Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imi doresc un Clio diesel

cip07
post 26 Feb 2005, 08:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 25 February 05




Imi doresc un Clio pe motorina, mai sunt cateva zile si depun dosarul cu actele de leasing. M-am informat de pe acest forum mai mult decat din fisele tehnice de la Renault, fapt pentru care multumesc celor care l-au creat si il intretin.
Dupa parcurgerea subiectelor expuse aici am ramas intr-o grava dilema:
Daca voi cumpara un dci 65 si va avea trista problema cu injectoarele e catastrofal pentru mine.
Am inteles ca dci 80 nu a avut asemenea problema.
Ce ma sfatuiti sa iau 80 dci sau sa nu risc si sa merg pe benzina?
Va multumesc!


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 2005 EXPRESSION
Clio Symbol, 80 dCI, Expression, iunie 2005

"O masina este o gramada de fier pe patru roti care te duce din punctul A in punctul B" (citat de la discutia cu dealer-ul)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 26 Feb 2005, 11:42
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




problema de la dci65 a fost rezolvata de mult. nu asta ar trebui sa cantareshti intre cele doua motoare. ideea e ca ptr 3-400 de euri in plus motorul de 80cp e cu totul altceva...
mai ales daca o iei in leasing shi deci aceasta diferentza e platita in rate..
so, GO FOR 80HP!! you won't regret! :wink:

aaa.. daca faci putzini km pe an, maxim 10-12mii, mergi pe motorul de 1.4 8V. e tried and tested, e un motor excelent! mashina e mai ieftina..
ca regula generala diesel se merita daca faci multzi km pe an (ptr a amortiza diferentza in plus), in principal in orash (ptr a te bucura de cuplul mare al unui diesel).


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 26 Feb 2005, 12:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




cip07 si eu am fost super speriat initial, dar am aflat apoi exact ce a zis si strumfuadi. Eu voiam benzina ala de 98 Cp pentru ca ala de 65 cp mi se parea totusi cam putin pt ce voiam eu. Asta era prin decembrie. In ianuarie am vazut ca au pus ala de 80 si pe symbol. Si nu am mai stat pe ganduri. In ianuarie am mai avut si "ghinionul" sa conduc un 206 hdi de 70 cp pe distanta de vreo 70-80 km si de unde nu suportam sa aud de diesel m-am indragostit de cuplul ala la turatii mici. Am condus si un dci de 65 cp prin curte pe la serus, insa iti dai seama ca mai mult de a doua nu am avut unde sa ii dau, insa mi-a placut la nebunie ce frumos fugea cum apasam putin pe acceleratie. Acum sa nu iti inchipui ca e vreo masina de curse, insa cand ai nevoie de putin "zvac" te poate scoate din incurcaturi.
Din ce am auzit eu reviziile la diesel sunt ceva mai scumpe insa nu cu mult.

strumfuadi: de ce zici tu ca taman in oras simti cuplul ala mare? Din experienta mea mi s-a parut ca cuplul ala e bun rau la urcarea de pante si mai ales de la 60km/h incolo masina e foarte sprintena fata de una pe benzina. Dieselurile nu prea prind suta asa repede insa cand ai nevoie in depasiri de cuplu acolo te ajuta mult. Cel putin asa mi s-a parut mie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 26 Feb 2005, 12:42
Post #4


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




fatza de una pe benzina fara turbo, fiindca dieselul e ajutat de turbina.. de fapt fara turbina nu face nimic.. hai sa pastram topicul asta asha cum e, discutzii de otto vs. diesel sunt in toi pe alte topicuri.. :wink:
numai bine!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip07
post 26 Feb 2005, 21:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 25 February 05




Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, mi-a mai venit inima la loc.

In ce priveste motorul Diesel eu m-am indragostit de el la un fiat regata, era tratata cu picioarele acesta masina , nu avea nimeni din firma grija de ea, ii puneau motorina proasta si in loc sa cada cum e normal la o masina de care isi bat toti joc mergea foarte bine si consuma extrem de putin. (cam 5 %)
In plus daca apasam piciorul pe acceleratie simteam ca strunesc o herghelie intreaga. Asa s-a nascut dorinta pentru Diesel.

