Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Istanbul, Relaxare in 4 zile

gibonu
post 16 May 2010, 16:28
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Parintele
N-ai pentru ce.
Foloseste cu incredere transportul in comun. Merge super bine, este curat, civilizat (aer conditionat in tramvai).
Igonra-i pe turcii imbarligatori care iti ofera taxi sau shuttle bus spre hotel.
Pur si simplu nu merita.
De la aeroport ia metroul. Statia de metrou este chiar sub aeroport.
Adica iesi din aeroport si imediat in dreapta. Te uiti dupa indicatoare. Light train parca ii zice la metrou.
Mergi toata linia, pana in Aksaray.
Nu ai cum sa te incurci, dearece la aeroport este capat de linie, te urci in orice tren.
De la Aksaray, mergi vreo 300 m inainte (fata de directia in care ai venit) si ajungi la linia de tramvai.
Tramvaiul il iei spre Kabatas, (scrie pe tramvai directia in care merge), adica spre Marele Bazar si Sultan Ahmet (Moscheea Albastra).
Tramvaiul, metroul si vaporul merg cu jeton, adica inainte de a intra in statie este un chiosc care vinde jetoane. Jeton este denumirea si in turceste.
Jetonul coasta 1,5 lire. Rar, sunt statii fara chiosc de jetoane, dar au aparat in care bagi banii si iei jetonul.
Dspre schimbat banii, nu cred ca are rost sa-ti bati capul in RO.
Sunt case de schimb si banci peste tot in Istanbul, plus ca la o gramda de chestii (bazar, carciuma) poti plati in USD sau Euro. Plus plata cu card bancar.
Cursul de schimb fata de euro este cam 1,91 lire turcesti (YTL).
La casele de schimb de pe aeroport au comision, deci schimba doar 10 euro cat sa-ti ajunga de jeton iar restul de bani ii schimbi in oras.
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu cea mai mare placere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 16 May 2010, 23:35
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




@Gibonu
Esti intradevar un ghid desavarsit.Am intrat pe "harta"metroului si am gasit
(cred) M2,cel verde,care s-ar parea ca merge si spre hotelul meu.Adresa ar fi
in Macka (Bayildim Caddesi).Cred ca trebuie sa ma orientez intre a cobori la
Osmanbey sau Taksim.Am mai citit si pe alte forumuri ca turcii prefera dolarul in loc de euro,s-ar parea ca sunt mai obisnuiti cu $.Uitandu-ma mai bine la ceea ce mi-ai scris si la harta metroului,cred ca te-ai referit la aeroportul Havalimani,nu-i asa?Eu cred ca vom ateriza la Ataturk,sau ma insel cumva???


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 May 2010, 08:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Parintele
Nu sunt un ghid desarvasit. Doar mai stiu si eu cate ceva despre Istanbul.
Vad ca Bayildim Caddesi este aproape in Besiktas.
Havalimani inseamana aeroport in turceste.
Ataturk Havalimani = Aeroportul Ataturk.
Daca mergi cu Tarom sau Turkish aterizeze pe Ataturk. Istanbulul mai are un aeroport, mai mic, in Asia, dar asta este pentru low-cost, din care stiu eu.
Pentru a ajunge pe Bayildim Caddesi, iei metroul de la aeroport pana in Aksaray.
Din Aksaray iei tramvaiul (directia Kabatas) si mergi pana la capatul liniei.
In Kabatas, te dai jos din tramvai si te duci la funicular.
Fara nici un fel de gluma, asa se numeste: funicular.
Este ceva super tare, adica un fel de tramvai, care merge printr-ul tunel in panta si face legatura intre Kabatas si Taksim.
Practic sunt doua vagoane, unul la fiecare capat al tunelului, legate intre ele cu un cablu de actionare. Pleaca in acelasi timp si prin cablul de care am zis se echilibreaza unul pe altul.
Cablul asta este actionat de o roata imensa, care se vede in Taksim.
Taksim este o piata destul de mare, se pare ca ar fi cea mai importanta piata din Istanbul.
In ziua de azi, turcii nu mai fac nici o diferenta intre euro si dolar (doar la cursul de schimb).
Stai linistit ca abia astepata sa-ti ia banii, indiferent ca sunt Euro sau USD.
Au comertul in sange.
Cat stai la Istanbul?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 17 May 2010, 13:09
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




@Gibonu
Vom sta 6 zile(5 nopti). Se vede(citeste) ca ai fost de mai multe ori prin Istanbul,ai un perfect simt al orientarii. biggrin.gif Sper sa ne descurcam !!!
Multumesc pentru toate detaliile . cheers.gif


