Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Berlin, Postdam, Niederfinow si Dresda, Câteva vobe și mai multe poze.

gibonu
post 25 Mar 2021, 22:42
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




@MuciX

La Frankfurt pe Main nu am fost. Insa cand voi face o tura cu bicicleta pe acolo, te caut pentru detalii.

Tabu legat de mers la costum pe bicicleta este in RO, unde [din pacate] multi considera bicicleta ca fiind un vehicul care se foloseste strict in scopuri recreationale. Europa civilizata a inteles de mult timp care sunt avantajele pe care le aduce folosirea bicicletei, de la fluidizare traficului pana la crestea nivelului de sanatate al cetatenilor.

Am vazut de curant in documentar din Copenhaga despre folosirea bicicletei. Era o tipa la doctor care avea 55 de ani, dar arata ca una de 35 de ani. Iar doctorita ii lauda musculatura data de mersul pe bicicleta. Si il mai arata pe unul care mergea pe bicicleta 60 km dus-intors zilnic de acasa la munca si inapoi. Bineinteles pe o retea de piste de bicicleta, fara sa interactioneze cu masinile.

Ca sa nu ma oftic, nu te intreb cati km de pista de biciclete sunt in Frankfurtul RFG-ist.

Foarte tare schema aia de sustinere cu "pay back less". In RO avem 1 roman din 4 care are toaleta in fundul curtii. Asta ca sa vedem care este diferenta in RO si Germanica.

26 Mar 2021, 01:56:
----------------------------------------------------------------------------------------

Luni, 16.09.2019 - Partea a V-a

Despre legenda buncarului lui Hitler.

01.jpg ( Size: 309.81k ) Number of downloads: 420


Buncarul a fost finalizat pe 23.10.1944.

02.jpg ( Size: 318.74k ) Number of downloads: 422


Insa turnurile pentru ventilatie n-au mai apucat sa fie finalizate.

03.jpg ( Size: 351.48k ) Number of downloads: 417


Sinuciderea lui Adolf [desi teoria conspiratiei spune ca a fugit cu submarinul in Argentina].

04.jpg ( Size: 369.69k ) Number of downloads: 414


Dupa razboi, buncarul a fost distrus, prima data de catre genistii sovietici apoi de catre rdg-isti.

05.jpg ( Size: 352.79k ) Number of downloads: 413


Azi, pe locul fostului buncar [mai exact deasupra lui] este o parcare.

06.jpg ( Size: 465.19k ) Number of downloads: 25
07.jpg ( Size: 317.83k ) Number of downloads: 28


Bahn Tower, adica sediul central al lui Deutsche Bahn [Caile Ferate Germane] situat in Potsdamer Platz.

08.jpg ( Size: 385.91k ) Number of downloads: 28
09.jpg ( Size: 110.01k ) Number of downloads: 23


Intrarea in gara [compet subterna] Potsdamer Platz

10.jpg ( Size: 320.68k ) Number of downloads: 27


prin care trece S-Bahn-ul si cateva trenuri regionale.

11.jpg ( Size: 338.18k ) Number of downloads: 29


This post has been edited by gibonu: 25 Mar 2021, 23:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Mar 2021, 08:48
Post #242


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In romania daca porti costum spre casa de la birou pe la ora 17 a doua zi nu-l mai porti. Ori de la praf, ori de la faprul ca il uzi de la trabspiratie daca e vara. dar puteti visa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Mar 2021, 09:04
Post #243


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Unde naiba sa te dai cu bicla in românia prin orașele mari? Tre sa fii masochist.
Tot comparăm cu unii la care visam. Cine sa faca schimbări în ro cand oamenii prefera sa ii lase pe altii sa se ocupe de probleme care ii privesc in mod direct? Cum naiba sa vitezi ca primar un om cu declarație de avere zero dar care conduce ML ultima generatie?

Scuze de deviatii de la subiectul acestui topic, dar m-am enervat.

26 Mar 2021, 10:13:
Bre gibonule matale te plimbi acum prin nemtia sau povestești din amintiri? Imi e neclar.

This post has been edited by Lord Hades: 26 Mar 2021, 09:13


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Mar 2021, 09:52
Post #244


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai fiecare postare e însoțită de data jurnalului din ce văd.

@einștein: am stabilit deja că nu e tocmai răcoare nici la nemți. Praf, ce-i drept, parcă nu e la fel de mult, deși vezi mai multe șantiere decât Sandero în oraș. Parcă. Unde locuiesc acum se ridică un bloc și cât au săpat, iar acum că sunt la betoane s-a tot pus praf. Mașina jegoasă a doua zi după spălătorie, in casă deja nu mai suport sa mai stau de cat trebuie să șterg.