Iar Clio este inca destul de scumpa pentru veniturile mele si de aceea spuneam ca ar fi o catastrofa daca ar "pica" ceva scump la ea.
Daca am ghinion vreodata sa pun motorina mai proasta in final ce se poate intampla?
In galati au fost acum vreo 3 ani destule necazuri pe acesta tema eu cunosc cel putin 3 cazuri de VW care au avut probleme.


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 2005 EXPRESSION
Clio Symbol, 80 dCI, Expression, iunie 2005

"O masina este o gramada de fier pe patru roti care te duce din punctul A in punctul B" (citat de la discutia cu dealer-ul)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 26 Feb 2005, 22:04
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




daca in 3 ani doar cateva vw au avut probleme, atunci cu siguranta nu e din cauza motorinei proaste.oricum, legende urbane sunt multe, insa nu cred ca sunt la fel de multi care sa faca intretinerea cum scrie la manual.
si eu am avut aceeasi dilema , in sensul ca motorul de 65 cai nu ma convinsese, iar cel de 98 cai nu prea na incanta, in sensul ca as fi preferat alta masina. una peste alta, am platit avansul la un symbol de 80 cai, abia astept sa vina.oricum, cred ca e destul de important sa faci un calcul cati km faci pe an, sa vezi daca merita sa iei diesel.happy shopping!


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 28 Feb 2005, 12:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Mergi pe un motor de 80 cai daca iti permiti, daca nu si cel de 65 de cai e bun. Problemele cu injectoarele, cum spunea si strumfuadi mai sus sunt de mult remediate iar calitatea motorinei in Romania se afla pe o panta ascendenta. Pune motorina de la statiile de incredere (vezi topicurile legate de combustibili) si nu ar trebui sa ai probleme.

Eu nu fac multi km pe an, si totusi mi-am luat "tractor" pentru ca diferenta de pret fata de in 1.4 16V nu era asa de mare (600 euro) si nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 28 Feb 2005, 17:36
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Am un clio Symbol din martie 2003, 1,5 dci 65cp, geamuri si oglinzi electricre, AC, ABS + airbag pasager, radiocasetofon cu comanda volan si ce mai stiti voi ca are, totul in afara de jentile de aliaj. Vrea sa-l vand si cea mai buna oferta, dupa o perioada de tatonare de vreo doua luni, este de 7400 E. Voi ce ziceti, merita sau sa mai astept poate imi da cineva 8000 ?
Vrea sa trec pe Skoda, ca nu prea is multumit de Clio, nu spun de ce, ca veti afla si singuri.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 28 Feb 2005, 18:14
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




e deci Clio II. zi si tu kilometrajul una e sa ai 10-15 si alta 40-50. In mod normal ar face 8.000 daca unul nou e 10.000 si ceva. rata de pierdere e cam 1000/an. dar vorba aia piatza vorbeste. Asta o fi valoarea: 7400 incearca si piatza in Bucuresti. nu te lua numai dupa internet. 20-30% dintre cumparatori au acces. sunt curios cit scoti pe ea fiindca si pe mine ma tenteaza....o vinzare. Ar trebui insa schimbat topicul...


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 28 Feb 2005, 18:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




eu zic ca topicu e ok ..ar trebui sa postati voi la bursa ........


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 28 Feb 2005, 22:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Un singur raspuns off-topic si gata: are 38.000 km. Am uitat sa zic.
Persoana care vrea sa isi ia Clio pe motorina ar putea sa se duca sa vada si oferta Skoda Fabia. Nici mie nu-mi plac si se pare ca is ceva mai scumpe, dar sunt mult mai fiabile decat clio. La a mea a picat pompa (celebra problema) pe la 23000km, un amortizor pe la 35000, bucse si bieleta diectie tot pe partea cu amortizorul picat, de pe la 36000 incoace. Tot de pe la 30 si ceva de mii imi troncane ceva la relanti la motor, mai ales cand e rece afara. Dupa ce se incalzeste bine motorul parca nu mai trancane. Se pare ca e un tampon motor, dar mi-e sila sa ma duc la reprezentanta, ca aia is batuti rau in cap si daca nu se prind de problema, iti baga pe gat piese aiurea. Cu greierasii de pe la bord m-am obisnuit, ca toate masinile au cate unul. Motorul, desi e dci, mai rafinat cica decat un tdi, e destul de zgomotos, mai ales cand e rece. Desi mi s-a schimbat pompa in garantie si mi s-a spus ca mi s-a pus o alta generatie, care nu mai face probleme, mie mi-a spus un nene de la un service ca recunoaste in zgomotele motorului zgomotul de pompa "cu probleme", asa ca ...
Daca stiti sigur ca motorul de 80CP nu are probleme din astea, luati-va fratilor, dar tineti cont ca altfel, daca iese din garantie, va costa schimbarea pompei, injectoarelor, conductelor, filtrelor, rezervorului si manopera cam 120 milioane. MARE ATENTIE.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 28 Feb 2005, 22:47
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




