Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie auto fata autorizatie.

St
post 13 Oct 2008, 20:56
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Azi dimineata am gasit masina cu un bolovan imens pe luneta si luneta facuta tandari. Am chemat politia, au venit si nu mi-au dat nici o dovada motivand ca nu am nevoie de asa ceva la service.

Intrebare, am sau n-am nevoie de autorizatie de reparatie?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 13 Oct 2008, 20:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Chiar daca ai "obiectul contondent" chiar daca ai chemat politia, chiar daca masina nu este pe drumuri publice, la service nu ai cu ce DOVEDI ca nu ai savarsit un accident, deci ai nevoie de dovada. Stiam ca "ghipsatii" sunt cam varza dar la tine sunt dovleci sadea.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Oct 2008, 07:10
Post #3


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Lamureste-ma - vrei doar sa schimbi luneta? I.e. nu indrepti nici o tabla, nu revopsesti nimic? Daca da - s-ar putea sa nu ai nevoie de autorizatie.... mie nu mi-au cerut cand am schimbat parbrizul.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 14 Oct 2008, 07:16
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Vreau sa schimb luneta si sa repar tabla pentru ca bolovanul ala a cazut jumatate pe rama geamului si a ricosat in luneta spargand-o.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Oct 2008, 07:29
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ai nevoie de autorizatie si pentru schimbat luneta si pentru orice reparatie!
Service care executa lucrari fara acea autorizatie se expun la riscuri. Cei care le executa, probabil ca n-au autorizatie si aviz asa ca le este totuna.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Oct 2008, 09:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




adi, tu vrei sa spui ca daca mi se sparge parbrizul (sau luneta) imi trebuie autorizatie ca sa-l repar?
au am schimbat de 3 ori parbtizul la service autoriza si n-a intrebat nimeni de autorizatie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 14 Oct 2008, 10:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Iti trebuie autorizatie, mai ales daca vrei sa o repari pe Casco.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Oct 2008, 10:26
Post #8


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Ma, pe casco e alta mancare de peste, iti trebuie la asigurator.
Io nu stiu cum e in teorie, da' repet, am schimbat in sevice autorizat, mare, si nu mi-a cerut autorizatia. si nu am vazut sa ceara la nimeni.

Daca repari tabla insa (si nu o repari la "giga mesterica" din cartier), foarte probabil ca o sa-ti ceara autorizatia.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 14 Oct 2008, 10:28
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Am schimbat si eu parbrizul fara autorizatie dar era doar ciobit.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Oct 2008, 19:49
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




vezi ca iti trebuie dovada.... tu ai chemat politia obisnuita, nu circulatia... la ei depui plangerea pentru fapta in urma careia ti-a fost avariata masina... dar trebuie sa mergi si la circulatie pentru dovada... acolo vei arata/declara ca ai facut plangere la circa de politie... iti vor da imediat dovada...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Oct 2008, 11:10
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Si eu cred ca imi trebuie, dar la ultima mea vizita la service am fost sa vorbesc cu cei de la tinichigerie si in drum i-am intrebat si pe cei de la receptie care mi-au spus ca nu e nevoie de dovada.
O sa ma duc zilele astea sa iau si dovada de reparatie.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 15 Oct 2008, 20:43
Post #12


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




Mie mi-a trebuit dovada la casco asirom, tot pt luneta sparta, fara alte avarii. Am fost la politia rutiera si mi-au dat dovada.


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 Oct 2008, 21:12
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(OUG195/2002)
Art.80. - Proprietarul sau detinatorul al carui autovehicul, remorca sau tramvai a fost avariat în alte împrejurari decât într-un accident de circulatie este obligat sa anunte imediat politia pe raza careia s-a produs evenimentul pentru întocmirea documentelor de constatare.

Art. 801 – Persoanele fizice sau juridice autorizate sa execute lucrari de reparatii la vehicule avariate, au obligatia sa comunice imediat la solicitarea politiei rutiere datele înregistrate, conform prevederilor legale, în evidentele proprii.

Art.81. - (1) În vederea întocmirii dosarelor pentru despagubire, la solicitarea Comisiei de Supravegherea Asigurarilor sau a societatilor de asigurare, autoritatea care are în evidenta vehiculele înmatriculate sau înregistrate comunica acestora datele referitoare la proprietarii sau utilizatorii vehiculelor.
(2) La solicitarea Comisiei pentru supravegherea asigurarilor sau a societatilor de asigurare, politia rutiera comunica acestora copii ale documentelor de constatare a evenimentelor, în vederea întocmirii dosarelor pentru despagubire.
(3) La solicitarea politiei rutiere, societatile de asigurare comunica acesteia date referitoare la constatarile amiabile de accidente înregistrate în evidentele acestora.



Cum spunea Klaus pe-aici: nu confundati cutumele cu legea!

@St:
Daca cei de la receptie au zis ca nu-i nevoie, succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Oct 2008, 22:06
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Bon, deci legal e nevoie de dovada.

Beleaua e acum ca eu am chemat politia in ziua aia si am dat declaratie, a dat declaratie si un martor, si-au facut si ei hartiile lor, au facut poze.

Daca ma duc acum si cer dovada o sa obiecteze cei de la rutiera ca nu m-am dus in ziua respectiva?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 15 Oct 2008, 22:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Nu. Corb la corb nu scoate ochii.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 16 Oct 2008, 08:00
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Si-mi dau dovada pe baza declaratiei din ziua respectiva sau trebuie sa ma duc cu masina?