@gibonul: putem discuta despre ce am observat legat de trafic, soluții și cultură de biciclete, dar probabil că nu aici. Frankfurt a avut "avantajul" de a fi fost reconstruit aproape de la zero, de aceea e și cam singurul oraș din D cu skyline, dar sunt și zone vechi și îngrămădite unde s-au găsit totuși soluții pentru toți.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 26 Mar 2021, 21:51
Post #245


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Hai bre mucix ca si hamburg a fost cam numai moloz dupa razboi. Acolo in schimb s-a dorit renașterea orașului in acelasi stil anterior războiului.

Mi-a plăcut Frankfurt, dar hamburg rămâne orașul meu favorit din DE. Ce e drept nu am ajuns inca in Munchen...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Mar 2021, 08:53
Post #246


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Munchen il consider mai mișto ca Frankfurt.
In afara de multitudinea de turci-arabi relativ agresivi.
Am folosit biciucleta 'before it was cool ' pe post de masina in oras.
Consider ca am nevoie de un schimb de haine si un dus la destinatie ca sa ma simt bine si sa nu candesc.
De-aia ramane momentan de agrement si de dus copilul la vioara.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Mar 2021, 09:32
Post #247


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Dizzy, speram să nu se ajungă la generalizări din astea legat de etnie. Mulți dintre turcii ăia sunt mai nemți decât sunt unii coforumiști români. Mulți "turci" sunt la a 3-a, 4-a generație. Să nu mai spun cât de penibil mă face pe mine să mă simt, in calitate de expat, când abia rup câteva cuvinte pe limba lor.

Cocoașa în România mi-a fost ruptă de către niște țepari, mulți, din diferite paturi sociale; ce-ar trebui să comentez despre noi?

Revenind, Frankfurt nu este nici pe departe singurul oraș care a fost nivelat, dar este cam singurul care a fost reconstruit in modul ăsta. Cică i se mai spune Mainhattan, sau Manhattan pe Main.

Am avut plăcerea să vizitez atât München cât și Hamburg. In Hamburg am stat ceva mai mult. Ambele orașe foarte frumoase, dar nu singurele. Alegerea Frankfurt-ului a fost una de conjunctură, dar orașul îmi place la nebunie. Spre deosebire M și HH, F este un oraș chiar mic, vreo 900k locuitori. De fapt nu e mic nu e nici mare, e cosmopolit, dar nu profund; goldie locks effect.

Între noi fie vorba, nici nemții nu se omoară după Frankfurt, mai puțin cei care locuiesc aici. Și o să vedeți că oamenii de aici chiar sunt diferiți de cei din M și HH, mult mai relaxați, probabil aclimatizați cu d-al de mine.

Apropos, pe HBO Go este un serial nemțesc. Unele scene sunt filmate in Frankfurt și chiar sunt niște imagini super mișto. Recomand, deși puțin cam dramatic pe alocuri, e chiar mișto. Nu e arătat in film, dar în clădirea în care locuiește protagonista ai lift care te duce cu mașina direct in living.

P.S. mi-am amintit de o faza de curând, am dus mobra la revizie la un dealer din orașul vecin și mă scuzam pentru accentul meu de pakistanez. Mi-a răspuns flăcăul "Locuiesc în Frankfurt si lucrez in Offenbach, deci cunosc toate accentele, stai liniștit."

This post has been edited by MuciX: 27 Mar 2021, 09:35


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Mar 2021, 10:48
Post #248


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asa i-am perceput eu, fara sa am ceva cu turci-arabi, nici nu ♥ nici nu h8.


This post has been edited by dizzy: 27 Mar 2021, 10:49


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Mar 2021, 13:26
Post #249


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




A devenit evident când a rămas singurul lucru pe care l-ai avut de zis.

Oare singurul lucru memorabil dintr-un oraș ca München este "am văzut turci acolo"?

Să revin ontopic. Din ce am apucat să bârfesc la birou, Berlin e si el printre orașele care fie îți plac, fie îți repugnă. Și o glumă pe care am auzit-o de mai multe ori e ceva de genul "am avut de ales între a merge la psiholog sau să mă mut in Berlin și să rămân un/o ciudat/ă".

