Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

O nelamurire-abs

Razor
post 9 Nov 2007, 18:59
Post #31


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Crisxx wrote:"restul sunt formule,si,intr-o situatie de urgenta astea nu te ajuta la nimic.."

Aceste formule sunt cele pe care niste amarati si neinsemnati fizicieni/matematicieni le-au descoperit cu mult inainte de a aparea ABS-ul, si ca sa fiu si mai explicit, unul dintre ei era Newton, de acolo si Legile dinamicii newtoniene.

Abordarea intuitiva a problemei mi se pare waste of time.

This post has been edited by Razor: 9 Nov 2007, 19:00


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 9 Nov 2007, 21:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




ok am inteles,sunt multi revoltati azi...daca de la simpla interventie despre ABS am ajuns la Newton si alte formule ale fizicii foarte cunoscute si respectate in acelasi timp,e foarte interesant....
Eu cedez primul.Gata.Stop cu polemica.Hai sa ne aratam inteligenta in alt fel,mai constructiv.O seara buna tuturor.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 9 Nov 2007, 22:21
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




sunt perfect de acord...si sa incercam toti de acum incolo cand ni se pare ca ceva extrem de util la masina este de fapt inutil sa ne documentam mai intai !
Sau macar sa nu spunem gogomanii, si daca intradevar spunem sa nu ne suparam daca unii de pe forum ne atrag atentia si ne corecteaza. Nu de altceva dar poate citesc altii neinformati gogomaniile noastre si pleca mai neinformati decat erau inainte de a citi de pe forumul asta...cu asta am terminat si eu...

This post has been edited by ghertzoi: 9 Nov 2007, 22:36


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafia_ooops
post 9 Nov 2007, 23:56
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 23 September 07




Salut. Sa va povestesc si eu pe scurt ce am patit cu ABS-ul, am masina de 2 luni, prima masina cu ABS biggrin.gif , si intr-o localitate ma deplasam cu 60-65Km/h , in fata o trecere de pietoni, unde era oprita o masina sa acorde prioritate. Calc frana usor, in speranta ca masina oprita se va pune in miscare dupa trecerea pietonilor, dar stupoare, a mai asteptat nu stiu ce si atunci , am cam intrat in panica, am calcat putin mai tare frana. Frana sa intarit de nu era adevarat, dar masina nu se oprea si unde credeti ca m-am oprit, in masina din fata, un un zgomot de s-au oprit toti pietonii.
Oare daca apucam sa trag frana de mana il mai atingeam pe cel din fata? Inca nu cunosc masina foarte bine, mai am de invatat, mai ales ABS-ul mad.gif .


--------------------
Reno Megane 2.1 2005
Megane Sedan 2005, 1.6 16V Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goancea
post 10 Nov 2007, 02:27
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 24 February 07
From: Bucuresti




@mafia_ooops: ai avut viteza mare si nu ai calcat pedala de frana FERM. Asa am patit si eu primul (si singurul) accident usor. Dupa accident am fost in service si i-am pus sa imi verifice franele / ABS-ul. Totul era OK. Dupa ce m-am invatat cu masina nu am mai avut probleme. ABS-ul intra si la mine la viteze relativ mici cand calc frana brusc / ferm.
Sunt destui idioti in trafic, idioti care calca frana nejustificat si atunci ABS-ul isi face treaba de minune.
Eu unul sunt super multumit cu franele pe care le am.

Bafta!!!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2007 1.5 dci 100CP - B - FOREVER - ROK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Nov 2007, 08:32
Post #36


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Asa am patit si eu am apasat frana tare, s-a intarit da nu s-a oprit masina si a mai trebuit sa apas inca o data mai tare(nu eram obisnuit cu abs.. si nici acum nu sunt) a fost singura data cand a intrat abs-ul in rest nu prea apas tare frana ioncerc sa apas tin timp


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 10 Nov 2007, 09:39
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




QUOTE(ghertzoi @ 9 Nov 2007, 23:21)
sunt perfect de acord...si sa incercam toti de acum incolo cand ni se pare ca ceva extrem de util la masina este de fapt inutil sa ne documentam mai intai !
Sau macar sa nu spunem gogomanii, si daca intradevar spunem sa nu ne suparam daca unii de pe forum ne atrag atentia si ne corecteaza. Nu de altceva dar poate citesc altii neinformati gogomaniile noastre si pleca mai neinformati decat erau inainte de a citi de pe forumul asta...cu asta am terminat si eu...
*



te mananca pielea ,nu te poti abtine...


