Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

E Posibil Asa Ceva?, Casco nu plateste sau ei sunt spagari

premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 12:56
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




N-am mai scris de multicel smile.gif asa ca va salut.

Am fost azi sa-mi remediez o problema cu bara din fata.

Sub far vine ornametul acela de plastic negru care e pe spoileru din fata. Ehh din cauza ca am luat un par mi-a zgariat spoileru, bara ornamentala aia neagra si faru.
La casco mi-a trecut la constatare, far, vopsit spoiler fata si ornament sub-far dreapta.

Bun ma duc azi la service la AUTO MARCUS in Pantelimon dupa Cora si ce-mi zice ala.

"Domne, astea vin toate trei ornamentele la set, nu numai partea dreapta, ca bara aia e din 3 bucati in fata"

Ehh si cine plateste 2 milioane acum???? Eu? Casco? sau se inlocuiesc de la service.

Normal ca eu. 2 milioane SI ceva repet pe bara aia neagra si subtire.

E normal, adica... ala de la Casco nu vrea sa plateasca ca e chitros. si astia de la service nu vor sa-mi puna o bucata pt ca ...nu vor decat sa-mi ia banu.

INCREDIBIL MOR si eu credeam ca daca ai Full Casco te doare undeva. Mor pe ei, acu ii sun si le zic sa o lase neschimbata bara aia. MOR


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 12:57
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




CUM frate asa ceva.. adica platesc casco degeaba. MOR DE DRACI


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Sep 2005, 12:59
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




mdeah. traim in romania. eu am facut casco doar de frica sa nu mi-o fure. ca-n rest sint convins ca se gasesc chichite sa te fraiereasca. doar daca ti-o fura cu totul n-au ce sa mai comenteze. ca-n rest...


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Sep 2005, 13:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




la cine ai casco?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Sep 2005, 13:07
Post #5


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




conteaza mai putin la cine ai casco. toti cauta sa te pacaleasca.

eu ma intreb altceva:
daca mi se sparge un far, iar farul la magazin se gaseste doar cu tot cu aripa(sa zicem). aia de la casco imi platesc numai farul sau si aripa?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:11
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




ITI DAI SEAMA CA NUMAI FARU CACATZIIII de ce sa-ti plateasca si aripa, dar aripa se imbina cu plafonu, doar nu vrei sa-ti puna si plafonu.

Asa gandesc eu. Si cand te duci la service... noooo pai ce facem aici asta asta asta.. atat in rest nu se poate vorbiti cu aia de la casco

aia de la casco... nu pai nu platim noi toate alea.

La asirom am casco. Si sun la astia la service de mor pe telefon, cred ca l-au scos din furca sa nu munceasca. Nici nu ma astept sa rezolv chestia asta prin telefon dar incerc sa vad cat pot sa ma enervez.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Sep 2005, 13:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




mai incearca si la alt constatator. ieu nu am avut probleme cu asiromul din 98 de cand il folosesc...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Sep 2005, 13:15
Post #8


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




dar daca le explici alora de la casco ca nu se poate schimba doar partea care vrei tu. le explici ca nu se gaseste doar partea aia si trebuia sa iei setul intreg.

ai incercat sa vorbesti cu ei? sa le explici chestia asta?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:19
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




gata, am sunat nu o sa mai imi inlocuiasca ornamentul

si uite asa...... raman cu masina de izbeliste e noua are 15000km si e zgariata in fata si nu mi-o face nimeni

Eu inca nu realizez ceea ce se intampla. mor


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Sep 2005, 13:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




mai omule, calmeaza-te! in primul rand, du-te si la alt constatator. daca nici ala nu vrea, ii dai un ciocan, te duci din nou la politie cu toate de inlocuit lovite si gata.
dar, in primul rand, nu te mai stresa atat!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:22
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Am vorbit si cu aia de la casco si mi-au zis pe ca nu o sa plateasca, sa ma inteleg eu cu aia de la service ca partile din set sa le tina ei... si mie sa-mi puna ce-mi trebuie. Si chestia asta nu o fac aia de la service ca mi-au zis in fata. Am vrut sa-i dau lu ala 500 mii sa-mi dea alta ramasa probabil tot asa de la altul." nu ca toti isi iau piesele acasa" cacatu. Asta este. Oare daca ma duceam la cea mai smechera societate de asigurari si plateam cu 200 Euro mai mult... tot asta se intampla? Sau aia aveau bun simt....