This post has been edited by MuciX: 27 Mar 2021, 13:30


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 27 Mar 2021, 21:12
Post #250


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(Lord Hades @ 26 Mar 2021, 21:51)
Mi-a plăcut Frankfurt, dar hamburg rămâne orașul meu favorit din DE.
*


Dintre Berlin, Munchen, Frankfurt sau Hamburg, aș alege Hamburg oricând.
L-am bătut la pas, de cred că am făcut peste 100Km pe jos, per total, de câte ori l-am vizitat.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 28 Mar 2021, 07:35
Post #251


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




O treaba mișto in frankfurt e ca poti "naviga" la pas folosind clădirile înalte ca repere. La nivel de strada gps telefon cam da rateuri. Am condus toata gașcă dr nemti folosind metoda mea, ăștia cu gps in mana ma duceau aiurea. Cand au vazut hotelul am citit admirație in ochii lor.

Mucix te invidiez putin. Mi-am dorit să mă mut în DE ... Nu am avut destul curaj sa imi asum anumite riscuri ... Sau poate nu a fost ss fie. Cand am avut prilejul eram prea copil ca sa inteleg ce oportunitate mi se oferă. Acum am prea multe obligații familiale ca sa accept orice oferta... asa ca raman doar cu un mare regret si cu amintirile frumoase.

Daca mai ajung vreodata in frankfurt si iti face placere, poate iesim la o heffeweissen pe malul râului. 😁


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Mar 2021, 07:50
Post #252


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Desigur. Încercăm și un ebbelwoi (vin din mere, acru de zici că bei oțet), sa nu zicem că nu ne supunem obiceiurilor locale.

QUOTE(Lord Hades @ 28 Mar 2021, 07:35)
Cand am avut prilejul eram prea copil ca sa inteleg ce oportunitate mi se oferă.
*


La fel mi-am zis și eu, dar dacă veneam mai devreme nu îmi mai cunoșteam actuala soție. Consider că aș fi fost mult mai sărac daca făceam pasul asta atunci. Toate la rândul lor.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Mar 2021, 21:43
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 26 Mar 2021, 10:48)
In romania daca porti costum spre casa de la birou pe la ora 17 a doua zi nu-l mai porti. Ori de la praf, ori de la faprul ca il uzi de la trabspiratie daca e vara. dar puteti visa.


Nu-i chiar asa.
Stiu, la modul direct, nu povesti, un caz de director general [CEO pentru limajul de facebook] provenit dintr-o tara membru fondator al UE care venea [e drept, nu zilnic] la birou, in costum pe bicicleta. Iar bicicleta era una de oras, obisnuita, cumparata de la Dechatlon.

Am spus "venea" pentru ca este vorba de perioada pre-covid.

Corpul se obinuieste cu efortul, dupa ceva timp nu vei mai transpira, obosi excesiv, etc.
Ca sa ramanem on-topic, zecile [uneori sutele] de biciclete pe care le vezi parcate pe langa garile din Germania nu apartin strict unora care concureaza la Iron Man.


28 Mar 2021, 23:47:
QUOTE(Lord Hades @ 26 Mar 2021, 11:04)
Unde naiba sa te dai cu bicla in românia prin orașele mari? Tre sa fii masochist.


De 3 ani merg zilnic cu bicicleta in Bucuresti. Nu ma consider masochist. Mai degraba idealist.

QUOTE(Lord Hades @ 26 Mar 2021, 11:04)
Bre gibonule matale te plimbi acum prin nemtia sau povestești din amintiri? Imi e neclar.


In completare la ce a raspuns deja @Mucix, povestea de acum este a turei din septembrie 2019. Fiecare postate insotita de mai multe poze incepe cu ziua si data in care au fost facute pozele.


28 Mar 2021, 23:51:
QUOTE(MuciX @ 26 Mar 2021, 11:52)
@gibonul: putem discuta despre ce am observat legat de trafic, soluții și cultură de biciclete, dar probabil că nu aici.


Cred ca poti expunde aici, pe scurt, cateva exemple de la Frankfurt.



28 Mar 2021, 23:59:
QUOTE(dizzy @ 27 Mar 2021, 10:53)
Am folosit biciucleta 'before it was cool ' pe post de masina in oras.
Consider ca am nevoie de un schimb de haine si un dus la destinatie ca sa ma simt bine si sa nu candesc.


Stiu [direct, prin oameni care lucreaza acolo] trei firme importante din Bucuresti [provenite de Europa civilizata] care au facut dusuri pentru salariati, tocmai in ideea de a-i incuraja sa vina la munca cu bicicleta.


29 Mar 2021, 00:03:
QUOTE(MuciX @ 27 Mar 2021, 11:32)
Apropos, pe HBO Go este un serial nemțesc. Unele scene sunt filmate in Frankfurt și chiar sunt niște imagini super mișto. Recomand, deși puțin cam dramatic pe alocuri, e chiar mișto. Nu e arătat in film, dar în clădirea în care locuiește protagonista ai lift care te duce cu mașina direct in living.