de curiozitate (strict pt ca vad ca ai spus de istorioara aia cu 120 mil, care e fost vina masinii la povestea respectiva?din ce cunosc eu, toate diselurile sunt zgomotoase la rece.cat despre "se pare ca e un tampon motor", nu te supara, dar imi pare jenant sa acuzi o masina de orice, cand o tratezi asa.sper sa nu te ofensezi, pt ca nu am urmarit asta.bafta la vanzarea masinii.


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 28 Feb 2005, 22:51
Post #13


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu are cum sa "auda" simptomul de pompa cu probleme.. e sefeist acel "nene de la service"..

offtopic:
@soso: sa ne vedem odata la arc ca nu mai suport iarna asta!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip07
post 1 Mar 2005, 08:46
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 25 February 05




Singura mea teama este ca viitoarea mea masina (Clio diesel) sa nu aiba defecte majore in timp ca nu o sa mai am bani de reparatii, in rest daca face ca tractorul nu-i nimic. Nu prea pun eu pret pe confort pentru ca am dacia din 1981 acum asa ca oricum evolutia va fi uriasa...

In ce priveste skoda fabia la ea m-am dus prima data insa nu prea are portbagaj si e cam scumpa itr-adevar.

Si la masini e ca si la fete... iti place sa conversezi cu cea desteapta dar o preferi pe cea mai frumoasa...


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 2005 EXPRESSION
Clio Symbol, 80 dCI, Expression, iunie 2005

"O masina este o gramada de fier pe patru roti care te duce din punctul A in punctul B" (citat de la discutia cu dealer-ul)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 1 Mar 2005, 10:12
Post #15


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




pacat ca dupa un timp incepi sa regretzi ca nu ai ales'o p'aia mai deshteapta! :twisted:
glumesc.. nu o sa ai probleme cip, stai linishtit.. consuma putzin, e fiabila, trage bine modelul de 80cp.. cam tractoreshte el dar, vorba ta, in fond necesitatzile fiecaruia primeaza..
bafta!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Mar 2005, 11:05
Post #16


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Ma bag si eu. Pe scurt: vreau sa iau o masina noua si dupa cautari, prin mai multe variante, Skoda Fabia, Peugeot 206, 307, Renault Clio as opta pt. Renault Clio (dupa buget...).
Intrebarea e urmatoarea: ce sa aleg intre Clio Symbol 1,5dci/80cp, full option si Clio Bicorp 1,5dci/80cp, aproape full option (fara trapa, clima si magazie CD)? Daca e sa ma iau dupa dotari (mai ales cele de siguranta) si dupa ce am citit pe forum (mai ales stabilitatea la vant), as opta pt. Bicorp.
Voi ce ziceti?

Merci.
P.S. E adevarat ca Bicorp-ul ar fi importat din Franta?


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 1 Mar 2005, 11:26
Post #17


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




da, bicorp se fabrica in franta si spania.
eu as merge pe bicorp, iar din optiuni doar clima nu merita ratata. in rest, magazia cel putin o poti pune si ulterior.

bafta la achizitii


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 1 Mar 2005, 12:09
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Eu zic ca Bicorp-ul se merita, daca te impaci cu portbagajul de dimensiuni mai mici. Da, este adevarat ca anumite variante de Clio (Extreme de ex.) se fabrica in Franta, dar din cate stiu eu Bicorpul se fabrica si in Slovacia. Oricum, nu prea cred ca exista diferente de calitate intre o masina fabricata de ex. in Slovacia si una fabricata in Franta asa ca nu cred ca ar trebui sa-ti alegi o anumita varianta de masina doar pentru ca este produsa in Franta.

