Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 5; Sfaturi cumparare

LeBeorz
post 19 Mar 2022, 12:56
Post #571


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 14 March 22




Salut, si eu am comandat un 1.0tce Intens in Ianuarie, pe 26. N-am mai auzit nimic de la ei de atunci, vad ca e "normal"
Vad destule schimbari la echipamente techno vs intens. Vanzatorul zice ca pretul e batut in cuie, ar veni 16.080 fara rabla.
Aveti idee, pentru rabla, acum ca nu mai sunt fonduri pana in Mai, dosar la dealer se depune acum sau cand incepe etapa a 2a de rable?


--------------------
Mitsubishi Colt 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 19 Mar 2022, 13:39
Post #572


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




Se poate depune când începe tura a doua; mă rog îl depun ei, tu să ai dosarul complet la ei


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 19 Mar 2022, 14:14
Post #573


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(edward_zone @ 19 Mar 2022, 10:50)
Am comandat e-tech  intens in 21.01.
Nu mai apare în configurator ca să pot face diferența.
Nu mai înțeleg nimic.
*


Dar macar se mai fabrica E-tech -ul?
Dacă nu poți da comanda?
Pe configuratorul de Franța modelul se numește E-tech 145 cu 145 cp.


This post has been edited by edward_zone: 19 Mar 2022, 14:22


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 19 Mar 2022, 14:25
Post #574


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Eu zic ca nu e inca finalizat configuratorul. Probabil inca se lucreaza la el si vor aparea variantele finale. Cu siguranta se va putea comanda si e-tech-ul. Singura problema e ca producatorul prin contract nu garanteaza ferm pretul. Daca sunt modificari legale ale configuratiilor atunci esti obligat sa le accepti si deci sa le si platesti, iar daca sunt modificari care tin de producator, ceea ce e in cazul de fata, atunci producatorul e obligat sa ti le aduca la cunostinta impreuna cu noul pret final iar tu ca si cumparator accepti sau nu, caz in care iti este restituit avansul fara daune sau dobanzi.
Insa, deja producatorul nu si-a respectat propriul contract, adica de la 1 martie clio s-a scumpit la modelele de baza cu circa 300 eur fiecare varianta, optiunile ramanand la acelasi pret si conform contractului trebuia sa-i anunte pe cei ce au achitat avansurile sa-si exprime opinia, raman in contract sau renunta. Ca urmare, ori se vinde masina la pretul contractat, ori ei stiau ca mai vine o scumpire si nu s-au mai deranjat sa anunte de 2 ori, insa asta nu e in regula, asadar clientul poate cere ca masina sa-i fie vanduta la pretul contractat.

This post has been edited by traffictours: 19 Mar 2022, 17:36


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 19 Mar 2022, 18:17
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06





Cum adică nu garantează ferm prețul?
Eu pot, că parte din contract, să modific acest preț?
Eu am înregistrat și rablele ceea ce ar duce la un prejudiciu, banii cestia nu se pot returna.
Dacă s-ar întâmpla ceva cred că cel mai bine ar fi un proces comun.
Devin paranoic.
Mai am o lună până la termenul de 3 luni in care trebuie să-mi comunice data estimată a livrării.

This post has been edited by cj98czh: 19 Mar 2022, 18:22


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 19 Mar 2022, 18:50
Post #576


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Vezi Conditii generale de vanzare/art.3.Garantarea pretului/aliniatul c) pe care le-ai semnat. Insa in virtutea acestui articol, dupa 01.03.22 cei ce au comandat inainte de aceasta data trebuiau sa primeasca notificare din partea producatorului in sensul exprimarii optiunii de a ramane sau nu in contract. Nu s-a intamplat asa ceva, deci probabil masina se va vinde la pretul contractat. Cel mai bine e sa exagerez eu si sa nu fie probleme, deoarece modificand si structura optiunilor va fi foarte greu ca toata lumea sa fie multumita. Poate sunt eu prea legat de legislatie, insa cine nu a primit notificare la prima scumpire de dupa 1 martie are dreptul sa cumpere masina la pretul contractat, adica articolul ala ori il aplici mereu ori deloc.
Ce pot eu sa spun in mod sigur e ca la porsche ro, vw golf 8 s-a scumpit de mai multe ori succesiv intr-un an si cei ce au comandat inainte de aceste scumpiri au cumparat la pretul contractat. Este o perioada foarte dificila, cu inflatie foarte mare chiar si pt euro si asta e si unul din motivele principale pt care apar aceste modificari de preturi, iar livrarile intarziate de catre criza de componente electronice conduc la aceste situatii, adica comanzi la un pret si pana se livreaza masina vine inflatia din urma si o scumpeste.