Cum se numeste serialul?


29 Mar 2021, 00:05:
QUOTE(MuciX @ 27 Mar 2021, 15:26)
Să revin ontopic. Din ce am apucat să bârfesc la birou, Berlin e si el printre orașele care fie îți plac, fie îți repugnă.


Stiu si eu oameni [romani] care au fost dezamagiti de Berlin si au ajuns la concluzia ca acolo nu este nimic de vazut. Ma rog, fiecare cu parerea lui.


29 Mar 2021, 01:01:
---------------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019

250 de kg, carate cu bicicleta electrica.

01.jpg ( Size: 489.84k ) Number of downloads: 39
02.jpg ( Size: 340.13k ) Number of downloads: 39


Pragmatism german.

03.jpg ( Size: 469.19k ) Number of downloads: 41


Nutella la kil. N-am luat.

04.jpg ( Size: 307.78k ) Number of downloads: 44


Sediul central al lui Deutsche Bahn, vazut pe lumina.

05.jpg ( Size: 460.53k ) Number of downloads: 39
06.jpg ( Size: 383.21k ) Number of downloads: 24


Gramada de biciclete in spatele uneia dintre cladirile de birouri din Potsdamer Platz.

07.jpg ( Size: 682.83k ) Number of downloads: 24


Reprezentanta BMW [moto] din Berlin.

08.jpg ( Size: 124.03k ) Number of downloads: 24
09.jpg ( Size: 487.21k ) Number of downloads: 26


Nu m-a impresionat deloc, chiar foarte slaba oferata la echipament si accesorii.

Pista pentru biciclete, clar delimitata de trotuarul pentru pietoni.

10.jpg ( Size: 523.17k ) Number of downloads: 30


Diverse rute velo care treceau prin zona.

11.jpg ( Size: 372.9k ) Number of downloads: 31


This post has been edited by gibonu: 28 Mar 2021, 23:01


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 29 Mar 2021, 00:15
Post #254


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Blasfemie! Cum sa nu iei nutella la borcan de 1kg? Daca nu pentru atunci pentru prieteni 😁.

Nu stiu cum e in B cu bicla, dar te invit la BV. O sa iti treaca rapid.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Mar 2021, 07:42
Post #255


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@gibonu, eu pe motoreta fara sa fac vreun efort transpiram stand pe loc. te rog nu ma lua de prost daca la 35 de grade afara cu sacou de lana/sintetic pe tine in trafic nu transpiri deloc si nu se pune praf ca nu oi fi labrador. O fi venit omu primavara sau avea costumul la birou si se schimba.
Sunt absolut sigur ca am mai avut discutia asta.

This post has been edited by einstein1984: 29 Mar 2021, 07:46


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Mar 2021, 07:54
Post #256


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Așa consider care cel mai plăcut:
Vii cu bicla la munca, faci dus, te dai cu dezonorant, pui haine curate.
Și pt biciclist și pt cei din jur.
Asta cu străinii, ce sa zic, sunt destui putitori printre ei.
Îl admiram pe unul că avea un bagaj mic , până m-am prins că în cele trei zile cât a stat la noi, nu și-a schimbat cămașa.

This post has been edited by dizzy: 29 Mar 2021, 07:57


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2021, 10:36
Post #257


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(gibonu @ 28 Mar 2021, 21:43)
Cum se numeste serialul?
*


Ce buou îst doh.gif
Bad Banks e titlul in Engleza. Creca in romana e tradus "Bănci necruțatoare".

QUOTE(gibonu @ 28 Mar 2021, 21:43)
Cred ca poti expunde aici, pe scurt, cateva exemple de la Frankfurt.
*



Asta cred ca este valabil in toata Germania, dar oricine ofera locuinte, fie in chirie, fie pentru vanzare, stie ca daca nu ofera solutii pentru depozitat biciclete pierde mare parte din public. Pana acum tot ce am vazut, inclusiv in sate mici au boxă la subsol, pentru depozitare chestii care nu au ce cauta in casa. Unelte, stoc de bauturi, haine de iarna/vara, roti de masini, etc. Tot acolo de obicei se face si un spatiu de depozitare pentru biciclete. Inclusiv cladirile vechi, daca nu aveau, au fost convertite sa aiba. Bicicleta e implicita, toata lumea presupune ca ai. Spre exemplu, firma de mutari nu ne-a intrebat daca avem bicicleta, ne-a intrebat cate avem.