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 May 2010, 13:56
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Cum am mai spus: mai stiu si eu cate ceva despre Istanbul.
N-ai de ce sa te ratacesti.
In cel mai rau caz, din Taksim ia un taxi pana la hotel. Nu cred sa faca mai mult de 10 lire, dar intreaba-l pe turc inainte.
6 zile este OK pentru Istanbul.
Nu rata muzeul de miniaturi (Miniaturk) am povestit eu mai sus despre el, la fel ca si plimbarea lunga pe Bosfor.
Vaporul care merge pe Bosfor opreste si in Besiktas, nu este nevoie sa te duci pana in Eminonu.
In zona Taksim mai sunt Muzeul Militar si Muzeul Naval. Daca te pasioneaza genul asta de muzee, chiar merita.
Daca mai ai intrebari, nu ezita.
Daca nu, drum bun si sa ne povestesti si noua cum a fost.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
will
post 17 May 2010, 14:00
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 16 October 07




Rugaminte . A fost cineva spre Istanbul pe ruta Vama Veche - Burgas - Malko Tarnovo ?
As dori sa stiu cum este drumul in special pe portiunea Burgas-Malko Tarnovo .
Nu am mai fost pe ruta asta de aprox. 15 ani si imi aduc aminte ca ruta respectiva era destul de periculoasa . Adica pustie si drumul foarte prost .
Multumesc .
Totodata daca cineva a stat in Istanbul in Hotelul Grand Beyazid as fi recunascator ptr ceva impresii .


--------------------
Renault Megane 2007 /1,5 dci 85 cp/luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 17 May 2010, 14:04
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




@gibonu
Am citit atent toate "descrierile" pe care le-ai facut + pozele atasate,sunt de exceptie.Intotdeauna cand am plecat undeva unde nu am mai fost,am preferat sa fac "sapaturi" adinci,ptr. a stii cat de cat in ce ma bag.Am intrat pe diferite sit-uri,am citit diferite opinii si pareri,astfel incat sa pot fii "pregatit"
pentru o noua aventura.Apropo,ai fost la magazinul de pielarie & blanuri
PRENS LEATHER? Am citit mai multe opinii despre ei,par a fii destul de buni.


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 May 2010, 14:56
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ will
Am vrut eu sa ma intorc saptamana trecuta pe acolo, dar am ratat iesirea de pe autostrada.
Adica am vazut indicatorul spre Derekoy insa eu il asteptam pe cel spre Kirklareli, sperand ca merg mai mult pe autostrada.
Daca studiam harta mai bine, nu faceam gresala asta.
Relativ repede mi-am dat seama ca am gresit, dar era prea tarziu, pierdem ceva timp daca ma intorceam, plus ca spre Marea Neagra cerul era intunecat rau de tot iar eu eram cu motocicleta.
Nu te incalzeste prea mult ce am zis mai sus, insa prin BG am merg mult pe drumuri secundare, cu ar fi Osenets - Popovo - Kotel - Omurtag si pot sa-ti spun ca drumurile astea sunt foarte bune d.p.v asfalt si totodata foarte bine semnalizate, practic (daca ai o harta buna) nu ai cum sa te ratacesti.
Poate asa o fi si Malko Tarnovo - Burgas, avand in vedere ca e drum national.

@ Parintele
Singurul lucru pe care il cumpar de la Istanbul este sugiuc-ul din Bazarul de mirodenii. Din ala original, de la mama lui.
Mai sunt si doua librarii in Sultan Ahmet, destul de bine aprovizionate cu carte in engleza.
Altceva nu ma intereseaza sa cumpar, deci nu cunosc magazinul de blanuri.
Daca mergi inostit de vreo doamna, ai grija mare in bazar (Marele Bazar): sunt strazi intregi pe care se vinde doar aur si argint.
O fi raiul pe pamant pentru femei, insa pentru un barbat devine plictiositor destul de repede.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 29 May 2010, 00:21
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Imi este asa de dor de Istanbul si de baclava. Cumparam mereu dintr-un magazin de specialitate langa gara Sirkeci, pe colt langa statia de tramvai. Are si niste masute afara, se afla exact in locul in care tramvaiul intra pe strada ingusta catre Sofia.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 May 2010, 19:25
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Stiu magazinul. Exact pe colt. Intr-adevar, super prajituri, de multe ori m-am oprit acolo, dupa un kebab luat de la vreo cateva zeci de metri mai incolo, cam in dreptul statiei de tramvai.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 9 Jun 2010, 08:41
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




Dupa 4 zıle cu ploaie torentiala si/sau mocaneasca,ne ıntoarcem si noı la caldurica de la Bucuresti.Cred ca mai mult din cauza vremii,Istanbulul nu mi s-a parut atat de nemaipomenit.Am apucat sa vedem Sf.Sofia si celelalte moschei dın vecınatate(chiar daca afara turna cu galeata),am avut 'noroc' si de o zı cu soare ın care am vizitat palatul Dolmah...palace(scuzati de lipsa restului )si ceva din Grand Bazar (chiar daca este acoperit-si acolo ploua ınnauntru) sı normal,acum la plecare a iesit soarele !!!!Pentru moment cam atat ....apropo,daca cineva doreste TL,mı-au mai ramas cateva ~~100....