This post has been edited by traffictours: 19 Mar 2022, 19:41


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 19 Mar 2022, 20:31
Post #577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Cred că în cazul nostru se aplica art 3 punctul a


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 19 Mar 2022, 20:55
Post #578


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




Eu am vorbit astăzi cu dealerul și mi-a spus că prețul și configurația vor rămâne aceleași. Posibil să nu aibă totuși acea prevenție a coliziunii (controlul distanței față de obstacolul din față). Dar mi-a spus că pentru a cincea oară modifică termenul de livrare. Au mai adăugat o lună... Acum a devenit final de mai. Există întârziere de intrare în producție. Asta am vorbit... Termen de livrare scris nu am primit. Au trecut aproximativ 2 luni și jumătate de la plata avansului...


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 19 Mar 2022, 21:00
Post #579


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Nu stiu exact ce inseamna modificari neimpuse de lege, insa sunt de acord ca se poate aplica si punctul a). Faptul ca au modificat optiunile si implicit si preturile lor creeaza confuzie pt cei ce au comandat deja.
Concret, la fostul Intens erau senzorii parcare fata inclusi intr-un pachet de 200 euro, iar acum sunt inclusi intr-un pachet de 600 euro. Cine plateste diferenta sau cum procedeaza Renault, face modificarea pachetelor la fabrica pt mine? Eu nu cred asa ceva. Deaia trebuie vazuta pozitia producatorului mai intai. Eu am frana de mana manuala si la noul Techno nu mai e posibil. Farurile de ceata care erau in standard la Intens acum fac parte dintr-un pachet optional de 250 euro. Si asa fiecare dintre cei ce au comandat cu siguranta au si ei nepotriviri din acestea. Sa vedem cum vor fi abordate, iar mai apoi rezolvate.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 19 Mar 2022, 21:57
Post #580


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




am citit art.3.Garantarea pretului/aliniatul c. Partea mai putin placuta e ca nu specifica in acest aliniat termenul de timp in care Renault se obliga sa informeze Clientul.

L-am intrebat pe dealer daca noile modificari imi impacteaza comanda. Vad ca nici sambata asta n-a lucrat. Astept raspunsul pe whats app luni.

pe 15 martie mai multi producatori si-au majorat preturile. Cresteri YoY si de 3k euro la anumite modele compacte accesibile

This post has been edited by Dizzy88: 19 Mar 2022, 23:36


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 19 Mar 2022, 22:12
Post #581


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 19 Mar 2022, 18:17)
.......
Eu am înregistrat și rablele...
.......
*


le-ai și radiat? dacă nu, mai ai o șansă...



--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 20 Mar 2022, 06:47
Post #582


