Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot dubios in spate ! Am cautat pana si in, contraaripi cu camera video - nimic, de unde vine?

Axe
post 20 May 2008, 10:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Am un zgomot ce apare doar uneori, in partea din spate cam cum ar fi stingatorul sau ceva metalic ce loveste in pereti, un zgomot infundat dar care nu are nici o logica. Am fost in poligon si am facut toate manevrele posibile; frana, intoarceri bruste, demaraje, mers cu spatele si apoi frana si nu zice nimic, am scormonit tot portbagajul, am prins toate obiectele cu corzi elastice, am invelit totul (stingatorul)in carpe si am zis ca am rezolvat.
Nu stiu ce sa mai fac, am cautat in usi , in contraaripi inclusiv cu camera video pt ca nu puteam sa bag capul acolo, cand si cand zgomotul reapare cu ocazia anumitor manevre in trafic !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 May 2008, 12:18
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




hai sa vedem daca o nimerim... ia un tub de WD40 si da cu spray bine inchizatoarele usilor din spate... adica mecanismul care tine usa inchisa... si vei vedea minune... am cautat acum vreun an de am behait pana am descoperit ce era....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 May 2008, 12:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




deci ai avut o pb asemanatoare si venea din faptul ca usile nu erau gresate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dupa ce le-ai uns nu au mai bubuit ?
poate nu am descris eu suficient de bine zgomotul ce se aude la mine, trebuie sa-ti imaginezi de ex un mar aruncat pe mocheta din portbagaj !
deh, oricum trebuia sa ung de multa vreme usile si incuietorile asa ca tocmai am venit de jos si am rezolvat, sa vedem daca ai avut dreptate.

This post has been edited by Axe: 20 May 2008, 12:53


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 May 2008, 12:40
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.864
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La mine ducea a clancanit...dar oricum simtomele sunt foarte asemanatoare deci eu zic ca merita sa incerci...

WD40 este un spray pe care il gasesti in toate supermarketurile, benzinariile etc...

Nu am mai avut probleme dar dau cu spray periodic...la 2 spalari ii bag o tura si de atunci...au disparut de tot zgomotele...

Tot asa si am scos to de prin porbagaj, am dat placa din spate jos etc, etc pana am apelat la solutia de mai sus...

De pierdut nu ai ce pierde decat vreo 15 ROn cat este sprayul...care oricum foloseste la indepartarea greierilor de la orice renault... biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 20 May 2008, 16:33
Post #5


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Pe langa cele de mai sus ai verificat roata de rezerva sa fie bine prinsa sau cricul?La ce ma mai gandesc ar fi sistemul de prindere al banchetei ( da cu spray si pe acolo) sau boxele spate...
A si o chestie care am facut-o eu deoarece facea ceva zgomot - am intarit cu putin burete clemele de la capacele stopurilor,cele din portbagaj si fixat capacul acela din plastic de pe mijloc de la carligul de prindere al porbagajului.


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 20 May 2008, 18:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




absolut totul a fost verificat si strans, totul pare ok, iar obiectul care se misca pare sa aiba cel putin 2-3kg ca atunci cand se misca produce si o vibratie pe care o cam simti !
oare cade rezervorul ? smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 20 May 2008, 18:56
Post #7


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Acum mi-a cazut fisa...s-ar putea sa fie rezervorul...la mgn clasic rezervorul se afla "sub bancheta" iar jos sub masina in partea din spate sta sprijinit pe doi suporti.Nu mai stiu de ce dar cu timpul rezervorul prinde un joc in sensul ca la denivelari sau gropi sare putin pe suportii aceia.Eu am bagat 2 bucati cauciuc intre el si suporti ridicand un pic de el in sus si am rezolvat problema....

This post has been edited by adrian mgn: 20 May 2008, 21:59


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 31 May 2008, 11:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




cred ca am descoperit, piesa aceea in care stau cricul, coarba, antifurt roti etc are un loc bine stabilit in interiorul rotii de rezerva, prezonul acela din centru trece prin ea iar clemele din lateral o sustin, la mine statea pur si simplu in iteriorul rotii de rezerva iar eu am lasat-o asa cum am gasit-o de la vechiul proprietar fara sa studiez daca are o pozitie anume, cred ca acum am scapat de zgomotul ala, sa vedem ....... !?


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 31 May 2008, 15:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




La mine are un inel elastic care se prinde de cleme. Poti adapta si tu.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 1 Jun 2008, 12:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




acum mi-a picat fisa pt ce era elasticul, merci , il vazusem aruncat in portbagaj dar nu am stiut pt ce e !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 2 Jun 2008, 20:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




PROBLEMA REZOLVATA DE ACOLO VENEAU SUNETELE SINISTRE. yupy.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 11:31
Dacia