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Jun 2010, 11:18
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Da, asta e.
Mie mi-a placut Istanbulul si pe ploaie.
Cum te-ai descurcat cu transportul de la aeroport la hotel?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 9 Jun 2010, 11:39
Post #43


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




am fost anu trecut la 'stanbul. cu otocaru. otocar plin cu bisnitari. doar 4 insi eram turisti adevarati. restu' erau dupa cumparaturi. drumu o fost lung si obositor, da' a meritat experienta numai ptr fazele din vami. unde piteau rumansii auru' prin autocar ca sa nu-i puna vamesii sa plateasca. plus modu' in care se dadeau spagi in vama (bulgareasca si romaneasca) ca sa nu verifice prea rau bagajele.

'stambulu e meserias de meserias. obiectivele majore is grupate pe-o suprafata destul de mica, merg facute pe jos (moscheea albastra, sf sofia, cisternele subterane, topkapi...etc). plimbarica pe bosfor o fost mijto. e de vizitat turnu galata si zona unde circula tramvaiul vechi (e pe langa turn p-acolo). zona e plina de magazinase si terase. mai e de vizitat palatu' Dolmabahçe, cetatea Rumelihisarı si zona adiacenta. prin 'stanbul e usor de mers cu tramvaiu (climatronic). io am avut o curiozitate sa vad cum arata carrefouru la ei si-am ajuns si p-acolo (cu metroiu).
io cand am ajuns am cumparat o harta de la un chiosc. o harta cu toate obiectivele turistice. cu harta in mana n-a fost nevoie sa intreb nimic. e simplu oricum. au indicatoare, chestii, socoteli.
am halit prajituri si alte dulciuri de-am dat in diabet. plus mancare la greu. turcaletii au dambla cu haleala. multa, buna si destul de eftina daca stii un' sa cauti.
in marele bazar mi-am bagat ceva, ca m-a enervat. ptr cine are rabdare si nervi poa sa fie o experienta jto. altfel e stres inutil.
mai mijto bazaru de mirodenii. acolo-i plin de haleala. de la tot soiu de ceaiuri, pana la rahat, sugiuc, branza, peste, fructe proaspete si confiate, halva...etc...etc. matzu gros si bani la buzunar sa ai, ca-ti vine sa mananci de toate.

nu ratati partea europeana si plimbarea pe bosfor. de pe vapor, o sa vedeti pe partea europeana viloace de viloace cu iesire drept in bosfor. mergeti si in cartierul armenesc, in ortakoy. e jto de tot zona si mult mai linistita decat zona unde-s obiectivele principale. zona linistita incepe dupa ce treceti podu galata.

p.s la plimbarica pa bosfor cu vaporetele, dupa ce prezinti biletu, dupa ce urci la bord si astepti sa plece vaporanu', apare un tugulan cu o tava de pahare cu suc. si serveste pulimea de la bord. majoritatea (turisti) iau, crezand ca-i din partea casei. am luat si io. apoi apare tugulanu si cere bani. mancam o masa cu cat am dat p-un pahar de suc. asta ca esperienta de evitat. nimic nu e gratis p-acolo, desi la prima vedere asa iti lasa impresia.

This post has been edited by CGB: 9 Jun 2010, 11:50


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 10 Jun 2010, 07:24
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




M-am descurcat destul de bine,zic eu.Ptr. ca unul(a) din turisti are varsta de "numai"83 anisori am avut (gasit pe internet)un fel de taxi care mi-a luat 60 de TL pana la hotel,si hotelul a fost destul de departe,langa Bosforus (Swiss hotel).In rest,repet,din cauza vremii,nu am putut vedea mai in amanunt destule "obiective"pe care le aveam in plan.Ramane ptr. alta data.Destul de interesant,in general.
La muzeul Dolmabahce(parca)nu m-am putut abtine,si am intrebat ghidusa de limba engleza daca are idee pe unde este tot aurul carat de turcomani de la romanica si cam cat ar fi.A facut o mutra lunga si a zis ca la palat,cu toata pictura de pe tavane si restul nu ar fi mai mult de cateva kg!!!


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Jun 2010, 09:35
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ Parintele
Bine ca n-ai intrebat de ce i-au omorat pe armeni in 1915.
Ce-a fost a fost, nu cred ca mai are rost sa rascolim trecutul.
Nu-i mai bine acum, cand relatiile intre RO si TR sunt mai mult decat excelente?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parintele
post 10 Jun 2010, 22:24
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 November 05




Ai dreptate,treaba a fost mai mult decat "comica"cand le-am spus ca vreau sa-mi vand nevasta pe ..cate camile vor sa-mi dea ei.Sa fi vazut figuri la ei,m-am distrat(in sinea mea)pe cinste !!!