Climatizarea automata este o optiune foarte utila - ti-as recomanda-o calduros pentru ca eu am si imi face viata de sofer foarte usoara si placuta - si in plus este o optiune destul de ieftina.

Trapa este mai mult un moft - si de cele mai multe ori o sursa de defecte si neplaceri suplimentare.

Magazia de CD-uri se poate monta si mai tarziu - eventual una care stie sa citeasca si MP3 .


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 1 Mar 2005, 13:27
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




toti avem renault banuiesc de aici... e masina care face banii? da face banii! Dar de ce sa ne mintim? Skoda are motor de VW. VW ... cei care au scos Tuaregul...
Sa nu le incurcam. Fiecare pana la urma urmei isi ia masina dupa buget... si la 9700E sau chiar mai putin pe benzina conduci masina straina da.. nu cielo sau dacie. Ce nu merge clio mai bine decat un cielo? eu zic ca e alta mancare de peste.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 1 Mar 2005, 13:52
Post #20


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




:shock:
ma ia durerea de cap cand citesc posturile tale.. pune'le shi tu intr'o ordine.. ma refer la idei..
skoda are motor de vw, ala care a scos tuaregu'.. soro, ce zeitate de mashina o fi tuaregu' asta??
shi reno e in F1 (unde nu e vw, de exemplu.. :wink: )


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 1 Mar 2005, 14:15
Post #21


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




QUOTE
Eu zic ca Bicorp-ul se merita, daca te impaci cu portbagajul de dimensiuni mai mici. Da, este adevarat ca anumite variante de Clio (Extreme de ex.) se fabrica in Franta, dar din cate stiu eu Bicorpul se fabrica si in Slovacia. Oricum, nu prea cred ca exista diferente de calitate intre o masina fabricata de ex. in Slovacia si una fabricata in Franta asa ca nu cred ca ar trebui sa-ti alegi o anumita varianta de masina doar pentru ca este produsa in Franta.

Nu. Dar intre una fabricata in Franta/Slovacia si una in Turcia, parca...parca as alege prima.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 1 Mar 2005, 14:19
Post #22


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




e same sh*t oameni buni.. slovacia, spania, turcia.. acolo se ansambleaza.. componentele oricum sunt toate aceleashi ptr RO.. (de calitate mai slaba..) iar asta e valabil shi ptr BeMeWe, din sursa sigura..

ptr UE e alta mancare de peshte, acolo sunt shi alte echipari, etc, etc..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 1 Mar 2005, 14:22
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Si eu, cand am luat masina, in 2003, am gandit la fel: "suma de 11000 euro e cat pot da eu cel mai mult pe o masina. mai mult nu are rost, Clio e o masina buna, nu conteaza ca e mica, are portbagaj mare, spatiul in fata e mare, iar daca mai intra cineva si in spate, isi gaseste lor pe acolo. Daca dau mai mult pe o masina, vor fi si reviziile mai scumpe, piesele la fel, etc". Acum, dupa 2 ani si 40.000 km facuti cu Clio, nu mi-am schimbat parerea, in schimb Clio, o masina mica si cu intretinere ieftina, s-a dovedit o mare gaura neagra pentru banii mei. Hai ca poate chestia cu pompa de injectie nu e vina masinii, ci a motorinei noastre si mai e si vina mea, ca mi-a pus unu la Petrom benzina in loc de motorina, dar a fost salvata la timp, necesitand doar schimbarea filtrului si a unei garnituri in pompa. Pompa a picat la multe mii de km dupa aceea, din vina motorinei cred eu. Dar fazele astea cu suspensia i le reprosez din plin. Nu are voie, masina cu 30.000 km, sa ceara amortizoare, bucse si bielete pe banda rulanta. Faza cu trancaneala la rece nu are legatura cu zgomotul motorului la rece. Cand e rece, motorul are tzacanitul ala specific de diesel. Asta nu ma deranjeaza prea mult, dar ziceam asa, ca dci e mai silentios cica decat tdi. Iar troncaneala de care ziceam se aude exclusiv in masina si vine din zna motorului. E o bataie de plastic pe plastic sau de teaava esapament pe vreo piesa de plstic sau cam asa ceva. E ceva infundat. Nu cred ca e tampon motor, ca daca trag frana de mana, bag in viteza si debreiez usor in asa fel incat sa tremure motorul, nu se aude nimic.
Nu zic ca la Skoda nu pot aparea probleme dar, statistic, sunt mai rare.
Eu am vrut sa dau CLio si sa-mi iau Megane II, dar m-am speriat din ce am vazut pe forum. Amortizoare care pica in 5000 km, flanse, greierasi prin bord si altele. Trebuie si bani sa iei Octavia II, dar, reparand la Clio sau Megane, am impresia ca tot pe acolo ajungi, ca pret. Se stie ca Renault vinde masinile ieftin si isi scoate banii din revizii, service, intretinere.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 1 Mar 2005, 14:32
Post #24