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Partea cea mai neplacuta e ca la art.3/a spune ca pretul ramane ferm daca achiti a 2a transa deci plata integrala a vehicolului in termen de 5 zile de la emiterea avizului de plata si mai apoi continua cu exceptiile, adica modificari impuse de lege si neimpuse de lege. Pai tocmai AEBS-ul e o modificare impusa de lege si ei n-o respecta, nu e problema clientului ca nu au ei piese, iar modificari neimpuse de lege care ar fi alea? Ei se acopera mereu prin aceste contracte ce contin formulari generale.
Problema nu e numai scumpirea in sine, ci si amestecarea optiunilor, unele optiuni atrag dupa ele altele in noile configuratii, din aceasta cauza e mai complicat sa se mai respecte comenzile de dinainte de aceste modificari.
Eu am intrebat inainte de semnare ce se intampla daca se scumpesc pana la livrare, am intrebat ca stiam de la golf 8 si mai stiam ca ei mi-au spus ca de la 1 martie se vor scumpi si mi s-a raspuns, verbal e adevarat, nu domne, asa ramane... Asadar hai sa asteptam reactia lor, poate fac ei cumva ca sa fie echitabil. Aceste probleme trebuie tratate cu maxima seriozitate de catre producator deoarece cel mai important element dintr-o tranzactie este clientul, si mai ales clientul repetitiv. Daca il gonesti, pe viitor are unde sa se duca...

This post has been edited by traffictours: 20 Mar 2022, 07:31


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 20 Mar 2022, 08:32
Post #583


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




@traffictours
1. pretul ramane ferm daca pânã achiti a 2a transa deci plata integrala

2. AEBS nu e o modificare legislativa adusa dupa plata avansului.

Un exemplu ar fi: dupa ce platesti acontul, sa vina U.E. sa zica ca langa butonul SOS, sa mai faca un al 2lea care sa trimita locatia masinii in cazul in care nu poti vorbi cu un operator. In acest caz contractul te obliga sa platesti costul modificarilor aduse de lege.


Cum situatia e neclara pt cei care au dat avans, serie de sasiu n-au primit, iar configuratia dorita nu mai e disponibila, cel mai bine ar fi sa se intrebe dealer-ul in scris, iar raspunsul sa fie tot in scris... ca Renault n-a trecut o perioada limitata in care se responsabilizeaza sa va anunte de anumite modificari, deci tot noi trebuie sa-i intrebam.

ps: Inainte la Zen aveai jante pe 16", acu' sunt pe 15"


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 20 Mar 2022, 08:51
Post #584


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




M-am referit la faptul ca atunci pot ei sa umble la pret, daca nu platesti integral in termen de 5 zile de la avizare, pana atunci ni se spune ca pretul ramane ferm, altfel mai intai sa spuna termenul de livrare si dupa aceea vorbim despre plata integrala, e normal ca pretul sa fie ferm intre avans si plata finala.
In relatia producator client mai exista si legi nescrise, ale bunului simt, de exemplu, cum adica, tu nu mai poti livra in aceeasi termeni/conditii masina pe care am comandat-o da nu zici nimic? Astepti ca eu sa te contactez? Oamenii au destule preocupari, nu stau sa verifice configuratoarele periodic, e de datoria lor sa-si contacteze clientii. Sunt destui clienti care pot renunta si-si recupereaza avansul in conditiile in care se vor agata de prevederi contractuale care pun clientul in dificultate. Insa, da, ai dreptate in remarcile pe care le-ai facut.

This post has been edited by traffictours: 20 Mar 2022, 09:43


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 20 Mar 2022, 09:07
Post #585


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(Dizzy88 @ 20 Mar 2022, 08:32)
.... sa zica ca langa butonul SOS, sa mai faca un al 2lea care sa trimita locatia masinii in cazul in care nu poti vorbi cu un operator......
*


Apelul la 112 dă automat și locația




20 Mar 2022, 09:09:
eu sper că săptămâna viitoare să avem și niște răspunsuri

This post has been edited by Horia2008: 20 Mar 2022, 09:09


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 20 Mar 2022, 09:54
Post #586


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




@traffictours - din moment ce dealerul l-a numit 'rablagist' pe dl. cu masina veche, care era de fata, prezent la conversatie... si la cati nervi mi-a produs dealerul cu starile mincinoase induse (incearca sa ma duca cu zaharelul), desi am inceput cu o oarecare retinere procesul, acum agentii de vanzari au inceput sa-mi provoace greata. Ce intelegere, ce bun simt? Ce e trecut in contract conteaza, asa ca cereti draft-uri cu saptamani inainte sa semnati ceva si cereti modificari daca nu va convin anumite conditii.