--------------------
MB C class MB - x xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Dec 2011, 15:36
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Am mai fost odata la Istanbul, in perioada 03 – 06.11.2011.
Biletele de avion le-am luat in august, cand Tarom avea o oferta care suna bine de tot: 100 de euro pretul total al biletului.
Fata de 200 – 220 de euro cat era anii trecuti.
Plus doua bagaje de cala, de care n-am avut nevoie.
Probabil oferta respectiva fost raspunsul Tarom-ului la cele 3 curse pe zi pe care Turkish Airlines le are la Bucuresti.
Asadar:

Joi, 03.11.2011
Cursa de dus era operata de un ATR, avion mic, cu elice, de vreo 80 de locuri.
Putin inghesuiala, insa pentru o ora si ceva de zbor n-a fost o problema.
Mi s-a parut o masura buna un avion mic atunci cand nu exista pasageri suficienti.
Asta in ideea ca m-am intors in 2008 de la Istanbul intr-un Boeing 737 in care eram vreo 30 de insi.

Coasta marii Negre, probabil in Bulgaria.

01.JPG ( Size: 321.14k ) Number of downloads: 1876


Speram sa avem ocazia sa vedem din nou Bosforul de sus.
Insa traseul de zbor era altul, respectiv prin sudul orasului, cu o bucla desupra marii Marmara, survolarea acvariului si aterizarea pe Ataturk.

Stiam ca nu este nevoie de viza, insa a crescut pipota-n mine de mandrie cand am vazut ca figuram la tarile fara viza.

02.JPG ( Size: 434.76k ) Number of downloads: 1963


Control pasapoarte – fumat o tigara – metrou si deja eram in Aksaray.
Aici am observat ca s-a curatat zona, nu mai arata ca acum doi ani, plina de turci care vindeau toate prostiile direct pe asfalt.
Am mai observat ca acele chioscuri in care odata se vindeau jetoanele pentru trasnsport erau inchise, fiind inlocuite de aparate in care se baga banii si se ridica jetonul.
Aparatele au un meniu simplu si intuitiv si functioneaza in mai multe limbi.

Hotelul a fost in zona Sultanahmet, la 3 min. de Sfanta Sofia.
http://www.ersuhotel.com/ , 125 de euro pentru 3 nopti de cazare, in camera dubla, cu mic dejun inclus.
De fapt nu a fost o camera dubla ci o tripla, deoarece turcii n-au avut disponibila o dubla.
Iar micul dejun era OK.

Ne-am cazat, am mancat un kebab langa gara Sirkeci, dupa care ne-am apucat de treaba.
Muzeul de istorie al stiintei si tehnologiei din lumea Islamica (din engleza mea de balta).

03.JPG ( Size: 331.28k ) Number of downloads: 1917


Muzeul este deschis relativ recent si este situat in parcul de langaTopkapi.
Am inteles ca a fost amenajat acolo unde odata erau grajdurile palatului.
Site-ul ne-oficial al muzeului: http://www.ibttm.org/ENG/
Exista indicatoare (in turca si engleza) spre muzeu.

Intrarea in muzeu (5 lire / om).

04.JPG ( Size: 485.49k ) Number of downloads: 1831


Vizita incepe cu sectiunea de astronomie.
Sunt prezentate multe inventii islamice in domeniu, inclusiv machete ale unor observatoare astronomice.
Sectiunea poate fi interesanta pentru cine are cateva notiunii de baza legate de astronomie.
Ceea ce nu este cazul la mine.

In sectiunea de armament am priceput cate ceva.
Iar machetele sunt fabricate la o scara destul de mare.
Torpila.

05.JPG ( Size: 390.45k ) Number of downloads: 1808
06.JPG ( Size: 374.19k ) Number of downloads: 123


Arbaleta 3 in 1 daca nu ma insel.

07.JPG ( Size: 355.12k ) Number of downloads: 128


Catapulta.

08.JPG ( Size: 396.02k ) Number of downloads: 139
09.JPG ( Size: 458.35k ) Number of downloads: 98


Banca ortopedica.

10.JPG ( Size: 331.98k ) Number of downloads: 132
11.JPG ( Size: 412.1k ) Number of downloads: 135


Probabil amintirea fostului grajd.

12.JPG ( Size: 427.65k ) Number of downloads: 126



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 29 Dec 2011, 18:17
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Trebuie sa recunosc cu mana pe inima: esti eroul meu!!

La multi ani si cat mai multe calatorii ( nu ca ai avea nevoie de ultima urare )... laugh.gif

This post has been edited by drrond: 29 Dec 2011, 18:18


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Dec 2011, 12:44
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ drrond
Multumesc frumos pentru urari.
Asemenea si tie.


Joi, 03.11.2011 – Partea a II-a

Sectiunea tehnnica.

Surubul lui Arhimede.