Ca momentan masina e indeva in afara orasului intr-o parcare pazita si nu m-as mai duce pana acolo sa o iau.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Oct 2008, 08:55
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu as zice sa mergi cu documentele de constatare intocmite deja. Banuiesc ca acestea au specificate avaiile.
La o eventuala interpelare pe tema neprezentarii la termen le poti spune ca ai anuntat imediat politia, confirm legii (care nu specifica concret unde iar avariile nu au fost produse intr-un accident), ocazie cu care s-a intocmit PV constatator dar la solicitarea asiguratorului ai nevoie de Autorizatia de Reparatie, pe care nu ai primit-o. wink.gif
Dintr-o experienta similara pe care o cunosc, probabil ca te vor trimite la cei care au facut constatarea insa, vorba lui RADU_, corb la corb nu scoate ochii asa ca daca insisti sunt convins ca o vei obtine.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 16 Oct 2008, 09:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




adi, din ce moment pot sa consideri ca este avarie?

daca e sa o luam asa 90 la suta din masinile din circulatie sunt in ilegalitate pentru ca au parbrizul un pic ciobit si nu au declarat 'avarierea' lor la politie.




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 16 Oct 2008, 11:53
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 16 Oct 2008, 09:55)
Eu as zice sa mergi cu documentele de constatare intocmite deja. Banuiesc ca acestea au specificate avaiile.

*




Tocmai aici e problema, ca ei nu mi-au lasat mie nimic, absolut nimic. Le-am spus ca pleaca si eu nu am nici o dovada ca ei au fost aici si au zis ca nu am nevoie si ca dovada este declaratia mea data in ziua respectiva, declaratie care normal, a ramas la ei

This post has been edited by St: 16 Oct 2008, 11:53


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 16 Oct 2008, 11:56
Post #20


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(murfi @ 16 Oct 2008, 09:26)
adi, din ce moment pot sa consideri ca este avarie?

daca e sa o luam asa 90 la suta din masinile din circulatie sunt in ilegalitate pentru ca au parbrizul un pic ciobit si nu au declarat 'avarierea' lor la politie.
*



pai chiar asa si e.... radmasa.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Oct 2008, 12:09
Post #21


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




@murfi:

Daca este nevoie de schimbare se cheama ca este avariat!

@St:

Hmm, incepe sa fie tot mai complicat!
Pot sa-ti spun ca timpul actioneaza oarecum in defavoarea ta. Lamureste cat mai rapid situatia autorizatiei daca doresti sa deschizi dosar CASCO. Ia legatura cu agentul care a fost la fata locului si roaga-l:
- sa-ti faca o copie a respectivei "declaratii", cu o apostila "Conform cu originalul!" + data-semnatura;
- sa-ti dea numarul de inregistrare al plangerii tale (ca asta este "declaratia" respectiva - o plangere ca ti-au stricat aia masina)
- sa-ti elibereze autorizatia respectiva de reparatie.
Daca nu poate sa-ti elibereze respectiva autorizatie, du-te cu declaratia "apostilata" la accidente usoare si solicita autorizatia. Aici, din pacate, va trebui sa duci autoturismul si ti se va cere alta declaratie deoarece tie nu ti s-a facut constatarea avariilor. Ai grija sa fie toate avariile consemnate pe autorizatia respectiva, conform cu declaratia ta!

Pe de alta parte n-am inteles ce pozitie au adoptat constructorii respectivi? Ai discutat cu ei? Nu ma refer la santieristi ci cu patronul/managerul.
Oricum vei face reparatia, tot vei ajunge la recuperarea de la cel care a produs paguba, fie direct - cel mai simplu, fie prin actionare in instanta direct, fie via CASCO - dupa finalizarea anchetei politiei care va trebui sa-ti dea o solutie.

LE
Nota:
In toate demersurile trebuie sa ai documente si semnaturi, exceptand cazul ca respectivii iti vor plati iar tu vei retrage plangerea.
In instanta (tu sau asiguratorul) va trebui sa probezi totul cu documente, respectand procedurile legale.
Nu cred sa existe posibilitatea sa nu ti se plateasca paguba dar vei avea de umblat, va trebui sa manifesti calm, perseverenta si verticalitate.
Desigur, conteaza si conditiile concrete! Daca ai parcat sub schela, incalcand perimetrul de securitate delimitat, pe care constructorul trebuia sa-l faca ... va fi greu!
Succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 16 Oct 2008, 12:51
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Pe casco nu am cum sa o repar pentru ca nu exista casco. Abia cumparasem masina si nu am apucat sa o trec pe numele meu ca sa pot face casco.

Cu seful lor n-am vorbit pentru ca nu l-am gasit pe aici, de fiecare data cand l-am cautat nu era pe acolo, ba plecase de 30 min ba vine peste o ora...

Masina era parcata in parcare, la 10m de bloc. Nu exista si nici nu exista nici un perimetru de securitate delimitat, nici un anunt, nimic. Schela nu vorbesc, ca n-au nevoie de asa ceva.

Am fost ieri pe bloc cu seful de scara, in mana cu caramida buclucasa, si am gasit altele la fel care nu i-ar fi incurcat deloc pe muncitori si nici n-ar fi avut cum sa cada singure de pe bloc.
Devine clar ca au aruncat-o din prostie sau stiu eu ce concurs or fi facut ei.

Luni duc masina la service si zic ca o sa fie gata joi-vineri. Zilele astea o sa-l mai caut pe respectivul sef de proiect.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Oct 2008, 13:33
Post #23


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pe masura ce ne mai dai cate un detaliu, imi dau seama ca sansele tale de a recupera paguba sunt aproape nule.
Din ce descrii tu va fi imposibil sa demostrezi ca ei au produs paguba, decat daca politistii il vor "strange" pe fraier dar si atunci, pana la recuperat banii, este cale lunga.
Daca nu ai CASCO, go on, repara masina si mai vezi tu ce poti "stoarce" prin amenintari cu datul in judecata si din astea.
Succes!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 02:53
Dacia