Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amenda pentru centura, Platita-n in 48 ore, dar tot a venit acasa. Ce fac?

sddragos
post 7 Apr 2008, 22:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Salut,
Anul trecut (pe 14 dec, mai exact) am fost amendat pentru nerespectarea obligatiei de a purta centura de siguranta su 39 lei (platibili in 48 ore).
Intrucat a trebuit sa plec duminica din tara (14 dec fiind vineri), am trimis un unchi sa-mi plateasca amenda luni (17 dec) la primarie (in Pitesti).
Toate bune si frumoase pana azi cand am primit o amenda de un milion si ceva pentru incidentul din 14 dec 2007.
Nu am dus copie dupa chitanta la Politie, asta sa fie cauza? De cele 48 ore nu cred ca poate fi vorba, stiu ca zilele libere nu se pun la socoteala.
Ce pot sa fac acum?
Cum pot dovedi ca am platit amenda?
Exista o adresa de mail a Politiei unde sa trimit un scan de pe chitanta? sau un fax...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 7 Apr 2008, 22:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Acum este cam tarziu sa mai trimiti ceva la politie. Trebuia trimisa copia in 15 zile. Amenda o sa-ti vina la circa financiara de care apartii. Cand te duci sa-ti platesti impozitul pe masina intreaba si de amenzi si da-le o copie dupa chitanta.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 7 Apr 2008, 23:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Masina cu care am luat amenda am dezmembrat-o (dupa un accident petrecut la 10 zile dupa amenda). La vremea respectiva aveam domiciliul la Valcea, deci amenda mi-a venit astazi la Valcea de la circa financiara de acolo. De 2 luni mi-am schimbat domiciliul in jud Arges. Va trebui sa merg sa radiez masina dezmembrata la Valcea si banuiesc ca o sa ma intrebe cei de la fiscul local de amenda, acolo trebuie sa le dovedesc ca am platit-o?

P.S. Nu mai zic de faza cu copia dupa chitanta la Poilitie in 15 zile, o mare tampenie!!!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut16031987
post 8 Apr 2008, 00:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 29 May 06




banuiesc ca in momentul accidentului ai purtat centura... vezi a fost buna amenda aia...


--------------------
dacia preference/ dacia 1310 tlx 2005 1.4 mpi,/ 1989 - IF 01 ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 8 Apr 2008, 09:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Exact, centurile ne-au salvat, pe mine si prietena mea (daca nu le aveam nu ieseam prea bine dupa impact si rasturnarile pe asfalt).
De atunci le port in permanenta!

Ce fac cu amenda?


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 8 Apr 2008, 09:39
Post #6


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Eu am fost cu o chitanta de la o amenda de 3 ori la primarie (nu ma lasau sa platesc impozitul pt. ca nu aveam amenda platita).
Prima data am fost dupa ce am platit amenda (tot la ei), apoi am fost cand am platit impozitul, apoi cand am inmatriculat masina.
Sper sa nu ma mai ia si la anul ca nu am platit amenda...
Daca nu pastram copia chitantei o mai plateam o data.

In cazul tau, mergi cu o copie de-a chitantei la circa financiara/politie.


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 8 Apr 2008, 09:45
Post #7


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




mellow.gif ce am patit eu cu amenzile astea... da
trebuie trimisa chitanta prin posta si pastrata o copie.pe mine m-a salvat copia.

This post has been edited by ydaniel: 8 Apr 2008, 09:47


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Apr 2008, 10:12
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai, voi sunteti cu capu'?
Cum naiba sa trimit chitanta originala la altu?
Trimit doar COPIE. Originalul este al tau si pace. Pot sa se dea politistii cu funduleana de pamant pana se face meduza de apa dulce, lor le dai doar copia.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 8 Apr 2008, 11:26
Post #9


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




eu am niste chitante pe acasa dar n-am trimis nimic la politie.
daca ma intreaba candva, careva, pe undeva de sanatate le dau pe la nas cu chitanta excl.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Apr 2008, 11:47
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Se trimite originalul, si se patreaza copie, asa mi-au zis mie la Politia Mangalia, nu am visat biggrin.gif . Anyway, nu se trimite scrisoare simpla, ci cu confirmare de primire. logic se patreaza si chitanta care atesta acest lucru primita de la posta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 8 Apr 2008, 14:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Se trimite procesul verbal eliberat de catre politist(care este o copie) si o copie xerox a chitantei care face dovada platii.Chitanta originala se pastreaza.Eu asa am procedat,dupa ce m-am informat la ghiseu.La Politia Rutiera Constanta era o urna unde se introduceau cele doua copii.

This post has been edited by cristio_79: 8 Apr 2008, 14:28


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 8 Apr 2008, 14:31
Post #12


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




sa inteleg ca eu acu o sa am probleme pe la impozit? sau daca am chitantele e ok ? dry.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 8 Apr 2008, 14:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cand o sa primesti hartia pentru plata impozitului pentru masina sau casa,vei avea trecute si amenzile de circulatie.Cand mergi sa platesti impozitul,sa ai si chitantele la tine.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 10 Apr 2008, 22:01
Post #14


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Putin pe langa discutia voastra...ieri am luat o amenda pentru parcare unde nu trebuie, toate bune, am mers astazi si am platit amenda la CEC.
Ideea este ca nu am timp sa alerg la politie sa las chitanta si am inteles de la politistul care mi-a dat amenda ca se poate trimite prin fax, doar ca am cautat de mi-au iesit ochii pe http://bpr.b.politiaromana.ro/ si n-am gasit nici urma de fax unde sa pot trimite dovada ca am platit nenorocirea aia de amenda.
Stie cineva unde pot gasi acest maret numar de fax?
Politistul care mi-a dat amenda nu stia mare lucru: l-am intrebat prima data daca trebuie sa le trimit vreo dovada dupa ce platesc amenda. Imi raspunde sec "da"; il intreb ok, dar unde sa trimit ? Imi zice ca la orice agent de la politia rutiera, la nu stiu ce sectii de politie sau prin FAX. Buuun...cand am auzit de fax, mi-au sclipit ochii pentru ca asta e cea mai simpla/comoda varianta. Il intreb de unde pot afla numarul de fax si-mi raspunde la fel de sec ca mai devreme "nu-l stiu, dar puteti cauta pe site". Ma gandesc ok... si-l intreb "care este site-ul?" intrebare la care am primit un dat din umeri si un "nu stiu, cautati pe google brigada de politie rutiera bucuresti".
Trecand peste mica povestioara, stie cineva acel numar de fax unde sa le pot trimite dovada ca am platit amenda?


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 13 Apr 2008, 21:30
Post #15


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Intr-adevar, politia solicita trimierea prin posta a originalului chitantei. Asa mi-au spus si mie, si asa am procedat, anul trecut cand am luat o amenda de 780 ron (maximul prevazur de lege) in braila. Dar in codul rutier la art. 109 aliniatul 8 scrie:
(8) Amenzile privind circulatia pe drumurile publice se fac venit integral la bugetele locale. Amenzile cuvenite bugetelor locale se achita la Casa de Economii si Consemnatiuni – C.E.C. – S.A. sau la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori ale altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile bugetelor locale, indiferent de localitatea pe a carei raza functioneaza acestea, de cetatenia, domiciliul sau de resedinta contravenientului ori de locul savârsirii contraventiei, precum si la ghiseul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanta se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimite prin posta organului din care acesta face parte, în termenul prevazut de lege


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 10:12
Dacia