01.JPG ( Size: 422.81k ) Number of downloads: 168


Metoda de ridicat apa cu ajutorul focului.
Daca nu ma insel, pare a fi o forma primitiva de turbina.

02.JPG ( Size: 393.85k ) Number of downloads: 173


Un fel de stramos al motorului cu abur.

03.JPG ( Size: 370.65k ) Number of downloads: 141
04.JPG ( Size: 378.73k ) Number of downloads: 91


Lampa windproof.

05.JPG ( Size: 393.23k ) Number of downloads: 90
06.JPG ( Size: 390.44k ) Number of downloads: 81


Moara mobila.

07.JPG ( Size: 396.79k ) Number of downloads: 65
08.JPG ( Size: 391.83k ) Number of downloads: 62


Moara de vant, fara morisca.

09.JPG ( Size: 424.34k ) Number of downloads: 71


Vantul intra prin fantele laterale, unde exista un fel de zbat.

10.JPG ( Size: 424.98k ) Number of downloads: 94


Perpetum mobile.

11.JPG ( Size: 329.72k ) Number of downloads: 96


Si conceptul de perpetum mobile in lumea musulmana.

12.JPG ( Size: 318.04k ) Number of downloads: 93


30 Dec 2011, 15:43:
Joi, 03.11.2011 – Partea a III-a

Sectiunea de arhitectura, pe care din pacate am vazut-o in fuga, deoarece muzeul se inchidea.

Universitatea din Bagdad, fondata in 1227.

01.JPG ( Size: 413.32k ) Number of downloads: 85
02.JPG ( Size: 406.01k ) Number of downloads: 66


O parte din moscheea din Cordoba.

03.JPG ( Size: 552.92k ) Number of downloads: 71


Mai exact este vorba despre fosta Mare Moschee din Cordoba, actuala Catredrala din Cordoba.
Adica se poate si invers, in sensul ca un lacas de cult musulman, dupa cucerire, sa fie transformat intr-un lacas de cult crestin.

Cam asta a fost muzeul.
Din pacate, l-am vazut putin pe fuga, insa vizita a meritat.
Cand am iesit, ploua usor.

Un ceai, baut pe o teresa din parcul palatului Topkapi, chiar pe malul Bosforului (unde, pe langa ceai, privelistea face toti banii).

05.JPG ( Size: 452.27k ) Number of downloads: 171


Bosforul la ceas de seara.

04.JPG ( Size: 436.74k ) Number of downloads: 193


Copaci iluminati.

06.JPG ( Size: 465.64k ) Number of downloads: 180


O parte din savoarea Istanbulului.

07.JPG ( Size: 455.19k ) Number of downloads: 218


Ploaia a continuat usor, toata seara.
Unii spun ca Parisul este deosebit atunci cand ploua.
Oricat ar parea de ciudat, mi s-a parut ca si Istanbulul are un farmec aparte pe ploaie.



This post has been edited by gibonu: 30 Dec 2011, 13:43


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Jan 2012, 17:56
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 04.11.2011 – Partea a I-a.

Acvariul din Istanbul. (http://www.istanbulakvaryum.com/en-US/home)
Undeva pe langa aeroportul Ataturk, pe malul Marii Marmara.
Se ajunge destul de usor, cu trenul pentru periferie (banliyo treni in turca).
Tren care se ia din gara Sirkeci si cu care se merge vreo juma de ora pana la statia Florya.
Din statia asta, in 10 min de mers pe jos, ritm de plimbare, se ajunge la acvariu.
Biletul de intrare costa 29 de lire pentru adulti.

Intrarea.

01.JPG ( Size: 374.78k ) Number of downloads: 220


Marea Neagra sta cam prost la capitoul oxigen.
Insa, datorita lipsei oxigenului epavele de lemn se conserva foarte bine.
Asa ca, Marea Neagra sta bine la capitoul arheologie marina.
Sau cel putin asa spun turcii.

02.JPG ( Size: 542.76k ) Number of downloads: 183


Geam mai gros de 4 cm.

03.JPG ( Size: 389.73k ) Number of downloads: 171


Bosforul este de 3 ori mai aglomerat fata de canalul Suez si de 4 ori mai aglomerat decat canalul Panama.

04.JPG ( Size: 366.16k ) Number of downloads: 171


Sectiunea dedicate stramtorii Dardanele.

05.JPG ( Size: 442.79k ) Number of downloads: 164


Barbarosa (piratul devenit amiral) nu putea lipsi.

06.JPG ( Size: 401.13k ) Number of downloads: 188


Constructia canalului de Suez.

07.JPG ( Size: 371.74k ) Number of downloads: 159


Padurea tropicala era foarte bine reconstituita.
Caldura si umezeala insuportabile.

08.JPG ( Size: 432.78k ) Number of downloads: 142


Undeva prin marile sudului.

