

This post has been edited by Sylver1: 24 Apr 2021, 15:34


--------------------
Renault Megane 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G-Ionel
post 25 Apr 2021, 05:06
Post #528


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 6 November 16




@proles, iti inteleg frustrarea legata de Qashqai si nu as vrea sa trec printr-o experiență similară.
Te-am intrebat dacă ai verificat si alte masini, căci daca nu s-ar manifesta aceleași probleme, ai putea concluziona ca la a ta este vorba de montaj gresit din fabrica, cel putin la geam. Sau oricum acolo in usa este ceva lipsă. Cu bancheta, la fel, daca ai condus alta mașină fabricata in acelasi an, la denivelari sarea si la aceea? Daca la alta nu sare din locașul ei,sigur la bancheta mașinii tale ceva nu este in regulă.
Legat de vânzare, este clar ca vei pierde bani, ca la orice masina cumparata nouă.

This post has been edited by G-Ionel: 25 Apr 2021, 05:07


--------------------
Nissan Qashqai 2021, Tekna, 1,3 DCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 27 Apr 2021, 10:16
Post #529


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




problema cu geamul cred ca e comuna cu renault (m3) si acolo facea galagie geamul (la sofer) cand era inchis. coborat juma de centimetru nu mai era nici un zgomot.
bancheta spate cred ca e greseala din fabrica, lipsa opritor etc, sau pur si simplu scoasa la un moment dat si montata total aiurea ulterior.
franarea de urgenta nu intra asa de proasta pe strada goala. Mai mult ca sigur intra uneori ca urmare a faptului ca "depista" obstacol. Idem la megane 4 pe autostrada uneori cand ma apropiam de o masina mare (in dreapta) pilotul automat adaptiv frana ca prostul pentru cateva fractiuni de secunda, secunde iar uneori imi aparea in bord masina ca si cum acea masina se afla in mod normal in fata mea pe banda mea de mers..camera/radar calibrat destul de prost sau pur si simplu asta e calitatea acestor senzori, camere, radere de pe masini de pana in 20-25k euro.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiM11
post 29 Apr 2021, 14:47
Post #530


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 September 20




Salutare!

Legat de plafonul panoramic de la Qashqai, are cineva o solutie pentru reducerea caldurii cand bate soarele pe sticla in special? am trapa interioara trasa, fara nu ai nici o sansa, dar si asa este cald, simti cum vine arsita de sus...a nu se intelege ca nu folosesc AC-ul, dar este un mare disconfort. Ma gandeam la folie llumar, aveti alte idei?

Multumesc!


--------------------
Nissan qashqai Tekna 2020 HR13 - AG 87 DXA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 29 Apr 2021, 18:13
Post #531


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Pai in afara de folie ce ai vrea sa (poti sa) pui, polistiren?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 30 Apr 2021, 19:20
Post #532


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




La cate probleme am la masina chiar nu am sesizat chestia asta...poate panorama schimbata a fost mai de calitate ca originala a crapat de la o piatra ricosata din capota in panorama...traiasca casco...calitate ce sa zicem.


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bododk
post 1 May 2021, 11:22
Post #533


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 21




QUOTE(charlly @ 11 Nov 2020, 14:27)
Am ajuns intr-un final la TD. Per total mi-a placut masina si daca nu apare ceva super interesant intre timp in acelasi buget, vor ramane cele 2 buc din stocul dealerului. Experienta de condus cu motorul de 160 (157 cat o fi) in combinatie cu automata DCT este motivul definitoriu in luarea deciziei. Personal prefer asta in locul unui design mai actual si a unor leduri in plus.
Suma finala 21 100 tva inclus, N-connecta, metalizate, cu pavilion panoramic si bare longitudinale plafon.
*



Salut,

S-o stapanesti sanatos!

btw: imi poti trimite (de preferat pe privat biggrin.gif) pls dealerul auto de la care ai obtinut oferta ?

Multumesc.

This post has been edited by bododk: 1 May 2021, 11:24


--------------------
Fiat Stlo 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 May 2021, 08:41
Post #534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




gasesti toate informatiile pe nissan.ro
acolo vezi si masinile disponibile la achizitie
toate reprezentantele dau aceasi reducere.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bododk
post 5 May 2021, 13:36
Post #535


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 1 May 21




QUOTE(tatimeu @ 5 May 2021, 08:41)
gasesti toate informatiile pe nissan.ro
acolo vezi si masinile disponibile la achizitie
toate reprezentantele dau aceasi reducere.
*



poi in cazul asta nu se merita sa cumperi QASHQAI la 23000 hai 22500 ...
bagi direct un karoq style 1.5 TSi DSG cu 24500 E (ask PBN)

** are urmatoarele dotari optionale:

- Camera video spate
- Duze stropitoare parbriz incalzite
- Family Pack, contine: cos de gunoi, SunSet (geamuri laterale spate si luneta cu tenta inchisa),
sigurante copii usi spate actionabile electric si
covoras portbagaj cu doua fete (textil/cauciuc)
- Jante aliaj Crater 8J x 19"
- Ornament pasaj roti
- Pachet nefumatori fata
- Parbriz incalzit
- Parking Assistant (asistent parcare laterala, parcare cu fata si garare)
- Priza 230 V si USB 156,-- 185,64 in consola mediana spate (priza max. 150 W)
- Servicii Online SKODA (Remote Access - 1 an, Infotainment Online - 1 an)
- Sistem de Navigatie Amundsen 295,-- 351,05 cu touch-screen color 8" conectivitate USB-C
- Virtual Cockpit
- Volan incalzit multifunctional 105,-- 124,95 imbracat in piele

btw: culoarea e naspa (Gri Business) laugh.gif


--------------------
Fiat Stlo 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 May 2021, 15:38
Post #536


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Dacă într-adevăr te uitai acolo ai fi văzut ca penultimul nivel de echipare îl iei la 20750 euro.
Dar na încă unu cu reclama la skodite


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 May 2021, 15:49
Post #537


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(bododk @ 5 May 2021, 14:36)
karoq style 1.5 TSi

btw: culoarea e naspa (Gri Business)  laugh.gif
*


Daca e griul ala de zici ca e ciment... e cea mai naspa culoare ever death.gif
Culmea e ca am vazut o gramada... probabil pe considerentul 'tine la jeg' wacko.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proles1979
post 5 May 2021, 19:15
Post #538


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 24 January 19




Poa sa fie si roz bombon...sau fuchsia cum ii mai zice in limbaje mai elevate ...smile.gif)) Skodei aleia sigur nu ii cad ornamentele ...nu ii sare vreo bancheta...nu ii zbarnaie geamurile...singura problema e avansul mi se pare la Skoda...parca trebe jumate din suma...si pe restu sa faci rate. Dar kiar si asa...FK IT ...Skoda all the way...sau Tiguan ca tot veni vorba...da Tiguanu ala chel...de 22500...parfum...


--------------------
Nissan QQ Tekna 2019 DCT 157 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 May 2021, 20:26
Post #539


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Fugi bre de aici. Ție sigur ti-a zburat ceva


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogladen
post 6 May 2021, 10:05
Post #540


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 28 May 07




+1 pentru Skoda smile.gif


--------------------
Renault Kadjar 2017, 1.2 Tce EDC
Ford Focus 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:25
Dacia