Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

O nelamurire-abs

alindragos
post 27 Feb 2008, 14:08
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 June 07




Si pa ala nu l vede nici mecanicul nici testerul?


--------------------
renault megane 1 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Feb 2008, 14:13
Post #62


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




MAERSK, are relevanta pt. orice roata de pe masina (mai putin cea de rezerva) in raport cu cea de pe aceeasi punte.
E vorba de modul in care are loc transformarea fortei presiunii lichidului din instalatia de franare in forta de franare la fiecare roata in parte. Daca fie si numai o singura componenta a mecanismului nu e la fel sau nu reactioneaza la fel cu perechea de pe cealalta roata a puntii, atunci apare un dezechilibru de franare.

Cu barca: m-am legat de avatarul tau incercand sa-ti spun ca erai departe de adevar ca o barca in mijlocului oceanul departe de tarm. Poti sa ignori mesajul ...

alindragos, p-ala nu-l vede testerul fiind un ansamblu pur mecanic. Insa il vede un stand de franare ca cele de la ITP.
Cat despre mecanicul auto, depinde de mecanic si de defect.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 28 Feb 2008, 02:58
Post #63


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




si la mine abs-ul mi se pare ca intra cam devreme!Am schimbat cele 2 anvelope de pe fata Bridgestone B390 cu unele sh good-year ultragrip 6 de iarna.Nu exista comparatie,abs-ul intra mult mai greu,franarea e mult mai buna atat pe ud,zapada,cat si pe uscat desi sunt pe 185.
Rezulta:Dca atunci cand o sa am bani-cat mai curand sper-am sa schimb gumele B390 cu ceva mai calitativ pe 205.Numai bine


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 11 Apr 2008, 16:00
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




e foarte bun abs-ul dar,intradevar,si la mine in multe cazuri,am constatat ca intra in actiune foarte devreme...deh,chestie de obisnuinta


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian09
post 9 Sep 2008, 21:04
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 September 08




din 2007 este dezvoltat un prouect care sa inlocuiasca ABS-ul care e cam vechi...din aniii 90'...sistem care va folosi fortele de miscare ale masinii....am cu cineva in domeniu si este deja in teste...iar abs-ul are multe dezavantaje chiar daca mai mult de 50% din cazuri este benefic...


--------------------
Renault Megane sedan 2 2007 - IS 84 LLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 9 Sep 2008, 21:37
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Asta?

Toyota


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 10 Sep 2008, 07:52
Post #67


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Din 2012 - 2013 va intra in vigoare o prevedere legala prin care toate masinile vandute in CE vor fi prevazute cu ESP. In mai toate companiile dezvoltatoare de SW pentru masini, in special de control, exista un trend de a scoate acest ABS deoarece si ESP-ul poate face acelasi lucru, exista o mare parte din functii deja implementate, totusi e un "slip regulator".

Deci, ESP-ul va fi obligatoriu iar cu aceasta ocazie ABS-ul va iesi oficial la pensie.

Acele sisteme cu GPS sunt inca la stadiul de cercetare, nu cred ca va fi un sistem foarte robust (ex. frana in tunel, raspunsul sistemului: "semnal GPS inexistent" => ...), deci poate cand o sa fie implementat prin GIS sau alte tehnologii avansate. Evident sistemul va fi asistat de GPS, nu va fi principalul element decizional, exemplul meu a fost putin fortat.


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 10 Sep 2008, 09:24
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




sistemul acela cu gps e de prevenire/atenuare a accidentelor prin franare. Nu are legatura cu blocarea sau ne-blocarea rotilor in timpul franarii.

Cat despre inlocuirea ABS cu ESP, e o problema comerciala/de prezentare. Acele componente din ESP care vor impiedica rotile sa se blocheze tot ca un ABS vor functiona, doar ca vor fii partajate cu alte functii ale ESP.

This post has been edited by ghertzoi: 10 Sep 2008, 09:46


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 10 Sep 2008, 11:57
Post #69


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Poti sa detaliezi putin partea cu "componentele din ESP care vor impiedica rotile sa se blocheze..."

Cum ziceam mai sus exista o redundanta la nivel de sistem, ambele sunt "slip regulators" iar conceptul de a regula fie in control analogic fie digital 1-4 valve este de ceva vreme.

ESP nu e tot una cu ABS, alte costuri pentru senzori, alte modele, alte constrageri in instalatia hidraulica, pompa, ... and the list goes on... Asa ca problema comerciala ... e totusi alta.


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 10 Sep 2008, 13:38
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




dupa cum am zis: "Acele componente din ESP care vor impiedica rotile sa se blocheze tot ca un ABS vor functiona, doar ca vor fii partajate cu alte functii ale ESP".

acele componente nu aceleasi. nu am vrut sa zic ca sunt aceleasi, ci ca vor fii componente echivalente ca functionalitate, inglobate in esp.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:09
Dacia