Cand m-am mutat aici, m-am intalnit cu niste colegi la un ci-co, toti au venit pe bicle, eu pe jos, stateam aproape de biblioteca. M-am aratat mirat ca aveau toti bicle si raspunsul la unison a fost "locuiesc in Frankfurt, fara bicicleta sunt mort".

La birou e garaj pentru masini si garaj pentru biciclete, cu rastele, cu tot ce trebuie. Sunt si dusuri.

Am colegi si colege care vin doar pe bicicleta, indiferent de vreme. Au pelerina din aia care se prinde de ghidon pentru vreme ploioasa. Vara, la 8:00 cand pleaca ei de acasa e suficient de racoare cat sa nu isi faca griji de transpiratie. Nu i-am simtit sa miroasa, iar de multe ori ii vad sosind cand imi parchez eu mobra si urca direct in birou. In plus, centrul e relativ plat, iar cladirile inalte tin umbra.

Legat de infrastructura, sunt piste de toate felurile si de agrement, dar si de "naveta":
- sunt piste separate de traficul pietonal si auto, dar relativ putine;
- majoritatea sunt impartite fie cu pietonii, fie cu masinile. Aviz turistilor, de obicei pistele de pe trotuar daca nu sunt marcate, sunt delimitate folosind un alt tip de pavaj si indicator care indica pe ce parte circula fiecare; veti primi reactii aiurea daca stati si cascati ca pieton ochii pe banda pentru biciclisti. Din punctul lor de vedere ala e locul prin care ei se grabesc sa ajunga la munca, etc. Ca paranteza nu va asteptati la ovatii de apreciere atunci cand un biciclist incurca aiurea traficul de masini. Consensul e ca mai important e biciclistul pentru trafic decat masina. In fond, el e mai vulnerabil, deci care in datoria soferului sa aiba grija;
- sunt zone fara pista delimitata, mai ales in zone vechi, sau in zone rezidentiale. Sunt indicatoare ca au voie si au voie sa circule pe interzis acolo unde strada are sens unic.

Deci in principiu tot orasul e "bike-friendly", prezenta biciclistilor e una normala. Sunt familii care nu au masina, desi au copii. Urban Arrow e ceva care face parte din peisaj. Pentru cumparaturi light au coburi pe bicla normala, dar sunt si bicle din alea cu remorca, unde cara copii, cumparaturi sau ambele.

Nu stiu care e faza, dar vad super multi pensionari pe electrice foarte scumpe. Spre exemplu in drumul spre sala am un deal de urcat, diferenta de nivel e de vreo 30m in 800m parcursi. Va dati seama ca ma umilesc aia la urcare. smile.gif Presupun ca au ceva beneficii pentru pensionari, stiu spre exemplu ca multe companii (inclusiv a mea) ofera lesing pentru bicicleta de serviciu. De fapt sunt firme cu flote, similar "Leaseplan" de la noi. Totusi, e complet diferita notiunea fata de ce stiam eu in romania de "vehicul de serviciu", taxa se plateste in functie de distanta dintre birou si resedinta + o parte fixa. In plus, masina o platesti singur, e un fel de lease, dar ei se ocupa de mentenanta si combustibil.

Un exemplu de pista relativ lunga in zona este Niddaroute. Are aproape 100 km si trece printr-o zona draguta pe langa zona unde locuim acum.

Si da, exista acele exceptii, la un moment dat m-am apucat sa ma interesez daca nu cumva e vreo derogare de la a sta la rosu pentru biciclisti, pentru ca eram mereu singurul fraier care statea pe loc. Nu exista. sleep.gif
Si ce ma deranjeaza personal e ca au voie pe DN. Großer Feldberg este cam cel mai inalt punct din zona si e mereu punct de atractie pentru cei care ies la miscare, deci in w/e e full de masini, mobre si biciclisti. E o portiune in urcare de mai bine de 20 kmp, iar limita pe drumul ala e 80 in urcare, dar evident se fac mereu niste super cozi in urma cate unor ciclisti. Plus ca printre altele e si interzisa depasirea.

Sa nu uit, tot in zona aia e un restaurant romanesc unde se mananca mici buni. Bine, de curand am gasit un altul cu mici si mai buni. smile.gif

Cam atat imi vine in minte acum. Dar ask me anything. smile.gif

L.E. gasit asta, nu e facut de mine, dar se vad pistele. Par sa fie si sectiuni din Niddaradroute.


