Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Derapaj franare

BloBox
post 23 Dec 2020, 23:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




Buna seara, colegi!

De cateva zile ma confrunt cu o problema
la laguna mea, destul de serioasa, pe partea de franare. Ma astept sa gasesc cateva persoane care s-au mai lovit de problema asta in trecut si ma pot ajuta cu o rezolvare. Treaba sta in felul urmator:
Am incercat acum o saptamana sa testez franarea pe carosabil alunecos, cam 0 grade, putin polei de la 70 km/h la vale (mare greseala, stiu). Cand am apasat frana cu toata puterea, masina a derapat putin in partea dreapta, catre acostament si am fost nevoit sa incerc sa o redresez catre dreapta si apoi iar stanga. Asta s-a intamplat in timp ce in bord a aparut eroarea check braking sistem cu rosu si stop. Din ce am observat, eroarea aceea vine la pachet cu dezactivarea abs-ului. Ma gandesc ca e din cauza ca ii taie abs ul si de asta o ia in derapaj. Am mai facut si astazi niste teste dupa ce am inlocuit placutele de pe spate despre care stiam ca sunt tocite, insa spre surprinderea mea, a iesit acelasi rezulat. Indiferent de suprafata pe care franez, la deal, la vale, drum drept, masina o ia cu botul spre dreapta si spatele tinde sa isi mentina traiectoria (cumva spre stanga).
Masina (L3 Break) este dotata si cu sistemul 4control, 2.dci 150cp, fara probleme la directie, bucse, capete de bara, amortizoare etc de la ultima revizie (acum o luna).

De unde sa incep rezolvarea problemei? Am mai intrebat si prin service, insa nu am gasit mari lamuriri.

Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 24 Dec 2020, 00:06
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Au mai aparut erorile si in testele ulterioare sau doar prima data ? Daca la o inspectie vizuala nu se observa nimic in neregula eu as recomanda un test de franare. Poti merge la orice statie ITP sa ceri o testare. Costa cateva zeci de lei si analizand rezultatele poti identifica la care roata / roti este problema.

This post has been edited by r_vlad: 24 Dec 2020, 00:06


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Dec 2020, 10:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Pai cu eroarea aia pe sistemul de control al franarii e si normal sa derapeze masina, cu pedala apasata puternic toate rotile se blocheaza si pierd aderenta cu solul, masina poate derapa unde vrea ea. Fa o diagnoza la masina, vezi exact ce eroare este stocata si remediaza problema.

This post has been edited by xmisterx: 24 Dec 2020, 10:07


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 24 Dec 2020, 10:15
Post #4


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Testul pe bancul de frana nu scoate in evidenta problema la ABS.
Mai mult ca sigur unul dintre senzori nu citeste corect --> iti trebuie cel putin o citire de erori, dar sa nu excludem nici pompa de ABS.
Eu am avut probleme la pompa de ABS, insa pe partea de ESP.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 24 Dec 2020, 16:08
Post #5


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




lichidul de frana in borcan e la nivel?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 24 Dec 2020, 16:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




1.Ba tocmai pe standul de frana poti vedea si viteza citita de senzorii ABS, in timp real si deci pui si testerul pe masina cu ocazia aceasta . Oricum cu citirea erorilor din calculatoare as incepe.
2. Nu spui nimic de amvelope ?!!!
3. Gandestete la ce ai umblat , ce ai schimbat inaintea aparitiei problemei .
Poate fi si spirala volan.....amortizoare( dar acestea nu dintr-o data ).

This post has been edited by ProfiBv: 24 Dec 2020, 16:29


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 24 Dec 2020, 16:54
Post #7


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Nu toata lumea are laptop la indemana la o verificare pe stand...


