Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ne putem da seama daca s-a umblat la kilometraj?

Fynax
post 25 Jan 2007, 18:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Daca ma ajuta cineva...Se poate afla daca s-a umblat la kilometraj ?
Nu are carte de service


--------------------
Renault Laguna 2001, 1.6, 16V, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 25 Jan 2007, 20:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Nu prea ai cum sa afli. Da poti sa zici cati km are masina, cum arata, etc. Daca are "in jur de 100 de mii" si e din 2001, poti uita ca e kilometrajul cinstit.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanul
post 25 Jan 2007, 20:33
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 30 January 06




du-te la reprezentanta si cere sa faca o verificare a istoricului masinii (da si tu putin din "urechi" !)
sau parca mai stiam ceva de genul sa "butonezi"maneta din stg apasind sa vezi daca apar toate liniutele pe ecranul din bord al calculatorului,dar nu sint sigur
si in fond daca tot ai cumparat-o ce bine iti aduce daca stii?
bucura-te de ea si gata!


--------------------
renault laguna 2002,1.9dci
Laguna 2 Estate 1.9dCi 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 26 Jan 2007, 08:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




cri123, am 55.xxx km din 2001 si kilometrajul e cinstit. Poate mai greu o sa fie sa demonstrez asta unui om mai putin priceput peste 2-3 ani cand o sa aiba 100k km wacko.gif


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Jan 2007, 10:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Daca masina e umblata Ro, ai fost primul proprietar, e foarte probabil. Daca e adusa de afara, nu te crede nimeni smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian@
post 27 Jan 2007, 23:11
Post #6


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 38
Joined: 19 May 06




kilometrajul se da inapoi prin OBD. poti afla in doua moduri daca s-a dat inapoi sau nu.
primul: faci un test la o reprezentanta Renault. poti afla la cati km a fost ultima data intr-un service autorizat Renault.
a doua: varianta asta este destul de grea si sunt putini care o pot face (EU NU MA NUMAR PRINTRE EI). cu un program adecvat iti pot intra in computer si pot afla IMEDIAT daca s-a dat kilometrajul inapoi, daca s-au dezactivat airbaguri, etc.
sfatul meu: reprezentanta renault + schimbare distributie


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Hatchback
1.8 16V Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 28 Jan 2007, 22:26
Post #7


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- pt a da km inapoi este necesar deconectarea de pe tabloul de bord a ''gandacului'' responsabil cu stocarea numarului de km... nu se poate da inapoi prin simpla conectare la mufa masinii, este necesara deconecatarea lui din circuit... este foarte simplu... la Laguna 2 scoti tabloul de bord, scoti ace, tot pana ajungi la montaj, cum stai cu fata la montaj (unde fura acele) in dreapta sus este piese cu pricina, in general are 6 picioare... dar poate sa difere, cel mai simplu cauti cu ochiul liber orice urma de lipitura umana, nimeni si nimic nu poate lipi cum se lipeste piesa in procesul productiei... daca gasesti urme de interventie 100% este facut... daca nu nu este facut... mai trebuie verificat apoi si tabloul de bord sa fie cel cu care a fost facuta masina... cum am mai spus-o si cu alte ocazii... varianta cu carte de service si istoric RENAULT este frectie la picior de lemn, in Germania cartea de servici ''bine facuta'' este in jur de 50 EUR si istoricul intre 100 si 150... smile.gif


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Jan 2007, 22:30
Post #8


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Repet si eu intrebarea: cum se pot cu 150 de euro in germania schimba datele din serverele reno? Adica masluirea istoricului din baza de date nu a hartiei pe care e printat.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 28 Jan 2007, 22:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




off topic
pana la urma unde se afla mufa pentru tester?