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Sep 2005, 13:23
Post #12


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(alx @ Sep 5 2005, 01:21 PM)
daca nici ala nu vrea, ii dai un ciocan, te duci din nou la politie cu toate de inlocuit lovite si gata.

absolut corect. rupe si alelalte doua parti din ornament si gata. faci o noua evaluare si ai scapat biggrin.gif
doar esti roman. nu te lasa.daca nu poti pe cai corecte...fi roman


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:25
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




ai dreptate nici nu ma mai stresez
Si ai o perioada in viata cand o vezi asa... incerci sa respecti si sa vorbesti frumos si amabil cu toata lumea cu care intrii in contact si ti se pare ca asa trebuie sa te comporti, si fi bun... si dai de astia ... si-ti schimba mentalitatea daca ei te fura tu de ce sa nu furi la randul tau... Incredibil in fine. M-am calmat


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 5 Sep 2005, 13:27
Post #14


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Am cateva cunostiinte care au ca si mine asigurare la Allianz si le-au platit de fiecare data tot ce se constata la service; oricum au decontare directa cu service-ul, tu tre' sa ai banii cel mult sa dai o bere baietilor dupa program daca esti incantat de cum au lucrat.


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Sep 2005, 13:28
Post #15


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Premiumfaraplumb, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca rezolvarea problemei tale difera de la asigurator la asigurator. Sunt asiguratori care platesc si nu fac figuri si altii care te plimba de-ti merg fulgii. Oricum merita incercat sa mergi sa vorbesti cu altcineva de la constatari daune auto (preferabil un sef), pentru ca piesele care vin numai la set se desbagubesc la set (cam asta e politica generala, dar fiecare o pune in practica dupa cum il taie capul). Succes si gandeste-te serios sa iti schimbi asiguratorul in anul urmator.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grizzly
post 5 Sep 2005, 13:31
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 July 05




Stiu pe cineva care, pentru o faza ca asta, i-a dat in judecata. Nu iti spun ca dupa cateva ore a fost sunat cu rugamintea sa isi retraga plangerea si i s-a mai si oferit o spaga de 20 mil ca sa taca. Poate e o cale mai buna si mai corecta ...


--------------------
MII Estate 1.9 dCi Confort Privilege - dintre toate optiunile NU am pus jante 17" si senzori presiune in roti
Renault Mascott 3.0 dCi 115 CP, Double Cab, Bena 4.5mx2.2mx2.3m (inaltime) ... omologat la 3500 kg -> categ B :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:31
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Hahaaa bere auzi. cred ca ii scuip daca nu mi-o fac ca noua.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 13:33
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




e vezi? Dar sunt eu prea lenes si prea emotiv sa ma car prin sali de tribunal


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Sep 2005, 13:34
Post #19


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Premiumfaraplumb, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca rezolvarea problemei tale difera de la asigurator la asigurator. Sunt asiguratori care platesc si nu fac figuri si altii care te plimba de-ti merg fulgii. Oricum merita incercat sa mergi sa vorbesti cu altcineva de la constatari daune auto (preferabil un sef), pentru ca piesele care vin numai la set se desbagubesc la set (cam asta e politica generala, dar fiecare o pune in practica dupa cum il taie capul). Succes si gandeste-te serios sa iti schimbi asiguratorul in anul urmator.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 5 Sep 2005, 14:24
Post #20