... tonul meu in cap e mult mai relaxat decat s-ar deduce din text blush.gif blush.gif

@Horia2008 mersi pt info, am invatat ceva nou happy.gif

20 Mar 2022, 10:08:
QUOTE(Clio5intense @ 19 Mar 2022, 20:55)
Eu am vorbit astăzi cu dealerul și mi-a spus că prețul și configurația vor rămâne aceleași. Posibil să nu aibă totuși acea prevenție a coliziunii (controlul distanței față de obstacolul din față). Dar mi-a spus că pentru a cincea oară modifică termenul de livrare. Au mai adăugat o lună... Acum a devenit final de mai. Există întârziere de intrare în producție. Asta am vorbit... Termen de livrare scris nu am primit. Au trecut aproximativ 2 luni și jumătate de la plata avansului...
*



vesti bune

20 Mar 2022, 10:14:
edit 2:
propun ca fiecare sa-si scrie la semnatura status-ul in care se afla comanda, e greu sa tinem evidenta pt fiecare in parte tongue.gif

This post has been edited by Dizzy88: 20 Mar 2022, 10:14


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 20 Mar 2022, 10:31
Post #587


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Clio5intense @ 19 Mar 2022, 18:55)
Eu am vorbit astăzi cu dealerul și mi-a spus că prețul și configurația vor rămâne aceleași. Posibil să nu aibă totuși acea prevenție a coliziunii (controlul distanței față de obstacolul din față). Dar mi-a spus că pentru a cincea oară modifică termenul de livrare. Au mai adăugat o lună... Acum a devenit final de mai. Există întârziere de intrare în producție. Asta am vorbit... Termen de livrare scris nu am primit. Au trecut aproximativ 2 luni și jumătate de la plata avansului...
*


Au trecut 2.5 luni și speri sa o primești în mai? E o gluma?
Ai primit serie de șasiu?
De la primirea seriei se mai așteaptă minim 2 luni.
Eu am 2 luni și sper 80% să o primesc prin august.

QUOTE(Horia2008 @ 19 Mar 2022, 20:12)
le-ai și radiat? dacă nu, mai ai o șansă...
*


Le-am radiat, am prins fonduri, tot.



Aia cu AEBS lipsa, chiar daca la inceput era în contract, nu cred că intră la "modificări" ci mai degrabă la "forță majoră".

This post has been edited by edward_zone: 20 Mar 2022, 10:34


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 20 Mar 2022, 13:28
Post #588


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 20 Mar 2022, 10:31)
.....
Le-am radiat, am prins fonduri, tot.
....
*


Și eu am prins fonduri, dar nu le-am radiat tocmai în ideea de a mă reorienta dacă este cazul...
Așa, dacă le-ai radiat, ai rămas captiv la Renault...



--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio5intense
post 20 Mar 2022, 14:06
Post #589


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 12 March 22




QUOTE(edward_zone @ 20 Mar 2022, 10:31)
Au trecut 2.5 luni și speri sa o primești în mai?
E o gluma?
Ai primit serie de șasiu? De la primirea seriei se mai așteaptă minim 2 luni.
*


E o glumă să te lansezi în afirmații fără să urmărești discuția. Am mai spus că da, am seria de șasiu încă de când am dat comanda, din 10 ianuarie, pt că am preluat o mașină din "stoc" care fusese comandată mai demult și era programată să intre în fabricație la sfârșit de ianuarie.

This post has been edited by Clio5intense: 20 Mar 2022, 14:29


--------------------
Renault Clio 5 TCe 90 2022
varianta Intense, motor 999cm3 în 3 cilindri, manuală 6 trepte.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 20 Mar 2022, 14:36
Post #590


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




QUOTE(Dizzy88 @ 20 Mar 2022, 09:54)
propun ca fiecare sa-si scrie la semnatura status-ul in care se afla comanda, e greu sa tinem evidenta pt fiecare in parte  tongue.gif
*



--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 20 Mar 2022, 16:45
Post #591


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Dizzy88 @ 20 Mar 2022, 12:36)

*


Eu pe contract am acel VIN de 7 caractere
Dar nu am serie șasiu dinaceea lungă.