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Jan 2007, 22:36
Post #10


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Sub scrumiera


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 28 Jan 2007, 22:53
Post #11


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- in general este destul de simplu... istoricul se afla in reprezentanta Renault, ai nevoie de individul care lucreaza acolo, el nu iti da nimic printat... el modifica datele aflate/consemnate in cadrul acelei reprezentante... stiu persoana care a facut asa ceva la un ESPACE, cumparat la 220mii km, cartea de service ''facuta'' la zi dupa dorinta proprietarului la 89000 cu stampile periodice de la reprezentanta, apoi tot acelasi individ a aranjat si treaba in baza de date ca deh era pentru export smile.gif)... masina a fost verificata la Bucuresti si totul era ok... nimic din istoric nu trada faptul ca masina avea 220 mii cu toate ca fusese cumparata de la dealer Renault din Germania, aceiasi reprezentanta vanduse masina de noua in leasing, la final firma care o platise a restituit masina contra noului model... in afara nu prea se practica varianta de leasing cum este la noi, cu valuare reziduala si ramai cu masina pe cap... acolo iei masina de noua declari in contract care este numarul maxim de km parcursi de masina pe o luna apoi in functie de asta ti se calculeaza rata, la finalul celor 3 ani o dai inapoi cu optiunea pentru un alt model si masina este re evaluata de dealer care o scoate la vanzare ca sh, in mare cam asa stau lucrurile

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 28 Jan 2007, 22:54


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Jan 2007, 23:02
Post #12


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




In conditiile in care toate reviziile sunt facute la acelasi dealer scenariul este plauzibil... dealerul avand dreptul sa modifice reviziile facute de el in serverele reno...
O chestie nu prea se leaga: posibilitatea de a schimba datele despre revizii la cativa ani dupa ce au fost introduse e(ar fi) o gaura imensa de securitate in reteaua reno... tot ce-i posibil. Un asemenea scenariu ar explica si starea deplorabila a Clioului unui coleg luat cu 107ooo km de la un dealer reno din De cu istoric dealtfel beton.

Un admin de sistem de la centrul de date reno isi poate da seama cand au fost accesate ultima oara datele respective dar pna ajungi la dumnezeu te manaca sfintii.

This post has been edited by bh07xyk: 28 Jan 2007, 23:03


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 29 Jan 2007, 07:21
Post #13


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- sincer asi mai avea eu cate ceva de spus despre tot sistemul de la Renault... cum se fura etc... cum se fac smenuri cu piese si alte chestii... dealtfel nu numai la Renault se intampla... in plus noi romanii am ridicat la rang de arta treaba asa ca... totul este posibil... mai ales in momentul in care RENAULT are de castigat din vanzarea unui autoturism nu m-ar mira sa fie cunoscuta treaba si tolerata de catre ei...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Jan 2007, 07:40
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




[quote=cri123,26 Jan 2007, 11:46]
Sa stii ca daca e vb. de benzina, e posibil, daca si masina arata in consecinta. In Vest lumea e putin mai educata decat aici din pct. de vedere al rentabilitatii(nu cumpara diesel decat daca prevede un nr. mare de km de parcurs). Aici mai e de precizat de unde se achizitioneaza masina: daca e de la samsari, sigur e manarita si oricum ar fi, ai dreptate, nu te crede nimeni, intr-atat de mult se umbla la km. la masinile aduse afara. Se poate discuta mult pe subiectul asta, unde am si am avut dificultati in a comercializa masinile pe care le-am adus eu, le-am folosit un an sau doi si apoi le-am vandut.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick20
post 1 Feb 2007, 00:01
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 13 January 07




@laguna_2_interceptor...
QUOTE
simplu... la Laguna 2 scoti tabloul de bord, scoti ace, tot pana ajungi la montaj, cum stai cu fata la montaj (unde fura acele) in dreapta sus este piese cu pricina, in general are 6 picioare...



care este tabloul de bord? (poate suna tampit blink.gif ) dar chiar nu stiu unsure.gif

mi-am cumparat o laguna 2 din 5/2004 si vreau sa stiu daca a fost umblat la kilometraj (ma seaca rau de tot treaba asta sad.gif )


merci mult!

This post has been edited by vick20: 1 Feb 2007, 00:02


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi vanduta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 1 Feb 2007, 01:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




turometrul ,vitezometrul c.d.b.....etc, formeaza tabloul de bord.
in cazul tau il scoti si in spatele ceasurilor gasesti ce te intereseaza pe tine


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:54
Dacia