Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5 dCi 65CP Clio -> Logan

Forte
post 13 Jun 2004, 20:20
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Acest motor va fi din 2005 pe Logan. Aceasta motorizare va fi suficienta ptr Logan?

Ce comportament are un Clio cu 1.5dCi(65CP)?


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 13 Jun 2004, 20:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




e o chestie putin mai rapida decat un carucior de cumparaturi din ala xxl ! laugh.gif


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 13 Jun 2004, 21:00
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Sa inteleg ca este slab? puturos?


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Jun 2004, 10:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Pe Symbol, dCi-ul de 65 de cai e OK. Masina e usoara, iar motorasul are un cuplu bunicel. L-am condus prin oras si nu m-a dezamagit, ba chiar dimpotriva, mi-a intrecut asteptarile.
Nu stiu cum se comporta la drum lung, mai ales in depasiri rapide si lungi, dar in oras mi s-a parut super-OK.

Loganul e mai mare si mai greu. Ramine de vazut cum se va comporta. Eu personal nu-i dau prea mult credit. Cred ca va fi cam subdimensionat, dar ramine de vazut...


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 14 Jun 2004, 10:51
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




loganul din datele tehnice nu e mai greu. pe benzina e chiar mai usor ca symbolul. deci nici dieselul nu va fi mai greu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Jun 2004, 11:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




S-ar putea.
In poze mi se parea mai mare ca Symbolul, de-aia ma asteptam sa fie si mai greu.
Ma rog, o sa vedem atunci...


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 14 Jun 2004, 17:01
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Poate vine Dacia cu o surpiza si pune ala de 80Cp pe Logan.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 14 Jun 2004, 18:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




o sa puna dci ul de 80cp cand o sa -mi vad ceafa :twisted:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 14 Jun 2004, 19:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




eu cand o calc se duce tare... in treptele 1, 2 si 3 nu vad o mare diferenta fata de un clio 1,4 8v sau un cielo de 80 cp, cred ca cuplul de diesel compenseaza oarecum caii mai putini

in a 5-a castiga destul de greu viteza, mai ales de la 150 la 170 ii ia cam mult timp


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 15 Jun 2004, 16:03
Post #10





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


alexv edit:
Mesajul exista deja la sectiunea bancuri.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
kenoby
post 26 Sep 2005, 14:03
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 25 July 05




Intrucat ma intereseaza o versiune ieftina pe motorina, ce ma sfatuiti sa-mi achizitionez dintre cele doua masini?


--------------------
clio symbol 2002 - 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 26 Sep 2005, 14:07
Post #12


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




de un' sa stim noi cum e loganu diesel???? ca io n-am vazut nici unu' inca. intrebarea asta pune-o peste vreo cateva luni.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 14:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




clio, normal. unde ai vazut tu calitate la pitesti? crezi ca ala diesel o sa fie asamblat de alti mecanici decat nea gheorghe?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 26 Sep 2005, 14:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




ne lesi? intai sa posezi si sa mergi cu unul si dup-aia sa zici ca e de rahat... incepem din nou o polemica: logan. de rahat sau nu?

trebuie sa dai cortina aia de pe ochi la o parte ca sa vezi ca si loganul e masina. daca vrei sa vezi numai defecte, poti sa le gasesti si la s-class...

intr-adevar, cristi zice bine: sa asteptam macar sa ne dam cu un logan diesel si dup-aia sa ne pronuntam...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 26 Sep 2005, 14:26
Post #15


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




las' ca nici cu Hassan bey nu mi-e rusine biggrin.gif dar si eu as recomanda tot renaultu'...
si asta nu are nici o legatura cu faptu' ca am si eu unu' cool.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 26 Sep 2005, 15:37
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




Daca ai rabdare sa astepti Logan-ul cu ABS, eu zic sa-l iei.
Daca nu, ia Clio.