09.JPG ( Size: 418.98k ) Number of downloads: 152


Cam asta a fost acvariul.
Mi s-a parut interesant, insa nu m-a dat pe spate.
Oricum, merita vazut.

De la acvariu, trebuia sa ajungem la aeroport.
Nu pentru avion, ci pentru metrou, deoarece acolo era cea mai apropiata statie de metrou.
Am luat un taxi.
Turcul auzind ca mergem la aeroport, a inceput s-o calce, asigurandu-ne in ca maxim 10 minute ajungem.
Am incercat sa-i spun ca nu ne grabim asa rau, insa n-am reusit sa ma inteleg cu el.
Asa ca, de la acvariu la aeroport a fost un fel de raliu, intr-un Fiat, la 120 km/h, trecand razant pe langa celelalte masini de pe strada.
Recunosc ca a fost meserias turcul.

O parte din aeroportul Ataturk.

10.JPG ( Size: 389.6k ) Number of downloads: 190


Sub aeroport, inainte de statia de metrou este un supermarket, destul de mare.
Nu m-am putut abtine cand am vazut in raft Ayran la kil.

11.JPG ( Size: 492.96k ) Number of downloads: 256


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Jan 2012, 18:13
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 04.11.2011 – Partea a II-a.

Pana sa vina metroul am baut sticla de Ayran.
Dupa care metrou – tramvai si Panorama 1453. (http://www.panoramikmuze.com/en/index.php)

Un muzeu cu care turcii de lauda foarte mult.
Pe de o parte, este un subiect de lauda, fiind vorba despre cucerirea Constantinopolului, probabil cel mai important moment al istorie lor.
Pe de alta parte, spun ca este un muzeu unic in lume datorita modalitatii de prezentare a marfii expuse.

Vedere exterioara.

01.JPG ( Size: 374.93k ) Number of downloads: 284


Macheta interiorului (partea superioara).

02.JPG ( Size: 382.39k ) Number of downloads: 232


Vizitatoul este inconjurat, in planul orizontal de un camp de lupta (machete de tunuri, munitie, etc).
Iar in plan vertical, vizitatoul este inconjurat de o sfera pictata.
Pe jumatate din sfera este pictat zidul Constantinopolului care este asediat de armara turca si aparat de bizantini.
Pe cealalta jumatate de sfera este pictat campul de unde se lansa armata turca, inclusiv Mehmet Fatih (Mahomed Cuceritorul) dand indicatii.
Iar pe partea superioara a sferei este pictat cerul.

Fundalul sonor este o sarabanda a salvelor de tun combinata cu niste muzica militara, probabil din perioada respectiva.

Sfera pictata spun turcii ca este unica in lume.
Tot ei recunosc ca mai exista muzee asemanatoare, insa in niciun astfel de muzeu vizitatorul nu este inconjurat de pictura sferica, ci doar de pictura verticala.

Intrarea costa 10 lire de om si audio-guide-ul inca 5 lire (plus pasaportul lasat garantie).
Nu prea obisnuiesc sa folosec soricarii din astea, insa de data asta s-a dovedit o idee buna.
Pentru ca inainte de sfera pictata, se viziteaza niste sali cu tablouri.
Majoritatea tablourilor sunt copii ale originalelor pictate in Europa, inainte si dupa caderea Constantinopolului.
Iar explicatiile sunt scrise doar in turca, asa ca sa traiasca audio-guide-ul.

Imagini de pe sfera turceasca, cea unica in lume.

Zidul Constantinopolului.

03.JPG ( Size: 409.52k ) Number of downloads: 250
04.JPG ( Size: 397.51k ) Number of downloads: 199
05.JPG ( Size: 413.75k ) Number of downloads: 171
06.JPG ( Size: 451.7k ) Number of downloads: 137
07.JPG ( Size: 427.61k ) Number of downloads: 122


Mehmet.

08.JPG ( Size: 460.56k ) Number of downloads: 126


Armata turca la treaba.

09.JPG ( Size: 387.93k ) Number of downloads: 137


Cerul.

10.JPG ( Size: 359.9k ) Number of downloads: 131


Una peste alta, un muzeu interesant pe care vroiam demult sa-l vad.
Si pe care il recomand si altora.

Pana am iesit din muzeu, noapte s-a lasat peste vechile ziduri ale Constantinopolului, ziduri care stau si azi in picioare.

11.JPG ( Size: 350.92k ) Number of downloads: 141


This post has been edited by gibonu: 4 Jan 2012, 18:14


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2012, 18:01
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vineri, 04.11.2011 – Partea a III-a.

Tramvaiul pana la capat (Kabatas).
Iar din Kabatas am luat funicularul spre piata Taksim.
Intrarea la funicular.

01.JPG ( Size: 347k ) Number of downloads: 180


Si funicularul propriu-zis.
Care merge pe sub pamant, din Kabatas (pe malul Bosforului) in piata Taksim.

