Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

placute de frana, harsait

geoman
post 23 Aug 2008, 09:23
Post #1


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




In timp ce rulez si franez usor se aude un harsait discontinuu cred ca din partea dreapta spate. As monta vechile placute dar nu le mai am (am facut schimbul in urma cu vre-o 4-5 luni). A mai patit cineva asa ceva ?
LE:
Am uitat sa spun ca simptomul a aparut la 3 zile dupa ce am vrut sa schimb placutele de pe fata, dupa ce a fost demontat etrierul. Nu le-am schimbat intrucat erau abia pe jumatate uzate(au 13 mm). Normal nu aveam de gand sa le schimb dar un mecanic mi-a spus ca trebuie inlocuite. Initial credeam ca vine din fata, dar ieri aveam impresia ca se aude din spate. Am verificat discurile fata/spate dreapta si sunt curate. Placutele nu par sa aiba impuritati. Se aude un zgomot discontinuu ca si cum ar atinge o tabla. Daca franez mai tare nu se mai aude. Placutele de frana spate se pot folosi pe A4-A6?

This post has been edited by geoman: 23 Aug 2008, 11:54


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 27 Aug 2008, 21:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




vezi sa nu iti fi intrat vreo pietricica pe la aparatoarea aia de metal a discului. Cele de spate merg la audi A3 si invers smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 8 Sep 2008, 11:23
Post #3


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




Problema este de la placute. In sensul ca nu corespund cu cele vechi originale. Astea noi rod din buza exterioara a discului fiind mai late. Din toate piesele schimbate placutele de pe spate sunt singurele care le-am aruncat mad.gif . Majoritatea magazinelor vand placute cu dimensiuni sensibil diferite fata de originalele. De ex: un set Ferodo(cele mai late) pregresate au latimea cam 42mm (155ron) cu suruburi si tablite incluse. Astea calcau pe toata latimea discului inclusiv buza formata. Un set Delphy(cele mai inguste) au 39.6mm. Mai sunt si alte valori intre. Harsaitul dicontinuu vine din cauza faptului ca una din cele 2 tije de ghidaj ale etrierului are un mic joc fiindca nu sunt identice amandoua din fabricatie, iar placuta agata buza exterioara a discului. Normal mecanicii recomanda o lucrare de inlaturare a acelei buze la strung care ar costa cam 60ron pe roata. Sa auzim de bine. Se pare nu prea multi useri se baga la sistemul de franare al masinii personale, sau daca s-au bagat au fost mai inspirati in alegerea facuta la cumparaturi.


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 8 Sep 2008, 11:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




geoman, eu iti recomand sa schimbi placutele. Eu le-am schimbat pe spate cu unele pe care am dat 50 de ron, si de 1000km de cand le-am schimbat vreau sa-ti spun ca isi fac treaba bine si au intrat perfect la etrier acolo. Nu am facut eu schimbarea dar m-am uitat la mecanic cand a facut-o. Prima data ma speriasem ca nu se vor potrivi ca nu scria pe spate lor de loc ceva legat de megane2, doar audi a3, renault 19 si cu totul alte modele de masini.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 8 Sep 2008, 11:43
Post #5


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Ryk @ 8 Sep 2008, 11:36)
Eu le-am schimbat pe spate cu unele pe care am dat 50 de ron
*




Nu sunt cam dubios de ieftine?Totusi...numai 50 lei...Eu am unele pe care am dat 102 lei ..momentan au 2000 km si sunt foarte multumit..Recomand sa luati placute cat de cat mai calitative..

Cred ca se poate adauga topicul asta la cel cu ''placute de frana'' rolleyes.gif

This post has been edited by MHY: 8 Sep 2008, 11:46


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 8 Sep 2008, 11:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




aud ca pe spate la meganel merg si placutele de passat...in sensul ca ar fi aceleasi.


si ca diferenta intre diferitele tipuri de placute consta de fapt in grosime, nu in latime.

si ca sa nu existe dubii, mie mi-au fost recomandate la un magazin de incredere cele mai SUBTIRI, ca sa fiu sigur ca intra!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahopolcosmin
post 8 Sep 2008, 19:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 23 November 04




Buna seara!Am un megane 2.1 1.5 Dci 80 CP ,mana a doua si cred ca ar trebui sa schim placutele din cauza unui zgomot pe fata la franare .Intrebarea mea :placutele au senzori sau trebuie sa merg la mecanic sa imi spuna ?Ce preturi mai au cele de pe fata prin magazine in Constanta?Am gasit cu 175 Ron ,este bine?
Va multumesc mult pentru ajutor!

This post has been edited by vlahopolcosmin: 8 Sep 2008, 19:58


--------------------
Renault Megane II 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 8 Sep 2008, 23:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




MHY nu sunt dubios de ieftin. Adica mecanicul nu mi-a spus nimic ca nu ar fi bune sau ceva de genul, mi le-a montat fara pic de problema si la franare chiar nu simt diferenta fata de inainte, nu au zgomote nu nimic. Singurul zgomot de la placute este de la cele de pe fata care sunt de la renault, le-a schimbat fostul proprietar la 30.000


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geoman
post 9 Sep 2008, 09:07
Post #9


George


Group: Members
Posts: 385
Joined: 28 October 07
From: Iasi




Am mers cu un VW Transporter care avea placute ieftine montate si dupa un rulaj sa zic de vre-o 40km mirosea a ferodo in interior. Nu a mers cine stie ce sportiv. Acuma nici nu mai stii. Care zic ca astea ecologice sunt mai dure si iti strica mai repede discul, care spune ca sunt facute cu ceramica pentru ca daca ar avea compozitie metalica ar uza mai repede discul. Delphy pe spate am gasit mai inguste la 50ron. Nu stiu de care or fi. Si vanzatorul cauta sa-ti spune ce iti convine tie. Eu de ex. pe fata am gasit Ferodo pregresate la 135ron in set complet 4 placute + 4 suruburi + 8 lamele de ghidaj. Pe cutie scrie exact modelul si motorizarea mea printre altele. La latime se potrivesc cu originalele Renault. Alea de pe spate vazute la magazin (tot Ferodo set complet, scrie alte modele decat ce am eu nevoie) au pe suruburi aplicata o pasta de blocaj intarita.


--------------------
renault megane sedan 2 1.5dci 80 cp, 1.9 dci E4 FAP 2004, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 9 Sep 2008, 09:17
Post #10


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




pentru ca am studiat intens problema va sfatuiesc sa cumparati placutele A T E
sunt ceva mai piperate la pret (aprox 300 ron un set de fata la megane de ex) dar dispare orice zgomot, eficienta franarii este f buna, etc... si veti da banii o singura data nu de 2-3 ori pe mai multe seturi

vlahopolcosmin: placutele de la masina ta nu au senzori.. iar mecanicul nu trebuie sa iti puna nimic... ele doar se verifica la fiecare revizie

iar raspunsurile la toate intrebarile voastre trebuia sa le gasiti pe aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=434...dpost&p=1140355

deci acum cred ca topicul asta nu isi mai are deloc rostul

This post has been edited by Meghitzanul: 9 Sep 2008, 09:31


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:33
Dacia