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




QUOTE
e same sh*t oameni buni.. slovacia, spania, turcia.. acolo se ansambleaza.. componentele oricum sunt toate aceleashi ptr RO.. (de calitate mai slaba..) iar asta e valabil shi ptr BeMeWe, din sursa sigura..

ptr UE e alta mancare de peshte, acolo sunt shi alte echipari, etc, etc..


Glumesti, nu?

Adica tu ca firma ti-ai face 2 fabrici separate. Fabrica pt. Romania si fabrica pt UE?


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 1 Mar 2005, 14:45
Post #25


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu vorbesc de fabrica, tocmai.. nu unde este facuta conteaza, ci ce materiale sunt inglobate in respectiva mashina fabricata ptr East European Countries (aka. somalia, "las' ca merge shi asha", etc..)
fiindca in fabrica din momentul lansarii comenzii se shtie ca mashina X are ca destinatzie RO, HU, BG, etc..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 1 Mar 2005, 14:49
Post #26


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Nu te cred, am vb cu un electronist care a lucrat la renault in franta si nu e adevarat.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:09


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 1 Mar 2005, 14:50
Post #27


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




cum zici tu, fiecare poate ramane cu parerile lui.. :wink:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 1 Mar 2005, 14:55
Post #28


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Asa este, dar oricum, procesul tehnologic pt schimbarea pieselor si a materialelor pe linia de fabricatie este mai costisitor decat daca ar lasa asa.

Diferenta de pret intre franta si RO la pret vine din optionalele(de la noi) care la ei sunt standard.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:10


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 1 Mar 2005, 15:41
Post #29


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




o diferenta o exista, nu neg... dar nu cred ca la nivelul de linii de productie diferite pentru tarile bananiere. cred ca diferenta se face la controalele de calitate a produsului final, ca deh, n-or iesi toate perfecte la asamblare, dar in nici un caz nu cred ca sunt diferente uriase de calitate. ce e si pe forumul frantuzesc, te iei cu mainile de cap tongue.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 1 Mar 2005, 18:43
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Cam are dreptate strumfaudi - exista masini pentru est si masini pentru vest, si nu cred ca diferenta se face prin materialele inglobate, ci prin controlul calitatii si prin optionale si dotari standard. Deh, vesticii sunt mai opariti la cur ca noi si le tb scaune incalzite standard. Vesticii, prin dealerii care exista acolo, au invatat producatorii ca la ei nu se accepta si masini cu semne de intrebare vis-a-vis de calitatea asamblarii, in timp ce la noi, dealerii sunt pusi in mare parte pe capatuit si pacalit clientii, iar problemele se rezolva "romaneste", fara a mai apela la producator.
Nu-i dau dreptate lui strumfaudi la partea cu "Slovacia, Spania, Turcia". Turcii produc (asambleaza) Renault ca sa aiba renault unde asambla masini mai ieftine pe de o parte si ca sa aiba cateva mii de turci unde sa munceasca pe de alta parte. Si atat. Cehii produc Skoda si tin la numele asta si nu prea si-ar face numele de ras, chiar si in tari bananiere. Skoda produce masini si in Ukraina si cred ca vor mai deschide undeva, dar imi scapa unde. Insa produc doar pentru cererea interna. Renault produce masini in Turcia si le vinde fraierilor din jur si isi face asa numele de kkt. Astazi m-am dus la service: partea stanga, pivot - 450.000, tirant - 550.000, refacere geometrie roti, dupa schimbare piese - 1.000.000 lei. Asta dupa 38.000 km. Si astea sunt preturi de la service de bun simt, unde am mai schimbat si altele. Nu va zic preturi de la reprezentanta, ca va speriati.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:01
Dacia