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 11 Nov 2007, 22:57
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




controleaza-ti limbajul ca aici nu facem misto unul de altul si nu discutam ca la piata. ok?!!?? parca ziceai ca vrei informatii de pe forumul asta!

This post has been edited by ghertzoi: 11 Nov 2007, 23:01


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 12 Nov 2007, 10:02
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Crisxx, Din experienta mea si din cele citite, sunt ferm convins ca abs-ul scurteaza distanta de franare, evident cu conditia ca pedala sa fie apasata cu putere iar presiunea sa fie tinuta pe ea. Daca totusi, stii cumva pe undeva vreun articol in care se prezinta situatii in care abs-ul lungeste distanta de franare, mi-ar face mare placere sa le citesc si eu. Eventual poti sa faci chiar tu insuti teste in aceleasi conditii, cu o masina fara abs si una cu abs...


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Nov 2007, 10:11
Post #40


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ovis, ia vezi aici:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=895...dpost&p=1119657
Asadar, exista sau nu caz in care se lungeste distanta de franare?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 12 Nov 2007, 10:51
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




QUOTE(ghertzoi @ 11 Nov 2007, 23:57)
controleaza-ti limbajul ca aici nu facem misto unul de altul si nu discutam ca la piata. ok?!!?? parca ziceai ca vrei informatii de pe forumul asta!
*




esti chiar incredibil!!! dar chiar nu te poti abtine fara sa mai comentezi?Eu am fost cel care am zis sa incetam si tu ce faci,ai mancarimi?Mai vezi tu pe cineva ca mai continua polemica???
Mai ghertzoi,vezi tu ca fac eu misto de cineva?Nu-mi permit sa fac misto de nimeni pe acest site,respect parerile tuturor,daca nu-mi convine ceva,TAC,nu vin sa jicnesc sau sa discut in contradictoriu cu vadite tente violente in limbaj,dar cand vad ca apare unul ca tine ce se crede mai cu mot,cedez si eu,cu toate ca nu-i bine.Pur si simplu nemernicia unora ma infioara...
P.S.Daca mai ai ceva de comentat,P.M.-ul meu i-ti sta la dispozitie.Hai sa nu transformam site-ul asta respectabil de-altfel,in vendetta.Capisci ?


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 12 Nov 2007, 10:59
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




Singura polemica a fost din partea ta...si da mai vad pe cineva continuand, si anume tu! nu esti cu nimic mai prejos la comentat ca mine, la fel nici tu nu suporti sa aiba altcineva ultimul cuvant.

Si nu uita ca nu eu am spus aberatii pe topicul asta, polemica a inceput de la faptul ca ti-am atras atentia ca spui prostii legate de ABS la care tu te-ai ofticat...

tu ma faci sa rad, nu era mai normal sa imi trimiti mesajul asta pe pm daca tot faci pe desteptu ??? adica eu is incredibil dar nici tu nu te poti abtine sa nu comentezi....hai pa du-te dezactiveaza-ti abs-ul sa iti prinda mai bine franele! parca asta era ideea....poti sa postezi ce vrei eu in postul asta nu mai intru...smile.gif...a si daca primesc ceva pe pm de la tine sterg inainte sa citesc...

This post has been edited by ghertzoi: 12 Nov 2007, 11:01


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 12 Nov 2007, 11:26
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Uite, am si eu o nelamurire legata de ABS ca sa revenim la topic.

Inteleg ca actioneaza pe fiecare roata, right?
Mi s-a intamplat ieri sa aud acel zgomot specific lui doar la o singura roata, undeva pe dreapta. Pana acum, indiferent de conditii (si au fost destule) se auzea cumva nelocalizat.