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 26 Sep 2005, 15:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




@alx: loganu-i dulap, frate, nu-i masina. eu zic ca e sub clio symbol cu multe clase.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 15:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




alx, eu am raspuns la intrebarea omului si atat. aici nu m-am referit la aspectul ei ci la calitatea de fabricatie care este wink.gif
doar n-o sa sustii ca-i mai bun loganu' decat reno-ul, ca pe asta n-o s-o cred. si-au dat multi cortina de pe ochi, si-au pus ochelari, etc, dar nu prea au vazut cine stie ce.
Ca sa-mi justific raspunsul: ma indoiesc ca Dacia va face o masina mai buna acum. ei doar vor adapta motorul diesel, anexele indispensabile lui si atat. cel mult vor pune blana la capota si mai multe antifoane. in rest va ramane aceeasi masina. Renault de bine de rau a adaptat Symbol-ul de la Bicorp, are piese straine pe el, piese care vor tine mai mult fata de cat vor tine cele de pe Logan. Sa nu uitam ca, daca vei gasi un Clio dci si un Logan dci SH la acelasi pret, dupa o perioada pretul de revanzare la symbol va fi mai mare decat al Loganului.
sa zicem ca nu ai bani de Symbol dar ai bani de Logan: nici o problema, iti iei Logan si gata. si eu mi-as lua Logan daca n-as avea alta alternativa, dar nu as considera niciodata ca am cine stie ce scula pe bascula.
A, si ca sa stii si tu, am condus Logan, putin intr-adevar, am condus Passat, am avut Matiz, am condus si Dacie, si nu ma grabesc sa am Logan, nu m-a impresionat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 26 Sep 2005, 15:42
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




frate... de la inaltimea octaviei tale probabil ca nu e masina...
dupa cum am zis: cine tine la banii lui, analizeaza obiectiv. cine se da mare sau conduce masina luata de mamica si taticu isi permite sa arunce cu rahat desi nu a mers nici 5 km cu un logan...
@laur: cine zice frate ca impresioneaza loganu'??? tocmai, e o masina stearsa, care trece neobservata... e o masina care-si merita banii. bani care sunt mult mai putini decat clio sau altele... la aceleasi dotari... eu nu am zis ca e mai bun loganu' decat renou'... dar nu e de rahat, stimabile... e masina ieftina.
2nd edit: ai dreptate, daca ai bani de dat pt mai mult, nu luati logan... ar fi culmea, sa ai 30k euro si sa nu iei c-classe pt ca iei logan...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 15:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




ALX, imi pare rau ca n-ai aparut la Bicaz ca sa te oftici ca am venit cu Passat-ul care reprezenta visul tau (si sa te zgarii putin pe oki) si n-am venit cu Reno-ul, asta din motive de bani, consumul fiind mai mic.
Cand iti cumperi o masina te gandesti si la cat te costa dupa aceea.
ALX, ca sa ma borfai in continuare: sa stii ca sambata noapte m-am imbatat ca porcu' din bautura luata din banii de la mamica si taticu, si asta de bucurie ca n-ai aparut tu la intalnire. am martori, hihihi.
Si sa mai stii un lucru: faptul ca te-ai luat de mine acum cateva luni cand urma sa-mi pierd masina in conditiile in care n-am avut niciodata nimic cu tine nu pot sa ti-o iert. Sa-ti fie de bine, eu n-o iau ca pe ceva personal, ma multumesc sa rad alaturi de alti 1700 de oameni de ideile tale.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 26 Sep 2005, 16:12
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




@kenoby
mergi pe clio Symbol ca are si portbagaj adevarat...

masina fara ABS nu mi-as lua, gindestete cel putin la revinzare daca nu si la siguranta ta.

dar daca nu ai bani de Clio, Loganu' iti ramine singura solutie...

@alx si @Laurentziu

nu va mai certati aici pe forum... nu-i frumos...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Sep 2005, 17:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




kenoby, fa drive-teste cu amandoua si ia hotararea in cunostinta de cauza. Eu zic ca n-ai intrebat bine aici, fiind forum Renault, e evident ce raspuns o sa primesti. wink.gif
Am si eu o observatie, sa nu-mi fie luata in nume de rau: vad ca cei mai infocati adversari ai Loganului sunt posesorii de Symbol, in timp ce Meganistii si chiar cei cu Clio Bicorp sunt mai rezervati si, as spune eu, mai realisti. De ce???


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Sep 2005, 17:19
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




eu am sugerat ca nu masina ar fi de vina ci cei ce o fac. asta e si nu sunt de vina proprietarii. parerea mea personala e ca nu tin nici cu Logan-ul nici cu Symbol-ul. intr-adevar cel mai bun e un drive test dar sa iei in calcul si ce bani esti dispus pe viitor sa bagi in masina, si ce confort astepti de la ea. in categoria confort includ si fiabilitatea, totusi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Sep 2005, 17:28
Post #24