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 20 Mar 2022, 17:26
Post #592


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(edward_zone @ 20 Mar 2022, 16:45)
Eu pe contract am acel VIN de 7 caractere
Dar nu am serie șasiu dinaceea lungă.
*


Nu e bine...



--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 20 Mar 2022, 19:21
Post #593


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Horia2008 @ 20 Mar 2022, 15:26)
Nu e bine...
*


Vine și aia.
Mama ei!


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 20 Mar 2022, 19:23
Post #594


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




gaz pe foc: la ce alternative de masini apelati daca situatia o recomanda?

This post has been edited by Dizzy88: 20 Mar 2022, 19:27


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Mar 2022, 19:42
Post #595


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.874
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ca sa ramanem ontopic, ori se discuta de achizitia Clio, ori pleaca posturile ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 21 Mar 2022, 09:24
Post #596


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




QUOTE(Dizzy88 @ 20 Mar 2022, 17:23)
gaz pe foc: la ce alternative de masini apelati daca situatia o recomanda?
*


Aceeasi dar SH. biggrin.gif


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dizzy88
post 21 Mar 2022, 23:40
Post #597


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 March 22




QUOTE(Dizzy88 @ 19 Mar 2022, 21:57)
L-am intrebat pe dealer daca noile modificari imi impacteaza comanda. Astept raspunsul pe whats app luni.
*


Nu are inca un raspuns, mi-l comunica cand are vesti.

... daca as fi rabdator, dar e un contract de respectat


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edward_zone
post 22 Mar 2022, 12:25
Post #598


Membru autentic


Group: Members
Posts: 429
Joined: 31 March 06




Pe noul configurator apare la e-tech puterea de 117 KW adica 160 CP si 114 Nm (fara plug-in) sub denumirea de E-TECH 145.
Aceeasi putere ca si la motorul E-TECH PLUG-IN 160.
Mai nou motorul full hybrid (fara plug-in) se poate comanda si pe Captur.
In continuare Clio e-tech nu apare pe configuratorul de Romania.

This post has been edited by edward_zone: 22 Mar 2022, 13:33


--------------------
Renault Clio E-Tech 145 Techno, 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 22 Mar 2022, 14:00
Post #599


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Azi am cerut informatii de la renault comercial. Nu stiu nimic. Doar ca s-a modificat fisa de produs. N-au stiut sa-mi spuna ce se intampla cu pretul, ce se intampla cu dotarile etc. Îi mai las 2 zile. Daca nu vin cu un raspuns clar, eu ma retrag, cer avansul inapoi si merg pe varianta 2 (i10 NLine 100cp sau un i20). Chiar sint penibili oamenii. Inteleg si sint de acord ca pot aparea modificari pe parcurs. Dar sa nu ai habar sa dai un raspuns clientului e de kkt.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 22 Mar 2022, 16:52
Post #600


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Pai ei pot sa schimbe fisele de produs cand vor si cum vor, cand s-a facut comanda, aceasta s-a facut in baza fisei de produs in vigoare la acea data, deci aia e masina, pe aia mi-o dai nene, a, nu mai ai sa zicem proiectoare ceata in standard? Pai imi scazi 180 euro cat erau atunci ca si optiune si mergem asa mai departe pana vedem ce mai ai si ce nu mai ai, insa pretul de baza ramane ala, ca nu suntem la vitan-barzesti... Cam asta e discutia, grosso-modo, pe care va trebui sa o avem, si asta deoarece avem un contract. A, ca-l schimbati voi producatorii ca aveti deja articole bagate deja pe-acolo? OK, dar sa nu va mai mirati de ce va scad vanzarile.
Eu stiu una si buna: nu sa cumperi masina e vreo problema in lumea asta, ci sa gasesti client pt ea. Iar un client pierdut in mod urat, te mai scapa de inca cativa pe care i-ai fi putut avea. In rest, pace si prietenie, vom vedea...


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
44 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 05:42
Dacia