--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dani21
post 12 Nov 2007, 12:33
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 19 March 07




Esti sigur ca auzi bine cu urechea stanga smile.gif ?? Scuze... Oricum eu nu am stat niciodata sa localizez acel zgomot. Mai incearca si tu .... daca se poate localiza pe ce parte prinde ABS si pe ce roata, asta numai dupa ureche inseamna ca ai un auz teribil si retrag intrebarea de mai sus...


--------------------
renault megane sedan 2007 Pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 12 Nov 2007, 13:48
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Christu, ABS-ul intra doar cand este nevoie, pentru a debloca roata care pierde aderenta. Daca s-a auzit pe dreapta, inseamna ca una din rotile din dreapta a pierdut aderenta si a fost nevoie de intrarea ABS-ului. Restul rotilor inseamna ca au avut suficienta aderenta pentru a nu fi nevoie de o corectie din partea ABS smile.gif


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovis
post 12 Nov 2007, 14:47
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




QUOTE
Ovis, ia vezi aici:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=895...dpost&p=1119657
Asadar, exista sau nu caz in care se lungeste distanta de franare?

Da, pare o situatie buna in care distanta de franare cu abs sa fie ceva mai mare.
Apropo de franarea peste obstacole, am citit pe aici ca multora li se intampla sa le intre abs-ul cand franeaza peste linii de cale ferata sau alte denivelari. Din cate stiu eu, ca sa nu se suprasolicite directia, e bine sa se elibereze frana in momentul trecerii peste obstacol.


--------------------
Renault Megane II.2 Estate Expression 2006 - 1600cc 110 CP, 15500km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 12 Nov 2007, 14:47
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




QUOTE(ghertzoi @ 12 Nov 2007, 11:59)
Singura polemica a fost din partea ta...si da mai vad pe cineva continuand, si anume tu! nu esti cu nimic mai prejos la comentat ca mine, la fel nici tu nu suporti sa aiba altcineva ultimul cuvant.

Si nu uita ca nu eu am spus aberatii pe topicul asta, polemica a inceput de la faptul ca ti-am atras atentia ca spui prostii legate de ABS la care tu te-ai ofticat...

tu ma faci sa rad, nu era mai normal sa imi trimiti mesajul asta pe pm daca tot faci pe desteptu ??? adica eu is incredibil dar nici tu nu te poti abtine sa nu comentezi....hai pa du-te dezactiveaza-ti abs-ul sa iti prinda mai bine franele! parca asta era ideea....poti sa postezi ce vrei eu in postul asta nu mai intru...smile.gif...a si daca primesc ceva pe pm de la tine sterg inainte sa citesc...
*



ok,suntem amandoi doua pietre tari...i-ti promit sa nu mai raspund la polemici indiferent de ce mai zici.Iar daca te-am jignit,i-mi cer scuze.Nu asta e scopul forumului,sa ne jignim...Daca am sustinut treaba cu dezinstalatul abs e pentru ca am fost suparat pe situatie.O fi o aberatie dar e a mea,si nu e politicos ca tu sa o numesti asa,ci puteai foarte bine sa-mi dai exemple ,asa cum au facut altii,oameni cu mult bun-simt,care au explicat fenomenul,dandu-mi singur seama ca sustin o aberatie...Vezi,e chestie de diplomatie.In sfarsit,eu ca initiator al acestui topic consider ca e bine sa incheiem cu jignirile.I-ti doresc o zi superba.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 12 Nov 2007, 15:39
Post #48


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




QUOTE(Christu @ 12 Nov 2007, 12:26)
Uite, am si eu o nelamurire legata de ABS ca sa revenim la topic.

Inteleg ca actioneaza pe fiecare roata, right?
Mi s-a intamplat ieri sa aud acel zgomot specific lui doar la o singura roata, undeva pe dreapta. Pana acum, indiferent de conditii (si au fost destule) se auzea cumva nelocalizat.
*



ABS BOSCH 8.0 care echipeaza gama Renault Megane 2.1 este 4 channel, adica acctioneaza pe fiecare roata independent.
Ideea cu sunetul este alta, vibratiile pe care le simti in pedala sunt datorate unor valve care se inchid si se deschid foarte repede, si datorita pompei din sistemul ABS. Doar aceste lucruri aduc zgomot in habitaclu la activarea sistemului, iar acest sistem este localizat in compartimentul motor al masinii, deci sunetele nu pot veni decat dintr-o singura directie: fata, cred ca dreapta undeva, nu mai retin cum e pozitionat.