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Totusi, in ACEST caz special al ACESTUI asigurator, iti recomand cu cea mai mare caldura si cu cea mai mare prietenie sa renunti cat de repede poti la asa zis-ul CASCO al lor care nu este decat o mare tzeapa al unei companii de tot cacatu'.
Crede-ma pe cuvant ca stiu exact ce se intampla in aceasta asa zisa companie (S.A.) care a pastrat aceleasi metode comuniste de rezolvare a problemelor, avand proceduri de plimbat al actelor care-l privesc pe ASIGURAT!!!
Deci fratilor, care aveti asigurari sau vreti sa va faceti la aceasta companie de tot cacatul va sfatuiesc RENUNTATI sau NU FACETI asigurari acolo...
Si eu am la Alliantz si asa cum s-a mai spus aici, oamenii sunt extrem de binevoitori si au un sistem de decontare cu service-ul direct, nu plimbi tu ca bou' hartii si altele...
Bafta premiumfaraplumb!


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blus113
post 5 Sep 2005, 14:50
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 5 September 05




Salut.

Un prieten de al meu a avut o problema similara prin aprilie/mai. Cineva a incercat sa-i fure masina. Nu a reusit, dar i-a stricat broasca de la sofer. Avea un Logan cu full casco la Asiban. Faza e ca nu i-a platit decat o broasca, nu tot setul, care includea si contactul si rezervorul. Nu stiu mai multe detalii sa va spun, dar e naspa.
Din pacate si eu am la Asiban si cred ca voi renunta la anul. De cei de Allianz am auzit doar lucruri bune.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5DCI
Symbol Fidji 2005 1.5dCI 80HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 15:31
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




asta o sa fac


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 5 Sep 2005, 15:48
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




premium... exact ce patzisi tu am patzit anul trecut exact aceleasi ornamente de plastic spoiler spate pe care scrie made in Turkey dar pretzul nu e turcesc ci de UE adica setul de 3 buc. e fo 3 milioane si ceva. Am avut zgariat doar cel pe dreapta. eram cu RCA la asirom si oamenii in mod corect au cerut inlocuirea doar a acelui reper. Reno il aveau insa la set si Asirom nu a vrut sa-l cumpere cu nici un chip. Dupa audiente indelungi si timp futut in care am incercat sa-i conving ba pe Reno sa vinda doar reperul ba pe Asirom sa cumpere setul si sa-mi dea doar ce s-a distrus ne-avind nici o instanta neutra sa judece cazul am cazut la pace sa-mi dea Asiromul 1/3 din costul setului recte 1 milion si marunt si am ramas cu cel zgariat pe pozitie. arata ca dracu oricum unul nou si celelalte tocite. poate imi voi lua cu 20 dolari unele noi din turcia
Asta este povestea. la megane ornamentul e dintr-o bucata de pilda si ti-l schimba cu totul. La clio e din 3 ca sa-ti manince astia ficatzii in caz de distrugi doar o buc.
Ma mir insa ca tu cu Casco ai avut probleme. Asi-rromii mi-au zis ca daca eram pe casco alta era calimera.

This post has been edited by Dem: 5 Sep 2005, 15:49


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 5 Sep 2005, 16:03
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




era un cacat


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 5 Sep 2005, 16:58
Post #25


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




imi pare rau sa aud de problema ta..
parerea mea.. daca tot ai casco.. mai dai o data cu masina in ceva.. preferabil stalpulet de parcare.. te duci la politie, iei constatare doar pentru plastic (ii si spui ca ai avut ghinion cateva zile/saptamani inainte.. si ai mai facut belea..) si, dupa care, la asigurare, sa le dai peste nas... cred ca e un pic mai simplu asa


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Perseu
post 5 Sep 2005, 21:03
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Imi pare rau premiumfaraplumb de ghinionul tau, dar asa este cu casco in general...nimeni nu-ti plateste ce nu e stricat!

Bulangii sunt astia de la Renault (sau orice alta firma de masini de fapt) ce-si scot banii din piese si fac magariile astea cu componente cuplate... carevasazica la set.
Si chestia asta, combinata cu supermecanicii din ziua de azi ce doar inlocuiesc piese si nu mai repara (ca deh, trebuie stiinta) te fac sa-ti dai seama ca platesti mai mult pe pe durata vietii masinii decat la cumparare... bleah.