L.L.E. mi-am mai amintit o treaba legat de costum. Nu stiu daca e neaparat conexiune directa, dar aici curatatoriile sunt afaceri infloritoare. Cam cum sunt la noi farmaciile sunt aici curatatoriile, in mai toate cartierele. Eu am de ales intre vreo 4 pe o raza de 5 minute cu bicicleta.
In afara centrului o camasa e cam 1-1.5 euro de curatat, 2.5 pantaloni si cam tot atat un sacou. Camasa mai scumpa de 2-2.5 euro nu am vazut nici macar langa EZB.



This post has been edited by MuciX: 29 Mar 2021, 11:10


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Mar 2021, 19:58
Post #258


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Foarte interesant Urban Arrow, până am văzut prețul.
Apoi am văzut că e electrica.
Vreuna asemănătoare, dar pe pedale exista?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Mar 2021, 22:00
Post #259


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pegas Cargo, vreo 3000 si ceva de lei. Dar e cu doua roti in fata. Sau asa: https://www.biciclop.eu/bicicleta-utilitara...s-bakfiets.html

This post has been edited by tatabobu: 29 Mar 2021, 22:05


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Mar 2021, 22:16
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




QUOTE(Lord Hades @ 29 Mar 2021, 02:15)
Blasfemie! Cum sa nu iei nutella la borcan de 1kg? Daca nu pentru atunci pentru prieteni 😁.


Nu aveam bagaj de cala la avion. Si, dupa ce in 2016, pe Tegel, nemtii mi-au luat fitilul din Zippo din bagajul de cala [am scris bine] nu cred ca aveam vreo sansa sa ma imbarc cu borcanul de Nutella in avionul RyanAir pe Schonefeld. Vine la final si povestea imbarcarii.

QUOTE(Lord Hades @ 29 Mar 2021, 02:15)
Nu stiu cum e in B cu bicla, dar te invit la BV. O sa iti treaca rapid.


M-am referit strict la Bucuresti. In Brasov cu bicicleta am fost ultima data acum vreo 15 ani.


30 Mar 2021, 00:21:
QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2021, 09:42)
te rog nu ma lua de prost daca la 35 de grade afara cu sacou de lana/sintetic pe tine in trafic nu transpiri deloc si nu se pune praf ca nu oi fi labrador.


N-am spus nicaieri ca este ok sa pedalezi la 35 de grade [cand la nivelul strazii sunt vreo 50] cu sacoul de lana pe tine.
Dar tu poti sa crezi ca vrei.


30 Mar 2021, 00:26:
QUOTE(MuciX @ 29 Mar 2021, 12:36)
Bad Banks e titlul in Engleza. Creca in romana e tradus "Bănci necruțatoare".


Multumesc. Pare interesant, m-am uitat putin, pe graba, pe HBO Go.

Si multumesc pentru prezentarea detaliata de la Frankfurt. Mai vedem si noi ce inseamna Europa civilizata.



This post has been edited by gibonu: 29 Mar 2021, 22:26


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Mar 2021, 08:10
Post #261


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Serios, chiar erau 35 de grade cand va duceati voi la biro? Intreb serios, eu plecam la 6 de acasa, ca voiam la sala inainte sa incep munca, dar parca nu era asa cald nici la 9. Cand sa fim seriosi, numai in trafic nu iti doresti sa fii in Bucuresti.

@dizzy: sincer, nu am studiat niciodata una indeaproape, habar nu aveam ca sunt electrice. smile.gif Sunt oricum si alte marci, nu sunt toate electrice, era doar un exemplu.

Pretul parca nu mai e atat de impresionant cand pui in context ca de obicei publicul tinta renunta la masina.

Ca mi-am amintit: Pustii umbla pe bicla creca de la 3 ani. In w/e vezi plutoate de familii, de obicei tatal in fata deschide drumul, iar mama in urma se asigura ca nu se abate niciunul. Si mai prinzi discutii despre cum le explica reguli, cum si cand sa traverseze strazi, cum sa se poarte pe pista de biciclisti, etc.

E, dupa ce trece w/e, vezi copii tot asa de varste mici cum se duc singuri pe bicicleta, mai nou si trotineta, la gradinita, scoala, etc. Si sa ii vezi ce constiinciosi sunt, nu iti vine sa crezi. Si ca o paranteza in paranteza, daca treci pe rosu in prezenta unui copil, vei fi apostrofat. Daca nu direct de catre parintele copilului, atunci de catre altcineva care te vede. Am prins la un moment dat o faza cu o fata de vreo 3-4 ani care ii arata mamei pe cineva care trecuse pe rosu in timp ce ele asteptau la semafor "uite-l pe ala, a gresit, noi sa nu facem asa."


