Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Merita sa cumpar Laguna II Autentique(sh) ?

magicus
post 11 Jan 2007, 20:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 March 06
From: Constanta




Salut! As dori si eu parerile voastre in legatura cu achizitionarea unei Laguna II Authentique 2001 full, fara piele si cu AC manual in 2 trepte. Din cate am inteles e in Romania de 1 an si are undeva la 115-120.000 km. Vreau sa stiu daca merita sa o iau, daca e fiabila. Trebuie schimbat parbrizul deoarece a luat o pietricica si i-a tras fisura de vreo 50-60 cm. Aveti idee cat e un parbriz? Multumesc mult.


--------------------
Renault Laguna II 2002 Hatchback , 1,9 Dci - 120 CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 11 Jan 2007, 20:40
Post #2


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu prea e ''full''... merita doar daca iti iei PRIVILEGE sau INITIALE... cel putin din punctul meu de vedere...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 11 Jan 2007, 20:41
Post #3


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ce full e ala fara piele si climatronic numai vanzatorul stie. Authentique e versiunea de baza. Dynamique Privilege si Initiale sunt peste.

Ce inseamna AC in doua trepte?

Ce motor?

Din 2001 cu 120.000 s-o spuna lu' Peste, desi exceptii exista. Trebuie verificat istoricul la reno.

Modelele din 2001-2002 au cele mai multe probleme de fiabilitate.

Parbriz intreaba la centrele de parbrize.



--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magicus
post 11 Jan 2007, 21:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 March 06
From: Constanta




Motor 1.9 dci - 120 Cp. Are ABS, ESP, AFU, pilot automat, alarma, 8 airbaguri, proiectoare, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice si incalzite, AC in 2 trepte, cartela cu senzor ( are functia aia cu care poti deschide masina cu cartela in buzunar), 6 viteze. Daca imi mai aduc aminte ceva va mai zic. Tipul e de incredere, am luatt acum un an de la el un Megane 2 - 1.5 dci hatchback de care am fost f. multumit.


--------------------
Renault Laguna II 2002 Hatchback , 1,9 Dci - 120 CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanul
post 11 Jan 2007, 21:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 30 January 06




depinde de pret !
dupa un timp in care ai sa navighezi si pe acest forum ai sa vezi ca ai sa regreti ca nu ti-ai luat-o mai "dotata"(cel putin asta-i cazul meu)
si mai este un aspect-posibilitatea ca preturile sa scada in eventualitatea eliminarii primei taxe de inmatriculare.


--------------------
renault laguna 2002,1.9dci
Laguna 2 Estate 1.9dCi 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 11 Jan 2007, 21:10
Post #6


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Repet, ce inseamna AC in doua trepte?

dCi din 2001 = probleme turbina si radiator intercooler. Istoric la dealer Renault neaparat sa vezi daca/cand au fost schimbate. Daca au fost schimbate nu te alarma, e mai bine asa, primele serii au fost catastrofice. De ex a mea e la a treia turbina si asta in sfarsit e ok.

Km suna fantezist cu ata mai mult cu cat e diesel.

Are senzori de presiune pneuri?

In afara de astea mai ramane doar pretul...


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicukla
post 11 Jan 2007, 21:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 12 November 06
From: .




masina aproape identica (+ jenti si senzor ploaie si limini )am cumparat eu din Belgia in noiembrie.
La ce pret este masina?
Eu am schimbat cand am adus masina pivot stanga, 2 bielete si bucsele de la punte spate.( cam dificil de schimbat si gasit piese )
@gsaru care a fost cu mine si si-a cumparat si el Laguna nu a schimbat decat o bieleta.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magicus
post 11 Jan 2007, 21:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 March 06
From: Constanta




Are senzori de presiune in pneuri. AC in doua trepte = Butonul de AC se apasa o data = prima treapta ( se aprinde un led ), daca vrei mai rece mai apesi inca o data se aprinde alt led de pe acelasi buton. Nu stiu daca are turbina schimbata. Oricum primul lucru care il fac e sa ma duc la Renault sa o bage pe calculator si sa ii faca un istoric. Am inteles ca i-a facut asta acum 1 saptamana si a iesit bine.


