Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scârțâit care mă scoate din minți., Da, un scârțâit in zona roților față.

GrandScenic3
post 27 Jun 2023, 18:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 June 23




Salutare tuturor. Am un Grand Scenic 3 care scârțâie în zona de sub roțile față, dar numai după vreo 15 minute de mers prin oraș, în viraj. Nu scârțâie deloc dacă afară este o vreme rece. De asemenea, am observat că scârțâitul are loc în momentul virării spre dreapta cât și la revenirea roților în poziția înainte, precum și la denivelări mai măricele. Dacă rulez mai mult, scârțâie și doar atunci când brachez roțile pe loc, tot numai spre dreapta și când le readuc în poziția înainte. Oameni buni, mecanicul meu este plecat momentan din țară și nu știu altul la fel de bun, până se întoarce peste o săptămână. Iar scârțâitul ăsta de cauciuc presat și forțat mă scoate din minți. Care naiba poate fi cauza?
Știu că nu se poate da un diagnostic sigur aici, dar, măcar îmi mai alin "durerea" cu niște explicații până apare Mister Mecanic. Mulțumesc în avans.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 27 Jun 2023, 20:21
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Am avut exact aceeași problemă, dar nu pot să ți spun exact rezolvarea.

Spre sfârșitul verii trecute, a început să scârțâie teribil peste denivelări la viteze mici, tot așa, când era foarte cald. Dacă plecăm dimineața din parcare, jumătate de oră nu se auzea nimic. Atunci, la inspecție pe elevator, nu exista niciun joc la vreun element, dar cauciucul bucșelor de la brațe era vizibil îmbătrânit/scopt și au intrat în vizor pentru schimbare.
Imediat vremea s a răcit un pic și zgomotul a dispărut, iar eu am zis că nu dau brațele jos doar pentru bucșe și mna, evident, nu mai exista deranjul cu scârțâiala.

Anul ăsta, odată cu venirea căldurii, a început să scârțâie și mai nasol, dar la inspecție a mai apărut și un capăt de bară, dar și o bieletă antiruliu.
Așa că am schimbat două bielete antiruliu, două capete de bară și 4 bucșe la brațe, iar zgomotul a dispărut complet.

Aș suspecta că au fost dintotdeauna bucșele la braț, dar nu bag mâna în foc, pentru că și celelalte elemente pot incepe să aibă diverse zgomote, fără să aibă joc simțitor la verificare.

This post has been edited by Dadi_T: 27 Jun 2023, 20:24


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Jun 2023, 20:31
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




eu as paria pe bieletele antirului ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrandScenic3
post 27 Jun 2023, 20:39
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 June 23




La naiba, băieți, nu găsesc vreun buton pentru "răspunde" aici. Total neintuitiv. Cum vă dau replica?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 27 Jun 2023, 23:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(GrandScenic3 @ 27 Jun 2023, 21:39)
La naiba, băieți ... Cum vă dau replica?
*


Pai simplu era sa scri @Xulescu...brb , ce vrei sa zici.
Altfel , dupa cum vezi , in capatul din dreapta jos la fiecare postare , ai o zona gri pe care scrie " +QUETE " .Dai clic pe ea si apoi dupa toate postarile , tot jos in dreapta , dai clic pe "ADD REPLAY " si se deschide fereastra pentru noua postare la subiectul selectat/citat .Nu uita sa stergi din partea citata ce nu-i important , adica cf. regulamentului , nu cita toata postarea .
Acum legat de problema , pana-ti vine mecanicul , treci pe la o spalatorie si dai bine cu jetul pe toate articulatiile , pe sus pe la flansa de arc. Poti avea acces daca virezi maxim pe fiecare parte , pe rand chiar si inspre spatele jantei .
Sa auzim de bine .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrandScenic3
post 28 Jun 2023, 06:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 June 23