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 30 Mar 2021, 09:51
Post #262


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(MuciX @ 30 Mar 2021, 09:10)
Serios, chiar erau 35 de grade cand va duceati voi la biro? Intreb serios, eu plecam la 6 de acasa, ca voiam la sala inainte sa incep munca, dar parca nu era asa cald nici la 9. Cand sa fim seriosi, numai in trafic nu iti doresti sa fii in Bucuresti.

@dizzy: sincer, nu am studiat niciodata una indeaproape, habar nu aveam ca sunt electrice. smile.gif Sunt oricum si alte marci, nu sunt toate electrice, era doar un exemplu.

Pretul parca nu mai e atat de impresionant cand pui in context ca de obicei publicul tinta renunta la masina.

Ca mi-am amintit: Pustii umbla pe bicla creca de la 3 ani. In w/e vezi plutoate de familii, de obicei tatal in fata deschide drumul, iar mama in urma se asigura ca nu se abate niciunul. Si mai prinzi discutii despre cum le explica reguli, cum si cand sa traverseze strazi, cum sa se poarte pe pista de biciclisti, etc.

E, dupa ce trece w/e, vezi copii tot asa de varste mici cum se duc singuri pe bicicleta, mai nou si trotineta, la gradinita, scoala, etc. Si sa ii vezi ce constiinciosi sunt, nu iti vine sa crezi. Si ca o paranteza in paranteza, daca treci pe rosu in prezenta unui copil, vei fi apostrofat. Daca nu direct de catre parintele copilului, atunci de catre altcineva care te vede. Am prins la un moment dat o faza cu o fata de vreo 3-4 ani care ii arata mamei pe cineva care trecuse pe rosu in timp ce ele asteptau la semafor "uite-l pe ala, a gresit, noi sa nu facem asa."
*



Stai linistit, ca nu era decat o constatare. Nah, totusi 4-5000 EUR e o suma, chiar si in "Toiciland"
Sincer, nu sunt client de asa ceva, dar ideea e foarte misto. Am trecut de faza "copii mici".
Daca as renunta la masina, as face cumparaturile de la Mega Image-ul din colt si aia ar fi.
Copiii mei sunt maricei 7 si 12 ani. Merg pe bicicleta alaturi de cel mare de la 7 ani prin trafic pe trotuar si pe pista. De anul asta o sa vina si cel mic dar ne cam lipseste un inchizator de coloana. Dna dizzy are probeleme serioase cu spatele si nu merge cu bicicleta din cauza asta.
Pentur mine, nici cele 35 de grade nu sunt neaparat un impediment, mai teama imi este de caini, soferi tampiti, plus scarba de rahatii de pe strada; cam lipsa infractructurii ma tine.
Eu merg de agrement, vin acasa cu masina, ma schimb in tinuta de biciucleta, iau si copilul si mergem sa ne plimbam vara intre 18.30 -20.30. La ora aia nici trafic nu mai e, e mai racoare, etc.
Apropos, o recomandare de bicla de copil de 7 ani,
oscilezz intre astea doua:
https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivale...id_8487150.html
https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivale...id_8487151.html
Are sens sa ii iau cu viteze, ii sunt de folos la ceva?

This post has been edited by dizzy: 30 Mar 2021, 09:58


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Mar 2021, 09:56
Post #263


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu plecam la 7 de acasa, si era foarte fain 20 si ceva de grade. la 17 insa cand plecam spre casa era rupere, storceam tricoul cand ajungeam acasa . Sau sacoul daca il aveam si pe ala sub geaca. Acuma poate sunt eu chitros si vreau sa port un sacou 2 zile la rand sau o saptamana . Si asta minim 3 luni pe an.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Mar 2021, 10:11
Post #264


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 09:51)
Are sens sa ii iau cu viteze, ii sunt de folos la ceva?
*


Desigur, bragging rights. Si pentru asta merita diferenta de pret, serios. Atat ca trebuie sa fie tatal ceva mai vigilent cu mentenanta.

Sunt constient ce inseamna biciclitul in Bucuresti, sau in Romania in general. Eu nu incerc sa spun ca ar trebui sa renuntati la masini maine si sa va luati bicle pentru ca asa am vazut eu aici. Incercam doar sa descriu ce am gasit aici, si unde se poate ajunge atat timp cat exista o strategie clara din partea autoritatilor si dorinta din partea populatiei. Eu am avut multe culture shocks atunci cand m-am mutat, in sensul ca nici nu stiam cat de simple pot fi unele lucruri.