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Kenoby, modelele comparate sunt asemanatoare: motoare, cutii, directie, parte electrica, bord, comenzi etc.. Diferentele se gasesc la antifonarea si finisarea caroseriei. Per total singurul sfat valabil ramane sa faci test drive cu ambele (la Clio poti si acum, la Logan trebuie sa astepti ca vin cat de curand zilele portilor deschise) te decizi si actionezi.
Eu eram unul din cei fermi convinsi ca Logan e depasit mult de Clio la fiabilitate, dar tocmai am schimbat cutia de viteze la 1500 km, asa ca nu stiu ce sa cred. Cred ca e dupa cum ti-e norocu'. Oricum, ambele modele au fost gandite ca masini ieftine pentru tari sarace. Alegerea iti apartine si nici nu e atat de importanta, vei avea de'aface cu aceeasi mecanici, ingineri si sistem greoi si superscump (comparativ cu rezultatele furnizate) de aducere a pieselor de schimb (si ele nejustificat de scumpe).
Succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 26 Sep 2005, 17:30
Post #25


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Tudor ce s-a intamplat mai exact la cutia ta de viteze? Suna a defect de fabricatie la 1500km...


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Sep 2005, 18:09
Post #26


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Asta mi-au zis si ei. Treaba e ca intra greu in viteze, se bloca in marsarier, naspa' ce sa zic. Am mers la service, am reclamat, a durat 2 saptamani si mi-au raspuns ca imi schimba cutia. Nu mi-au dat un raspuns clar si complet, "am prins din zbor" ca: uleiul arata nasol ( era namolos), ceva pinioane cu jocuri ... cert e ca din punctul lor de vedere cutia asta nu trebuia sa iasa pe poarta fabricii. Deci a fost defect de fabricatie, tot "din zbor" se pare ca uleiul naspa a determinat deteriorarea celorlalte piese. Oricum, acum am cutie noua, care merge super si sunt multumit. Am stat eu fara masina 1 luna, dar acum nu mi se mai pare asa nasol. smile.gif Atunci eram un pachet de nervi mad.gif .


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 26 Sep 2005, 18:15
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Vreau totusi sa raman impartial si sa nu ma iau la cearta cu nimeni.

Nu face Clio Symbol banii 10000-11000E dar nici loganul 7000E. De la materialele ieftine, acel plastic pus acolo ca sa ia forma interiorul pana la modul in care reactioneaza cand iei piciorul de pe acceleratie (vezi clio diesel).

Asa ceva nu ai sa vezi la un Passat 1.9 tdi sau la un A6 1.9tdi.

Si va zic cu parere de rau si nu ca sa ma laud, am condus si A6 din 1999 si Passat din 2000 amandoua 1.9tdi si ce sa va zic... peste 1 luna imi iau Passat. si poate la anul A6.

Sfatul meu... scoate putin capul din chestia asta.. romanii sunt predestinati daciei. Daca o iei pentru tine... pentru placere personala ia ceva cu care sa poti fi mandru si in care stai confortabil doar sunt banii tai. Daca o iei prin serviciu sau eu stiu la ce o sa o folosesti.. ia Logan, de ce nu, o sa ai o scuza buna.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 26 Sep 2005, 18:20
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Tata la fel era... nu avem bani de intretinut una noua, el se gandea ca o sa pice la fel de repede ca dacia, numai ca piesele sunt enorm de scumpe, evident nu a auzit de magazinele de piese de langa dristor sau de dezmembrari (astea pt piese grele si scumpe). Ce sa zic... ca passatu si A6 au peste 200000km si merg ca unse? Nu troncane nimic? Asta este dar cine sa inteleaga, numai aceia care isi iau inima in dinti si isi cumpara dup aia sunt aratati pe strada cu degetu "ce marfa e ala, ce n-as da sa am si eu" si apesi pe cheie si te sui in vechea dacie "sau noua"


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 26 Sep 2005, 18:48
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




aveti dreptate domnilor... daca voi va luati masina sa va arate lumea cu degetul... ce sa zic...
oricum, la banii de logan nu poti sa iei decat un sh de aici din .ro, alergat bine ca de unu de afara nu prea ai bani... mai adaugi 2500 de euro vama si accize... da' oricum, te arata lumea cu degetul si te invidiaza, probabil e un "filing" excelent, caracteristic manelistilor, nu?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 26 Sep 2005, 19:20
Post #30


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Alx, de ce nu ti-ai luat logan daca ti atat de mult la el, sunt pur si simplu ideiile lor despre logan. nu trebuie sa te infurii asa de rau.
parerea mea wink.gif

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:31


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:00
Dacia