Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

lipsa dovada distrugere

Alex2k4
post 26 Jun 2006, 14:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Salut,
Acum vreo luna si ceva am gasit masina zgariata si am fost sa depun plangere ca sa pot sa o repar pe casco. Mi-au zis ca dovada trebuie sa treaca pe la procuratura si apoi ajunge inapoi la sectie. Deci dureaza intre 2 saptamani si o luna dar ca pot sa-mi fac constatarea la asigurare si cand am dovada sa le-o duc si lor.
Zis si facut. Am fost la casco , mi-au facut constatarea, mi-au dat de vopsit tot lateral stanga si tot lateral dreapta. Am mers in service si am vopsit-o si apoi cei de la casco au uitat sa-mi mai ceara dovada si mi-au facut viramentul si mi-am luat masina.
Acum partea tampita: cei de la casco m-au sunat sa ma roage sa le aduc dovada. La politie am fost si inca nu a ajuns si am urcat la biroul unde am depus plangerea sa vad daca mai alfu detalii. De fapt vroiam sa mi se confirme ca plangerea mea a plecat de la ei spre procuratura. Problema e ca nu au reusit sa ma gaseasca in registru blink.gif
A ramas sa revin maine dimineata sa caute si in altele.
INTREBAREA: daca se dovedeste ca politistul care mi-a luat plangerea a fost cretin si a pierdut-o, eu ce fac?
Nu am nici o dovada ca am depus plangerea, masina e vopsita....
Exista riscul in acest caz nefericit sa fiu obligat sa returnez contravaloarea vopsitului sau daca au apucat sa plateasca e gata?
Eu oricum sper sa fie doar o eroare de indosariere dar e bine sa stiu ce ma asteapta.
Multumesc,
Alex


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Jun 2006, 15:42
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Complicat, dar tot nu ma pot abtine sa va rog sa cititi Ghidul casco. Am scris acolo de ceva vreme sa nu plecati din Sectia de politie fara un numar de inregistrare.
Eu zic sa mergi mai sus, sa depui o noua plangere, de data asta catre Comandantul Sectiei de politie, in care pe langa relatarea evenimentelor initiale (ceea ce ai scris si in prima declaratie) sa scrii data si ora la care te-ai prezentat la sectie, sa descrii (din amintiri) cum arata politistul care ti-a luat declaratia si sa soliciti reconstituirea plangerii tale si comunicare unui raspuns oficial la ea. Tine-te tare ca dreptatea este de partea ta. Nu face scandal, dar preseaza-i sa gaseasca ei o solutie, ca ei au gresit. Daca un nivel ierarhic refuza sa iti ofere o solutie, mergi mai sus. Nu te oprii si nu ezita sa le comunici ca vei continua pe scara ierarhica, pana ti se va rezolva problema. Foarte probabil, pentru a nu capata toti pe linie ierarhica un "cartonas galben" in evidenta personala, vor incerca sa se descurce si sa remedieze situatia la un nivel ierarhic inferior.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 15:53
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




si pe langa asta ....service-ul ti-a facut o reparatie fara dovada ???? adica cre ca e o infractiune biggrin.gif ca daca doamne fereste zgarietura s-a produs datorita faptului ca ai dat peste o babuta nevinovata si in cadere ti-a zgariat masina cu rama de la ochelari...

e un cerc vicios aici .... dar iti spun din surse sigure ( amici ) ca multe plangeri .... dispar inainte de a iesi tu din sediul politiei biggrin.gif


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2006, 20:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




[quote=Alex2k4,26 Jun 2006, 16:44]
Salut,
Acum vreo luna si ceva am gasit masina zgariata si am fost sa depun plangere ca sa pot sa o repar pe casco. Mi-au zis ca dovada trebuie sa treaca pe la procuratura si apoi ajunge inapoi la sectie. Deci dureaza intre 2 saptamani si o luna dar ca pot sa-mi fac constatarea la asigurare si cand am dovada sa le-o duc si lor.