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BloBox
post 27 Dec 2020, 09:49
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




QUOTE(ProfiBv @ 24 Dec 2020, 16:26)
1.Ba tocmai pe standul de frana poti vedea si viteza citita de senzorii ABS, in timp real si deci pui si testerul pe masina cu ocazia aceasta . Oricum cu citirea erorilor din calculatoare as incepe.
2. Nu spui nimic de amvelope ?!!!
3. Gandestete la ce ai umblat , ce ai schimbat inaintea aparitiei problemei .
Poate fi si spirala volan.....amortizoare( dar acestea nu dintr-o data ).
*



Salut!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Tin sa mentionez ca pe masina am acum cauciucuri de iarna Pirelli Sotto Zero cu carne cam 50% dot 2019, deci eu zic ca e exclusa problema anvelopelor.
Pompa abs a fost schimbata si calibrata de fostul proprietar cu factura doveditoare intr-un service autorizat, deci ori din start problema e la asta, o calibrare defectuoasa, sau se elimina imediat, ptc e noua.
Mi s-a mai spus sa verific nivelul de ulei de frana, nu am apucat sa fac asta insa. Tin sa mentionez ca pana apare eroarea cu check braking sistem, masina franeaza normal, drept. La a 2/3 pedala de frana, atunci pierde abs ul si masina, cu rotile blocate pe franare, derapeaza cu botul spre dreapta, si spatele spre stanga cumva, intr o miscare de rotatie mai mult.
Eu nu am umblat la nimic, am constatat problema asta cand am facut prima data acel test de frana pe carosabil umed. Nu are probleme la directie, bucsi, amortizoare, brate din ce stiu eu de la ultima verificare care a fost acum o luna.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 27 Dec 2020, 10:56
Post #9


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Pompa ABS este noua? Nu prea am auzit de calibrare..... . Etrierii i-ai verificat?
Toate bune.


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 27 Dec 2020, 16:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Pompa abs se configureaza in functie de echiparea masinii, probabil ca la asta afacut referire.

This post has been edited by xmisterx: 27 Dec 2020, 16:02


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Dec 2020, 16:28
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu stiu cum este la L3 dar la M3 trebuie resoftat calc. de ABS pt a putea da km inapoi ... poate sa fie si asta o cauza a problemelor tale ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 27 Dec 2020, 20:27
Post #12


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




@czh - este la fel procedura, diferenta o face meseriasul si "scula". Asta am vrut sa zic, problema debuteaza cu 'intinerirea".
@xmisterx - cred ca ai dreptate!
On topic
Eu verificam nivelul de lichid ( cu si fara eroare) , placute, discuri, etrier, ghidajele, etc. Daca totul era in regula curatam cu peria de sarma dadeam cu vaselina cuprata si vaselina rezistenta la temperatura, dupa care vedeam ce se intampla.
Interesant este faptul ca initiatorul doreste sa-i spunem rezolvarea fara a pune un cod de eroare, de fapt fara sa faca o diagnoza. 50% cauciucuri bune....ai fost la echilibrat cu ele, sunt ok ?
De curiozitate cati km are masina?
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BloBox
post 28 Dec 2020, 10:08
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 November 20




QUOTE(tek_IDs @ 27 Dec 2020, 20:27)
@czh - este la fel procedura, diferenta o face meseriasul si "scula". Asta am vrut sa zic, problema debuteaza cu 'intinerirea".
@xmisterx - cred ca ai dreptate!
On topic
Eu verificam nivelul de lichid ( cu si fara eroare) , placute, discuri, etrier, ghidajele, etc. Daca totul era in regula curatam cu peria de sarma  dadeam cu vaselina cuprata si vaselina rezistenta la temperatura, dupa care vedeam ce se intampla.
Interesant este faptul ca initiatorul doreste sa-i spunem rezolvarea fara a pune un cod de eroare, de fapt fara sa faca o diagnoza. 50% cauciucuri bune....ai fost la echilibrat cu ele, sunt ok ?
De curiozitate  cati km are masina?
Toate bune!
*



Masina a fost cumparata la 191000, iar in prezent are 196000. Sunt reali, verificati in reprezentanta renault, nu am dubii sa cred ca nu sunt reali. A fost luata din Olanda. O sa merg zilele astea pentru o testare si daca nu ii dau de cap acolo, voi reveni cu mai multe informatii. Din cate am inteles, cel mai probabil e vorba de un senzor abs, insa nu imi explic cum ar putea fi acela de vina cand masina derapeaza doar cand nu mai intra abs-ul, deci automat nu mai tine cont de senzori, presupun.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 09/2009 GT - BC11GXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Dec 2020, 15:23
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




BloBox - orice eroare care apare pe sistemul de franare dezactiveaza ABS-ul, chiar si lipsa lichidului de frana din borcan, fara o diagnoza la masina nu vei sti ce defect este la sistem. Da poate fi un contact imperfect la un sesnzor abs si genereaza acea eroare.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:48
Dacia