Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ciudatenii la Meganul meu II

aliennt
post 7 Aug 2007, 11:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 23 June 06




Revin cu un al doilea post...Poate pun intrebari aiurea, insa ieri am cumparat masina si incep sa observ tot felul de chestii... De exemplu in treapta a treia si a patra, daca las acceleratia si apoi o apas din nou (finut, nu brusc), bruscheaza motorul foarte tare. Care ar putea fi cauza?

O alta intrebare ar fi despre un buton pe care il am pe maneta din stanga volanului (cea de unde se aprind farurile. Este exact ca si cel din partea opusa de unde se opereaza computerul de bord. Pe asta scrie AUTO. Ce face acest buton?

Va multumesc mult...

Cu stima,
Lucian Ilea


--------------------
Renault Megane 1.5DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 7 Aug 2007, 11:19
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Din butonul acela activezi/dezactivezi functia "Auto Lights"(care iti aprinde automat farurile in momentul cand se intuneca afara si ti le stinge cand se lumineaza).

L.E: Nu ai manual la masina? Acolo ar trebui sa scrie tot ce te intereseaza wink.gif . Daca nu ai mai cauta pe forum ca parca era un manual in format electronic, dar nu stiu sigur.

Bafta!

This post has been edited by HACKMIKEY: 7 Aug 2007, 11:21


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 7 Aug 2007, 19:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




in legatura cu prima problema dute si la service ca nu cred ca este normal sa faca asa


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nassus
post 7 Aug 2007, 21:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 24 June 05
From: Bistrita




Si mie imi facea la fel cu acceleratia si s-o rezolvat prin a ma obisnuii sa calc si mai fin pedala.

La un service mi-au spus ca s-ar putea sa fie dus potentiometru de comanda, altii mi-au spus ca ECU gandeste mai lent decat se modifica valorile la potentiometru (abureala clara) si de asta smuceste asa motorul.

concluzie:
ECU raspunde chiar foarte rapid la modificari si defapt avem noi piciorul greu.



--------------------
Opel Insignia Sport Tourer 163cp 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliennt
post 8 Aug 2007, 07:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 23 June 06




Va multumesc mult pentru sfaturi. Ieri seara am primit si eu manualul prin curier rapid. Vanzatorul uitase sa mi-l dea.

Cu acceleratia, intr-adevar am constatat ca treaba poate fi controlata cat de cat cu grija mai mare. Oricum mai am inca de condus pana ma obisnuiesc cu ea. Si ambreiajul este tare - comparativ cu masina pe benzina pe care am avut-o inainte.

Va multumesc inca o data....


--------------------
Renault Megane 1.5DCI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:19
Dacia