Scuze dar intreb si eu ca prostu': ce inseamna sa depui plangere, ca din cate stiu eu, cand gasesti masina avariata, politistul iti face o constatare, ca sa se convinga ca nu a fost accident si iti da dovada de reparatie.
Nu cumva ai declarat tu sau a inteles politistul ca e vorba de vandalism
In caz de vandalism este nasol, ca eu stiu ca nici o companie de asigurari nu despagubeste asta (admit ca s-ar putea sa ma insel).
La fel, nu inteleg cum ti-au facut constatarea si decontarea fara dovada de la politie.
Mai mult, cum ti-a reparat service-ul masina fara dovada, ca, asta stiu sigur, e infractiune si un nimeni nu se baga.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 26 Jun 2006, 20:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




E o mare diferenta intre AVARIE si DISTRUGERE. Pentru avarii gen zgarieturi , indoituri etc te duci la sectia accidente. Daca e vorba de o zgarietura care e clar facuta de cui, cheie etc (in cazul meu era o dunga continua care incepea de la apripa fata si se termina la cea spate) se merge la sectia de politie si se depune plangere pentru distrugere cu autor necunoscut..
Nu e infractiune sa-ti repare fara dovada...la service daca o repari pe casco se repara pe baza constatarii de la asigurator.
In caz de distrugeri sau vandalism (asta mi-au zis si de la politie si a acceptat si asiguratorul) cei de la casco iti fac constatarea fara sa aiba dovada si trebuie sa o duci tu cand o primesti de la politie (pentru ca de obicei dureaza cam 30 de zile pana o primesti) ca sa nu astepti cu masina stricata pana vine dovada aia.
Deci mare atentie la confuzia intre 2 tipuri de incidente care sunt solutionate de sectii diferite.


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 27 Jun 2006, 07:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




QUOTE(gibonu @ 26 Jun 2006, 20:10)
Scuze dar intreb si eu ca prostu': ce inseamna sa depui plangere, ca din cate stiu eu, cand gasesti masina avariata, politistul iti face o constatare, ca sa se convinga ca nu a fost accident si iti da dovada de reparatie.
Nu cumva ai declarat tu sau a inteles politistul ca e vorba de vandalism
In caz de vandalism este nasol, ca eu stiu ca nici o companie de asigurari nu despagubeste asta (admit ca s-ar putea sa ma insel).
La fel, nu inteleg cum ti-au facut constatarea si decontarea fara dovada de la politie.
Mai mult, cum ti-a reparat service-ul masina fara dovada, ca, asta stiu sigur, e infractiune si un nimeni nu se baga.
*



au aparut unele societati care despagubesc pentru vandalism ... si altele la care platesti suplimentar ..

This post has been edited by NoDacia: 27 Jun 2006, 07:17


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mbc
post 27 Jun 2006, 08:06
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 432
Joined: 1 July 05
From: BUCURESTI




de ce iti mai pasa asa de mult de asigurator? eu credca cineva a facut o gresala ca a platiti factura de service fara safi avut dosarul complet...
plus, la militie sunt numai retarzi..


--------------------
Renault / Dacia Clio / NOVA GT si GTi 2005, 1.5dci / 1999 - B43HZK
clio bicorp extreme 1.5 dci 80cp, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 27 Jun 2006, 08:40
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Se pare ca se va rezolva ca au reusit sa ma gaseasca intr-un registru si urmeaza sa trec sa vada daca-mi gasesc si dovada.
Problema era: dat fiind ca cineva de la asigurare a gresit si au platit fara sa aiba dovada, daca politia chiar mi-ar fii pierdut plangere, avea cum sa ma forteze asiguratorul sa returnez banii dat fiind ca nu avea dosarul toate hartiile?

Later edit.
Tot trebuie sa astept sa vina dovada de la procuratura. Exista un termen in care sunt obligati sa o emita pentru distrugere cu autor necunoscut? A trecut mai mult de o luna...

This post has been edited by Alex2k4: 27 Jun 2006, 15:56


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 12:21
Dacia