--------------------
Renault Laguna II 2002 Hatchback , 1,9 Dci - 120 CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magicus
post 11 Jan 2007, 21:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 March 06
From: Constanta




Masina o iau la schimb cu a mea - Megane 2 -1.5 dci, 80cp, 2003. dotari standard. ( cam 8500 euro ).


--------------------
Renault Laguna II 2002 Hatchback , 1,9 Dci - 120 CP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 11 Jan 2007, 21:45
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




masina la ce spui tu este cam in jur de 8000 euro... dar sa fii sigur ca nu are max 120.000 km... iti spun cu siguranta ca are peste 200.000 km... au avut unii surpriza sa descopere si masini cu 400.000 - 500.000 km (asta din auzite)... verifica istoric si apoi decide...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 11 Jan 2007, 23:36
Post #11


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Din strainezia se intampla sa fie kilometraj fantastic de peste 200k km (doar ei au autostrazi), dar ma crezi ca eu am la Laguna mea din iulie 2003 24 k km? Da 24000 km in peste 3 ani jumate! Da sa fiu eu daca o dau ieftin icon_mrgreen.gif (minim 10% peste pretul pietei cand/daca o s-o dau la anu). Spre comparatie la Logan am 16 K km in doar un an (l-am luat sa-l alerg si pe drumuri de tara)...

Revenind la subiect eu sincer nu as lua Authentique (la noi erau in 2003 doar cu dieselul de 100 CP in echiparea asta) , desi pare bine dotat. Pentru cateva sute de euro diferenta cred ca poti gasi o masina mai tanara (2003) si ceva mai dotata (Dynamique, Privillege... Initiale mai rar). Motorul e decent (ca performante) si relativ fiabil din 2003 incoace. Mie mi-e frica de motoare diesel la peste 120k km... daca se duce ceva as da un car de bani sa o repar. Oricum ar fi bine sa nu aiba senzori de presiune in roti. Se defecteaza pe drumurile noastre.

This post has been edited by Cypher4laguna: 11 Jan 2007, 23:36


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Jan 2007, 05:24
Post #12


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- uita de istoric la Renault si mii de suspiciuni si basme cu km dati inapoi cu sutele de mii... ca sa fi sigur ca nu a fost umblat la km verifica tabloul de bord odata la seria inscrisa pe el sa nu fi fost schimbat apoi se desface si este sus in dreapta un ''gandac'' mic cu 6 pini. te uiti la lipituri, daca sunt lipituri de fabrica atunci poti sta linistit, daca nu atunci sigur s-a umblat la km(e cea mai sigura metoda, e musai sa fie dezlipit pt a se umbla la km)... carti de service etc sau istoric la masini smile.gif))), in Germania ''costa'' la reprezentanta intre 50 EUR cartea de service si 100 istoricul... asa sa dea bine smile.gif


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 12 Jan 2007, 07:07
Post #13


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




100 de euro si schimba Fritz datele din serverele Renault? Istoric inseamna datele despre operatiile efectuate in reteaua autorizata Renault. Foarte tare neamtu ala si foarte ieftin lucreaza.

@Magicus: Istoricul ti-l da reprezentanta fara sa se uite la masina, le scot din computerul conectat la reteaua de service reno. Tu probabil te referi la testul CLIP.

This post has been edited by bh07xyk: 12 Jan 2007, 07:13


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 12 Jan 2007, 09:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




@magicus:Spune la ce pret ai gasit-o, oricum Authentic e varianta de baza, nu prea are optiuni. Eu am o Laguna Privilege de vanzare.
In plus alaltaieri i-am facut distributia si accesoriile, nu pentru nr. de kilometri ci pentru ca are aproape 5 ani(dupa ce s-au demontat capacele de distributie, am observat ca cureaua era aproape noua, dar asta e, am schimbat tot pentru ca in timp pot aparea mici fisuri inobservabile si deodata se poate rupe)

Vezi ca e si sectiunea Bursa...in cazul in care vrei sa vinzi/cumperi ceva...

This post has been edited by ghetau dan: 12 Jan 2007, 09:30


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:07
Dacia