Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vopsea zgiriata + incercare nereusita de acoperire, cu creion corector

Frank SF
post 9 Jan 2007, 00:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




iata problema mea: am un renault laguna 2 phase 2 din august, masina e bleu orage, un bleu descris spre gri foarte frumos, vopsea foarte speciala pentru ca depinzind de lumina si bataia razelor soarelui pare cind bleu, cind gri.

am avut surpriza neplacuta sa constat ca pe cantul usii de la sofer sunt doua locuri unde este cazuta vopseaua pina la alb (deci pina la chit) - un loc poate fi undeva unde am lovit eu usa de alta masina sau de un perete (desi nu cred) insa celalalt este situat mult mai sus, undeva unde datorita formei convexe a portierei nu s-ar fi putut lovi de nimic.

intrucit nu am timp sa ma duc cu masina la vopsit si sa o las 1 zi acolo la uscat (am nevoie de masina, momentan cealalta masina a familiei este in curs de reinmatriculare ca urmare a terminarii leasing-ului), plus ca niciodata nu sunt confortabil sa o las 1 zi acolo la service sa ii faca aia cine stie ce, am cautat diverse solutii....

la un sfat de la un coleg, am incercat cu un creion corector de culoare, luat de la carrefour. desi se jurau acolo ca este exact potrivit pentru vopseaua mea (era si un tabel cu echivalente nume vopsea masina-cod creion) si pe mostra de pe tub parea la fel, surpriza a fost ca nu era chiar aceeasi vopsea ci era mai deschisa, si nu doar ca nu a acoperit zona alba, insa din neindeminare am minjit putin si pe fata usii, unde era vopsea buna, si a ramas minjit asa, peste vopseaua originala....creionul corector se numeste synto peinture.

acuma intrebarile mele sunt 3, si as avea nevoie de sfaturile voastre:
- de ce credeti ca s-a cojit vopseaua de pe masina la mai putin de 6 luni ? care ar putea fi cauzele ? un detailing m-ar putea ajuta in protejarea vopselei ? cum ?
- exista vreo modalitate sa sterg vopseaua din creionul corector uscata peste vopseaua buna a masinii ? Ma puteti ajuta cu un sfat ?
- daca stergem vopseaua din creionul corector, pe urma cu petele albe (care presupun ca sunt chit-ul masinii) singura solutie este revopsirea ?

This post has been edited by Frank SF: 9 Jan 2007, 00:27


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 9 Jan 2007, 01:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




ok, am gasit pe alt forum un caz asemanator, la o alta marca:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...asc&start=0

se pare ca cojirea vopselei pe muchia usii vine dintr-o vopsire defectuasa si va trebui sa ma cert cu Renault sa imi suporte revopsirea pe garantie. O sa revopsesc usa la primavara cind o sa treaca iarna si o sa ma duc si la revizia de 10.000 km

Intre timp ar trebui sa gasesc o solutie sa sterg porcaria aia de vopsea din creionul corector....

revenire ca ma roade rau

pe site-ul unui mare importator se recomanda:
Mici defecte de vopsea
Pentru a evita formarea de rugina, mici defecte de vopsea (urme de lovituri de piatra, etc.) trebuie acoperite in cel mai scurt timp cu ajutorul unui creion corector sau cu spray de vopsea. Daca totusi s-a format rugina, aceasta trebuie indepartata cu rigurozitate. Inainte de depunerea vopselei trebuie aplicat un grund anticoroziv

deci totusi e bine ca am dat cu creion corector....

si legat de creion corector:
http://vwforum.vwforum.ro/lofiversion/index.php/t17661.html

This post has been edited by ghetau dan: 9 Jan 2007, 08:27


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:57
Dacia