[quote=ProfiBv,27 Jun 2023, 23:15]
Pai simplu era sa scri @Xulescu...brb , ce vrei sa zici.
ProfiBv, mersi de explicație. Astăzi plouă și este rece. Fac naveta din Săcele la Ghimbav. Am ajuns la Ghimbav și nu se aude pic de zgomot. O s-o bag la curățare, să văd ce rezultat dă.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viva1992
post 2 Jul 2023, 12:52
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 November 21




QUOTE(GrandScenic3 @ 27 Jun 2023, 18:18)
Salutare tuturor. Am un Grand Scenic 3 care scârțâie în zona de sub roțile față, dar numai după vreo 15 minute de mers prin oraș, în viraj. Nu scârțâie deloc dacă afară este o vreme rece. De asemenea, am observat că scârțâitul are loc în momentul virării spre dreapta cât și la revenirea roților în poziția înainte, precum și la denivelări mai măricele. Dacă rulez mai mult, scârțâie și doar atunci când brachez roțile pe loc, tot numai spre dreapta și când le readuc în poziția înainte. Oameni buni, mecanicul meu este plecat momentan din țară și nu știu altul la fel de bun, până se întoarce peste o săptămână. Iar scârțâitul ăsta de cauciuc presat și forțat mă scoate din minți. Care naiba poate fi cauza?
Știu că nu se poate da un diagnostic sigur aici, dar, măcar îmi mai alin "durerea" cu niște explicații până apare Mister Mecanic. Mulțumesc în avans.
*




Salut! Exact aceeasi problema o am si eu cu partea stanga, cand virez pe loc scartaie de o ia zbenga, in dreapta nu scartaie de loc, in mers nu scartaie si doar la viraje pe loc.
Precizez ca anul trecut am schimbat:
-amortizoare+arcuri+flanse
-capete de bara
-bielete antiruliu
-basculele(cu totul)....
Si dupa un an, din vara in vara sa faca asa... Piesele au fost de marca buna, nu cele mai ieftine, dar nu oem.
Aveti vreo rezolvare?

Link cu problema: https://photos.app.goo.gl/CNK7JaHR55LDx52D7


2 Jul 2023, 15:11:
QUOTE(viva1992 @ 2 Jul 2023, 12:52)
Salut! Exact aceeasi problema o am si eu cu partea stanga, cand virez pe loc scartaie de o ia zbenga, in  dreapta nu scartaie de loc, in mers nu scartaie si doar la viraje pe loc.
Precizez ca anul trecut am schimbat:
-amortizoare+arcuri+flanse
-capete de bara
-bielete antiruliu
-basculele(cu totul)....
Si dupa un an, din vara in vara sa faca asa... Piesele au fost de marca buna, nu cele mai ieftine, dar nu oem.
Aveti vreo rezolvare?

Link cu problema: https://photos.app.goo.gl/CNK7JaHR55LDx52D7
*




Hai că a venit a mea de la muncă și am pus-o sa învârtă de volan . La mine e din capul de bara de pe stânga. Am dat cu wd 40 pe cauciuc și nu mai face. Bătăi nu am, dar o s-o duc la verificat.
Drumuri bune! cool.gif biggrin.gif

This post has been edited by viva1992: 2 Jul 2023, 15:11


--------------------
Renault Scenic 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 6 Jul 2023, 14:42
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Vreau să spun că nu am scăpat de scârțâit. Probabil a fost un moment cu temperaturi mai scăzute, nu știu ce să zic.
Eu personal, mai de schimbat pivoții și tot ce tine de amortizoare. Nu le am schimbat până acum, sunt originale (250 000 km). Barcă nu este, să zic că neapărat trebuie schimbate amortizoarele, iar pivoții, după verificări la 3 mecanici, sunt buni. Mai aștept semne nasoale de uzură pe elementele de mai sus, ca să le schimb.
Ar trebui să precizez că eu nu am zgomote cu mașina stând pe loc și virat din volan. Doar in mers, viteză relativ mică și denivelări. Dar zgomotul este același.
Mi e sa nu fie din caseta de direcție...

This post has been edited by Dadi_T: 6 Jul 2023, 14:43


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:10
Dacia