02.JPG ( Size: 415.93k ) Number of downloads: 239


Practic sunt doua vagoane.
Legate unul de altul printr-un cablu dublu.
Unul urca, altul coboara.
Vagonul are usi pe ambele laturi.
In statie, se deschid usile de pe partea stanga (sens Kabatas – Taksim), coboara calatorii, dupa care usile de inchid.
Apoi, se deschid usile de pe partea dreapta si calatorii se urca.
Totul este automatizat, vagonul nu are deservent (sau noi nu l-am vazut).

Roate care invarte cablul dublu cu care sunt legate cele doua vagoane.

03.JPG ( Size: 387.29k ) Number of downloads: 240


Cablul dublu.

04.JPG ( Size: 432.32k ) Number of downloads: 200


Iesirea din funicular este direct in piata Taksim, una dintre cele mai importante piete din Istanbul.
Si una dintre cele mai aglomerate.
Plus ca in piata asta Politia si Jandarmeria sunt prezente tot timpul, in numar mare, piata fiind una dintre locurile importante pentru organizarea diverselor proteste sau manifestatii.
Tot aici in piata este Monumentul Republicii (Cumhuriyet Aniti in turca), in amintirea formarii Republicii din 1923.
Mai pe scurt, monumentul il infatiseaza pe Ataturk (care nu putea lipsi) impreuna cu cativa baieti.
Nu toti turci, deoarece printre ei sunt si doi rusnaci: Mihail Frunze si Kliment Vorosilov.
Cei doi, se pare ca au fost pusi in grupul statuar la ordinul lui Ataturk, ca un fel de multumire adresata lui Lenin pentru ajutorul militar pe care Rusia sovietica l-a oferit turcilor in Razboiul de Independenta.

Din piata Taksim, spre Cornul de Aur coboara Istiklal Caddesi (str. Independentei).
Sau mai bine spus, un fel de mall in aer liber.
Deoarece ambele parti ale strazii sunt pline de magazine, in special de haine.
Iar prin mijlocul strazii, pe o linie simpla ingusta, trece un vagon de tramvai numit “Tramvaiul nostalgic”.
Strada este pietonala, doar tramvaiul si masinile de Politie avand acces.

Printre magazine, mai apare si cate o biserica.
Cum ar fi Sfantul Anton de Padova (Sent Antuan in turca), care este cea mai mare biserica romano-catolica din Istanbul.
Pacat ca la ora la care am ajuns noi pe acolo era inchisa.

05.JPG ( Size: 390.97k ) Number of downloads: 163


Tot prin zona Istiklal Caddesi se afla hotelul Pera Palace.
Sau hotelul in care se spune ca Aghata Christie a scris “Crima din Orient Express”.
Am inteles ca acum, camera in care a stat scriitoarea este un mic muzeu care se vziteaza.

06.JPG ( Size: 447.33k ) Number of downloads: 118


Dupa Pera Palace, vroiam sa luam alt funicular, cel care face legatura intre Beyoglu si Karakoy, apoi sa luam tramvaiul (T1) pana in Sultanahmet.
Insa, n-am fost atent si in loc sa coboram la funicular am coborat la metrou (M2), unde m-a suprins adancimea la care erau amplasate statiile.

07.JPG ( Size: 353.47k ) Number of downloads: 144
08.JPG ( Size: 363.4k ) Number of downloads: 147


Pana a venit metroul am belit ochii la desenele de pe peretii statiei, unele chiar interesante.

09.JPG ( Size: 344.84k ) Number of downloads: 154


Apoi metrou – Taksim – funicular – tramvai si s-a mai terminat o zi la Istanbul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Jan 2012, 18:41
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Sambata, 05.11.2011 – Partea I-a.

Plimbarea pe Bosfor.
Deservita de transportul public pe apa de la Istanbul.
Mai multe detalii:
http://www.sehirhatlari.com.tr/en/sehirhat...main-i-1-1.html
Cea care pleaca din Eminonu si ajunge doua ore mai tarziu la Anadolu Kavagi.
Pe malul asiatic al Bosforului, putin inainte de intrarea in Marea Neagra.
Cost: 25 de lire (dus-intors).

A nu se confunda cu turcii imbarligatori din Eminonu.
Cei care propun turistilor creduli “Bosforus crus – Bosforus crus”.
Si a caror plimbare este mult mai scurta.

O sugestie:
Dupa mintea mea, cele mai bune locuri sunt cele de pe partile laterale ale navei.
Este adevarat ca ofera o priveliste ampla doar asupra unui mal al Bosforului, insa la drumul de intoarcere se poate schimba partea laterala a navei.

Marea masa a turistilor se aseaza pe puntea superioara a navei, afara, crezand ca de acolo vor avea cea mai buna priveliste.
Apoi, pe la jumatatea cursei, intra in spatiile inchise, din cauza vantului.
Iar in spatiile inchise, vizibilitatea nu este grozava.