N-are legatura cu asiromul sau cu firma in general, ai deja trei exemple de firme in thread-ul asta care fac acelasi lucru... din pacate, singura solutie este ce ti s-a mai sugerat pe aici, sa le strici pe toate 3 si sa le schimbi la set, he, he.

Uite o chestie si mai nashpa: eu am full casco la BT asigurari si astia nu despagubesc avariile produse de impactul cu o groapa acoperita cu apa!!! De unde dracu' sa stiu eu ca e o groapa sub apa, mai ales cu ploile astea?? Scrie in excluderi ce-i drept, dar nu stiu cati dintre noi citesc conditiile alea...
Cel putin stiu ce sa declar daca mi se intampla evenimentul.


--------------------
Renault Megane 2005
E o Bucurie sa ai un Privilege, dar nu e un Privilege sa ai o Bucurie...
Megane II Privilege - 1,5 dCi 80 CP, Clima + Scaune incalzite
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Sep 2005, 21:16
Post #27


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Hai sa va dau un sfat util: ca sa nu descoperiti ca ceva anume nu se despagubeste si nici sa fiti in situatia de a va certa singuri cu o societate de asigurari, cumparati-va asigurarile printr-un broker: sunt destui pe piata, pretul pe care il veti plati va fi cel mult egal cu cel pe care l-ati fi platit direct la sediul asiguratorului, brokerul vine acasa (scuteste timp si cheltuiala de drum), brokerul va recomanda mai multe variante, brokerul stie sa va prezinte clazele neplacute/ascunse din contract, brokerul stie ce si cu cine sa vorbeasca ca sa rezolve o dauna (nu vorbesc de spaga, exclus asa ceva).
Meseria de broker de asigurari cu acest rost s-a inventat.
Incercati sa faceti un sondaj printre cunostinte si veti vedea ca toti cei ce se plang de asigurari si le-au facut mergand direct la ghiseul societatii de asigurari. Brokerul stie sa-si foloseasca forta de negociere (determinata de portofoliu) pentu a-si servi clientii, acestia fiind singurii capabili sa-i sporeasca afacerea prin recomandari. Simplu si curat.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 5 Sep 2005, 22:38
Post #28


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Buna precizare... broker-ul la care mi-am facut eu asigurarea este foarte de treaba si chiar a ajutat-o pe soacra mea (si masina ei e asigurata la acelasi broker) cand si-a lovit un pic bara: l-a sunat si el i-a spus unde sa se duca, cu cine sa vorbeasca si ce sa declare, inclusiv i-a recomandat un service la care sa mearga astfel incat sa ii faca si reparatia cum trebuie si sa nici nu-si bata capul cu hartii si bani. Rezultatul: timp minim pierdut alergand, bara inlocuita (nu se putea repara pentru ca era din plastic si era zgariata destul de adanc).

In plus, broker-ul suna din timp sa-mi reaminteasca sa-mi reinnoiesc contractul sau sa platesc rata la asigurare, se deplaseaza personal pana la mine sa ii dau banii, mi-a explicat care sunt clauzele mai "cu chichite" unde ar putea sa ma friga asiguratorul. Are tot interesul, la el avem asigurate 2 masini si 2 case, in plus l-am mai recomandat si la prieteni.

In conditiile astea si la acelasi pret nici de-al naibii nu m-as duce la ghiseu sa stau la coada si ma ia "la prelucrat" vre-un functionar plictisit si prost platit.


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucyp
post 6 Sep 2005, 07:26
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 17 July 05




frate, deci brockerul trece pe la tine numai sa-ti ia banii???
cred ca ar trebui sa treaca sa-ti duca si masina la reparat

Parerea mea


--------------------
Renault Clio 2003 1.5 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 6 Sep 2005, 13:31
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




buna ideea cu brokeru, oricum stati ca nu e epuizat subiectul.
sa vedem cum iese lucrarea!!!


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:49
Dacia