Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La ce turatii se face regenerarea pasina la DPF?, Turatii optime pentru regenerarea pasina la DPF?

LFrancisc
post 11 Dec 2023, 12:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 September 23




Salutare detin un Megane III cu motorul de 1.5dci 110cp.


Sunt curios daca puteti sa imi spuneti la ce turatii se realizeaza regenerarea pasiva a filtrului de particule DPF/FAP? Am citit pe internet ca trebuie mers constant pe autostrada la minim 3000 turatii, altii spun ca intre 2000-2500rpm, altii intre 2500-3000rpm, nu stiu exact ce sa mai cred sau care sa o iau de buna pentru Megane-ul meu.

Nelămurirea mea este că la 3000rmp crește și nivelul de gaze/cenușa din evacuare și nu ar fi mai indicat la turații la 2000-2500rpm (unde nu sunt așa de multe gaze pe evacuare) sa zicem vreo 30minute de mers constant? Adică dacă tot merg pe autostradă să merg mai turat sau mai normal ca sa fac regenerarea pasiva?

(a nu se confunda cu regenerarea ACTIVA care se face pe loc cand cenusa din DPF a atins un anumit prag de grame)


--------------------
Nissan Qashqai 2011 15dci 110cp - TM84LCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 11 Dec 2023, 13:23
Post #2


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Salutare,
La 1.5-ul meu regenerarile incep sa merga de la 2000 de rpm in sus. Al tau e cod are, K9K XXX ??
Pana la turatia oprima mai sunt ....o caruta de "obiective" de atins ca sa poata sa se efectueze regenerarea!!!
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 11 Dec 2023, 17:49
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 817
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




LFrancisc, confunzi denumirile de la tipul de regenerari. Regenerarea DPF poate fi: activa, care are loc in timpul mersului, daca sunt indeplinite anumite conditii; pasiva, care practic nu este o regenerare termica, caz in care o parte din particulele de funingine sunt antrenate de presiunea gazelor de evacuare si eliminitae odata cu acestea; fortata, care se face in service cu tester diagnoza, cand regenerarea activa nu mai poate fi facuta din anumite motive.

This post has been edited by grig1960: 11 Dec 2023, 17:50


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:58
Dacia