Orase plutitoare.

01.JPG ( Size: 394.27k ) Number of downloads: 184


Ciragan Palace, unul dintre cele mai importante hoteluri din lume.
N-am stat aici, insa am auzit ca doar micul dejun costa 48 de euro.

02.JPG ( Size: 442.73k ) Number of downloads: 208
03.JPG ( Size: 467.89k ) Number of downloads: 173


O bucata din podul Bosfor (Bogazici Koprusu in turca).

04.JPG ( Size: 415.03k ) Number of downloads: 184


Rumeli Hisari (fortareata Rumelia), construita de Mehmet, in 1452, ca parte a planului de asediu asupra Constantinopolului si amplasata in locul unde latimea Bosforului este minima (vreo 700 metri).

05.JPG ( Size: 379.95k ) Number of downloads: 174


Cel de-al doilea pod al Bosforului.
Numit Fatih Sultan Mehmet (Sultanul Mahomed Cuceritorul), iar pe indicatoarele rutiere este scris prescurtat: FSM.

06.JPG ( Size: 366.53k ) Number of downloads: 160


O fi frumos sa vezi Bosforul din pat?
Se observa dimensiunile generoase ale ferestrelor.

07.JPG ( Size: 474.72k ) Number of downloads: 185
08.JPG ( Size: 399.05k ) Number of downloads: 179
09.JPG ( Size: 472.69k ) Number of downloads: 156


La pescuit.

10.JPG ( Size: 444.72k ) Number of downloads: 169


Barca mai mare transporta si barca mai mica.

11.JPG ( Size: 423.59k ) Number of downloads: 161


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Jan 2012, 19:07
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Sambata, 05.11.2011 – Partea a II-a.

Penultima statie este la Rumeli Kavagi (pe malul europen al Bosforului), dupa care se face ultima travesare spre statia finala de la Anadolu Kavagi (pe malul asiatic al Bosforului).
Mai simpu: Rumeli = Rumelia iar Anadolu = Anatolia.
Iar Rumelia, era odata, termenul generic care desemna aproape toate teritoriile otomane din Europa.
Kavagi = plop (sau plop tremurator)

Iesirea spre Marea Neagra.

01.JPG ( Size: 322.31k ) Number of downloads: 167


Anadolu Kavagi.

02.JPG ( Size: 434.73k ) Number of downloads: 159
03.JPG ( Size: 537.46k ) Number of downloads: 154


Pescarusi cacaciosi.

04.JPG ( Size: 495.27k ) Number of downloads: 163


Peste era din belsug (poate asa se explica poza anterioara).

05.JPG ( Size: 388.76k ) Number of downloads: 185


Mini-barca de pescuit.

06.JPG ( Size: 492.49k ) Number of downloads: 167


Avem oo.

07.JPG ( Size: 428k ) Number of downloads: 179


Indicator spre castelul din varful dealului.
Turcii ii spun Yoros.
Partial, drumul pana la castel este acelasi cu cel spre cimitir (pe indicatorul albastru, mezarligi = cimitir).

08.JPG ( Size: 409.76k ) Number of downloads: 183


Din port, pana la castel drumul dureaza vreo 20 de min., in urcare, insa panta nu este foarte abrupta.
Plus ca mai sunt si scari.

Vapoare lenese merg spre Marea Neagra.

09.JPG ( Size: 301k ) Number of downloads: 169


Din nou, la pescuit.

10.JPG ( Size: 384.41k ) Number of downloads: 145


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 12 Jan 2012, 22:21
Post #55


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




fain!!! up.gif
...cred ca nici anu' asta nu mi se aliniaza stelele sa ajung inca o data in TR... sad.gif

intrebare intrebatoare: pe la noi se gaseste Ayran? smile.gif


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 12 Jan 2012, 22:52
Post #56


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Vezi la Turkish Kebab, langa primarie. Cu 1 leu sau 1,5 lei era.

This post has been edited by AR-18-MOS: 12 Jan 2012, 22:54


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 12 Jan 2012, 23:40
Post #57


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




multzam vecine! wink.gif maine is pronto la turcaletzi! biggrin.gif


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Jan 2012, 01:47
Post #58


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si daca cumva n-are, stii cui sa-i dai cu cheia pe masina. laugh.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 13 Jan 2012, 03:02
Post #59


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




pai nho... inca o zgarietura in plus n-o mai simti radmasa.gif ...si asa mai nou am treaba destul de des prin alfa tongue.gif

LE: vad ca te-or marcat ultimele aventuri cu chei pe masina laugh.gif

This post has been edited by ipiq: 13 Jan 2012, 03:05


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 13 Jan 2012, 04:15
Post #60


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Pai daca trebuie revopsita, ca deja a ruginit. sad.gif
Acu' ma gandesc cum s-o fac pe casco. 04.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:40
Dacia