Iar ei se vaita... de birocratie, ineficienta a sistemului, etc. Habar nu au cat de bine le e fata de alte parti. Cand m-am mutat, mi-a aterizat avionul la 8:30 si la pranz aveam deja resedinta. Bine, dupa aia am facut cunostinta cu sistemul de programari de aici si m-am mai linistit. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 30 Mar 2021, 10:20
Post #265


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




@dizzy, eu l-as lasa pe baiatul cel mare in frunte. Se descurca. Tu inchizator.






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 30 Mar 2021, 10:25
Post #266


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




biggrin.gif
Cred ca pt inceput, o sa ii iau pe rand.
Cand vine si BiciGalb, il bagam pe el deschizator ! smile.gif
Ok, deci bragging rights! Bine, o sa fie un pic mai scumpa.
Incerc sa vad ce functioneaza la altii si sa adaptez, in limita posibilitatilor de la noi.

This post has been edited by dizzy: 30 Mar 2021, 10:27


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 30 Mar 2021, 11:38
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




cica asta inlatura frica de caine pe vremuri:
10303938_842930099059236_3755724669127317065_n.jpg ( Size: 50.62k ) Number of downloads: 33


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Mar 2021, 12:19
Post #268


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pe calibre, 45 era pentru dog german si ursi...
5000 de euro o bicicleta din aia de marfa? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Stiam ca ciclistii sunt buni de jumlit cand am aflat ca o anevlopa de a lor costa cat una de motocicleta cu indice Y dar nici chiar asa.
Cred ca jumate din dubele de marfa din bucuresti costa max 5000 de euro.

This post has been edited by einstein1984: 30 Mar 2021, 12:49


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 30 Mar 2021, 20:14
Post #269


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Legat de trecut pe roșu 😋 stau la semafor dinala cu buton, pe partea opusă o tanti. Roșu, mașini nicăieri. Zic pisici, fac o românească. Si ma apuc sa trec strada. Bai fraților sa ma linseze aia in public nu alta...

Va mai zic la condus, drum asa ca DN1 cand iese din BV către B, sunt singurul care face depășiri. Am prins coloană, mergea in pas de melc după un tractor. Ala saracul mai pe dreapta stia ca face coada. Da nici unul nu se baga. I-am luat pe toți la rând, dupa mine au prins curaj sa mai treaca câțiva 😁

This post has been edited by Lord Hades: 30 Mar 2021, 20:15


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Mar 2021, 21:48
Post #270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.987
Joined: 29 May 06




QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 11:51)
Stai linistit, ca nu era decat o constatare. Nah, totusi 4-5000 EUR e o suma, chiar si in "Toiciland"


Chiar si la pretul de 5000 de euro [desi exista si variante mai ieftine] nu este ceva de speriat.
Sa zicem ca foloseste 10 ani bicicleta, ca sa fie matematica mai usoara. Desi o poti folosi mai mult.

Asadar, rezulta un cost de 500 Euro pe an, respectiv putin sub 42 de Euro pe luna. Cu banii astia, nici costul lunar al combustibilului nu-l acoperi. Ca sa nu mai vorbim despre impozit, asigurari, revizii, consumabile, parcare, etc.

Iar cu bicicleta aia cu bena, te poti duce la cumparaturi, poti duce copii "la vioara", mai iei cate ceva mai mic de la Ikea, toamna merge sa iei si un sac de varza, etc.

QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 11:51)
De anul asta o sa vina si cel mic dar ne cam lipseste un inchizator de coloana.


Sigur tu vei fi inchizatorul de coloana. La restul nu ma bag.
Nu am inteles niciodata motivul pentru ca parintele merge in fata si copii in spate.


<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:50:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 11:56)
Sau sacoul daca il aveam si pe ala sub geaca.


Poate imi scapa ceva. Cum adica cu sacoul pe sub geaca? Si apoi te miri ca transpiri?


<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:53:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 14:19)
5000 de euro o bicicleta din aia de marfa? 
Cred ca jumate din dubele de marfa din bucuresti costa max 5000 de euro.


O sinteza foarte buna a diferentelor care exista intre Europa civilizata si RO.




<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:56:</span>
@MuciX

Te rog, poti sa ne spui cate ceva despre parcarea din Frankfurt?
La bloc cum este? Iti cumperi locul de parcare ca in RO, vine la pachet cu apartamentul, iti gasesti tu loc de parcare?
Si cat costa parcarea publica de exemplu in centrul Frankfurtului si la periferie.

Multumesc.

This post has been edited by gibonu: 30 Mar 2021, 21:57


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 07:06
Dacia