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Nov 2007, 15:44
Post #49


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Ovis @ 12 Nov 2007, 14:47)
Da, pare o situatie buna in care distanta de franare cu abs sa fie ceva mai mare.
Apropo de franarea peste obstacole, am citit pe aici ca multora li se intampla sa le intre abs-ul cand franeaza peste linii de cale ferata sau alte denivelari. Din cate stiu eu, ca sa nu se suprasolicite directia, e bine sa se elibereze frana in momentul trecerii peste obstacol.
*



Asa e, dar se mai intampla poate sa ai nevoie sa opresti totusi neprevazut .. Exact atunci cand ai nevoie de ABS.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 13 Nov 2007, 15:19
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Exact punctul meu de vedere, e clar ca a fost alt zgomot pe undeva prin dreapta, deci, nu a provenit de la ABS....



--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindragos
post 27 Feb 2008, 12:15
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 June 07




Am citit marea majoritate a parerilor. (nu toate, recunosc). Am o problema similara. Am un Megane clasic 1.9 dci 131 cp. Obisnuiesc sa merg "tare" pa peste tot. Am la ea cauciuce de iarna - pana aici descrierea. Acum problema oprire brusca - intra abs'u stiu asta trebuie sa faca dar se manifesta la o singura roata; Stanga fata doar acolo actionaza insistent: intrebare: dc oare. Am si testat-o raspuns nu are erori la abs nu are probleme. Ma gandeam partea electrica(calc bord) ok. Am trecut la mecanica fost la service - tras de roti amortizoare raspuns surprinzator OK. Atunci e posibil problema sa fie la mine? Daca da nu o vad. Dc actioneaza doar pe roata aia - nu de altceva da toceste cauciucu mai tare.


--------------------
renault megane 1 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Feb 2008, 12:20
Post #52


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Tocitul cauciucului nu cred că are legătură cu ABS-ul, ci cu geometria dereglată la acea roată.

Din acest motiv e posibil ca și ABS-ul să intre mai des acolo.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Feb 2008, 12:49
Post #53


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




El vrea sa spuna ca se teme ca nu cumva sa ajunga cu un cauciuc mai tocit (decat celalalt de pe aceeasi punte) ca urmare a blocarii repetate si cu predilectie numai a rotii respective. Nu ca are deja o anvelopa uzata neuniform pe latimea benzii de rulare.

Cauza e alta si e foarte simpla.
Hint: se poate intalni la orice masina, inclusiv la o Dacie fara ABS, cu predilectie la masini mai vechi de cativa ani. Ghici ghicitoare ...


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Feb 2008, 12:56
Post #54


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




E cea mai apropiată roată de pompă...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Feb 2008, 13:18
Post #55


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Nțț... altfel asta s-ar intampla la toate masinile.




--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Feb 2008, 13:28
Post #56


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




S-a montat ABS și fără EBD? blink.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Feb 2008, 13:31
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Dezechilibru la frane (uzura placute si discuri, pistonas blocat), motiv pentru care eu am picat de fiecare data ITP-ul cu masini mai vechi, pana am remediat problema.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Feb 2008, 13:35
Post #58


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




19vik - raspuns corect.

MAERSK - inca mai mergeai cu barca pe valuri smile.gif


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Feb 2008, 13:38
Post #59


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi și ce relevanță are asta pentru ROATA STÂNGA FAȚĂ? Poate fi la fel de bine uzură mai mare pe stânga, și să blocheze mai repede dreapta...


N-am înțeles cu barca...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Feb 2008, 13:49
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Poate fi pistonasul de pe o parte blocat (cea mai frecventa cauza pentru dezechilibru), in cazul lui pe dreapta, deci roata aia franeaza mai putin si ABS-ul intra intai pe roata de pe cealalta parte (stanga in acest caz).

De fapt, nu chiar blocat, ...gripat. Pe partea dreapta a drumului e mai mult praf, mai multa mizerie, mai multe balti...

This post has been edited by 19vik: 27 Feb 2008, 13:53


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:39
Dacia