Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

INTEGRARE SMARTPHONE/GPS/PDA PE LAGUNA II, Integrare audio si antena cu smartphone & GPS & PD

Dragos1960
post 29 Oct 2007, 16:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 December 06




A facut cineva integrarea unui smartphone sau GPS sau PDA sau MP3 player pe o Laguna II, eventual Privilegde (care vine preinstalata cu sistemul pentru telefon GSM) ?
Vreau sa scot sunetul de pe un dispozitiv, dintre cele mentionate, prin mufa de casca audio sau prin USB (daca se poate) in sistemul de sunet al masinii.
Optim ar fi sa pot integra totul in sistemul pentru telefonul GSM al masinii astfel incat atunci cand am un apel de telefon sau cand sistemul de ghidare GPS este in functiune sau cand un MP3 player este in functiune radioul sa nu se auda.


--------------------
Renault Laguna 2 - 2002 1,9dCi 120CP, (achizitionata 2005)
34000 Km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 29 Oct 2007, 17:24
Post #2


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Ce intelegi prin "preinstalata cu sistemul pentru telefon GSM"? Daca te referi la carkitul Nokia CK91 care era foarte comun in anii aia in vest, respectiv unitatea centrala sub bord, holder pe bord, antena, difuzor propriu, nu face parte din echiparea Privilege, e luat separat.

Semnalul tau audio ar trebui sa ajunga in spatele CD playerului, la intrarea auxiliara, vezi in http://www.reno.ro/In-Car-Entertainment-f103.html detalii.

Carkiturile avansate, gen Nokia CK 91 sau CK 126, au un fir care duce la sistemul audio si opeste radioul dar au si difuzor separat in care se aude convorbirea, nu merge pe sistemul audio al masinii. Mai mult decat atat, difuzorul ala nu e ok pentru muzica, suna prost. Cel putin cel de CK 91 cum am eu. La voce e acceptabil.

Concluzia mea ar fi ca e complicat sau imposibil sa folosesti unul si acelasi sistem pentru mp3 player, GPS si telefon.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos1960
post 29 Oct 2007, 18:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 December 06




Eu am luat masina cu kit-ul respectiv (trebuie sa verific exact pentru ce Nokia este insa parca nu era cel mentionat), nu am platit nimic pentru el asa era configurata masina. In specificatii scria "preechipat telefon".
Credeam ca telefonulmerge pe sistemul de difuzoare al masini nu ca are un difuzor separat.


--------------------
Renault Laguna 2 - 2002 1,9dCi 120CP, (achizitionata 2005)
34000 Km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 29 Oct 2007, 19:02
Post #4


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




M-am lovit de aceleasi chestii la 156. Vezi ce mufa ai la holder. Daca e pentru 6210 6310 5110, este CK 91. Daca este pt 6230, 6260 etc , este CK 126.

Cu ce telefon/telefoane ai vrea sa il folosesti acum? Eu mi-am gasit adaptor pt 6260 si N70. Am fost chiar curios daca pot folosi N70ul pe post de mp3 player. Ha ha! Difuzorul suna ca porcu'.
Acuma, daca m-as ambitiona sa leg iesirea audio de la UC a carkitului la intrarea Aux a CD playerului, ar fi tot degeaba, pt ca carkitul dezactiveaza sunetul boxelor masinii cand telefonul "vorbeste". Cerc vicios.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos1960
post 29 Oct 2007, 20:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 11 December 06




Trebuie sa imi vina un smartphone ETEN X800 si vreau sa vad cum pot sa il integrez mai bine in Laguna.
Orice alte informatii despre astfel de integrari mi-ar fi utile.
Radioul Cabasse 4x?? fara magazie are vreo intrare auxiliara unde eventual sa introduc iesirea de casaca de la telefon ?
Are cineva vreo schema a mufelor (si semnificatia lor) din spatele radioului ?


--------------------
Renault Laguna 2 - 2002 1,9dCi 120CP, (achizitionata 2005)
34000 Km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 10:06
Dacia